Spruitkoolteelt heeft mogelijkheden 513 TUINBOUW oprolbare onkruideggen TIMMERMAN VERBEEK N V. DINGEN VAN DE WEEK V K IJ' D A G 1 JUNI 1962 ||IJ die deze rubriek steeds nauwkeurig leest zal er van op de hoogte zijn dat naar onze mening er voor vele eeuwse grondgebruikers mogelijkheden schuilen in de teelt van spruiten. We achten dit een produkt dat 05 onze Zeeuwse tuinbouwbedrijven niet de plaats krijgt welke het eigenlijk verdient. Niet alleen uit een oogpunt van arbeidsverdeling rnaar ook in verband met de zo noodzakelijke risico spreiding is er alles voor te zeggen deze teelt in Zeeland in wat groter verband aan te pakken. Onbekend maakt onbemind is een gezegde dat zeker ook geldt voor de spruitenteelt. Wanneer we zien dat vele gronden in onze provincie zeer geschikt zijn voor deze teelt en we zien hoe de opbouw is van onze Zeeuwse tuinbouwbedrijven dan zou dit produkt een veel grotere plaats moeten innemen. We herinneren hieraan nog eens nadrukkelijk omdat in de komende weken de tijd is aangebroken om spruiten te planten. Eind mei-begin juni wordt algemeen aangehouden als planttijd van spruiten. Dit jaar zal het misschien noodgedwongen wat later moeten worden omdat de planten niet tijdig be schikbaar zijn. Ook deze zijn namelijk niet zo gegroeid als we graag zouden zien. Wanneer we spruiten gaan telen moet men wel goed letten op de juiste soort. Een veel geteeld spruitenras is Roodnerf. Hierin komen verschillen de selecties voor welke over het algemeen goed zijn. Het is een matig winterharde spruit welke niet te vroeg komt, groen tot donkergroen is en vast. Dit ras voldoet goed om als ongeschoonde spruit te worden aangevoerd. Wanneer we de beschikking hebben over goede planten kunnen deze worden uitgezet op een rijen- afstand van 70 cm en in de rij ongeveer 50 cm. Het planten zal meestal plaats vinden met de schop maar wanneer men een grotere oppervlakte wil inplanten kan dat ook goed met de plant- machine gebeuren. In elk gebied zijn wel mensen die een plantmachine ter beschikking hebben. Het is erg belangrijk dat de grond voldoende los is wanneer men gaat planten. Ook na het planten is het van grote betekenis om de grond los te hou den. Lichte kleigronden zijn het meest geschikt voor de spruitenteelt. Goede tuingrond kan soms be zwaarlijk zijn omdat de spruiten dan te welig op groeien en er geen mooie en vaste spruiten wor den gevormd wat toch juist de bedoeling is van deze teelt. BEMESTING OMDAT een zeer welige groei voorkomen moet worden, dient men op te passen met stikstof. Wel is de spruit dankbaar voor een flinke kali bemesting. Een algemene norm om te geven bij het begin van de teelt is 600 kg kali 40 200400 kg kalkammonsalpeter en 400500 kg super per ha. Uiteraard is dit een zeer globale norm welke ook zeker niet algemeen geldend is. De toestand van de grond speelt immers een overheersende rol bij de kunstmestgift. ARBEIDSVERDELING UERDER willen we er met grote nadruk op wij- zen dat spruiten een hekel hebben aan natte grond. Op percelen welke daar last van hebben kan men beter geen spruiten planten of men dient te zorgen voor een zeer goede drainage. De sprui tenteelt is geen moeilijke teelt. De pluk komt voor lopig nog niet aan de orde en daarom zullen we daarover ook weinig zeggen. Alleen vinden we het zeer belangrijk dat de pluk komt in een periode dat de andere werkzaamheden op het gemiddelde tuindersbedrijf zijn afgelopen. De spruitenteelt geeft1 veel werk in de wintermaanden en daarom juist past deze teelt zo goed op verschillende be drijven. We denken b.v. ook aan de kleinfruitbedrijven, waar aan de arbeidsverdeling nog al eens wat mankeert. Daar kent men meestal een zeer hoge arbeidstop gedurende de zomermaanden en dan is het al spoedig gebeurd. (Advertentie) Tevens te gebruiken als zaadegge en weidesleep ZIERIKZEE LEWEDORP BIJ GOES Op dergelijke bedrijven worden dikwijls nog bonen geteeld welke de reeds hoge arbeidspiek nog verder in ongunstige zin beïnvloeden. Juist op dergelijke bedrijven zou er alles voor te zeggen zijn het te wagen met de spruitenteelt. De laatste jaren zijn de resultaten van deze teelt zeker niet ongunstig geweest en degenen die dit produkt op'hun bedrijf hadden, kregen er een zeer welkom