Een belangrijke taak voor onze organisatie Aandacht voor de jongere generatie F dit nummer wordt Uw aandacht gevraagd voor onze jongeren. Nu eens niet door middel van een speciaal jongerennummer waarin allerlei onderwerpen aan de orde worden gesteld, maar door de schijnwerper te richten op een probleem waarmede alle jon geren en ook misschien wel in het bij zonder de ouders van deze jongeren, te maken hebben. We doelen hierbij op de school- en beroepskeuze. Ieder jaar omstreeks deze tijd staan vele van de zoons of dochters in onze gezinnen voor de keuze van een be paalde school- of beroepsopleiding. Voor de kinderen die de Lagere School gaan verlaten staan de ouders voor de vraag: „Welke ver volgopleiding is voor mijn kind de beste?" VRIJDAG 8 JUNI 1962 Het bestuur van de Zeeuwse Landbouw Maatschappij heeft de school- en beroepskeuzevoorlichting dan ook steeds daadwerke lijk gestimuleerd. De Z. L. M. is dan ook één van de initiatiefnemers geweest bij de totstandkoming van de Zeeuwse Stichting voor Be- roepenvoorlichting en School- en Beroepskeuzevoorlichting. De band van de Z. L. M. met deze Zeeuwse Stichting is ook bestuurlijk dan ook zeer groot. yooR het platteland kunnen hier nog enkele problemen aan worden toegevoegd. Frankering bij abonnement; Terneuzeit ..Officieel orgaan van de Maatschappij lol bevordering van Land- en Tuinbouw en Veeteelt in Zeeland'' 50c Jaargang No. 2634 eeuuis landbouuiblad Waarlijk geen eenvoudig probleem. Dat de keuze van een school- of beroeps opleiding een belangrijke zaak is, waarmede in vele gevallen de verdere toekomst van de jongere wordt bepaald, hoeft waarschijnlijK geen nader betoog. In het artikel over „De betekenis van de beroepskeuze" dat U elders in dit blad vindt, wordt het grote belang hiervan nog eens nader uiteen gezet. JJE beroepskeuze en daaraan voorafgaand natuurlijk de school keuze, is tevens een moeilijk probleem. De tijd waarin wij uit eigen aanschouwen of horen zeggen, wisten wat een bepaald beroep inhield, heb ik niet meer gekend, en is dan ook al lange tijd voorbij. Met de snelle industriële en maatschappelijke ontwikkeling is, afge zien nog van andere wijzigingen, ook de wereld van beroepen sterk veranderd en het aantal beroepen enorm uitgebreid. Deze ontwikke ling zet zich nog voort. De „onwetendheid" met wat er voor moge lijkheden zijn, neemt dan ook toe. En ook in de beroeps- en school keuze gaat de zegswijze op: „onbekend maakt onbemind". Wij kunnen moeilijk onze kinderen een beroep aanbevelen dat wij zelf niet kennen, laat staan dat wij hem zelf kunnen wijzen op de mogelijkheden die er allemaal zijn. Op dit terfein is dan ook des kundige voorlichting een noodzaak. zal vaak noodzakelijk zijn. En dit zal de problemen voor de'ouders niet geringer maken. 0°K de keuze van de toekomstige opvolger op de bedrijven zal met de sterke wijzigingen van bedrijfsvoering e.d., waardoor veel van het ondernemersschap wordt gevraagd, niet een eenvoudige zaak kunnen en mogen zijn. De vraag wie is de oudste of jongste, mag hierbij niet doorslaggevend zijn. Ook het besluit om boer te worden zal in overeenstemming moeten zijn met de wensen en ook met de aanleg en capaciteiten van de betreffende boerenzoon. Dat de opleiding voor het boeren- en tuindersvak, dat steeds meer capaci teiten vraagt, goed moet zijn, achten wij vanzelfsprekend. Goede toekomst van de kinderen is een sterk levensgeluk voor de ouders. Bij het vinden van deze toekomst mee te helpen, door middel van adviezen en raad, is de taak van de Zeeuwse Stichting. Door dit werk kan voor het platteland het welzijn worden verhoogd. Dit te bevorderen is een belangrijke taak van de standorganisatie. Het verheugt ons dat de Zeeuwse Stichting nu daadwerkelijk met haar werkzaamheden kan aanvangen. Wij wensen haar zegenrijk werk toe in het belang van de gehele plattelandsbevolking. Ir. J. PRINS. In de eerste plaats komt de plattelander over het algemeen met een geringer aantal beroeps- en opleidingsmogelijkheden in aanraking, dan met de stedeling het geval is. Voorts zijn de mogelijkheden om adviezen in te winnen over de beroeps- en schoolkeuze, met name ook in Zeeland, tot nu toe beperkt geweest. Hierin komt nu dus ge lukkig met het werk van de Zeeuwse Stichting voor Beroepsvoor lichting en School- en Beroepskeuzevoorlichting verandering. Het relatief geringe aantal Zeeuwen dat bijvoorbeeld een leiding gevende functie vervult, of om een ander voorbeeld te noemen, een universitaire studie volgt, kan wel eens een gevolg zijn van deze geringe oriënteringsmogelijkheden. Aan gebrek aan capaciteit kan men het bepaald niet wijten. Tenslotte is hoezeer wij dit ook kun nen betreuren de agrarische sector een bedrijfstak met een geringe en nog steeds afnemende opnamecapaciteit. De noodzaak om een ander en vaak onbekend beroep te kiezen is voor veel jonge platte landers dan ook groot. yANUIT onze boerengezinnen kunnen wij veelal slechts aan één van de kinderen een toekomst als opvolger bieden. En zelfs dat zal gezien de uitbreiding van industrie en recreatie niet altijd mogelijk zijn. Rendabele bedrijfssplitsingen worden, door het be drijf s vergrotende effect van de mechanisatie, steeds meer een uit zondering. Allemaal omstandigheden waardoor de beroepskeuze voor onze agrarische gezinnen een urgente kwestie is geworden. Vroeg kiezen

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1962 | | pagina 1