TRITOFTÖROL 10 JAAR STICHTING Z. V. V. 559 W eeko verzicht Noteringen valse meeldauw in UIEN? Spuit of vernevel: UIT EEN geheim WEEKBOEK vam BRAM-wr DISÜKHQE/^ VRIJDAG 8 JUNI 1962 GEDURENDE de periode van 28 mei t/m 1 juni 1962 werden in zomergerst van de oude oogst enkele restanten tegen onveranderde prijzen verhandeld. In de nieuwe oogst ging niets om. Het scheen dat de verwerkers de vraagprijzen te hoog oordeelden. Haver van de oude oogst was prijshoudend gestemd. De han del verliep traag, doch de prijzen konden zich op een onveranderd niveau handhaven. Haver van de nieuwe oogst ondervond weinig belangstelling, waardoor de prijzen enige reacties ondergingen. B\j gebrek aan be langstelling werden er vrijwel geen zaken in consumptietarwe gemeld. Sporadisch werden enkele restanten tegen afbraakprijzen verhandeld, doch de meeste houders van kleine restanten waren niet bereid tegen deze lage prijzen af te geven. Vorige week vrijdag werd de denaturatietoeslag voor inlandse tarwe met 0,40 tot ƒ7,75 per 100 kg verhoogd. De gedenatureerde tarweprjjs werd aan deze verhoging aangepast. Aan het einde van de week was de stemming voor groene erwten en schokkers vast. Van schokkers steeg de prjjs zelfs met enige guldens. De offertes zijn schaars. In karwft en blauwmaanzaad ging weinig om tegen on veranderde prijzen. Het Produktschap voor Granen, Zaden en Peul vruchten maakt bekend, dat gerekend te zijn ingegaan op 4 juni 1962 des namiddags te 17.00 uur de mono polieheffing bij de import en de restitutie bij de ex port van haver tot nader order is vastgesteld op 7,— per 100 kg. Op de graanbeurs te Rotterdam noteerden groene erwten op monster 30,tot 39,en schokkers op monster 30,— tot ƒ41,franco Rotterdam. Prima kwaliteiten noteerden hoger. Op de aardappelbeurs in Rotterdam wordt in ver band met de vaststelling van de maximumprijs tot nader order geen notering doorgegeven. FRUITOVERZICHT (30 mei—5 juni 1962). Het koude weer bracht begin juni enkele nacht vorsten. Van 1 op 2 juni kwam plaatselijk, o.a. in de Quarlespolder, 4 graden Celcius voor. Aardbeien- bloemen bevroren hierdoor. De aangevoerde glasaardbeien deden per doos van 200 gram: extra 98115 ct, I 85105 ct, II 6090 cent. Maandag en dinsdag werden in de Zuid-Beveland- se veilingen de eerste groene kruisbessen geveild. De aanvoer liep van 8001200 kg per dag. Export hiervan vond plaats o.a. naar Zweden. De expor teurs van groenten geven de eerste dagen kleine partijtjes mee naar hun buitenlandse afnemers om deze hiermee een plezier te doen. Zuiver op de kruis bessen gerekend, wordt hierop door de kopers eer der verloren dan gewonnen. Doch de goede geregel de afnemers vragen hierom. Dinsdag 5 juni werd door de V. V. Z. B. te Goes feestelijk herdacht dat vier personeelsleden 25 jaar in dienst waren bij deze veiling. Het waren de heren H. M. Mijnsbergen, ladingmeester; P. J. Oele, chef koelhuis en pakstation; W. G. M. de Valk, adjunct directeur en C. Westdorp, transportarbeider. De veiling V. V.K. B. en O. te Kapelle-Biezelinge bereikte in het afgelopen boekjaar een omzet van 12 miljoen gulden. In de gehouden jaarvergadering werd besloten om 10.000,beschikbaar te stellen voor praktijk-studiebeurzen voor jonge glastuinders, dit om de in opkomst zijnde glasteelten te stimule ren. GROENTE- EN FRUITMARKT. De aanvoer van bloemkool bestaat nog voor een deel uit kaskool, verder uit gelichte kool en voor de rest uit natuurkool. Het totale aanbod is geleidelijk toegenomen, ofschoon de schaarste-situatie zich ook hier doet gelden. De vraag nam toe en zelfs zo sterk, dat de prijzen opliepen. In het bijzonder op vrijdag 1 juni was de belangstelling heel groot en kwamen voor de grootste maat noteringen voor tot 1,65 per stuk. Op de laatste dag van deze periode daalde de markt echter aanzienlijk. De hogere temperaturen en de verwachting dat de aanvoer daardoor binnen afzienbare tijd flink zou kunnen toenemen, waren hiervan wel de oorzaak. De afzet vond overwegend plaats naar de binnenlandse markt. Aanvullend werd gekocht voor export naar Zweden en West-Duitsland. In Westerlee werd l-l- dinsdag betaald: 6 stuks per