Tijdelijke steun aan de vlasindustrie 523 UIT EEN w/tefm rÉ, ^.JtfEEK&OÈK VAM BRAMlut dïSLIKHOEK W eeko verzicht Noteringen De secretaris van de L. J. G. Zeeland deelt mede, dat hij wegens drukke werkzaamheden tot zijn spijt verhinderd was deze week de pagina van „De Boeren jeugd" te verzorgen. MARKTBERICHTEN VOORSCHOTUITKERING OP MELK VERHOOGD NATIONALE VLASSERSDAG 1962 MAXIMUMPRIJSREGELING VOOR CONSUMPTIE-AARDAPPELEN Verwerkingstoeslag alléén voor de oogst 1962 VRIJDAG 1 JUNI 19 6 2 In de afgelopen week had de handel in oude oogst gerst op de binnenlandse graanmarkt weinig meer te betekenen. Van fabriekszjjde werden er in inlandse consumptietarwe geen zaken gemeld. Peulvruchten, groene erwten en schokkers konden in prijs stijgen; in het bijzonder wat de nieuwe oogst betrof. Karwij- zaad kon zich iets herstellen en sloot prijshoudend. Blauwmaanzaad onderging geen verandering. GRAANBEURS ROTTERDAM Peulvruchten franco Rotterdam groene erwten op monster 3037, schokkers op monster 30 39, prima kwaliteiten daarboven. AARDAPPELBEURS ROTTERDAM Klei-aardappelen 35 mm opw. voor het binnenland 3945Klei-aardappelen kleine maat 1520. Zeer weinig handel. Prijzen berekend per 100 kg en op de handelsvoorwaarden vastgesteld voor de ver koop van consumptie-aardappelen op wagon, schip of auto. FRUITOVERZICHT (33—-29 mei 1963). De uit de kassen en bakken geveilde aardbeien bleven gevraagd, per doos van 200 gram waren de noteringen: extra 130160 ct, I 118140 ct, II 80 100 ct, afwijkend 4565 ct. De vollegrondsaardbeien staan in volle bloei, ze bloeien rijk. De oogstverwachtingen voor de verschil lende rassen zijn wat de verwachte aanvoeren be treft, mede gelet op de areaalverschuivmgen voor de verschillende rassen: Madame Moutot en Jucun- da zullen verder teruglopen, versleten percelen hier van zijn opgeruimd, nieuwe aanplant hiervan komt in onze provincie weinig meer voor. Regina zal op peil blijven. In de nacht van 30 april op 1 mei zijn de eerste bloemen gedeeltelijk bevroren, dit zal echter hoofd zakelijk de eerste oogst nog enkele dagen verlaten. Van Senga Sengana, Talisman en Redgauntled wordt een toenemend aanbod verwacht. De zetting bij de peren lijkt over de verschillende percelen uiteenlopend te zijn. Definitieve gegevens zijn nog niet bekend, daar is alles nog te jong voor. Zo heel verwonderlijk zou het echter niet zijn als bij het aanhoudend ongunstige weer niet iedere boom een optimale oogst voortbracht. GROENTE- EN FRUITMARKT. In de aanvoer van spinazie is een verdere afne ming opgetreden. De vraag hield nog goed aan, ook die van West-Duitsland en België. Het grootste deel van het aanbod ging echter naar de verse markt en de verwerkende industrie. In Breda noteerde men maandag ƒ0,16ƒ0,22 en in Utrecht ƒ0,13ƒ0,29; beide per kg. Deze week werd er meer bloemkool aangevoerd dan vorige week. Voor het merendeel betrof dit kas- öloemkool. Het overige deel was bijna allemaal win terbloemkool, terwijl plaatselijk reeds wat volle- grondskool voorkwam. De levendige vraag was er aorzaak van dat de prijzen op een zeer hoog niveau lagen. Tegen het weekeinde deed zich zelfs nog een prijsstijging voor. De grootste maat noteerde toen tot ruim 1,30 per stuk, de kleinere naar verhou ding lager. J.L maandag lagen te Poeldijk de note- ingen voor kasbloemkool als vólgt: 6 stuks-per bak f 1,04—ƒ1,35; 8 per bak ƒ1,02—ƒ1,21; 10 per bak f 0,77—ƒ1,04 en 12 per bak ƒ0,76—ƒ0,92; alles per ;tuk. Voor winterbloemkool werd vrijdag 25 mei in Rotterdam (Z. H. E.) betaald: 6 per bak ƒ0,98— f 1,18 en 8 per bak 0,680,90. Slechts een klein gedeelte van de aanvoer werd geëxporteerd. De bui tenlandse afnemers waren West-Duitsland, Zweden 2n België. Een verruiming van de aanvoer vond plaats bij bospeen. In het bijzonder was dit het geval aan de veilingen Westerlee, 's-Gravenzande en Vierpolders. De afzet verliep vlot, daar de vraag zeer le,vendig was. De belangrijkste afnemer was België. West- Duitsland was