Geen oude schoenen weggooien voordat de nieuwe goed passen 517 V K I-J DAG 1 JUNI 1962 VRIJE SPIL UOEWEL in Zeeland en West Nooid-Brabant algemeen bekend, wordt de vrije spil toch ge noemd en wel ter vergelijking met andere boom- vormen. De opkweek met drie gestel- (draag-) tak ken en een harttak komt in het begin veel over een met de algemeen bekende struikvorm. Het grote verschil is dat bij de vrije spil de gesteltak- ken langer worden ingesnoeid en bekleed zijn met enkel vruchthout. Dus geen zware zijtakken meer. De drie gesteltakken, welke ongeveer even zwaar moeten zijn, staan op 50 cm hoogte goed verdeeld op de harttak met een hoek van 60°. Deze stand moet door buigen, opbinden en snoeien^ehandhaafd worden, daar anders het evenwicht in de boom verloren gaat. Afhankelijk van het ras wordt 60 a 90 cm hoger een vierde tak gekweekt en daarboven nog één of twee, welke alle tussen de onderste drie in ko men te staan. Dit om de groei van de onderste takken niet te belemmeren. Hoe hoger deze takken op de harttak zijn ingeplant, hoe korter ze zullen moeten zijn om de gewenste pyramidale vorm te verkrijgen. Voor de opkweek worden beslist geen sterke concurrenten gebruikt, omdat een goed evenwicht tussen harttak en gesteltakken hiermee niet te handhaven is. In de praktijk komt het hier op neer dat in de jeugd een enkele tak gebogen moet worden en bij sommige rassen op 4, 5 en 6-jarige leeftijd nogal wat opgebonden moet worden. Op 5 a 6-jarige leeftijd is men met deze boom vorm in volle pro- duktie. Bij een goed onderhoud kan die produktie vele jaren gehandhaafd blijven. Een groot voor deel is dat 60 a 70 van de totale produktie per boom hangt aan de onderste drie takken, dus be trekkelijk laag bij de grond. Vooral voor Zeeland en West Noord-Brabant is dit met het oog op de veelal sterke wind, waardoor aanzienlijke schade kan ontstaan, van groot belang. Een bezwaar van de vrije spil kan zijn dat op oudere leeftijd binnenin de boom de belichting te wensen overlaat. Hierdoor wordt van binnen uit de boom fruit van minder goede kwaliteit geteeld. Om dit te voorkomen kan de boom wat smaller gemaakt worden en ontstaat de afgeplatte vriio spil. De in Zeeland algemeen bekende vrije spil. WELKE BOOMVORM? IYE laatste jaren ziet men in meerdere streken van ons land een sterke vernieuwing van de fruitteelt. In oude fruitteeltgebieden wordt ver nieuwd door rooien en opnieuw inplanten, in an dere door het stichten van geheel nieuwe bedrij ven, waardoor nieuwe fruitteeltgebieden ontstaan. Veel problemen, zoals financiering, mechanisa tie, aantrekken van vakkundig personeel enz. doen zich hierbij voor. Maar zeker niet op de laatste plaats komt direct bij het planten de vraag naar voren, welke boomvorm gekozen moet worden. Veel leest en hoort men de laatste jaren over nieuwe boomvormen waarvan de voordelen hoog geprezen worden, maar de nadelen nog niet bekend zijn omdat die meestal pas op latere leeftijd te voorschijn komen. Het is voor velen dan ook niet eenvoudig een keuze te maken uit vrije spil, 2-tak- kers, nul-takkers, raketten, pilaren, Belgische haag of wat dies meer zij. Om te kunnen beoor- delèn of bij al het nieuwe ook verbeteringen zijn, is het nodig daar te gaan kijken waar men al enige ervaring in de praktijk heeft opgedaan. Opvallend hierbij is dat al deze nieuwe creaties buiten ons gewest geboren worden. Alvorens enkele boom- vormen apart te bespreken, eerst nog een algemene opmerking. WELKE EISEN? Aan een boom moeten de volgende eisen worden gesteld a. De vorm moet zodanig zijn, dat het opkweken gemakkelijk, dat wil o.a. zeggen zonder toepas sing van veel kunstgrepen, kan plaatsvinden. Het is namelijk juist bij het toepassen van die kunstgrepen dat de meeste fouten worden ge maakt. b. De behandeling (o.a. snoei) moet gemakkelijk uitgevoerd kunnen worden. c. De boom moet een zo snel mogelijke produktie van kwaliteitsfruit over een zo groot mogelijk aantal jaren kunnen geven. Gelet op deze eisen zullen de hierna te noemen boomvormen worden besproken. Vrije spil op latere leeftijd afgeplat

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1962 | | pagina 13