EEN VOLK DAT LEEFT BOUWT AAN ZIJN TOEKOMST IJsselmeerpolders ten dienste van overig Nederland VRIJDAG 1 JUNI 19 6 2 511 Graansilo's Dronteir. Permanente woningen Dronten. hebben. In het midden van de vijftiger jaren is, gezien de successen met „Walcheren" en „Wageningen" bereikt, de idee ontstaan om meer stelselmatig de gronden in de polders te benutten - voor bedrijfsvergroting in ruil- en herver kavelingen. De Kommissie Hofstee wijdde aan deze zaak een uitvoerige studie. Inmiddels heeft men in een aantal proef verkavelingen de over plaatsing van boeren van lichte naar zware grond getoetst en wel in de ruilverkavelingsgebieden Borger, Tjonger, Hummelo, Kleine A en Neer (L.). Overgeplaatst naar de polder en een cijfer gevend als indicatie omtrent de mate van slaging gaf ir. Minderhoud de proefverkaveling Borger een 9, Tjonger een 7, Hummelo een 5 a 6, de Kleine A een 3 en Neer slechts een 2, er op wijzend dat elk cijfer slechts betrekkelijke waarde heeft! Komend op oostelijk Flevoland wees ir. Minderhoud er op dat de beslissing tot voortgang met de werken in 1948/49 genomen werd-en de opzet op 3 punten in vergelijking met vroeger in belangrijke mate afweek. Ie. Studies van het Waterloopkundig Laborato rium hadden uitgewezen dat de dijk zover mogelijk naar het Noorden diende gelegd te worden, zodat het plaatsen van een brug mogelijk was. 2e. Het plan tot het maken van één centraal gelegen stad „LELYSTAD" met daardoor de mogelijkheid van industrievestiging. 3e. Het vormen van een randmeer niet alleen voor afwatering en scheepvaart maar ook voor recreatie. Bij het opzetten van de nieuwe plannen, speel den deze drie elementen, op de toekomst gericht een voorname rol. Bij do uitgifte van Oost-Flevoland zullen deze elementen van dienstbaar maken aan bedrijfs vergroting op- het oude land, planologische ontwikkeling en industrievestiging, dan ook sterk op de voorgrond staan. Bij de bedrijfsvergroting zal ook de driehoeksruil ingeschakeld worden teneinde de boeren die gewend zijn aan geheel andére bedrijfsomstandigheden niet voor de veel al te zware opgave van algehele omschakeling van bedrijfsstructuur te plaatsen. Zowel in erfpacht als in eigendom zullen de gronden beschikbaar (Vervolg van pag. 509.). Recreatie langs het Veluwemeer. worden gesteld. De mogelijkheid van koop kan aantrekkelijk zijn voor diegenen die van eigenaar (op het oude land) nu pachter zouden moeten worden en daar veelal overwegende bezwaren, tegen hebben. DE plannen voor <le uitgifte staan nu in grote lijnen wel vast en zullen spoedig bekend ge maakt worden. De uitgifte, waarvan reeds enige kleine toewijzingen en wel 25 kleine en 100 grote bedrijven hebben plaats gevonden, is een zeer moeilijke zaak en in hoeverre deze zal worden be ïnvloed door zorgen van elders moet worden afge wacht. Gedacht wordt bijv. de tuinbouw uit Noord- Holland over te plaatsen naar vestigingen ifi Oos telijk Flevoland waar de grond daarvoor geschikt is. Industrievestiging zal uitsluitend beperkt blijven tot Lelystad. Betreffende de MARKERWAARD en ZUID FLEVOLAND merkte ir. Minderhoud op dat aanvankelijk om waterstaatkundige redenen de MARKERWAARD voorrang zou hebben. De Markerwaard, zal te zijner tijd de mogelijkheid tot een direkte Oost-West verbinding bieden en gezien het zandige karakter van delen van de polder eveneens tot grote mogelijkheden voor recreatie en militaire terreinen. De éluisputten zijn reeds gemaakt. Echter is deze polder de duurste. Door de bestedingsbeperking in 1957 is gezocht naar een goedkopere oplossing en tevens naar een oplossing voor de verkeersproblemen en bevolkingsophoping van Amsterdam en 't Gooi. In verband hiermede werd toen overge gaan de polder Z.-Flevoland eerst te doen uit voeren, waardoor de oplossing van genoemde problemen mogelijk zal worden. IR. Minderhoud besloot zijn inleiding met er op te wijzen dat de afsluiting en gedeeltelijke drooglegging van de voormalige Zuiderzee ver schillende algemene voordelen met zich mee brengt zoals de in landbouw- en waterbouwkundig opzicht stimulerende invloed op wetenschap en. praktijk, onze zeer goede reputatie in het buiten land door de uitvoering van de werken en het aantrekken van vreemdelingenbezoek, dat veelal gepaard gaat met een bezoek aan deze polders. B. Dit staat vermeld op de bronzen plaquette op het monument op de Afsluitdijk. Dertig- jaar geleden op 28 mei 1932 (om precies te zijn om werd. De dijk is dichtDe rechter foto geeft een overzicht, voor zover het ook reikt, van da Afsluitdijk vanaf het monument. 13.05 uur) werd de laatste bak met keileem in het toen bijna dichte gat van de Vlieter gestort. Een historisch moment op de linkerfoto vastgelegd, waardoor Noord-Holland met Friesland verbonden

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1962 | | pagina 7