Het kopen van een Landbouwtrekker H1 573 VIT EEN c/cft rim Weekboek ÖRAM^uir DESL/KHQEK^ W eeko verzicht Noteringen VRIJDAG 15 JUNI 1962 VAM Gedurende de afgelopen week \yerden op de binnenlandse graanmarkt de restanten inlandse zomerger^t vlot tegen goede prijzen geplaatst. Voor de nieuwe oogst was de belangstelling gering, waardoor bij meer offertes de prijzen zich moeilijk konden handhaven. In inlandse tarwe werden geen zaken van betekenis gemeld. Enkele partijen, welke nog werden aange boden, maar waarvoor de hoogmolens geen belangstelling toonden, werden voor veevoederdoeleinden gede natureerd, zodat ook btf dit artikel gewacht zal moeten worden tot de nieuwe oogst, alvorens er weer sprake zal kunnen zijn van enige activiteit. De markt sloot de week af in een stille stemming. Als gevolg van de grote vraag, vnl. speculatie zijn de prijzen van groene erwten en vooral van schokkers met sprongen gestegen. Er is betrekkelijk weinig aanbod in deze artikelen, daar de meeste houders er de voorkeur aangeven de ontwikkeling af te wachten. Ook karwijzaad is vaster gestemd, terwijl blauwmaan- zaad op voorjaarslevering een betere tendentie toonde. FRUIT AFZET (6—12 juni 1962) Glasaardbeien, welke eerst tot 120 cent liepen, deden dinsdag 12 juni per doos van 200 gram: extra 94, I 60—88, II 40—65 cent. Kruisbessen waren woensdag, donderdag en vrij dag variërend van 94286 cent per kg. De dagaan- voeren waren van 5501750 kg. Dinsdag 12 juni was de aanvoer 4000 kg, met export naar Engeland, daal den de prijzen welke ingezet werden met 132 cent, geleidelijk aan tot 71 cent per kg. Tengevolge daar van zal de aanvoer weer stagneren. Dinsdag 12 juni herdacht de heer S. K. Phaff de dag dat hij 40 jaar geleden in dienst trad bij de Plantenziektekundige Dienst. Nu woonachtig in Den Dolder, werd in het landbouwcentrum te Goes een druk bezochte receptie gehouden. Veel „oude beken den" kwamen hem de hand drukken. VAN DE VEEMARKTEN Op de veemarkt te Rotterdam noteerden vette koeien 2,45—3,45Vette kalveren ƒ2,20—ƒ3,— Alles per kg. Kalf- en melkkoeien 975—1250; Vare koeien 675870; Vaarzen ƒ650—ƒ950; Pinken 450— 620; Graskalveren ƒ250—ƒ470; Schapen ƒ90— 115 en weidelammeren 6080. Op de veemarkt in Den Bosch, op donderdag 7 juni, brachten melk- en kalfkoeien bij redelijke han del ƒ625 tot ƒ1220 op. De handel in guste koeien was stil en niet prijshoudend. Er was een ruim aanbod van slachtvee maar de handel was gedrukt. Slachtrunderen brachten 2,70 tot 3,70 per kg ge slacht gewicht op en vette kalveren 1,90 tot 2,85 per kg levend gewicht. Jongvee werd rustig verhan deld tegen staande prijzen. Nuchtere kalveren gingen vlot weg tegen 85 tot ƒ225 per stuk. Er was een groter aanbod van schapen en lammeren dat bij re delijke handel tegen onveranderde prijzen van de hand ging. Op de markt van 's-Hertogenbosch werden aan gevoerd 4420 stuks vee. De prijzen waren, behoudens uitzonderingen voor dieren van buitengewone kwaliteit, als volgt: Melk- en kalfkoeien ƒ610—ƒ1200; Guiste koeien 575—975Kalf vaar zen ƒ750—ƒ1175; Klamvaar- zen ƒ675—ƒ875; Guiste vaarzen ƒ625—ƒ825; Pin ken ƒ460ƒ660; Graskalveren ƒ260ƒ425; Nuch tere kalveren ƒ80—ƒ210; Weideschapen ƒ60—ƒ75 en lammeren 4565. VOOR HET EERST IN 250 JAAR GEEN PAARDEN OP PAARDENMARKT Voor het eerst in 250 jaar zijn er woensdag op de jaarlijkse paardenmarkt van Numansdorp geen paarden aangevoerd. Vorig jaar waren er nog vijf. GROENTE- EN FRUITMARKT -v» De zonnige dagen en de hogere temperaturen heb ben een flinke stimulans gevormd voor de aanvoer van tomaten. Deze was namelijk van ruime omvang. De vraag was groot en voornamelijk afkomstig van West-Duitsland en Engeland. Ook werd verladen naar Zweden, Ierland en Zwitserland. De prijzen, die een week geleden geleidelijk waren gestegen, heb ben zich deze week niet kunnen handhaven en zijn vrij aanzienlijk teruggelopen. Op vrijdag voor Pink steren bereikten zij wel een zeer laag punt. Toen werd voor sortering A ongeveer 5,806,90 per kistje van 6 kg genoteerd tegen 8,9010,40 in het begin van deze periode. Na Pinksteren deed zich een verbetering voor. In Rotterdam (Coöp) besteed de men toen: A-extra 77,50; B-extra ƒ7,80 8,40 en C-extra 6,20-—7,30. Kwaliteit I deed die dag: A ƒ6,80—ƒ7,40; B 7,60—8,40, C ƒ6,20— 7,50 en CC 4,20—6. Bij ruimere aanvoeren zijn de prijzen voor bospeen deze week vrij wat gedaald, zonder evenwel reeds laag te worden. De vraag was afkomstig van België, het binnenland en West-Duitsland. Kort voor Pink steren werd meestentijds ƒ0,58—ƒ0,76 per bos ge geven. Daarna liep de markt weer wat op, doordat fle aanvoer werd ingeperkt als gevoeg van het feit, dat men reeds zoveel tijd nodig had voor het vei- lingklaar maken van de bloemkool. Dinsdag noteerde men in Westerlee ƒ0,64ƒ0,86 per bos en in Vier- polders ƒ0,65ƒ0,90. De aanvoer van andijvie bestond voor een deel nog uit kasandijvie maar ook reeds uit natuurandtfvie. De vraag naar dit produkt is door het warmere weer zwakker geworden hetgeen in de prijzen tot uiting kwam. Van ƒ0,55—ƒ0,80 daalden zij naar ƒ0,40— 0,60 per kg. Ook spinazie is aanzienlijk in prijs gedaald. Werd 1 in het begin van de week nog tot ruim 0,60 per kg betaald, later gebeurde het op sommige plaatsen, dat nog maar juist boven ƒ0,20 werd gegeven. Het produkt sla verkeerde bijna de gehele periode nog in goede doen. Het aanbod was niet al te ruim, terwijl de vraag door het zomerse weer juist sterk geaktiveerd werd. De prijzen waren daardoor zeer gunstig. Het is deze week voorgekomen, dat voor de zwaarste kroppen tot boven ƒ30 per 100 werd gebo den. Later in de week kwam er een flinke daling in de prijzen. Dinsdag werd ongeveer 3,5015 ge noteerd. Veel later dan vorig jaar is er thans een begin gemaakt met de aanvoer van vroege aardappelen. Uiteraard lagen de prijzen nog op een zeer hoog peil. Op vrijdag 8 juni bracht de grote maat ongeveer 0,80—0,95 per kg op. Dinsdag 12 juni werd 0,73 0,82 genoteerd. Een begin werd ook gemaakt met de aanvoer van groene kruisbessen aan de veilingen Goes en Kapelle in Zeeland. De omvang van dit aan bod was nog zeer gering. De eerste noteringen lagen even boven 3 per kg. Later in de week zakte het prijspeil naar ongeveer ƒ0,95—ƒ1,30. De aanvoer van glasaardbeien, die bij lange niet de omvang van vorig jaar bereikt heeft, is deze week op enkele plaatsen al weer gaan zakken. De vraag was levendig en werd goed gesteund door de Pinksterdagen. De prijzen hebben zich tot aan dit tijdstip goed kunnen handhaven, maar begonnen daarna toch te dalen. Dinsdag werd in Zaltbommel voor de exportkwali teit 0,620,90 genoteerd per doosje van 200 gram en 0,370,66 voor de binnenlandse kwaliteit. De belangrijkste buitenlandse afnemer was België. Daar na kwamen West-Duitsland en Engeland. 12 juni. J\E grote demonstratie daurde 2 dagen en werd V door honderden Engelse boeren bezocht. Op deze zelfde percélen bieten wordt van 't najaar op 17 en 18 oktober een landelijke rooidemonstratie gehouden, welke nu reeds is vastgesteld. Iedere boer weet dus nu al wat er op 17 en 18 oktober gaat gebeuren. Het zal wel iets groots zijn, want uit alle delen van Engeland komen dan de nieuwig heden op dit gebied naar toe. We hebben nog vergeten, dat er een kleine dun- machine werd gedemonstreerd waar 3 arbeiders op zaten. Het was een raamwerk op wielen met een motor erop, die de zaak voortbewoog. Op een drietal maaimaehinezittingen zaten 3 arbeiders, die een model handwiedmachientje stuurden dat aan het frame van voren was opgehangen, doch in plaats van een wiel, twee met de bolle kant naar elkaar staande schijven bestuurden, die telkens uit de rij, de bieten die te veel stonden wegpikten en ook het onkruid. Een erg simpel ding, door een Engelse boer uitgevonden en nu door Stanley uit gevoerd en veel belangstelling trok. Per dag werd met 3 man 1.2 ha gedund en het onkruid uit de rijen. Na de demonstratie zijn we de gast geweest op een groot landbouwbedrijf, 1600 ha bestaande uit 7 boerderijen in Cantley. Dit bedrijf wordt door een Hollander geleid met 2 Engelse opzichters en 50 man personeel. Het zag er allemaal goed uit en weinig onkruid in bieten en granen. De chemische onkruidbestrijding werd door^ een loonwerker uit gevoerd. Deze waren bezig en we zagen een sproei- machine die de kanten deed en helemaal