DEZE MAAND NOG GEEN VAKANTIE VOOR DE BOER! De maand jUNI 514 ERWTEN STAMBONEN GRASZAAD AARDAPPELEN SUIKER- EN VOEDERBIETEN VOEDERGEWASSEN SNIJMAIS GRASLAND, INKUILEN VAN GRAS EN HOOIEN r op feet Zeeuws Landbouw bedrijf ZEEUWS LANDBOUWBLAD DE juni-maand „zomermaand" zal nog veel hebben goed te maken wil liet enigszins het koude voor jaarsweer van de afgelopen maanden kunnen kom- penseren. Er zijn in deze maand veel gewassen, die zeer sterk van warmte en zonneschijn moeten profi teren. Men denke aan stambonen, snijmais en vlas, de afrijping van graszaad en de hooioogst. Met enige achterstand en verlating van de werkzaamheden door het langzaam op gang komen van de groei van de ge wassen lijkt de maand juni vooralsnog geen vakantie maand voor de boer. Er staan weer vele belangrijke verzorgingsmaatregelen voor de gewassen te wach ten. Alleen de boer met een juist gekozen bedrijfs voering zal deze maatregelen op het juiste moment weten te kiezen. In het kort zuilen van diverse gewas sen enkele verzoigings- en oogstwerkzaamlieden be sproken worden. DE erwten hebben deee maand meestal van diverse belagers nogal wat schade te wachten. De erwteknopmade kan schade aanbrengen aan de bloemen. Dit insekt kan bestreden worden met 2 liter DDT 25 per ha vlak vóór de bloei. Wanneer het gewas eenmaal in volD bloei steat moet er gespoten worden tegen het mangaangebrek in de zaden, de zgn. „kwade harten". Men gebruikt hiervcor 15 kg mangaansulfaat per ha opgelost in 600800 liter water. Na de bloei kunnen we aantasting verwachten van de peulboorder. Dit vlindertje legt zijn eitjes aan de nog zeer jonge peulen. De rupsjes vreten zich door de peulwand heen en beschadigen daarna de zaden. Het juiste tijd stip voor bestrijding is het moment waarop bij de randplanten van het per ceel de peulen beginnen te zwellen. Men gebruike hiervoor 1.6 kg parathion 25 To per ha. In erwten die bestemd zijn voor de konservenindustrie, mag niet later dan 10 dagen voor de oogst worden gespoten. Wanneer laat nog een ernstige aantasting verwacht wordt, (te zien aan grote aantallen mot vlinders boven het erwtegewas bij een stille avond) kan nog 4 dagen voor de oogst gespoten worden met Phosdrin. I ATEN we hopen dat de stambonen de mei-maand niet aanschouwd heb- ben. Dan konden ze wel eens met bleek-gele neuzen staan, om nog maar biet te spreken van een dunne stand en door de koude en wind ontbladerde steeltjes. De verzorging van dit gewas vraagt deze maand extra aandacht. Stambonen, zowel bruine als witte, verdragen een bewerking met een lichte onkruidegge zowel vóór als na de opkomst vrij goed. Langzaam rijden is ech ter noodzakelijk. Overigens blijken bonen zeer gevoelig te zijn voor een te diepe schoffelbewerking; stel de messen van de wiedmachine daarom zo ondiep mogelijk. Ook in stam bonen is het goed mogelijk gebleken het onkruid met chemische middelen te bestrijden. Hiervor komen in aap- merking DNBP en DNBP-acetaat, resp. naar 67.5 kg en 3 kg per ha in 8001000 liter water per ha. De bespuiting moet uitgevoerd worden tegen de avond wanneer de bladeren schuin van de plant afhan gen. De planten moeten in het sta dium zijn waarbij de twee eerste niet samengestelde bladeren gevormd zijn. Een luchtvochtigheid boven 70% en een temperatuur boven 153 C zijn ge wenst om goed resultaat te kunnen verwachten. Bij zeer hoge luchtvochtigheid, o.a. enige mist, kan echter ernstige bladverbranding optreden. Ter bestrijding van de vetvlekken en vetvlekkenziekte moet de eerste bestrijding met resp. koper en/of zink plaats hebben voordat de rijen zich gaan sluiten. Vooral witte bonen zoals dubbele stamprincessen en Waïohorse witte kunnen' ernstige op brengstdervingen en kwaliteitsverlies geven als gevolg van een aantasting door de vlekkenziekte. Om een goed produkt af te kunnen leveren moeten de bespuitingen met zineb tot kort voor de oogst worden volgehouden. 1 i VLAS UET vlas zullen we in deze maand regelmatig moeten kontroleren op het optreden van vlasthrips. Daar vla?; een produkt is dat in prijs sterk kan variëren naar gelang de kwaliteit, zullen we er voor moeten waken dat er geen achteruitgang in kwaliteit kan plaatsvinden door thripsbesc'nadiging. Schenk na de oogst van het vlas ook eens aandacht aan de ondergezaaide klaver of lucerne. Deze kunnen n.l. ernstig lijden door vreterij van bladrandkevers, vooral wanneer er in de onmiddellijke omgeving erwtepercelen liggen. Een bestriding met 2.5 liter DDT 25 per ha is zeer snel rendabel. AL is de ontwikkeling van alle gewassen dit jaar belangrijk later dan vorige jaren, toch zal de oogst weinig later zijn dan normaal. We kun nen dan ook eind deze maand de oogst van veld- en ruwbeemd verwachten. Wanneer het bedrijf zelf niet over een maaidorser beschikt om het graszaad uit het zwad te dorsen en men toch deze oogstmethode wil toepassen, is het verstandig om van