inkomen van in een periode dat er anders geen geld meer binnen kwam. Zoals bekend is de teeltregeling in de groente sector opgeheven en hierdoor behoeft de spruiten teelt dus ook geen belemmering te zijn voor de erkende groenteteler. We kunnen ons voorstellen dat deze teeltregeling nog wel eens een belemme ring is geweest voor de uitbreiding van de sprui tenteelt maar dat bezwaar is nu vervallen. We hopen dat vele Zeeuwse tuinders eens na zullen denken over deze teelt en tot het besluit zullen komen een gedeelte van hun bedrijf er mee in te planten. ZIEKTEBESTRIJDING AVER de ziektebestrijding bij de spruitenteelt kunnen we nog het volgende opmerken: Een insekt dat zeker bestreden zal moeten worden is de koolvlieg. Ter bestrijding hiervan moet bij het uitplanten per plant 3 gram Aldrin stuif 2Yz bij de wortels worden uitgestrooid of dient per plant 150 cc van een oplossing van 0,2 Aldrirt 25 worden gegoten. Dit kan worden uitgevoerd met een rugspuit zonder spuitdoppen. Bij droog weer verdient gie ten echter de voorkeur. Worden er koolvliegeieren afgezet in de blad oksels dan dient om de veertien dagen te worden gespoten met 200 cc heptachloor 25 per 100 liter water. Verder kunnen we soms last hebben van blad luizen. Hiertegen kan worden gespoten met 50 cc meta-isosytox of 100 cc fosfamidon per 100 liter water. Wanneer we deze middelen gebruiken die nen we echter wel rekening te houden met de voorgeschreven veiligheidstermijn van resp. 6 weken en 4 weken. Tot 4 dagen voor de oogst kan er tegen blad luizen nog worden gespoten met 50 cc Phosdrin per 100 liter water. Door bestrijding van de koolgalmug kan draai- hartigheid worden voorkomen. Tijdens de vlucht van de koolgalmug moet worden gespoten met 60 cc parathion per 100 liter water. Aangezien de koolgalmug me§nf,ylj^J}t<mt h,eeft moet deze bespuiting meerdere malen worden her haald. Daarbij moet er op gelet worden dat het hart van de piant goed met de spuitvloeistof wordt geraakt. Ten aanzien van de vluchten van de kool galmug worden regelmatig waarschuwingen via de radio in de critieke periode uitgezonden. Daar dient men zeker naar te luisteren wanneer men spruitkoolteler is. PERSPEKTIEF WE hebben in dit artikel een pleidooi gevoerd voor de spruitenteelt. We deden dit omdat we overtuigd zijn van de perspectieven van deze teelt voor vele van onze Zeeuwse tuindersbedrijven. Reeds enkele jaren zijn we van mening dat er te weinig aandacht wordt besteed aan deze teelt welke elders onder vrijwel dezelfde omstandigheden als in Zeeland tot zulke goede resultaten heeft geleid. Wanneer we zien hoe de spruitenteelt op de Zuid- Hollandse eilanden zich heeft ontwikkeld en we horen hoe het met deze teelt is gegaan in Gronin gen dan hopen we van harte dat Zeeland in dezen de achterstand die het heeft op het gebied van de spruitenteelt zal inhalen. Er is voor deze achter stand geen aanleiding. Over de afzetmogelijkheden hebben we deze keer niet geschreven maar de laat ste jaren is dat steeds goed gegaan. De binnen landse markt wordt van steeds grotere betekenis voor de afzet. Er is een grote vraag voor export en verder is de industrie en met name de diep vriesindustrie een belangrijke afnemer. TWEE berichten, beiden betrekkin# hebbende oi» de diepvriesindustrie, trokken in de afgelopen periode de aandacht. Het eerste was uit de „Financial Times" waarin werd bericht dat het Nestlé-concern in Zwitserland! en het Scandinavische concern Marabou-Findus- Freia gezamenlijk Findus international hebben op gericht. Deze maatschappij heeft een kapitaal van ruim 160 miljoen gulden en hiervan heeft Nestlé 80 van de aandelen en Findus 20 Het doel van deze nieuwe N.V. is de produktie én afzet vanj voedingsmiddelen, in het bijzonder diepvriesproduk- ten, over de gehele wereld uit te breiden en voor-: lopig in het bijzonder in Europa. In de komende» jaren zal door Findus international voor dit doel ongeveer 200 tot 250 miljoen worden besteed. Het tweede bericht over de diepvriesindustrie troffen we aan in de Nieuwe Rotterdamse Courant en daarin werd meegedeeld dat in een nieuwe^ fabriek van de N.V. Iglo aan de Veilingstraat te Utrecht op het ogenblik volledige drepvriesmaalty- den worden klaar gemaakt welke over