Het is tijd om augurken te zaaien Winterbloemkool vraagt goede sortering GLADIOLENTEELT Afdekken wordt dikwijls verwaarloosd TUItl" IN afseIopen vveel< is er veeI winterbloemkoöl aangevoerd op de Zeeuwse BOUW DINGEN VAN DE WEEK VRIJDAG 18 MEI 1962 4/3 veilingen en ongetwijfeld zal dat ook in de komende week nog het geval zijn. De oogst van dit voor Zeeland zo bela ngrijke produkt is dit jaar erg laat. Invloed op de prijzen heeft dat overigens niet want er is nog weinig aanvoer van kas-bloemkool. Er is weinig of geen invoer uit het buitenland, terwijl er overal in Europa behoefte is aan bloemkool. Daardoor worden er stevige prijzen betaald voor de goede kwaliteiten Zeeuwse winterbloemkool. Helaas moeten we ook zeggen dat die goede kwaliteit slechts in geringe hoeveelheden wordt aangevoerd op de Zeeuwse veilingen waar weliswaar dagelijks duizen den stuks winterbloemkool te koop zijn maar overwegend zijn ze zeer klein van stuk en bovendien van minder goede kwaliteit. Het wordt wel duidelijk dat het winterbloemkoolseizoen 19611962 voor de telers een teleurstelling is. Voor heel wat mensen is er zelfs sprake van een mislukt seizoen. Dat is jammer want het is een teelt die in Zeeland zo goed naar voren kwam, mede omdat de teeltuitkomsten in de afgelopen jaren steeds gunstig waren. De tegenwerkende weersomstandigheden gedurende de groeiperiode hebben de teleur stelling van dit seizoen gebracht. Aan het feit dat er geen kool in de planten is gekomen of dat deze misvormde kool hebben voortgebracht, valt nu niets meer te veranderen. Anders ligt het echter met de verzorging en de aanbieding van het produkt door de telers in de oogstperiode. HET wil ons voorkomen dat er nog heel wat en ook dat kost geld voor de teler. Indien men zelf telers van winterbloemkool zijn welke niet niet goed weet hoe men hiermede aan moet zal de doordrongen zijn van de noodzaak van een goede veilingkeurmeester altijd inlichtingen willen geven, sortering van de kool en een goede afdekking van Een mooi produkt kan worden geteeld wanneer de kool zolang ze nog in de plant zit. Er wordt veel de teler er veel werk aan heeft besteed. Een der- bruine kool aangevoerd op de Zeeuwse veilingen. gelijk produkt zal ook een hoge prijs opbrengen op Meestal zal dat een gevolg zijn van onvoldoende de veilingen en omdat de teelt dit seizoen toch al afdekken en het betekent dat de betrokken teler zo teleurstelt zal er aan gedaan moeten worden zichzelf veel schade toebrengt want het verschil wat mogelijk is om het resultaat nog zo veel mo- in prijs tussen bruine en witte kool is zeer groot gelijk ten gunste te beïnvloeden, en met weinig moeite kan men tot een hogere prijs komen. Het houdt wel in dat men dagelijks de kool Twee weken geleden hebben we over dit alles op het veld moet controleren en de zaak moet af- reeds uitvoerig geschreven. Het spijt ons bij be dekken, liefst met bladeren van reeds uitgesneden zoeken aan de veilingen te moeten zien dat er veel kool. telers zijn die er niet hun uiterste zorg aan heb- Een ander belangrijk punt is de sortering op ben besteed. Het kan nog worden veranderd voor maat en kwaliteit. Ook hieraan ontbreekt nog veel dit seizoen, ook al is de meeste kool nu geruimd. In de „Mededelingen" van R. L. C. Hoorn schrijft de heer A. Schouten over onkruid- bestrijding, bodem, insekten en bemesting van gladiolen, waaraan wij het volgende ontlenen: Onkruidbestrijding. De beste resultaten bij onkruidbestrijding in gladiolen worden verkregen door bespuiting met een mengsel van CIPC en PCP in olie, vlak voor de opkomst van het gewas. Van PCP in olie gebruikt men 40-70 liter per ha, afhankelijk van de mate van de onkruidbe zetting. Chloor IPC in een hoeveelheid van 4 liter op zandgrond en 4-6 liter op zavel- en kleigrond. Deze middelen gaan we verspuiten in 700 liter water per ha. Spuiten op een vochtiger grond tij dens koel weer geeft de meeste kans op goede re sultaten. Regen vlak na de toepassing vermindert het effect van de PCP in olie aanzienlijk. Denk er aan dat deze spuitvloeistof alleen op 't gladiolen- perceel komt. Op alle boven de grond staande ge wassen geeft het ernstige bladverbranding. Het gebruik van CIPC na de opkomst is zeer riskant. Vooral bij rassen met zacht kruid zoals b.v. Ro sa van Lima en Juniklokken zal ernstige beschadi ging en