slechts matig geïnteresseerd. Ondanks het grotere aanbod liep het prijspeil op. Op donder dag kwamen prijzen voor tot 1,30 per bos. J.l. maan dag werd ongeveer 0,951,10 genoteerd. De aanvoer van kropsla was niet bijzonder groot. De kassla is nu geruimd en natuursla is er nog niet in overweldigende hoeveelheden. Het merendeel van de aanvoer betrof nog gelichte sla. Aan de prijzen was in de loop van de week wel te zien, dat er in het buitenland geleidelijk meer sla uit eigen produk- tie ter beschikking is gekomen. Waren deze bü 22 32 aanvankelijk nog vast, later in de week deed zich hier en daar toch reeds een gevoelige daling voor. Plaatselijk liepen zij terug naar ƒ10 per 100 krop# Over het geheel genomen was het evenwel nog een gunstige week voor de sla-afzet. Buitenlandse afnemers waren West-Duitsland, Frankrijk, Engeland en België. Ondanks het aanhoudende koude en ongunstige weer is de aanvoer van glasaardbeien deze week verder gestegen. Dit heeft tot reakties in de prijzen aanleiding gegeven. Deze daalden namelijk wat. In Zaltbommel ontving men j.l. maandag voor doosjes van 200 gram van exportkwaliteit 0,901,23 per stuk. De binnenlandse kwaliteit noteerde 0,47 1,08 per doosje. In Roelofarendsveen werd per doosje van 150 gram maandag 0,730,85 besteed. De export verladingen namen verder toe. Verzonden werd naar België, West-Duitsland en Engeland. Bij andijvie is het weer bijna allemaal glasandijvie wat de klok slaat. Het gelichte produkt heeft niet zoveel te betekenen. In totaal is het aanbod van flinke betekenis. De vraag is dit ook, want zowel het binnenland als België leggen een sterke belangstel ling aan de dag. De prijzen hebben zich dan ook op een zeer redelijk niveau bewogen. Gemiddeld werd ƒ0,500,65 per kg gegeven. In de wintergroentensektor vielen de hoge prijzen weer sterk op. Witte kool noteerde tot ruim 50 per 100 kg, waspeen tot 1,65 per kg en prei hier en daar tot boven de gulden. Van prei en waspeen was West-Duitsland de belangrijkste bestemming. VAN DE VEEMARKTEN. Op de veemarkt te Rotterdam noteerden Vette kalveren vette 2,20—3,—. koeien 2,503,50; Alles per kg. Kalf- en melkkoeien ƒ975ƒ1275: Vare koeien ƒ675—ƒ880; Vaarzen ƒ650- ƒ950; Pinken ƒ450— ƒ625; Graskalveren ƒ250ƒ475; Schapen ƒ90 125 en weidelammeren 5075. Alles per stuk. In verband met Hemelvaartsdag moest het Zeeuws Landbouwblad reeds op woens dag gedrukt worden. Slechts enkele markt berichten konden daardoor opgenomen wor den. RED. De minister van Landbouw en Visserij heeft be sloten de voorschotuitkering aan melkveehouders in het kader van de garantieregeling 1961/1962 voor ihelk ten, laste van het Landbouw-Egalisatiefonds te verhogen van 1,— per 100 kg melk plus 0,25 per procent vet tot respectievelijk 1,50 en 0,37. Het reeds lopende voorschot op de melkprijsgaran tie-uitkering wordt hierdoor van circa 2 cent ge bracht op circa 3 cent per kg. AP 4 JUNI a.s. zal in „De Standaard" te Stand- daarbuiten een nationale vlassersdag worden gehouden, die om 9 uur begint en om ca. 5 uur zal eindigen. De heer De Jong, direkteur van de Coöp. Vlasfabriek „Dinteloord", spreekt 's middags over Aktuele Vlassersproblemen, 's Morgens wordt een nationale opmaakwedstrijd, een excursie naar ehampionkwekerijen en een bezoek aan het Cen traal Vezelvlasproefveld georganiseerd. 29 mei. TOEN we in Ramsey aankwamen was het op de demonstratie nog niet druk, docfi na de mid dag stonden honderden auto's geparkeerd. Deze jaarlijkse demonstratie wordt elk jaar in een ander gedeelte van Engeland gehouden. Vorig jaar was dit in Cantley bij Yearmouth. Deze demonstratie wordt gefinancierd door de enige Engelse suiker maatschappij, opgericht ongeveer veertig jaar ge leden, door Hollandse suikermagnaten en door de voorlichtingsdienst. Voor deze demonstratie is plm 50 ha suikerbieten nodig. Er werd een dag te voren met wied- en sproeimachines gedemonstreerd. Er zijn 6 percelen van 8—10 ha groot, die nogal uil elkaar liggen