een half jaar in de winkel te koop zullen zijn. Deze twee berichten tonen aan dat de diepvries-» producenten niet stil zitten. Ze hadden onze spe* ciale belangstelling omdat we ook als tuinbouw, zeer veel belang hebben bij de ontwikkeling welke hier aan de gang is. Reeds vyf en twintig jaar ge* leden, aldus de N.R.C., is men in ons land begonnen met het diepvriezen van groenten en fruit. Vooral in de laatste jaren heeft deze vorm van conser veren een, geweldige omvang aangenomen. De N.V. Iglo heette tot voor kort Vita. Het is een van de belangrijkste Nederlandse producenten van diepvriesprodukten en de grote ontwikkeling van dit concern is enkele jaren geleden eerst goed tof haar recht gekomen toen het werd overgenomen door het Unilever concern dat reeds eerder had getoond grote mogelijkheden te zien in de verdere ontwikkeling van de diepvriesindustrie. Het Unilever concern neemt op het ogenblik in de diepvrieswereld een zeer grote plaats in. Ver wacht wordt dat door de samenwerking van Nestlé en Findus er voor Unilever een grote concurrentie op deze diepvriesmarkt zal ontstaan. Deze nieuwe combinatie is namelijk gekomen tot een zekere taakverdeling. Nestlé zal zorgen voor de financie ring van het project en zijn wereldomvattend af- zetapparaat hiervoor ter beschikking stellen. Fin dus heeft een uitgebreide ervaring op het gebied van de grondstoffenproduktie en de technische en afzetvraagstukken. Eén van de grootste diepvriesmarkten van Euro pa vinden we in Zweden en het is vooral Findus geweest welke hiervoor heeft gezorgd. Sedert en kele jaren is deze maatschappij ook begonnen met haar diepvriesprodukten op de Engelse markt te brengen en het slaagde er in hier een aandeel van 10 van de totale diepvriesomzet te veroveren. Overigens is het in Engeland speciaal het Unilever, concern dat de toon aangeeft in de diepvrieswereld want 2/i van de omzet aan diepvriesprodukten in Engeland komt voor rekening van dit concern. In „Groenten en Fruit" vonden we nog enkele interessante cijfers over het gebruik van diepvries produkten. Op het ogenblik bedraagt dit verbruik in Europa gemiddeld 1 kg per hoofd per jaar. In Scandinavië is dat gemiddeld Z/z kg per hoofd per jaar en in Engeland 3 kg. In de Verenigde Staten zien we een diepvries- verbruik van gemiddeld 20 kg per hoofd per jaar» De totale diepvriesproduktie van Europa ligt op het ogenblik rond 300.000 ton per jaar en er wordt verwacht dat omstreeks 1970 een produktie kan worden bereikt van 1.500.000 ton per jaar. Dat zou dus vijf keer zoveel zjjn. WS halen hier dit alles aan omdat we zien dat ook voor de afzet van onze Zeeuwse tuin-: bouwprodukten de diepvriesindustric van steeds grotere betekenis wordt en omdat het zeer belang rijk is dat deze afzetmogelijkheid toeneemt. Vooraf de telers die een kwaliteitsprodukt kunnen voort brengen zullen daar de vruchten van plukken. We zien namelijk dat de diepvriesindustrie in de eerste plaats om deze beste kwaliteiten vraagt. Daar. wordt dan ook wat meer voor betaald en voor de teler kan dat juist de winst zijn. Wanneer de ontwikkeling van de diepvriesindus trie zich voltrekt zoals de deskundigen op het ogen blik verwachten dan zal deze tak van de industrie ook op de Zeeuwse veilingen nog steeds belangrij* ker kunnen worden en wanneer wie zien hoe de ver houding ligt tussen het gebruik van diepvriespro dukten in Enropa en in Amerika dan zijn er inder daad nog grote mogelijkheden. Dat hebben Nestlé en Findus begrepen toen zij hun nieuwe combina tie vormden. Dat heeft de directie van Unilevcc voor ogen gehad toen zij het „Vita concern" over nam. Dat heeft de directie van „Iglo" in ons land in het oog nu zij zich gaat toeleggen op complete diepvriesmaaltijden die weldra in de winkels te koop zullen zijn. Maaltijden compleet met vlees en groente en dan kan er tegelijk wel een bakje diep» vriesfruit als nagerecht gekocht worden. Het wordt steeds gemakkelijker voor de huisvrouw. Laten we hopen dat een ieder volop zal kunnen meedoen aan de mogelijkheden om het leven aangenamer te ma ken en laten we hopen dat we er als tuinders mede de vruchten van mogen plukken. Tot de volgende week.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1962 | | pagina 11