te voren kontakt op te nemen met de loonwerker. De breedte en dikte van het zwad moet aangepast zijn aan de kapaciteit van de maaidorser. Maai dus met een 5-voets grasmaaibalk als blijkt dat de maai dorser met een breder zwad moeilijkheden geeft. Verlies van een paar honderd kg zaad per ha kan het gevolg' zijn van het niet juist op elkaar afstemmen van maaibalk en maaidorser. Wanneer het graszaad enigszins gelegerd is, gebruik dan bij het maaien een scheidings ijzer aan de maaibalk. Het gebruik van een binnenzwadbord is vanzelfsprekend bij iedere graszaadteler bekend. Het tijdstip van maaien weet de ervaren graszaadteler eveneens; voor nieuwe telers is het goed om over het tijdstip van maaien in kontakt te tre den met de kontrakterende firma. Wordt er veel wind of storm voorspeld, vooral met de weekends, maai dan liever 1 dag te vroeg dan te laat, want deze ene dag kan honderden kilo's zaad kosten! N» UET „kluitvrije bed", waarover de vorige maand uitvoerig geschreven is, "zou thans gevormd moeten zijn. Bij de laatste keer aanaarden zal de losse grond, die nog in de voor moet liggen, zo hoog mogelijk op het aardappel- bed gebracht moeten worden. Dit ter voorkoming van groene knollen. De eerste bestrijding tegen phytophtora moet worden uitgevoerd wanneer de plan ten in de rijen elkaar gaan raken. Zeg niet dat vroege bespuiting weinig zin heeft wanneer het nog geen phytoplithoraweer is, want op 10 mei dit jaar (koud schraal weer) vonden we reeds de ziekte in aardappelopslag op een afvalhoop op één van de Zeeuwse eilanden. Zorg dat deze afvalhopen uw ge was r«iet kunnen- belagen. Spuit zo spoedig mogelijk de opslag dood. 1YE bieten kunnen deze maand ernstig belaagd worden door bladluizen. Ook dit jaar worden er weer uitgebreid waarnemingen verricht over de ont wikkeling van de luizen. Ter voorkoming van ernstige aantasting door ver- gelingsziekte moeten de regionale waarschuwingsberichten goed in acht wor den genomen. Naast deze waarschuwingen dient iedere boer vanzelfsprekend regelmatig zijn gewas bieten te kontroleren op voorkomen van perzikbladluis en eventueel zwarte boneluis. Vooral de groene perzikbladluis die zich ophoudt aan de onderkant der blade?-en en in het hart van de planten, is vaak moeilijk te vinden. Kontroleer dus steeds de onderkant van de bladeren, vooral van de nieuw gevormde. *-'4 I>E lucerr.e vertoont op vele percelen een matige tot slechte stand. Menig u perceel werd dit voorjaar doorgezaaid met rode klaver of Westerwolds raaigras. Maai dergelijke percelen niet te laat, dus vóór de bloei. Bij laat maaien verstikt de ingezaaide klaver en zal de 2e en 3e snede ook een lage opbrengst geven. CNIJMAIS, voor dit gewest nog een vrij nieuw gewas, staat er over het algemeen goed doch wel wat „kouwelijk" voor. Mais kan n.l. beter tegen warmte dan tegen koude. Het onkruid in de brede rijen kan eventueel nog mechanisch worden bestreden, waarbij echter de wiedmessen ook weer niet te diep mogen staan, daar ook snijmais een diepe schoffelbewerking slecht verdraagt. Éen chemische onkruidbestrijding met DNOC moet na een gewas lengte van 10 cm niet meer toegepast worden, daar er ernstige schade kan optreden aan de planten. Atrazin kan voor en na de opkomst op vochtige grond worden toegepast. UET grasland zal deze maand ook veel werk vragen, daar door het late 14 voorjaar de oogst van graslandprodukten ernstig verlaat is. Het inkuilen met behulp van de maaikneuzer geeft geen arbeidsproblemen meer. Met een grote maaikneuzer heeft men in enkele uren een ha gras in silo of grondkuü. Op die bedrijven waar de arbeidsvoorziening geen problemen schept, lijkt hooiwinning op de traditionele manier aan de ruiter nog de doelmatigste oogstmethode. Het persen direkt vanuit het zwad geeft meer rsico's, maar biedl pers pek tie ver? voor die bedrijven die niet over voldoende arbeidskrachten be schikken. Wanneer men uit het zwad wil persen, is direkt schudden na hél maaien en daarna iedere dag 2 keer schudden tot het hooi voldoende is in gedroogd de juiste werkmethode. Een derde mogelijkheid van hooiwinning be staat uit tasveratilatie met buitenlucht. Vooral bij grotere te winnen hoeveel heden hooi biedt dit systeem vele voordelen. Men kan dan hooi inschuren met een vochtgehalte tot 35 De kapaciteit van de ventilator moet minstens 40 ma lucht per m3 hooi per uur bedragen. De voederwaardeverliezen liggen ge middeld nog 10 lager dan bij de ruitermethode. Het weerrisiko wordt hier mede tot een minimum teruggebracht. Wil men voor de komende maanden verzekerd zijn van voldoende gras voor het vee, dan zal de graslandverzor ging niets mogen ontbreken. Regelmatig bossen, slepen van mestflaiten en stikstof strooien na iedere beweiding bevorderen een vlotte groei. door W. P. NOORDAM - R. L. V. D. - Goes N.J

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1962 | | pagina 10