bak ƒ1,27; 8 per bak 0,99—1,27; 10 per bak ƒ0,68 1,03 en 12 per bak 0,570,95, alles per stuk. Langzaam maar zeker is de aanvoer van glasaard beien deze week toegenomen. De vraag hield goed aan, ofschoon de prijzen afgezien van de onderbre king op vrijdag 1 juni wel wat daalden. De afzet had plaats naar België, West-Duitsland, Engeland, Zwe den en het binnenland. In het laatst van de week noteerde men in Zaltbommel deze prijzen: per doosje van 200 gram export 0,670,94 en binnenland 0,390,75. Roelofarendsveen gaf deze prijzen door: per doosje van 200 gram 0,650,91 en per doosje van 150 gram ƒ0,43.0,59. VAN DE VEEMARKTEN. Op de veemarkt te 's-Hefctogenbosch werden woens dag j.l. 4706 stuks vee aangevoerd. De notering was als volgt: Melk- en kalf koeien 6251220, guiste koeien 600975, kalfvaarzen 7751175, klamvaarzen 690875, guiste vaar zen 650840, pinken 475675, graskalveren 275435, nuchtere kalveren voor fok- of mesterij 85225, weideschapen 60—80, lammeren 45— 65, alles per stuk. Slachtrunderen noteerden 2,703,70, vette stie ren 3,253,45, worstkoeien 2,502,70, ales per kg geslacht gewicht; vette kalveren ƒ1,90ƒ2,85 en nuchtere kalveren ƒ1,30ƒ1,60 per kg lev. gew.; vette schapen 75105, vette lammeren 7095 en nuchtere slachtkalveren 4580 per stuk. 5 juni Op de veemarkt te Rotterdam werden dinsdag j.l. 5595 stuks aangevoerd. Vette koeien noteerden 2,50 3,50; vette kalveren ƒ2,20ƒ3,nuchtere kal veren ƒ1,30ƒ1,70; slachtpaarden 2,20ƒ2,70, al les per kg. Kalf- en melkkoeien ƒ975ƒ1250; vare koeien ƒ675ƒ870; vaarzen ƒ650ƒ950; pinken ƒ450— 620; graskalveren 250470; schapen 90120; weide/zuiglammeren ƒ6080, alles per stuk. (Adv.) <r>t (zineb.) Verkrijgbaar bij: Verdugt's agenten Jebo depots Ap het volgende demonstratieveld werd met 14 verschillende merken wiedmachines ge reden. Zoals ik reeds vertelde, Is het bouwland van Engeland rijk voorzien van stenen van allerlei grootte, die het bietenwieden niet tot een genoegen maken. Ze hebben daarom aan het schuine mes voor een gebogen opgezette rand, die vóór het snijdende mes, de stenen wegduwt. Ook loopt het ganzevoetmes daar achter de schuine messen en niet er voor als bij ons aan de parallellogrammen. Bij veel onkruid heeft men daardoor niet zoveel last van stroppen. Veel wiedmachines dunden ook, dus twee wer- zaamheden in één arbeidsgang. Op dit veld, dat erg los was en nogal door onkruid was bezet, was het dunwerk niet altijd af. Er werd nogal wat bietenblad gedekt en men kon slecht constateren wat van het onkruid afgesneden was of nog vast stond. Toch was er nogal verschil in 't werk, er werd met pennen en met mesjes gedund, zelfs met mesjes van 6 cm en heus, het werk was in die zeer goede standbieten prima. Onze Vicon Steke- tee was ook ijverig bezig en het deed ons goed dat ze veel bekijks had. Want ze is toch maar door een Zeeuw uitgedacht! Wanneer zo'n dik veld bieten met 6 cm mesjes was gedund, zal het niet veel manuren meer gekost hebben om ze opeen te krijgen (schatting 30-40 uur). Rond de grote consumptietent (ruim 100 m lang), zonder stoelen, alleen pakken stro om op te zitten, (doch het smaakte prima), was een grote tentoonstelling van alles op het gebied der suikerbietenteelt, zaai- wied- en rooimachines van allerlei soort, met bunker op de trekker of op de rooier, rooiers die zelf direct op wagens laden en zelflossende wagens van allerlei makelij. In een tent werd de nieuwe kleurenfilm „Down the Rows" gedraaid, met grote zorg door de Suikermaatschappij gemaakt. Deze film liet aan allen de nieuwe methoden haarfijn zien, het was een lust voor het oog! Ja, eerlijk gezegd, waren onze verwachtingen in de bietenkwekerij onzer buren niet hoog gespannen, doch na dit bezoek is dit anders geworden. Veertig jaar geleden hebben Zeeuwse arbeiders de Engel se boeren geleerd bieten te zaaien, te onderhouden en te rooien (toen nog handrooien natuurlijk). Nu staat het er best voor, ze hebben minder loof dan wij en proberen dan ook 75 80.000 planten per ha te krijgen en het lukte van 't jaar ook! Het suikergehalte is ongeveer gelijk met dat van onze bieten, de opbrengst gemiddeld 5000 kg lager. Elke arbeider daar heeft 4 ha bieten te onderhouden, wat niet weinig is, maar ander werk is er weinig om die tijd. Alles wordt met de machine gerooid. Daar de fabrieken te weinig capaciteit hebben duurt de campagne van 2e helft september tot soms half januari. Vorstschade komt zelden voor in Norfolk. De volgende week nog één keer wat uit Albion. PER 1 januari 1962 bestond de Stichting Zeeuws Voorlichtingsinstituut op Verzekeringsgebied (afgekort „Z. V. V.") 10 jaar. Het was in november 1951 dat het Dagelijks- en Hoofdbestuur der Z. L. M. besloot tot oprichting van genoemde Stichting. Met deze Stichting werd beoogd de Z. L. M.