doch met een trekker met wagen waarop banken stonden kon men overal langs rijden en uitstappen waar men wilde. Die dag werd gedemonstreerd met 12 merken precisiezaaimachines, die zes weken geleden een perceel hadden gezaaid en nu de rest afzaaiden. Er was gezaaid 6 kg M-zaad per ha en de stand was buitengewoon goed van alle machines. De grond, venige kleigrond die goed fijn lag en goed opgaf, was in prima staat om fijn zaad op te zaaien. Je begrijpt, dat wanneer men zo'n reuze stand heeft, men heel wat kan met verende tanden of grote of kleine messen. Veel verschil in zaai-op- komst was er niet tussen de verschillende machi nes, alles stond prima. Sommige precisiezaai machines hadden schijf koutors, andere meskouters sommige hadden driehoekige ijzertjes achter de zaaipijpen hangen, die wat grond op het zaad sleepten, daarachter liep dan de drukrol. Weer andere hadden gewoon eindjes ketting er achter en dan ook de drukrol. De machines liepen erg zacht en zaaiden niet meer dan 8 ha per dag. Óp een ander perceel waren allerlei proeven ge nomen met chemische middelen tegen onkruid op bepaalde tijden en verschillende hoeveelheden. Het resultaat viel tegen van 't voorjaar, waaraan de droogte misschien schuld heeft. Veel middelen had den het onkruid wel gedood maar ook de bieten er van langs gegeven. Was het onkruid weg dan waren de bieten zó geteisterd dat het lang duren zal eer ze weer in de groei zijn. Het mooiste resul taat gaf een verzadigde oplossing keukenzout ge spoten op heel kleine bietjes, (2 hl blaadjes), er lag dan plm. 300 kg keukenzout op de ha. Er stond geen enkel onkruidje op en de bietjes had den niets geleden; daarbij een zeer goedkoop mid del. In Engeland liepen op de demonstratie ook al een 10-tal precisiezaaimachines met vat en pomp op gemonteerd en doppen boven de rij uitkomend, waarmee men direct bij 't zaaien 10 cm breedte bespuit; tussen de rijen komt de wiedmachine onkruid wel weg doen, dus minder vloeistof nodig. Zó moet het o.i. worden: spuiten bij 't zaaien, 10 cm de rijen, binnen de rijen de wiedmachines. Volgende week nog wat Engels. De ministers van Economische Zaken en van Landbouw en Visserij hebben in de Staatscourant van 29 mei een maximumprijsregeling voor consump tie-aardappelen van de oogst 1961 afgekondigd, die op 30 mei in werking is getreden. De nieuwe prijsbeschikking bepaalt, dat de consu mentenprijzen voor Nederlandse aardappelen van de oogst 1961 met ingang van 30 mei niet hoger mogen liggen dan 0,40 per kg, en na een week, dat is dus met ingang van 6 juni a.s., niet hoger dan 0,35 per kg. De prijzen bij verkoop aan kleinhandelaren, zul len in de periode van 30 mei tot 6 juni maximaal 0,35 per kg mogen bedragen en met ingang van 6 juni maximaal 0,30 per kg. If ON enige jaren geleden de beperkte steun van de overheid aan de Nederlandse vlas verwerkende industrie en de vlasteelt worden beëindigd door verbetering van de internationale marktsituatie, tbans verkeert de vlasindustrie weer in moeilijkheden, mede onder invloed van steunmaatregelen voor de nationale vlasnijverheid in omringende landen. De Nederlandse regering zal zich naar liet minis terie van Landbouw en Visserij mededeelt wenden tot de Europese Commissie van de Europese Economische Gemeenschap met het verzoek met ingang van de oogst 1963 gemeenschappelijke regelen voor de mededinging te treffen- ter voorkoming van verdere marktverstoring voor de teelt en do verwerking van vlas binnen de E. E. G. IN afwachting van het gevraagde Europese overleg en ter voorkoming van een ontwikkeling ten koste van de vlasvel-werking en de vlasteelt in ons land, zal een tijdelijke steun aan de Neder landse vlasverwerkende industrie worden verleend. Alléén voor vlas van de oogst 1962 zal een verwer kingstoeslag worden verstrekt van ƒ160,pér hectare verwerkt vlas. p.--~ lening heeft betrekking op 6 7.000 ha vlas.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1962 | | pagina 19