De beroepskeuze-voorlichting m ZEELAND DEALER-DAG BRINKMANN NIEMEIJER N. V. TE ZUTPHEN VRIJDAG 8 JUNI 1962 555 NU er zovelen öf voor zichzelve öf voor hun kinderen voorlichting vragen bij de overweging van allerlei moeilijkheden, die betrekking hebben op de school- en beroepskeus, willen we in dit blad melding maken van de instanties die in onze provincie hulp kunnen verlenen. Afgezien van enkele psy chologen, die men vooral zal raadplegen wanneer het gaat om kinderen met een afwijkend gedrags patroon, zijn er sedert een aantal jaren twee instanties die studie- en beroepsadviezen verstrekken zon der winstoogmerk. U7IJ noemen eerst de afdeling Beroepskeuze-voorlichting, die sedert 1 januari 1948 is verbonden aan het Gewestelijk Ar beidsbureau te Middelburg Wagenaarstraat 4). Er werken aan deze afdeling drie gediplomeerde adviseurs, terwijl een psycholoog aan de afdeling is toegevoegd met het oog op de bovengenoemde moei lijke gevallen. Een toenemend aantal particulieren wendt zich tot deze afdeling om hulp voor zichzelf of voor kinderen. De tarieven voor onder- zoeksadvies zijn niet hoog en gaan 25 niet te boven. Het voornaam ste werk van de afdeling bestaat in het schoolonderzoek. Aan een vrij groot aantal scholen in heel de provincie ontvangen de kinde ren uit de 6e klas na een classicaal en individueel onderzoek, en in nauwe samenwerking met de onderwijskrachten een gemotiveerd advies betreffende hun verdere opleiding. Maar nog veel meer scho len komen niet aan de beurt door een tekort aan adviseurs. De af deling is te klein om de hele provincie te helpen. Naast deze afdeling werkt in Goes het Christelijk Bureau voor Beroepskeuze. Ook dit bureau, waaraan een deskundig adviseur en een psycholoog is ver bonden houdt zich bezig met het adviseren van particulieren en schoolonderzoek. MIJ willen we in dit artikel bijzondere aandacht vragen voor een derde instantie die zich sedert kort op dit terrein heeft aange meld. Mede met het oog op de beperkte capaciteiten van de genoem de instanties is dit jaar de Zeeuwse Stichting voor School- en Be roepskeuze-voorlichting haar aktiviteit begonnen. Deze Stichting is reeds enkele jaren geleden opgericht en had zich aanvankelijk ten doel gesteld voorlichting te geven inzake op leidingsmogelijkheden en beroepen. Doordat het bestuur toenmaals niet kon slagen in het vinden van een deskundige medewerker bleef het werk liggen. De deskundige is thans gevonden in de persoon van drs. J. W. Dippel, die zich na zijn pensionering in Souburg heeft ge vestigd. Hij is 15 jaar lang adviseur geweest aan het S. A. B. te Rot terdam. Hij zal zich nu elke week enige dagen ter beschikking stel len van de Stichting om dit algeméne voorlichtingswerk intensief ter hand te nemen. Hoewel de Stichting een particuliere instantie is, wil ze principieel de openbare voorlichting behartigen. Ze wil dit doen in nauwe samenwerking met de Afd. Beroepskeuze-voorlichting van het Ge westelijk Arbeidsbureau, die hetzelfde openbare karakter heeft. Het bestuur van de Stichting is dan ook van een zeer ruime samenstel ling. Men vindt hier vertegenwoordigers van de grote Zeeuwse bedrijven, van de onderscheiden Geestelijke denominaties, van de vrouwenbonden en van de onderwijsorganisaties. Leden van het Dagelijks Bestuur zijn de voorzitter H. v. d. Zande (Z. L. MJ, de sekretaris ds. H. M. Strating (N.H. K.), de pen ningmeester mr. J. Quaak (N.V. „De Schelde") en mevr. W. van Veen—van Roghem (B. v. PI. Vr.j. Het is naast ds. Strating, vooral de Z. L. M. ge weest, die met het oog op de behoefte aan voor lichting onder de plattelandsbevolking, de acti vering van de Stichting bijzonder heeft gestimu leerd. Mede met het oog op de financiën heeft het bestuur zich gericht tot de Provinciale