De Landbouwbegroting 1962 Het demonstratiebedrijf Zeeuwsch-Vlaanderen 513 Vruchtrot bij aardbeien DEMONSTRATIE INKUILEN TE VLEUTEN VRIJDAG 1 JUNI 1962 EVENALS voorgaande jaren zal ook dit jaar het Demonstratiebedrijf openstaan voor het ontvangen van bezoekers en excursies. In de maan den juni en juli is er iedere dinsdag van 1 tot 5 uur mogelijkheid tot bezoek. Voor een goede gang van zaken is het dringend noodzakelijk dat de bezoekers zich stipt aan deze tijd houden. Voor groepsexcursies wende men zich tijdig tot de bedrijfsleider, de heer I. Poissonnier, Braakmanweg, Braakmanpolder, Biervliet, tel. 01152-410, of tot de rijkslandbouwvoorlichtingsdienst te Axel, Noordstraat 23, tel. 01155-951. HET BOUWPLAN HET bedrijf is 23 ha groot en bestaat uit 2 kavels. Elke kavel is inge deeld in 4 even grote percelen. Er zijn in totaal 8 percelen. Vanwege de matige winstgevendheid in de laatste jaren van de rundveemesterij is deze winter het grasland gescheurd. De gehele oppervlakte cultuurgrond is dus nu bouwland, met de volgende gewassen: 2 percelen suikerbieten, 5,60 ha. Rassen: KW Polybeta M-zaad 6,8 kg/ha Trirave P-zaad 6% kg/ha Hilleshög polyploid P-zaad 6% kg/ha Het eerste ras is gezaaid met de gewone, de twee andere met de precisie- zaaimachine. 0 1 perceel aardappelen, 3 ha. Ras: Bintje E 3545. 2 percelen wintertarwe, 5,60 ha. RassenFelix en Stella 1 perceel erwten, 3 ha. Ras: Rondo. 1 perceel vlas, 2,60 ha. Ras: Wiera groenbemester ingezaaid). Q 1 perceel luzerne, 2,60 ha. DE STAND VAN DE GEWASSEN: DE percelen met wintertarwe, erwten en luzerne hebben deze winter enigszins en dit voorjaar behoorlijk wateroverlast gehad. De winter tarwe vertoont daardoor op het ogenblik een wat dunne stand, evenals de luzerne. Bij de erwten moest ha overgezaaid worden. De bieten van het M-zaad hebben ook door de weersomstandigheden een wat dunne stand. Een Vz ha van de bieten is bespoten met een chemisch onkruidbestrijdingsmiddel, Prebetox, 15 liter per ha. Het resultaat is goed. DE ARBEIDSORGANISATIE OP het bedrijf werkt naast de bedrijfsleider één vaste arbeider. Bij de uit voering van de mechanische bewerkingen worden werkgangen zoveel mogelijk gecombineerd, speciaal bij het zaaien en de verzorging van de ge wassen. Voor de betrekkelijk grote oppervlakte bieten is nog geen los perso neel noodzakelijk geweest. Op dit bedrijf worden de diverse werkzaamheden en het benodigd aantal man-uren bijgehouden. Omtrent deze cijfers is over het jaar 1961 een overzicht gemaakt. Dit overzicht is op het bedrijf aanwezig. Het is alweer enige jaren geleden dat het demonstratiebedrijf Zeeuwsch- Vlaanderen geopend werd. Hierbij een foto van de opening op 3 juni 1959. DE INVENTARIS HET aanwezige werktuigenpark van trekker, grond-, zaai- en verzor- gingswerktuigen is niet gewijzigd. De oogstwrerkzaamheden worden hoofdzakelijk door de loonwerker verricht. NOG ENKELE BIJZONDERHEDEN HET is de bedoeling dat in het bestaande bedrijfsgebouw een bewaring voor aardappelen zal worden aangebracht. In het bedrijfsgebouw za 1 een kleine tentoonstelling zijn, waarbij enkele punten de bijzondere aandacht zullen hebben, namelijk: 1. Een economisch overzicht van het bedrijf van de laatste 4 jaren, met o.a. bouwplan; geldelijke opbrengsten; kosten en bedrijfs- overschot. 2. Het aantal bestede man-uren in het jaar 1961 voor enkele bijzondere werkzaamheden. 