Uitreiking gezondheidscertificaat voor dieren Varkenshouderij op gezonde basis k l.J D A G 1 JUNI 1962 DONDERDAG 3 mei 1962 was vooff de door de Gezond- heidsdienst voor Dieren in Zeteland georganiseerde arkensziektenbestrijding een belangrijke dag. Op deze dag werd n.l. het eerste gezondheidscertificaat voor varkens in Zeeland uitgereikt door de heer P. H. A. Polderman, voor zitter van de Zeeuwse Gezondheidsdienst voor Dieren, aan de heer H. Valent te Heikant (St. Jansteen). Bij de uitrei king waren voorts aanwezig: de direkteur van de Gezond heidsdienst, dr. J. Tesink, en de heer A. J. B. Hammink. veterinair medewerker van deze dienst, ir. J. A. H. Haenen. Rijkslandbouwconsulent voor Zeeuws-Vlaanderen en twee van zijn assisten, de heer E. F. de Nijs, dierenarts te Pluist en de heer J. H. ter Keurs, sekretaris van het Varkensstam boek, alsmede een aantal persvertegenwoordigers en de koper van het varken, berenhouder A. C. Audenaerdt te Axel. yOORDAT tot uitreiking werd overgegaan, gaf dr. J. Tesink een kort over- zicht van de organisatorische opbouw van de Gezondheidsdienst en de aktiviteiten die de Dienst vooral de laatste vijf jaren heeft ontwikkeld. Spreker memoreerde dat de rundertuberculose als uitgeroeid kan worden beschouwd, die onder het pluimvee zal binnenkort worden aangevat, waarbij in Zeeuws- Vlaanderen zal worden gestart. Het besmettelijk verwerpen (abortus Bang) is in Zeeland eveneens ver dwenen. Zeeland is de eerste provincie in Nederland waar alle rundveebesla gen over enige maanden als officieel erkend abortus-vrij kunnen worden aan gemerkt! Telkenjare organiseert de Dienst de mond- en klauwzeerenting en geeft voorts richtlijnen en medicamenten (tegen kostprijs) voor de runderhorzel - bestrijding. Genoemde vier bestrijdingen betreffen in feite alle Zeeuwse veehouders, maar daarnaast heeft de Zeeuwse Gezondheidsdienst nog een ziekten bestrijding ge organiseerd onder varkens, pluimvee en paarden, alsmede onder schapen, voor die veehouders die hieraan wensen mee te doen en die hiervoor een bepaald tarief direkt aan de Gezondheidsdienst betalen. Voorts verricht de Gezondheidsdienst diepgaand speurwerk op het gebied van de minerale stofwisseling. Dr. J. TESINK, Direkteur Gezondheidsdienst voor Dieren in Zeeland Uitreiking van het eerste gezondheidscertificaat voor varkens. Op de foto v.l.n.r. de heren H. Valent, P. H. A. Polderman, voorzitter van de Zeeuwse Gezondheidsdienst, en A. C. Audenaerdt, berenhouder te Axel. De ziektenbestrijding onder varkens wordt door het Produktschap voor Vee en Vlees financieel ge stimuleerd door op elk geslacht varkens een hef fing te leggen van 0,09 en het aldus ontstane be drag te verdelen onder de Gezondheidsdiensten in Nederland. Het Rijk is voornemens deze bestrijding te steunen over een periode van 10 jaren met een bedrag van vijf miljoen gulden. Ook de pluimveeziektenbestrijding wordt door het bedrijfsleven gesteund door de heffing op broed- eieren. Naast genoemde aktiviteiten is de Gezondheids dienst belast met het technisch toezicht op de K. I. in Zeeland en probeert ze mogelijke oorzaken van steriliteit op te sporen. OINDS enkele maanden is een aanvang gemaakt met een onderzoek naar een doelmatige be strijding van uierziekten. Het is duidelijk dat voor deze veelzijdigheid de Dienst over veterinaire spe cialisten dient te beschikken. Een tweetal veteri naire medewerkers zijn dan ook, naast de direk teur, aan de Dienst verbonden met de navolgende werkverdeling: Dr. K. G. Robijns is belast met het technisch toezicht op het laboratorium, verzorgt daarnaast de secties en voorts de pluimveesector en de bestrijding van uierziekten en steriliteit. De heer A. J. B. Hammink verzorgt de georgani seerde bestrijding van varkensziekten, paardenziek- ten en is daarnaast belast met het toezicht op de K. I. Voorts behandelt de heer Hammink de af en toe, bij de bestrijding van abortus, optredende tegenvallers. De direkteur, dr. J. Tesink, is verantwoordelijk voor de algehele technische leiding en uitvoering van genoemde ziektenbestrijdingen en verzorgt daarnaast nog het speurwerk over de minerale stofwisseling. DIJ de georganiseerde varkensziektenbestrij- ding zijn nu ruim 50 veehouders aangesloten. Op deze bedrijven wordt vooral aandacht geschon ken aan besmettelijk hoesten (virus-pneumonie), varkenspest, wormen en schurft, alsmede aan voe ding en stalbouw. Ook de biggendiarrheeën krijgen de nodige aandacht. Genoemde ziekten zijn er de oorzaak van dat de rentabiliteit van de varkenshouderij op een niet onbelangrijk aantal bedrijven (veel) te wensen overlaat, waardoor men geneigd is deze bron van inkomsten vooral van belang voor de kleinere gemengde bedrijven maar af te stoten. De Ge zondheidsdienst bezoekt de aangesloten bedrijven tenminste vier keer per jaar en geeft adviezen, een behandeling verricht (zonodig) de plaatselijke die renarts. Zijn drie controles na elkaar gunstig ver lopen, alsmede de uit deze controles voortgekomen laboratoriumonderzoeken op besmettelijk hoesten, varkenspest, wormen en schurft, dan is het bedrijf certificaat-waardig geworden en ontvangt de var kenshouder bij verkoop van varkens een gezond heidscertificaat. De koper weet nu dat zijn aankoop afkomstig is uit een door de Gezondheidsdienst ge controleerd en in orde bevonden bedrijf De voor delen hiervan zowel voor verkoper ais koper zijn voor een ieder zonder meer duidelijk. JJADAT de heer Valent zijn grote waardering had uitgesproken voor het werk van de Ge zondheidsdienst in deze en de heren Van Aerts en Hiel van de Rijkslandbouwvoorlichtingsdienst en de heer J. H. ter Keurs van het Varkensstam boek had bedankt voor hun initiatief en de door hun gegeven adviezen inzake aankoop van fok materiaal en aansluiting bij de georganiseerde varkensziektenbestrijding, overhandigde de heer Polderman aan hem het eerste gezondheidscerti ficaat voor varkens in Zeeland (zie foto). De heer Polderman wenste de heer Valent van harte geluk en sprak de hoop en verwachting uit dat nog vele varkensfokkers in Zeeland zich bin nenkort op zullen geven bij de Gezondheidsdienst als deelnemer aan de georganiseerde ziektenbe strijding onder varkens. Een goede en gezonde varkensstapel bestaande uit een beduidend aantal fokzeugen kan immers, vooral voor de gemengde bedrijven in de randgebieden, van niet te onder schatten financiële betekenis zijn. De heer Valent bracht nog naar voren dat het fokmateriaal de laatste 5 jaar veel verbeterd is en dat hij niet begreep dat nog zoveel boeren met min derwaardig materiaal fokken. Alleen met goed materiaal en daarbij een juiste voeding en goede verzorging is de varkenshouderij rendabel. Het verheugde hem, dat hem de eer te beurt viel voor de uitreiking van het eerste certificaat. Hierop aansluitend bracht ir. J. A. H. Haenen de belangrijkheid naar voren van een goede var kenshouderij in dit gebied. In dit gebied zijn het overwegend kleinere bedrijven waar