- leden van voorlichting te dienen op het terrein van de levensverzekering. De levensverzekering is een persoonlijke zaak en voor het individu is het veelal zeer moeilijk de juiste keuze te bepalen. Vandaar 10 jaar geleden het besluit deze Stichting op te richten en vandaar ook het besluit een samenwerking aan te gaan met een bestaande onderlinge op het terrein van de levensverzekering. De keuze viel daarbij op het Onderling Levensverzekering Genootschap „De O. L. V. E. H. van 1879". U zieteen oud-gediende in de rij van levensverzekeraars. Niettemin was de O. L. V. E. H. van 1879 in 1951 vrij onbekend in Zeeland. Op dit moment, na 10 jaar samenwerking, is dat anders. VELE Z.L.M. leden en ook personen buiten de Z. L. M. familie hebben de afgelopen 10 jaren van de geboden gelegenheid voor een objektief advies of een gedegen poliskontrole gebruik gemaakt. Uiteraard kwam het dan herhaaldelijk voor, dat, na een goed advies, de nieuw te sluiten polis bij de O. L. V. E. H. van 1879 werd ondergebracht. Als Stichting hebben wij steeds de voorlichting primair gesteld. Het was de Stichting er om te doen de Z. L. M. leden een gedegen en objektief advies te geven, onafhankelijk waar zij een polis hadden lopende of wensten af te sluiten. Vandaar, dat de Stichting ook zelden de O. L. V. E. H. van 1879 op de voorgrond schoof als belanghebbende bij het afsluiten van nieuwe posten. Dit zou ongetwijfeld mis verstanden hebben opgewekt. WAAROM wij ditmaal van de gevolgde gedragslijn afwijken houdt verband met het 10-jarig bestaan van het Z. V. V. Immers, dit betekent, dat wij nu ook 10 jaar ervaring hebben met de O. L. V. E. H. van 1879. In deze 10 jaren heeft de O. L. V. E. H. van 1879 zich zeer sterk ontwikkeld. Onlangs heeft men nog in het Zeeuws Landbouwblad kunnen lezen dat de 1 miljard gulden verzekerd kapitaal is bereikt. Wanneer men bedenkt, dat in 1951 het verzekerd kapitaal van de O. L. V. E. H. rond 350 miljoen bedroeg, dan mag zeker gesproken worden van een stormachtige ontwikkeling. Nu vallen wij niet om van enorme cijfers en is de ontwikkeling dan ook niet de enige reden, dat we de O. L. V. E. H. van 1879 in de schijnwerper zetten. Wat n.l. veel belangrijker is, is dat de financiële uitkomsten van het bedrijf in nauw verband staan met de geciteerde ontwikkeling. De laatste 10 jaren zijn de bedrijfsresultaten eveneens sterk gestegen en dat moet voor verzekerden bij een onderlinge tot ekstra voordelen leiden. Welnu, de O. L. V. E. H. van 1879 is al enige jaren bezig een gedeelte van het bedrijf so verschot tegoed te schrijven op rekening van de verzekerden door middel van een zekerheidsfonds. Over 1961 bedroeg deze bijschrijving zelfs 4% van de betaalde premies. Het zekerheidsfonds be draagt thans ƒ6.159.524,—; een niet onbelangrijk bedrag, dat aan de leden ten goede komt. Dit is voor de verzekerden bij een onderlinge één van de direkte voordelen tegenover de verzekerden bij een partikuliere maatschappij. Er zijn daarnaast nog wel een aantal indirekte voordelen te noemen, maar deze zullen we laten voor wat ze zijn. De ervaring in de afgelopen 10 jaren heeft ons aangetoond, dat het voor de verzekerde voordelen oplevert ook zijn levensverzekering bij een onderlinge te sluiten. Op ander terrein hadden wij deze ervaring reeds. Vandaar, dat wij ditmaal de O. L. V. E. H. van 1879 in de schijnwerper plaatsen. De Z. L. M. leden en andere personen kunnen daar hun voordeel mee doen. DE L.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1962 | | pagina 31