□=0 TT utomei Verrassingen in de rundvleessector Bestrijding van de aardappelziekte mest bést 471 VEE EN VLEES 10 VARKENSPEST SMAKELIJKHEID EN VASTHEID VAN DE MINERALEN-KOEK VRIJDAG 18 MEI 1962 DE vee en vleeswereld heeft iedere keer weer een paar verrassingen in petto. Dit keer een mis lukte race met geslachte kalveren naar Italië. Op 1 mei zou namelijk Italië weer een gebruike lijk contingent openen van 625 ton kalfsvlees. Onze exporteurs waren vroeg van huis gegaan en stonden zodoende al op 28 april met 130 ton kalfsvlees in de buurt van de Italiaanse grens. Hoe het precies gegaan is weten wo niet. Dit is ook niet zo belangrijk. Toen evenwel op de eerste mei dit kwan tum kalfsvlees bij de douane aan de beurt was om Italië binnen gelaten te worden, bleek het contin gent reeds vol te zijn. Wat was het geval? De Italiaanse overheid had het totale contingent verdeeld over drie douanekantoren. Kwam er dus op één der kantoren kalfsvlees voor de slagboom dan werd dit afgeboekt. Dit ging zo door tot het aandeel, dat één van de douane-kantoren door had gekregen, op was. Dan was het nog best mogelijk dat men op één van de twee andere kantoren nog niet zo ver was. Overschrijven van het ene naar het andere kantoor was echter niet mogelijk en omrijden, zo dit mogelijk was, duurde te lang, met als gevolg dat de slagboom voor onze kalveren dicht bleef. zijn het er over eens dat dit een middel- schijnt, wachtende de E. E. G.-voorstellen_voor eeuwse regeling is van de Italianen. Veel beter zou zijn dat het contingent over de Italiaan se importeurs zou zijn verdeeld. Hiertoe ont breekt het bij de Italianen aan een soort P. V. V., zoals wij dit hier hebben. Onder de hand zaten onze exporteurs met de handen in het haar; het vlees is tenslotte in Franse en Duitse koelhuizen opgeslagen na 5 dagen bellen en overleggen met Rome. De Italianen bleven onvermurwbaar. Men de handel in rund- en kalfsvlees, binnen de E.E.G. niet van zins om in dat systeem verandering te brengen. Maar wij zitten er mee want op een dergelijke manier is een normale handel, voor zover dit een normale handel genoemd kan worden, volgens dit contingenteringssysteem niet mogelijk. De risico's die hier bij komen kijken zijn veel te groot. Voor de Fransen ligt dit even anders want die kunnen Het optreden en de uitbreiding van de aardappelziekte kan in belangrijke mate worden vertraagd door het gewas tijdig en regelmatig te behandelen met één van de in onderstaande tabel genoemde middelen, aldus P. D. bericht 1504, waaraan wij e.e.a. ontlenen. Alle genoemde middelen kunnen zowel in een grote als kleine hoeveelheid water worden verspoten, mits de hoeveelheid bestrijdingsmiddel gelijk blijft. Nadere inlich tingen worden door R. L. V. D. en P. D. verstrekt. De benodigde hoeveelheden voor een behandeling van één ha zijn in de tabel opgenomen. Bij de eerste behandeling kan een kleinere hoeveelheid worden gebruikt dan later. Het is gewenst na omstreeks 15 juli de grootste hoeveelheid te gebruiken, tenzij reeds eerder phytoph- thora worden waargenomen. BEHANDELINGEN MIDDELEN koperoxychloride koperoxycarbonaat koperoxyduul 4 5 5 6 5 6 6 7 koperpasta's toepassen volgens (zg. colloïdale a gebruiksaanwijzing koperpreparaten Ie V 2e 3e 4e e.v. 7 8 9 10 4 5 6 7 7 8 9 10 4 5 5 6 5 6 6 7 TINVERBINDINGEN trifenyl-tin-acetaat trifenyl-tin-hydroxide DITHKX'ARBAMATEN zineb (spuitpoeder) 1.5 1.5 1.6 1.6 1.7 1.7 zineb mangaansulfaat 4 maneb 3 zineb maneb bijmèngsels 5 4 3 4 5 4 3 4 nabam (vloeistof)! 7 8 9 GECOMBINEERDE MIDDELEN koperoxychloride en zineb 5 6 6 zineb en trifenyl-tin-acetaat 1.8 2.0 2.2 maneb en trifenyl-tin-acetaat 1.8 2.0 2.2 2 3 6 5 4 5 7 2.4. HANDELSMERKEN Diverse merken (koperoxychloride 50%). Koperoxychloride .,Coprantol" (met verbeterde koperoxychloriden en hechtmiddel). Koper 35 „Hoechst" (met verbeterde koperoxy chlo riden en hechtmiddel). Jebokwiko (naast koperoxychloride een geringe hoe veelheid kwikverbinding .AArado supra, Asepta-koperoxycarbonaat, Cobredon, Duphar-koperoxycarbonaat, Farmingkoperoxycarbo- naat, Jecubonaat Koperoxycarbonaat Unitas, Luxan- koperoxycarbonaat, Orga-koperoxycarbonaat, Shell Cu B. Koperoxyduul Sandoz. Koperoxyduul Perenox en Koperoxyduul Cupromox. AAcupra, Cuprisept, Cuprisept-Supra, Duphar vloei baar koper, Ialine Colloïdale koper, Vloeibaar Koper Jebo.(Deze produkten verschillen onderling in koper gehalte en s.g.) AAtinac, Brestan, Liro-Tin-spuitpoeder. DuTer, Shell Tin-fungicide. AAphytora, AAphytora-80. Asepta Zineb, Brabant Aardappelzinkcarbamaat (zineb), Dithane Z-78 spuit poeder, van Hasselt EDT (zineb), Jebozïneb-spuit- poeder, Lirotan spuitpoeder, Lirotan-80, Lonacol, Luxan Zineb-spuitpoeder, Orga Zinefo spuitpoeder, Phyco Zineb, Shell Zineb spuitpoeder, Thionic, Tri- toftorol spuitpoeder, Vulcaan Zineb spuitpoeder, Zineb 65 (Unitas). Lirozate. AAmagan, Agromaneb, Asepta-Maneb, Dithane M-22 (maneb) spuitpoeder, Duphar Dithane M 22, van Hasselt Maneb, Liro Maneb spuitpoeder, Luxan Maneb-spuipoeder, Orga-Maneb spuitpoeder, Shell Maneb spuitmiddel, Trimangol spuitpoeder. Trimangol-super 80 spuitpoeder. AAzimag, Asepta-Mazin, van Hasselt ZM, van Has selt mengcarbamaat C 3, