Beroepsmogelijkheden in de Land- en Tuinbouw 532 ENKELE PUBLIKATIES OP HET GEBIED VAN BEROEPSKEUZE 9 „De wereld der beroepen". Beschrijving van be roepen in de hedendaagse samenleving Dr. S. Wiegersma Uitgeverij De Toorts, Haarlem. 12,50. 9 PUBLIKATIES MINISTERIE O. K. EN W. 9 Huishoud- en beroepsopleidingen bij het nijver heidsonderwijs voor meisjes. Deel I en II. 9 Technisch onderwijsOok voor uw zoon. 9 Uw toekomst voor hun toekomst. 9 Anders dan andere kinderen. 9 Na het eindexamen' studeren, 2,50. 9 Het landbouwonderwijs in Nederland. Uitgave van het Ministerie van Landbouw en Visserij 1960. 9 Gids voor .School en Beroep. Drs. W. E. H. Beyers. Uitgave De Toorts, Haarlem, 12,50. ZEEUWS LANDBOUWBLAD TENSLOTTE wijzen we nog op het onderwijs aan de Land- en Tuinbouwscholen. Er zijn hierop cursussen, terwijl men er ook in kan komen, via Hogere Landbouwschool en de 2e leer- kring van de Kweekschool voor onderwijzers. Volledig zijn we natuurlijk in dit artikel niet ge. weest. Dat kan ook niet. Telkens komen er ook nieuwe functies bij in de dynamische ontwikkeling, die de moderne land- en tuinbouw kernmerkt. Onze bedoeling was alleen duidelijk te maken, dat jongelui uit de boerenstand met de goede oplei ding en een warme liefde voor 't bedrijf, toch wel een werkkring kunnen vinden, waarin ze de land en tuinbouw kunnen dienen. Ik stel me voor, dat er juist in Zeeland heel wat van zulke jonge man nen zijn, en door dit artikel wil ik hen gaarne een hart onder de riem steken. DIPPEL. IYE vrees, dat de andere zoons, die niet op de boerderij kunnen blijven, voor de landbou wende stand verloren zijn, is niet helemaal ge grond. Het moderne Land- en Tuinbouwbedrijf kent enorm veel functies voor jongelui, die alge. meen vormende opleiding hebben gehad, en zelfs daarna nog Land- en Tuinbouwonderwijs hebben genoten. Wij willen in dit artikel gaarne eens spe ciaal op deze functies wijzen. Ik denk aan jongens, die knap genoeg zijn om eerst de U. L. O. of de H. B. S. te doorlopen. En natuurlijk moeten deze jongens zelf ook een warme liefde hebben voor de land- en tuinbouw. Er is dan voor deze jongelui heel dikwijls een goede oplos sing te vinden. Stoere knapen, die zelf flink kunnen aanpakken en een gezagspositie kunnen aanvaarden, kunnen bijv. worden opgeleid op de Hogere en Middelbare Bosbouw en Cultuur Technische School van de Ned. Heide Mij. te Arr$iem. Voor hen zijn er func ties weggelegd bilde Heidemaatschappij, Staats bosbeheer, bij de Domeinen, de Plantsoendiensten in grote gemeenten, de' Cultuur Technische Dien sten. Landbouwkundige Instituten, Waterschap pen, Polders etc. IIEEFT men de Hogere Landbouw School door- lopen, dan zijn evenzeer verschillende van deze functies bereikbaar, terwijl men ook assistent op een Landbouwconsulentschap kan worden. De voorlichtingsarbeid neemt tegenwoordig een zeer belangrijke plaats in. Voor de tuinbouw geldt het zelfde. Men denke verder aan de Keuringsdiensten en allerlei controle-arbeid, aan de Laboratoria en Proefstations. De jongens, die na de U. L. O. een biologisch analystendiploma hebben verworven, kunnen eveneens op de Proefstations werk vinden. Nog niet zo lang geleden, wisten we niet, waar mensen met deze middelbaar biologische opleiding heen moesten. Tegenwoordig weten we 't wel. De moderne land- en tuinbouw heeft deze mensen nodig. Dicht in de buurt van deze mogelijkheid komt de opleidingtot zuiveldeskundige aan de scholen van Bolsward en Den Bosch. Dé zuivel industrie representeert eniger mate de overgang van de landbouw naar het industriële en commer ciële front. VOOR de jongelui, die er niet tegen opzien naar het buitenland te trekken, wijzen we op de Rijks Hogere School voor Tropische Landbouw te Deventer. De achtergebleven gebieden in de wereld hebben in de allereerste plaats landbouw deskundigen nodig. Men kan ook van de Rijkstuin bouwschool in Boskoop gebruik maken om later naar de tropen te gaan. In Boskoop gaat het vooral om de bosbouw. Men kan zich hier ook laten op. 9 Over beroepskeuze van kinderen