veelal de fac tor grond zeer beperkt is. Om een voldoend ge zinsinkomen te verwerven is aantrekken van een produktietak waar weinig of geen grond voor nodig is, gewenst. De varkenshouderij is een vorm van bodemloze produktie, welke op deze bedrijven bij zonder goed past. Niet alleen uitbreiding van de varkensstapel is op veel bedrijven nodig, maar vooral ook verbetering van fokmateriaal, voeding, huisvesting, ziektenbestrijding e.d. Ir. Haenen sprak de wens uit dat velen het voor beeld van de heer Valent zullen volgen en zich zul len aansluiten bij de georganiseerde varkensziek tenbestrijding. Dierenarts A. J. B. Hammink wenste ook de heer Valent geluk met het certificaat en sprak de hoop uit, dat hem in de toekomst nog zeer veel certifi caten uitgereikt zouden kunnen worden. J. H. TER KEURS DE varkenshouderij in de provincie Zeeland heeft als gevolg van de structurele veranderingen in de landbouw de laatste jaren een enigszins ander karakter gekregen. De varkensmesterij, die in het verleden overwegend in geringe aantallen op de kleine bedrijven en door landarbeiders plaats vond, heeft zich gericht op grotere eenheden per bedrijf. Ook op het terrein van de fokkerij nemen de aantallen per bedrijf toe, terwijl het aantal fokkers een geleidelijke teruggang aangeeft. De betekenis van goede gebruikseigenschappen zoals groeisnelheid, voederverbruik en slacht kwaliteit is door de grotere bedrijfseenheden zwaarder gaan wegen en zal zich bij de huidige ontwikkeling in de toekomst in nog scherpere mate aftekenen. Op de factoren die in een iets ander vlak liggen maar het wezen van de fokkerij raken vestigen wij van stamboekzijde in verband met de uitreiking van het eerste gezondheidscertificaat door de Gezondheidsdienst voor Dieren in Zeeland gaarne even de aandacht. De schade, die uit de verschillende varkens ziekten voortvloeit door biggensterfte en ziekte die de groei vertragen kan zeer aan zienlijk zijn. Vandaar dat de rentabiliteit van de varkenshouderij niet enkel afhankelijk is van de gebruikseigenschappen maar mede van de gezondheidstoestand. IN Zeeland heeft de varkensmesterij in 1 meerhof mindere mate, gesteund vanuit de voeder- en vleeswarenindustrie, zich de laatste jaren op meerdere bedrijven ontwikkeld tot veelbetekenende aantallen. Uit de hierbij opgedane ervaring blijkt dat het financiële voordeel bij de varkensmesterij niet enkel afhankelijk is van de biggen- en meelprijzen maar grotendeels van het uitgangsmateriaal. De varkensmester vraagt in dit verband soortige, gezonde biggen van goede afstamming. De Zeeuwse varkensfokker dient met deze vraag rekening te houden, wil men uit dit onderdeel van de varkenshouderij putten van hetgeen er in zit. Er zijn de laatste jaren op verschillende bedrijven met betrekking tot de kwaliteitsverbetering belangrijke vorderingen gemaakt. Hoewel wij van mening zijn dat de mogelijkheden van een meer massale, doelbewuste fokkerij niet uitgeput zijn. Bij de afgifte van het eerste gezondheidscertificaat „een belangrijk moment voor de Zeeuwse varkenshouderij", achten wij het nuttig van stamboekwege met name de fokkers te attenderen op de zich voordoende ontwikkeling. Met inschakeling van de provinciale instellingen, het Varkens- stamboek en de Gezondheidsdienst voor Dieren mogen foktechnisch en in veterinair opzicht verwachtingen gesteld worden aan de zich wijzigende koers in de varkens houderij.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1962 | | pagina 17