TELLEN, WEGEN en VERPAKKEN 516 ZEEUWS LANDBOUWBLAD Men nam daartoe contact op met twee buitenlandse fir ma's om tot de constructie van zulke machines te komen en na enkele jaren van experimenteren zijn de resultaten thans gereed en gedemonstreerd o.a. in de veilinghallen in Rot terdam-Zuid. Hier toonde de firma August Wickers- heim uit Egenbüttel bij Hamburg hoe men o.a. appelen, tomaten, aardappelen en uien machinaal in gewenste aantallen of per gewichtseenheid kan afleveren in netjes, plastic- of papieren zakken, al naar de aard van het produkt en de be hoefte van handel en consument, VOOR het automatisch afwegen van aardappelen en uien waren 2 ma chines opgesteld. Aan de achterzijde daar van werden de produkten aangevoerd en op een transportband omhooggevoerd. Op het hoogste punt vallen de aardappelen of uien in een opvangbak boven de automa tisch werkende weegschalen, waarin hoe veelheden van Vz kg tot 5 kg, oplopend met een Vz kg, kunnen worden gewogen. Men stelt dus af op het gewenste gewicht. Tel kens indien dit is bereikt, wordt de aan voer even onderbroken. In de tussentijd komt de gewogen hoeveelheid in een trechter en wordt via een brede buis ge voerd naar de bedieningspersoon, die on der aan de buis (waarop het verpakkings materiaal net of plastic is gescho ven) de hoeveelheid opvangt en met een sluitmachine de verpakking dicht maakt. Via dwarstransportbanden worden de colli's dan naar de afvoertafel gebracht (zie foto 1). Bij deze machines die per uur en per weegschaal 500 verpakkingen aardappe len a 2'^ kg of 750 verpakkingen uien a 1 kg kunnen verwerken is een belangrijk punt het verkrijgen van het juiste ge wicht. Wanneer men n.l. 1 kg uien auto matisch afweegt kan zelden het aantal uien precies 1 kg uitmaken. Er moet dus enige overwicht gegeven worden, daar bij één ui minder het gewicht te laag kan zijn, hetgeen de consument niet zal ac cepteren. De weegschalen zijn zo afgesteld dat een minimale tolerans naar beide zijden geregeld kan worden. Enige con trole blijft echter nodig. Wij zagen dit bij een andere machine, berustend op hetzelfde principe, waar tomaten werden afgewogen. Ook hier kan 1 tomaat meer of minder over- of onder wicht betekenen en er werd dan ook met de hand 1 tomaat toegevoegd indien het gewicht net niet bereikt werd. De machines voor aardappelen en uien worden ook vervaardigd met dubbele ca paciteit. Dan zijn nodig: 1 man voor aan voer, 2 man voor bediening en verpak king. Bij elke machine kan de snelheid ge regeld worden. Ze worden gedreven door 2 of 4 electromotoren van 0.3 KW en 1 motor van 0.075 KW. De kostprijs is van DM 13.000,— tot DM 19.250,—, waarbij nog de sluitmachines extra komen. JjET is te begrijpen dat een dergelijke apparatuur slechts rendabel kan zijn bij het verwerken van grote hoeveelheden'. Ook geldt dat de sortering naar grootte en kwaliteit vooraf deugdelijk moet zijn geschied. Dit geldt niet minder voor pro dukten, welke in aantal stuks worden ge teld en verpakt, zoals appelen, sinaas appelen, e.d. De machine, welke daartoe werd ge demonstreerd, was voorzien van een ge combineerde tel- en weegapparatuur. Ook hier voeren transportbanden het fruit, b.v. appels, naar de automatische telinrichting. Men kan deze afstellen van 3 tot 18 stuks en telkens rolt de getelde hoeveelheid op de weegschaal. Via lopende band en af voerbuis komt het fruit bij de bedienende persoon, die voor opvanging in en afslui ting van het verpakkingsmateriaal zorgt. Bij het tellen kunnen tot 1500 of tot 3000 verpakkingen per uür worden verwerkt, al naar de uitvoering der machine. Benodigd personeel voor getelde ver pakkingen is: 1 man voor aanvoer en 1 man voor sluiting der verpakking. Bij het wegen is 1 man meer nodig om controle op de wegingen uit te voeren. De capaci teit per uur is hierbij 400 tot 600 of 800 tot 1200 wegingen, afhankelijk van inge stelde snelheid en uitvoering der machine. De prijzen variëren van DM 10.500,tot DM 23.500,—. De totaalindruk welke wij van deze ap paraten kregen is, dat hiermede een goede stap is gezet in de richting van automa tische verwerking van een massa-land- of tuinbouwprodukt tot kleine voor de consument bruikbare verpakte hoeveel heden. Hiernaar is steeds meer vraag en zowel veilingen als binnenlandse groothandel en exporteurs zullen dienen te overwegen wanneer en hoe zij zullen kunnen gebruik maken van deze personeel besparende machines, welke naar ons werd mede gedeeld de eerste van die aard ter wereld zijn. v. Y. JJE lange weg die vele produkten van land- en tuinbouw moeten afleggen tot zij bij de consument aangeland zijn, wordt aan het eind gekenmerkt door vele handelingen, die nodig zijn om het- produkt in een geschikte hoeveelheid en een gewenste verpakking bij de verbruiker af te leveren. Voor vele artikelen, welke thans in zelfbedieningszaken en supermarkets worden verkocht, zijn wat dat betreft zeer goede oplossingen gevonden en in verband daarmede ver eiste machines uitgedacht. De behoefte aan aflevering van agrarische produkten in afgepaste aantallen en gewichtseenheden en in praktische verpakkingen begint meer en meer toe te nemen, doch juist hierbij doen zich moeilijkheden voor, welke men bij andere artikelen niet of in mindere mate kent. Het Centraal Bureau voor de Tuinbouwveilingen in Nederland heeft reeds enkele jaren geleden de groei dezer behoeften onderkend en ingezien dat daartoe speciale ma chines nodig zouden zijn, omdat voor verwerking van grote hoeveelheden steeds minder personeel beschikbaar zal zijn. Automatische af weegmachine voor aardappelen met verpakking in plastic. Automatische tel-, weeg- en verpakkingsmachine voor appelen. (Transport naar het telapparaat). Uien-weeg- en verpakkingsmachine (transportband naar de weegschaal).

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1962 | | pagina 12