en Gemeen telijke overheden, terwijl het ook doende is al de Zeeuwse bedrijven bij de arbeid van de Stichting te interesseren. Bij een praktische en reële voorlichting in Zee land zal uit de aard der zaak in de eerste plaats aandacht worden besteed aan de opleidings- en arbeidsmogelijkheden in de eigen provincie. Het is bij het werk evenzeer begonnen om de persoon lijke ontplooiing van de mens in zijn werk als om de ontwikkeling van Zeeland in zijn geheel. De voorlichting, die de Stichting wil geven, kan worden verstrekt aan de enkeling die zich schrif telijk of persoonlijk tot de deskundige wendt, en aan de groep die een samenkomst belegt, waar de deskundige een lezing houdt. Na elke lezing is er gelegenheid voor discussie en tot het stellen van vragen. Reeds sprak de heer Dippel in bijna alle rayons van Zeeland op samenkomsten van de Z. L. M. (zogenaamde familieavonden), en van de Bond van Plattelandsvrouwen, op ouderavonden van scholen en voor jeugdorganisaties. Wie van zijn diensten gebruik wil maken kan zich richten tot het Landbouwhuis te Goes (Grote Markt 28), waar zijn bureau zal worden gevestigd en waar hij ook binnenkort zitting zal houden om in indi viduele gevallen advies te geven aan mensen die daar eens met hem willen praten over hun moei lijkheden. Voor de besturen, die samenkomsten beleggen, zal het goed zijn, wanneer ze zich rekenschap geven van de onderwerpen, die in hun Kring de meeste belangstelling hebben. We noemen daar om een aantal onderwerpen, die in lezingen kun nen worden behandeld. 1. De toekomst van onze kinderen, e.v. de school keus van onze kinderen. 2. De beroepsmoeilijkheden en -mogelijkheden van jongeren ten plattealnde. 3. De doolhof der beroepen. 4. Wit boord en overall. 5. Mogelijkheden na M.U.L.O. en M.O. 6. Typische verschillen tussen mensen. De Stichting is zich bewust, dat ze in vele ge vallen met deze opleidings- en beroepenvoorlich- ting maar ten dele kan helpen. Dikwijls zal de mens, die een opleiding of een beroep moet kie zen, dit alleen kunnen doen wanneer de adviseur hem ook iets kan vertellen over zijn aard en aan leg, dus over zijn arbeid en studiekwaliteiten. Dat kan de adviseur meestal alleen na een serieus psy- cho-technisch onderzoek van de persoon in kwes tie. Het bestuur hoopt binnen niet al te lange tijd meer deskundigen te kunnen aantrekken om ook op dit terrein goed te kunnen voorzien in een steeds toenemende behoefte. Momenteel is echter het aantal gediplomeerde ad viseurs in Nederland nog veel te klein om aan de vraag te voldoen. Wij komen in ons land achter aan. In het buitenland is men ons voor. Zeeland is vrij lang buiten de vaart en de dyna miek van het moderne leven gebleven. Zeeland bleef zichzelf en ook dat had zijn bekoring. Maar de grote industriële projecten, de Deltawerken, de modernisering van de landbouw en de toename van de recreatiebedrijven hebben Zeeland de laat ste jaren in beweging gebracht. Het is in deze beweging, dat ook de Stiehting haar funktionele plaats en taak vindt. Zijn dus mede een aanwijzing, dat er voor heel de Provincie een nieuwe tijd aangebroken. drs. DIPPEL. Brinkmann Niemeijer N.V. te Zutphen werd onlangs het recht verleend alle Masseij-Ferguson- produkten op de markt te brengen. Dit heuglijke feit werd op 17 mei tijdens een bijeenkomst voor dealers, genodigden en pers op feestelijke wijze gevierd". De dealers werden op de hoogte gesteld yan de nodige gegevens over de organisatie van het bedrijf en de Masseij-Ferguson-produktie. Deze dag werd besloten met een indrukwekken de show van trekkers en landbouwwerktuigen, vervaardigd door het Massey-Ferguson-concern. Hierboven „de reus" en ..klein duimpje" op de foto!

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1962 | | pagina 5