3. De beworteling van enkele gewassen. Uit het bovenstaande blijkt, dat het bestuur weer getracht heeft een bezoek aan dit bedrijf zo aantrekkelijk mogelijk te maken. Op dit bedrijf kan een ieder zich persoonlijk oriënteren hoe een en ander in praktijk wordt gebracht. Ook in verband met het tentoongestelde is een bezoek aan het bedrijf zeker de moeite waard. R. L. V. D. Axel. ALS slot van de parlementaire behandeling van hoofdstuk XIV, LAND- BOUW EN VISSERIJ, der Rijksbegroting voor 1962, heeft de Eerste Kamer der Staten-Generaal dinsdag 22 mei 1962 het ontwerp zonder hoof delijke stemming aanvaard. Na de uitvoerige memorie van antwoord aan de Eerste Kamer omtrent het wetsontwerp tot vaststelling van de land- bouwbcgroting-1962, kon de mondelinge behandeling in de Senaat tot één dag beperkt bljjven. MENGVORM VAN BELEID TYE nationale vrijheid, zo betoogde de Minister, tot het voeren van een nationaal beleid zal geleidelijk verminderen en ons garantieprijsbeleid en, ons daarbij behorend instrumentarium zullen geleidelijk moeten worden vervangen door de basis van het gemeenschappelijk beleid en door de middelen van de E.E.G. Tijdens de overgangsperiode zal in aflopende mate nog nationale bescherming optreden in aller lei vormen. Anderzijds bestaat er nog geen nauwkeurig bepaald proces van prijstoenadering. Bij de ver- edelingsprodukten kunnen zelfs extra heffingen voorkomen, wat reden tot Nederlandse bezorgdheid geeft en onze concurrentiepositie nadelig kan beïnvloeden. Op de toekomstige gemeenschappelijke markt wor den wij direct geconfronteerd met de dan bestaande concurrentieverhoudingen, zodat het beleid in de komende jaren geconcentreerd dient te worden op ver sterking van de concurrentiepositie van de landbouw en het daarmede verbonden industriële- en het handelsapparaat. De aandacht zal dan minder sterk op het garantieprijsbeleid worden gericht, daar ga rantieregelingen ongetwijfeld uitvloeisel van het E.E.G.-landbouwbeleid zullen worden. Het is. meent de Minister, duidelijk, dat wjj met het garantieprijsbeleid in het komende najaar in een moeilijke over gangsperiode zijn met een mengvorm van nationaal en internationaal beleid, zodat het aanbeveling zal verdienen het nationale beleid een meer globaal karakter te geven, overigens met handhaving van ga rantieregelingen, eventueel met noodzakelijke correcties, die voortvloeien uit het E.E.G.-Iandbouwbeleid. LANDBOUWVOORLICHTING 1\E Minister erkende, dat de aankondiging van de reorganisatie van de rijkslandbouwvoorlichting nog summier moest zijn. Er zijn wel principiële beslissingen gevallen, maar het overleg met de organi saties is nog niet afgesloten en de nadere uitwerking moet nog komen. Dat geldt ook voor het onderscheid, dat gemaakt wordt tussen de technisch-economische, de sociaal-economische en de agrarisch-sociale voor lichting, waarbij de technisch-economische voorlichting door de rijkslandbouwvoorlichting wordt uitge voerd in overleg met de landbouworganisaties, terwijl bij de sociaal-economische en de agrarisch- sociale voorlichting een belangrijke taak bij de landbouworganisaties ligt, op hun beurt in overleg met de rijkslandbouwvoorlichting. Daarbij gaat het dus om de vraag waar de onderscheiden soorten land bouwvoorlichting thuishoren. BIETEN, VLAS, KOOLZAAD, GRANEN 0E Minister herhaalde zjjn verzekering dat het schrappen van de premie voor vroege en late leve ring van suikerbieten uit de verwerkingskosten, de verhoogde garantieprijs voor suikerbieten van de oogst-1962, niet aantast. De bewindsman had nog geen beslissing kunnen nemen over een eventuele gevraagde, steunverlening aan de vlasindustrie, daar het beraad over dit probleem nog niet is afgesloten, Voor koolzaad handhaafde Minister Marijnen het standpunt, dat het niet verantwoord is in het natio nale landbouwbeleid een garantieregeling in het leven te roepen voor een produkt, dat bij de tegenwoor dige prijsverhoudingen een verlies oplevert van ongeveer 650,— per ha. Misschien is een regeling in net raam van het E.E.G.-beleid mogelijk. Voor de prijstoenadering in het E.E.G.-beleid voor granen zijn nog geen criteria vastgesteld, maar dat moet vóór 1 september 1962 gebeuren. Er valt thans dan ook niet concreet te antwoorden op de vraag wat de gevolgen van de prijstoenadering zullen zijn voor de binnenlandse prijzen. Het ligt echter in de hjh der verwachtigen, dat wjj ons graanprijspeil geleidelijk wat omhoog zullen moeten brengen. In het E.E.G.-heffingSistelsel zal het interventieniveau voor tarwe op het peil van de vastgestelde garantie prijs worden gelegd, zodat de tarwetelers er yan verzekerd zijn, dal de in het vooruitzicht gestelde prijs «eker zal worden gehaald, JJ ET is ons gebleken dat er nog al wat aardbeien- telers zijn welke dit jaar nog geen aandacht hebben besteed aan de bestrijding van het vrucht- roteen ziekte welke in sommige jaren een zeer be langrijke oo gstv er mindering bij aardbeien kan ver oorzaken. Het vruchtrot wordt veroorzaakt door de grauwe, schimmel (botrytis cinerea). De aantasting door deze schimmel kan worden bestreden door bespuitingen, terwijl tevens door bepaalde cultuurmaatregelen de aantastingsmogelijkheid kan worden verminderd. De we2Tsomstandigheden spelen bij de aantas ting een grote rol en het valt uiteraard niet vooraf te zeggen hoe deze zullen zijn, maar wel kan men door preventieve maatregelen trachten de aantas ting te voorkomen of te beperken. De bespuitingen tegen vruchtrot dienen regel matig, namelijk om de 710 dagen, te worden uit gevoerd. De middelen welke hiervoor gebruikt kun nen worden zijn thiram, Phaltan of captan. Voor de eerste bespuitingdie wordt uitgevoerd zodra de bloemstengels omhoog gaan, kan 500 g. thiram, 250 g. Phaltan of 250 g. captan per 100 liter, water worden gebruikt. Voor de volgende bespui tingen kunnen alle genoemde middelen in een sterkte van 250 g. per 100 liter water worden toe gepast. De bespuitingen met thiram kunnen worden voortgezet tot uiterlijk tien dagen voor het begin van de pluk. Daarna mag in verband met de giftig heid niet meer met dit middel worden gespoten maar kan men wel gebruik maken van Phaltan of captan. Daar in de beginperiode de werking van thirarri tegen botrytis wat groter is dan die van Phaltan en captan, zal een schema, waarbij begonnen wordt met thiram en ongeveer twee weken voor het begin van de pluk wordt overgegaan op Phaltan of cap tan, de voorkeur verdienen. Indien tegelijk meeldauw moet worden bestreden kan men gebruik maken van de combinatie van zwavel met thiram of captan. Het is erg belangrijk dat de spuitvloeistof door dringt in het hart van de planten. Daarom moet er zeer nauwkeurig en goed gericht worden gespoten met deze middelen. NAAR men ons mededeelt is deze demonstratie wederom uitgesteld en wel tot dinsdag 5 juni a.s. Mocht het dan wederom niet mogelijk zijn deze demonstratie te houden, dan zal via de radio op deze dag om 5.40 uur en 6.40 uur 's morgens hier^ v^n mededeling worden gedaan.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1962 | | pagina 9