van grotere boeren en van landarbeiders in Friesland en Groningen. Dr. N. H. H. Addens Uitgaven Ministerie van Landbouw en Visserij. Ie Van de Boschstraat, 's-Gravenhage. Deze publikaties zijn op aanvraag gratis ver krijgbaar. Pers en Publiciteitsdienst van het Ministerie van O., K. en W., Nieuwe Uitleg 2, 's-Gravenhage. TR zullen vele landbouwers in onze provincie zijn, die het betreuren, dat niet al hun zoons een werkkring in de landbouw kunnen krijgen, vooral wanneer ook de jon gens zelf blijk geven dat ze het bedrijf liefhebben. Vaders zonen zijn gehecht aan hun beroep, ook in de moderne vorm. Maar ze weten al te goed, dat het juist de moderne land. bouwwetenschap is, die de rendabiliteit van het bedrijf mede in nauw verband brengt met de grootte ervan! Zij mogen de beschikbare, grond niet gaan opsplitsen in kleine stukjes, al naar 't aantal zoons. Één van de jongens kan veelal slechts op de hofstee blijven, de anderen moeten elders een beroepsmogeiykheid zoeken. De jongeman die is uitverkoren om boer te worden, heeft daarvoor een degelijke opleiding nodig. Het moderne bedrijf heeft behoefte aan knappe mensen. Één weg is om eerst U. L. O of H. B. S. te door lopen en daarna een Middelbare of Hogere Landbouwschool te volgen. Voor het kleinere en middel grote bedrijf zal een Middelbare Landbouwschool of soms een Lagere Landbouwschool voldoende zijn. De Middelbare Landbouwschool bereikt men veelal na een Lagere Landbouwschool. Vooral de boeren, die later ook op landbouw-organisatorisch gebied leiding willen geven, moeten ter dege onderlegd zijn. 't Kan zelfs geen kwaad als er hier en daar een landbouw-ingenieur op een boerderij zit. Het komt cie hele boerenstand ten goede, als goed gevormde en onderlegde mensen aan het bedrijf leiding geven. tWij moeten ook internationaal de concurrentie met het buitenland kunnen volhouden. leiden voor tuinarchitect, maar het zijn alleen de zeer begaafden, die in deze functie goed hun brood vinden. Het is reëler om na een tuinbouwopleiding te denken aan functies in de Plantsoendiensten of aan de handel in de vele tuinbouwprodukten. In dit verband kan er nog op worden gewezen dat men na een Lagere Tuinbouwschool zich zelfstan dig kan vestigen als „losse tuinman", terwijl men met een middenstandsdiploma als mede enige spe ciale diploma's in bloemenbinden en bloemenschik- ken als bloemist kan beginnen. AOK de jongelui, die bij uitstek geschikt zijn voor een zuiver administratieve of commer ciële opleiding, kunnen in vele gevallen trouw blijven aan de Land- en Tuinbouw. Zijn ze zelf gehecht aan de provinciale sfeer en aan het voor vaderlijk bedrijf, dan kunnen ze best arbeid vin den, die in nauw verband staat met deze geheel eigen wereld. Diploma's voor boekhouden en han delscorrespondenties, die men op de Handelsavond, scholen kan verwerven, maar ook de hogere en zwaardere administratie diploma's zoals Moderne Bedrijfsadministratie - S. P. D. - M. O. Boekhouden kunnen alle hun waarde hebben voor mensen, die straks gaan werken op de kantoren van de Land bouworganisaties, de Coöperaties, en de Boeren leenbanken. De meer commercieel aangelegde na turen kunnen daar een plaats vinden als inkopers, als vertegenwoordigers van landbouwgereedschap en artikelen of als functionarissen bij de veiling. Zelfs mensen met technische opleiding vinden hier emplooi. Een heel apart beroep is dat van de veehandelaar. De sfeer van dat vak is weer heel anders dan die van de graanhandel. De Hogere Bosbouw- en Cultuurtechnische school der Nederlandsche Heidemaatschappij leidt op tot hogere middelbare betrekkingen in de bosbouw en cultuurtechniek en voor rentmeester. De plaatsings kansen van jongelui met het diploma „Hogere school" liggen over het algemeen goed, vooral bij Rijksdiensten. Op de foto een tekenles op deze school. (Foto Ned. Heide Mij.) KORTENAERK AOE 1. 'S-GRAVENHAGE. BIJKANTOREN; AMSTERDAM, ARNHEM, EINDHOVEN.'S-GRAVENHAGE. GRONINGEN. ROTTERDAM, UÏRECHT

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1962 | | pagina 4