GLASAARDBE1EN ROND DE KRUISBESSENPLUK 540 TUINBOUW MINIMUMPRIJS VOOR AARDBEIEN Goesse veilingfunktionarissen jubileerden DINGEN VAN DE WEEK ZEEUWS LANDBOUWBLAD IN het jongste nummer van de kleinfruitteeltadviezen van het Rijkstuinbouwconsulentschap te Goes schrijft de heer L. Goedegebure het volgende over de proeven met glas-aardbeien op de kleinfruit- proeftuin in Kapelle; Nu de oogst van de stookaardbeien beëindigd is, kunnen de resultaten hiervan worden meegedeeld. Voor deze teelt werd het ras Glasa, afkomstig uit Zaltbommel, gebruikt. Dit ras rijpt enkele dagen vroeger dan Deutsch Evern. De vruchten zijn iets donkerder van kleur en van goede kwaliteit. Op 4 augustus werden de planten op een wacht- bed uitgezet. De plantafstand bedroeg 25 bij 15 cm. Belangrijk hierbij is de grond vóór het planten goed los te maken en deze te mengen met wat turfmolm of tuinturf. Men krijgt dan planten met een goed ontwikkeld wortelgestel, hetgeen van groot belang is als de planten van het wachtbed in de kas moe ten worden overgezet. Begin november werden de planten van het wachtbed in kistjes overgeplant. Deze kistjes zijn op 2 januari in de kas gebracht. Het is van groot belang de grond voor de kistjesteelt vroegtijdig klaar te maken. Hiervoor wordt gebruikt Vz grond, oude stalmest en Vz tuinturf, wat goed door elkaar wordt gemengd en enkele keren tijdens de bewaring wordt omgezet. De kachel werd op 1 februari aangemaakt. De temperatuur werd 's nachts op 10° C gehouden. Overdrag bedroeg dit 15° C en bij zonnig weer 20° C. Wanneer overdag de temperatuur opliep boven 20° C, werd gelucht. Vanaf 5 februari tot 26 februari werd met kunst licht gewerkt. Deze belichting werd toegepast van af 's avonds 11 uur tot 's morgens 7 uur. Hierdoor strekken de bloemtrossen zich en wordt een ver vroeging van de oogst verkregen. De eerste bloe men kwamen op 24 februari te voorschijn. De volle bloei viel in de eerste week van maart. De pluk begon op 4 april en eindigde op 2 mei. Het grootste gedeelte van de vruchten werd per stuk geveild. De gemiddelde opbrengst hiervan be droeg ƒ0,25. De gemiddelde opbrengst per plant bedroeg 1,47, wat per m2 omgerekend, een bevre digend resultaat te noemen is. De sortering was als volgt: 19 extra kwaliteit E 56 kwaliteit I 25 kwaliteit II Het percentage afwijkende en onvruchtbare plan ten bleek tijdens het forceren 8 te bedragen; Glasa bleek een gevoeliger ras dan Deutsch Evern. Naast een strenge selectie van het uitgangsmate riaal is het daarom absoluut noodzakelijk dat Gla sa in de periode vóór het binnenbrengen van de kistjes een optimale verzorging krijgt. Een slordi ge behandeling in dat tijdvak, gepaard aan een te hoog aangehouden temperatuur tijdens het force ren, maakt de kans op mislukking groter. Als voorlopige indruk geldt, dat Glasa zich goed leent voor vervroeging d.m.v. verwarming en be lichting, zodat dit ras in Zeeland voor verdere be proeving kan worden aanbevolen. TOT zover de heer Goedegebure. Ten aanzien van de gang van zaken bij de afzet van glasaardbei en in het algemeen kunnen we er op wijzen, dat volgens een mededeling van de direktie van de veiling Kapelle de afzet van deze aardbeien dit sei zoen een zeer bevredigend verloop heeft gehad. Tot 25 mei bedroeg de aanvoer van glasaardbeien in Kapelle ruim 4500 kg en de gemiddelde prijs van de gehele aanvoer tot die datum was toen 6,78 per kg. Voor de telers betekende dit een alleszins gunstig resultaat. Ondertussen is thans de prijs van de glasaardbeien wel wat teruggelopen, mede onder invloed van de toegenomen aanvoeren in verschillende delen van het land. Ook op de veiling in Kapelle is de kilo-aanvoer dit jaar tegengeval len, een verschijnsel, dat zich ook in de andere cen tra van glasaardbeien heeft voorgedaan. Toch blijkt dat ondanks de lagere opbrengsten de teelt dit jaar goed is geweest en er zyn verschil lende telers in Kapelle-Biezelinge en omgeving die ook overwegen een kas voor de aardbeienteelt te bouwen. HET Centraal Bureau van de Tuinbouwveilingen heeft voor het komende seizoen weer een mini mumprijsregeling voor aardbeien vastgesteld. De ophoudprijs is in vergelijking met 1961 wat hoger gesteld want deze bedraagt nu 50 cent per kg voor alle soorten. Het vorig jaar was dat 45 cent per kg. Bij eventuele doordraai krijgt de teler voor aard beien zonder dop kwaliteit 1 en 2 een vergoeding van 50 cent per kg en voor afwijkende kwaliteit 20 cent per kg. De vergoeding bij doordraai voor aardbeien met dop bedraagt voor de kwaliteiten 1 en 2 40 cent per kg en voor de afwijkende kwali teit 15 cent per kg. Vier personeelsleden van de veilingsvereniging Zuid Beveland" te Goes hebben dinsdag 5 juni j.l. hun 25-jarig dienstjubïleum mogen herdenken. Het waren de heren H. M. Mijnsbergen, P. J. Oele, W. G. M. de Valk en C. Westdorp welke in de maanden mei en juni van het jaar 1937 in dienst traden van de veilingsvereniging „Zuid Beveland" en 25 jaar lang hun beste krachten in dienst van deze veiling hebben gesteld. De heer Mijnsbergen is op het ogenblik chef van de afdeling verlading, de heer Oele heeft de leiding van de koelhuizen van de Goesse veiling, de heer de Valk is in de afgelopen vijf en twintig jaar opgeklommen van kantoorbediende tot adjunkt- direkteur na tevoren kassier en chef van de admini stratie te zijn geweest en de heer Westdorp ten slotte is transport-arbeider. Ter gelegenheid van dit viervoudige jubileum werd er dinsdag in de kantine van het veilingge bouw een receptie gehouden waar velen hun geluk wensen kwamen aanbieden en waarbij wel bleek dat de vier jubilarissen een grote vriendenkring hebben. Hartelijke woorden werden daarbij tot hen gesproken en gaarne willen wij onze gelukwensen alsnog voegen bij de véle welke reeds werden uit gebracht. Gaarne spreken we de hoop uit dat het de Heren Mijnsbergen, Oele, de Valk en Westdorp gegeven mag zijn nog vele jaren hun krachten te geven in dienst van de Goesse veiling die zich thans ook bevindt in een periode van grote expansie. TN de afgelopen week is in Zeeland de pluk van groene kruisbessen begonnen. Op het moment dat we dit schrijven, is er nog geen aanvoer geweest en dus kunnen we ook nog niets zeggen over de prijzen welke voor dit produkt besteed zijn. Wel mogen we aannemen dat de aanvoer in de afgelopen periode nog niet groot is geweest en dat ook in de komende week de aanvoer nog maar langzaam op gang zal komen want de vruchten zijn nog te klein. Het blijft bovendien maar te koüd om hard te groeien. Het verschil met het vorig jaar is wel erg groot, want toen werd op 12 mei een begin gemaakt met het veilen van kruisbessen in Zeeland. Overigens moeten we daar aan toevoegen dat de pluk in 1961 ongeveer veertien dagen vroeger begon dan in jaren die we als normaal plegen aan te duiden. *PEN raanzien van het leveren van kruisbessen op de veilingen zouden we de aandacht willen vestigen op het feit dat het elk jaar nog voor komt