oogstreductie het gevolg zijn. Kalkstikstof moet ook voor de opkomst van de gladiolen worden gestrooid. Als onkruidbestrij-, dingsmiddel is het in de proeven tegengèvallen. Niet alleen tijdens het strooien kan de kalkstik stof overstuiven op belendende percelen tulpen, aardappelen e-z., maar kan ook later als het op een droge grond is gestrooid. Op lichte gronden kan kalkstikstof wortelverbranding geven, vooral als er wat ondiep is geplant. Middelen op groeistof basis moet u op gladiolen niet gebruiken. Het is voorgekomen dat op meer dan 500 meter afstand schade ontstond door het overwaaien op andere gewassen van deze midde len. Bodeminsekten. Als u nog geen maatregelen heeft genomen kunt u de volgende middelen nog toepassen. De resul taten zullen echter veel minder zijn dan van een grondbehandeling met aldrin voor het planten. Ritnaalden zijn nog te bestrijden door te spui ten met 10 liter aldrin 25 of parathion 25 of heptachloor 25 in 500 tot 700 liter water per ha. Emelten door 's avonds bij warm weer en als geen regen wordt verwacht een mengsel van zemelen en een insektendodend middel uit te strooien. Per ha heeft men nodig: 25 kg verse zemelen, 15 liter water, 600 gram dieldrin 25 of 750 gram heftachloor 25 Aardrupsen kunnen nog worden bestreden door het uitstrooien van 25 kg aldrin stuif 25 of hep tachloor 25 per ha gemengd met een voldoende hoeveelheid droog zand. Bemesting. Eind mei of begin juni is de tijd om de gladi olen de eerste overbemesting te geven. Een halve kilo kalkammonsalpeter of kalksalpeter per Ri* is wel voldoende. Na 4 a 5 weken kan zo nodig nog een gelijke hoeveelheid worden gestrooid. TOT voor enkele jaren was de augurk voor Zeeland een vrijwel onbekend produkt, althans voor 1 de jongere tuinders-generatie. In de jaren rond de oorlog van 1914—1918 werden er in Zeeland wel augurken geteeld maar sedert ongeveer 1925 was deze teelt praktisch uit Zeeland verdwenen. Enkele jaren geleden is dat veranderd. Grondgebruikers met een geringe oppervlakte cultuurgrond zochten naar mogelijkheden om op deze kleine oppervlakte een bestaan te vinden en één van de pro- dukten welke daarbij een kans maakte, was de augurk. Op Tholen werd met deze teelt begonnen. Het vorig jaar volgden een aantal telers in Kapelle- Biezelinge en dit seizoen zullen meerderen in verschillende delen van Zeeland dit voorbeeld volgen en het ook wagen met dit arbeidsintensieve produkt van de Nederlandse tuinbouw, dat de laatste jaren zeer gevraagd is in binnen- en buitenland als hartig hapje. HET is nu tijd om augurken te zaaien. In verband hiermede leek het ons nuttig nog enkele alge mene teeltgegevens hier op te nemen. Daar kan dan misschien nog rekening mee gehouden worden door een ieder die in de komende weken augurken gaat zaaien. Voor de teelt is belangrijk dat de grond goed doorlatend en ontwaterd is. Een goede structuur is nodig vóór er wordt gezaaid. Met de freesmachine kan goed werk worden gedaan. Augurken groeien op verschillende gronden, maar liefst moeten deze niet al te licht of al te zwaar zijn. De augurk is buitengewoon gevoelig voor nachtvorst en daarom mag er zeker niet te vroeg worden gezaaid. Nu zal dat wel geen kwaad meer kunnen en daarom is het verantwoord er nu mee te be ginnen. Per beteelde roe gebruiken we ongeveer 2lh gram zaad. IIET is mogelijk de augurken op. de bestemde plaatsen uit te planten maar vooral pas beginnende telers kunnen het beste ter plaatse zaaien. Dan heeft men wat meer zaad nodig maar het risico van mislukken is kleiner en daarom aan te bevelen. Als algemene norm voor de rijenafstand kunnen we twee meter noemen, hoewel het op groeikrachtige grond wel 2.25 meter mag zijn. In de rijen kan een afstand van 40 tot 50 cm worden aangehouden. Met een zaaimachientje kan men de augurken ook op rijen zaaien en dan later de planten uitdunnen op ongeveer 15 cm. Bij de bemesting moet men matig zijn met stikstof, terwijl een goede gift kali en fosforzuur wel is aan te bevelen, uiteraard afhankelijk van de toestand van de grond. HET lijkt wel of er dit voorjaar geen eind komt aan de koude periode. Het is nu al half mei en nog altijd kunnen we de kachel niet missen. Reeds enkele keren hebben we hem uit laten gaan en heeft moeder de vrouw alles netjes opgepoetst en de. hoop uitgesproken dat het nu definitief zou kunnen