afge schermd was om het er naastliggende gewas niet te raken. Op de bedrijven stonden Hollandse hoge schuren. Hier werden ook erwten en witte bonen gezaaid voor de groenpluk (diepvries). Op een perceel van 40 ha waren 10 ha bonen vorige week gezaaid en zo vervolgens 3 weken achter elkaar 10 ha. Ze hadden een machine om deze bonen te plukken. De erwten werden groen geplukt, gedor- sen en het groene stro naar de boerderij gebracht en ingekuild waardoor een prachtig kuilvoer werd verkregen. Er was daar ook een grote kippenfokkerij, een kalkoenmesterij en een varkensmesterij. Alles uit gekiend om met zo weinig mogelijk personeel rond te komen. De kalkoenmesterij 15.000 per jaar werd door één man met een meisje van 16 jaar geleid. De mest blijft zitten en een keer in de zomer leeg- gereden. Op een bedrijf waren 90 Hollandse melk koeien aanwezig met een prachtige stier. De koeien worden machinaal gemolken, de melk direct van de koe door plastic buizen in een grote koeltank ge bracht en deze later aan de melkauto afgeleverd naar de fabriek. Alles was keurig verzorgd en zag er best uit. We zijn weer naar Holland teruggekeerd na een kort verblijf en kunnen natuurlijk geen gegrond oordeel vellen over de Engelse landbouw, maar onze indrukken zijn toch zó; laten we hier toch niet gaan denken, dat we het alleen kunnen maar ons best doen om straks in de E. E. G. onze partij mee te blazen, we zullen het er niet gemakkelijk hebben, heus niet! naar de technische kwaliteiten van de trekker en in verband daarmede naar de prijs. Soms ook speelt de waarde van het in te ruilen apparaat een rol. De praktijk heeft geleerd, dat hierbij dikwijls een belangrijk facet over het hoofd wordt gezien. Het kopen van een trekker is n.l. niet alleen een kwestie van de dag van heden, waarop de koop plaats vindt, maar vooral ook een kwestie van de dag van morgen. Een trekker behoeft n.l. geregelde technische verzorging. Voor een gedeel te kan de boer, zijn zoon, of zijn trekkerbestuur der dit zelf doen. Een ander gedeelte echter moet verzorgd worden door het bedrijf van de leveran cier. Deze ook zal in geval van moeilijkheden snel hulp moeten kunnen bieden. Vanzelfsprekend moet hij in staat zijn om de nodige gratis service të kuniien bieden, gedurende de garantieperiode zowel als de normale dienstverlening daarna. Dit alles echter wordt bij de aankoop van een trek ker dikwijls vergeten. [ET Trekker Service Reglement heeft in het verleden juist op dit punt al vele moeilijk heden voorkomen. In de eerste plaats hebben de uitvoerders van dit reglement (het Mechanisatie- Centrum te Wageningen) vele leveranciersbecLrij- ven gecontroleerd op hun technische uitrusting, hun werkplaats, hun wil en hun mogelijkheden tot service, enz. Als gevolg hiervan worden lijsten gepubliceerd (gratis'verkrijgbaar bij het Mecha- nisatie-Centrum te Wageningen) waarop de daar na toegelaten adressen voorkomen. Dit zijn dus adressen van wederverkopers, die in staat werden geacht een behoorlijke service te verlenen. IN de tweede plaats stelt „Wageningen" aan de leveranciers van trekkers, die op de lijst voor komen, contract-exemplaren van het Trekker Ser vice Reglement beschikbaar. Wanneer een derge lijk exemplaar bij de koop en verkoop van een trekker als basis wordt gebruikt, dan worden daarmede de verhoudingen tussen verkoper en koper op een gezonde wijze vastgelegd. Zo wordt b.v. de verkoper gebonden ten aanzien van zijn onderdelenvoorraad, zijn servicebeurten geduren de de garantieperiode, enz. Verder heeft de tech nische controle van het bedrijf ervoor gezorgd, dat hij ook op dat punt aan de eisen voldoet. Van de mogelijkheden, die het Trekker Service Reglement in de praktijk biedt, wordt door de landbouw nog veel te weinig gebruik gemaakt. Daarom, het advies bij aankoop van een trekker raadpleeg de lijst van toegelaten leveranciers, eis bij de aankoop van uw leverancier een contract-exemplaar van het Trekker Service Reglement, en zie toe, dat deze leverancier eventuele extra toezeggingen schriftelijk vastlegt op zijn orderbevestiging.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1962 | | pagina 13