dat er partijen groene kruisbessen afgekeurd worden omdat er teveel kleine vruchten in voor komen. Zoals bekend is de minimummaat van kruisbessen 15 mm. >Vooral in de eerste tijd dat ze aangevoerd worden zullen er altijd bessen zijn die deze maat niet halen. We zouden elke bessenleverancier het advies willen geven om de bessen goed uit te zoeken waardoor er geen te kleine worden geleverd. Het kan in verband hiermede aanbeveling verdienen de hor nog eens na te zien of deze niet te wijd staat. Als dat het geval is kunt U er nu nog wat aan veranderen. Verder willen we wijzen op het gevaar van door Amerikaanse kruisbessenmeeldauw aangetaste bessen. U weet toch dat het vervoer van dergelijke bessen bij de wet verboden is? Het kan voorkomen dat een nanplant niet vrij van meeldauw is. In een dergelijk geval zouden we het advies willen geven om de aangetaste struiken niet mee te plukken want dat geeft enkel maar narigheid bij het uitzoeken van de bessen en de kans is aanwezig dat ze bij aanvoer op de veiling nog afgekeurd worden. Houdt daarom dergelijke aangetaste struiken apart. Dat er geen blad in de bessen mag zitten is algemeen bekend. •TENSLOTTE delen wij nog mede dat het Centraal Bureau van de Tuinbouwveilingen heeft besloten tot een minimumprijs van 32 cent per kg voor kruisbessen in het komende seizoen. Bij eventuele doordraai Is de vergoeding voor eerste kwaliteit 25 cent per kg en voor tweede kwaliteit 18 cent. De heffing bedraagt 1 cent per kg in het komende seizoen. OP de Algemene Vergadering van de Z. L. M. zijn weinig tuinbouwproblemen naar voren geko men. Voor de vele hele en halve tuinders welke er aanwezig waren, was dat wel teleurstellend. Moge lijk is, dat men van mening is dat de problemen en vraagstukken welke zich voordoen in de tuinbouw sector, zich dienen op te lossen in de nu gereorga niseerde Tuinbouwcommissie. Toch zijn er vele raakvlakken die in organisatie- verband besproken kunnen worden. De Wet Ver vreemding Landbouwgronden b.v. is wel zeer aktu- eel in deze dagen. In deze rubriek is meermalen ge wezen op de starheid welke deze wet voor de Tuin bouw tot gevolg had. De tuinbouw kan slechts bloeien wanneer er een vrij ruilverkeer in grond kan plaats hebben. Het is een kwestie van vraag en aanbod, dat men de nodige bewegingsvrijheid moet geven. Het gaat meestal om niet te grote per celen die geschikt zijn voor de intensieve teelten, hetzij groenten of fruit en de laatste jaren ook bol len. Deze percelen moeten geschikt zijn voor het doel van de ondernemer en dan speelt de prijs een zeer ondergeschikte rol. Nu de glascultuur zich gaat uitbreiden, komt dit nog meer naar voren. Mogelijk is dat wanneer de prijs van de grond is losgelaten er meer verkopers gevonden zullen wor den die hun grond om allerlei redenen van de hand willen doen tegen een prijs die de grond waard is. Het kan dan een eerlijke en vrije markt worden zonder de ontelbare ontduikingen in allerlei vor men die thans deze wet kenmerken. Het is dan ook toe te juichen dat het hoofdbe stuur zich heeft uitgelaten voor loslating van de prijsbeheersing met in achtneming van de vastleg ging van het recht van de pachter. Wanneer de Minister en de Kamer het zullen aanvaarden, zal dit zeker in onze provincie kunnen leiden tot een verhoogde produktiviteit van onze gronden. Juist ook voor het tuinbouwonderwijs dient, een vast be leid te worden uitgestippeld. Duidelijk dient vast gesteld te worden waar we met dit onderwijs in de toekomst heen willen en wat ons hierbij heden ten dage doen staat. Vast staat dat zonder goed on derwijs en vakbekwaamheid velen niet geholpen zullen zijn met een stukje grond. Nu er voor ver schillende takken van de tuinbouw geen erkennin gen meer nodig zijn, zal men zichzelf de verplich ting moeten opleggen om eerst een goede opleiding te volgen alvorens een bedrijf te stichten met alle financiële konsekwenties daaraan verbonden. Als de vrijheid van het loslaten van de grond prijzen gaat betekenen een „gokken" op de toe komst of wanneer de niet vereiste vakbekwaam heid wordt onderschat en «niet verworven, zal dit tot een mislukking leiden en op dergelijke gronden moet maar nooit een eigen bedrijf worden begon nen. Wie zelfstandig wil zijn dient zich volledig in te zetten. Het vereist de gehele mens naar lichaam en geest, maar het geeft ook voldoening zelf iets tot stand te hebben gebracht, al brengt dit vaak veel zorgen mee en weinig vrije dagen en soms een karig uurloon. We willen nog een tuinbouwgedachte uit de alge mene vergadering naar voren brengen. Ir Minder* houd heeft het overschot van de agrarische bevol king in de IJsselmeerpolders naar voren gebracht. Hij koos de verstandige weg om dit overschot maar niet direct onder te willen brengen in de tuin bouw, zoals velen menen dat dit de oplossing is. Sommigen menen dat saneren en verdelen de eni ge weg is om hun kinderen in de agrarische sec tor een bestaan te geven. Er zijn talloze beroepen die even goed zijn en meestal minder zorg geven dan de tuinbouw. Hier ligt 'n grote taak van de ouders om leiding te geven aan hun kinderen die, wanneer ze van school komen, meestal nog geen vast doel voor ogen hebben. Heeft men eenmaal beslist, dan is het moeilijk om nog te veranderen. Het brengt tijdverlies mee en meestal een achteraan komen bij anderen. Onze tuinbouwscholen, de ambachtschool, het Nijver heidsonderwijs kunnen de grondslag leggen voor een goed beroep in de maatschappij. Voor degenen die er voor in aanmerking komen zijn de Universi teiten toegankelijk; ook voor de minder goed ge situeerden. Laten we niet vergeten dat het van het grootste belang is, dat eenieder terech komt waar hij naar aanleg en kennis thuishoort. Dan zullen ze heus niet allemaal in de tuinbouw terecht ko men. Zeer terecht wees ir Minderhoud er op dat er reeds honderden jongelui de nijverheidsscholen be zoeken in de Noordoostpolder. Dit zijn een paar gedachten die we mee naar huis namen na ons bezoek aan de algemene Z.L.M.- vergadering. Hetgeen we hierboven schreven geldt niet alleen voor de tuinbouw maar in veel opzich ten ook voor de akkerbouw en veeteelt. Daarom is het wenselijk dat nu en dan in groot verband de agrariërs bijeenkomen omdat meestal de moeilijk heden. die niet zuiver op het technische vlak lig gen, dezelfde zijn. „Centraal stellen" konden we beluisteren uit de mond van de voorzitter. Dat wil zeggen: een gebondenheid van allen die het agra risch deel van de bevolking vormen. Omdat dit percentage gering is zal het op samenwerking aan komen om niet in de hoek te worden gedrukt. Na het kernachtige woord van onze Commissaris, die waarschuwde voor de „griezelige welvaart" gin gen we naar huis met de gedachte dat het een goede middag was, ook voor een tuinder. Als men goed luistert en zijn gedachten laat gaan, gaat men niet gauw ledig heen. Tot de volgende week.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1962 | | pagina 12