zijn voor dit stookseïzoen maar na enkele dagen was het meestal weer mis en waren we maar al te blij met deze warmtebron. Wanneer we zien dat vandaag, 14 mei, het kwik overdag niet hoger komt dan 10 graden dan is dat toch wel bijzonder laag. Dit alles heeft ook invloed op de mensen. Ze ver langen allemaal zo naar de zon en de warmte en dat laat maar op zich wachten. De grote groep welke in deze tijd de beschikking,' heeft over een auto trekt er tijdens de weekeinden reeds op uit maar het blijft beperkt tot kleinere reisjes en het is eigenlijk niet doenlijk om uit de wagen te komen zó koud is het. Deze eerste weken van mei kunnen anders zó mooi zijn door de. bloei van de fruitbomen maar ook dat is dit jaar niet zoals we het gewoon zijn want de bloesems ontwikkelen zich door de koude slechts zeer langzaam terwijl de bladontwikkeling doorgaat. Hierdoor zit er veel blad aan de bomen waartussen de bloesems verscholen zitten. Laten we hopen dat het niet te koud zal zijn voor deze bloesems. De bijen die we in de boomgaard hebben ge plaatst om de bestuiving te bevorderen hebben het ook al niet naar hun zin. Ze komen op sommige dagen de kast niet uit. Ook zij hebben het te koud dit voorjaar. Overal heeft dit koude voorjaar invloed op. We denken b.v. ook aan de ontwikkeling van de groentegewassen. Dat de oogst van winterbloem kool een grote teleurstelling wordt kunt u lezen in een afzonderlijk artikel. Deze teelt zit tegen voor heel wat Zeeuwse tuinders die er goede ver wachtingen van hadden. De aanvoer van sla van de volle grond gaat nu op gang komen maar het gaat nog maar moei zaam. De vraag naar dit produkt bleef ook in de afgelopen periode zeer groot, vooral voor export naar West-Duitsland en in mindere mate naar België en Luxemburg, Engeland, Frankrijk, Zweden en Zwitserland. In de eerste week van mei bedroeg de totale Nederlandse sla-export reeds 2,3 miljoen kg. In die week gingen er ook reeds bijna 2 miljoen kg Nederlandse tomaten de grenzen over. Van dit produkt was Engeland de voornaamste afnemer terwijl er verder uitvoer was naar West-Duitsland, België, Zweden, Zwitserland, Ierland en Noor wegen. De sla-prijzen bleven constant op een hoog peil en eind vorige week werd voor de goede kwaliteit tussen 25 en 30 cent per krop betaald. De prijs van de tomaten liep wat terug en hiervoor zagen we prijzen van ƒ2,tot ƒ2,20 per kg voor de goede kwaliteit. Op de Zeeuwse veilingen is de aanvoer van to maten nog van geen betekenis maar op de groente veilingen in het Westland zijn weer al dagaanvoe- ren van 200 tot 300 ton per veiling. Zoals gezegd komen er op de Zeeuwse veilingen thans flinke partijen winterbloemkool en in Mick delburg wordt ook nogal wat sla en spinazie aan gevoerd, maar overigens is de groente-aanvoer in onze provincie nog van geen betekenis. De eerste produkten van de nieuwe fruitoogst, welke hier worden aangevoerd, zijn de aardbeien die uit de onverwarmde kassen komen. Ondanks het feit, dat het geen best weer is voor dit pro dukt, is de vraag toch zeer groot en worden er hoge prijzen betaald voor de goede kwaliteiten. De aardbeien worden in hoofdzaak aangevoerd op de veiling in Kapelle-Biezelinge en? hier zijn de telers in staat een flink deel van hun aanvoer als „extra"-kwaliteit aan te bieden. Eind vorige week deed deze kwaliteit tot even boven ƒ2,per doos van 200 gram en in het be gin van deze week werd hiervoor ook nog tot 1,70 per doos betaald. De klasse I deed toen al. naar gelang van de kwaliteit tussen ƒ1,20 en ƒ1,60 per doosj% Door het koude weer is ook in de kassen de ontwikkeling van de aardbeien in de afgelopen periode uiterst traag verlopen. Er staat echter tegenover, dat de situatie in de volle grond niet anders is, zodat hierdoor geen nadelige invloed wordt ondervonden De handela ren uit België komen op het ogenblik graag naar Zeeland om kasaardbeien te kopen en opnieuw blijkt dat hiervoor toch wel een grote markt be staat. Ons weekoverzicht stond deze keer wel in het bijzonder in het teken van de gevolgen van het koude weer voor de tuinbouw. Van harte hopeit we dat wanneer dit blad verschijnt er een verande ring ten goede zal zijn ingetreden ere dat de kachel nu definitief uitgelaten kan worden voor dit sei zoen. Tot tie volgende week.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1962 | | pagina 9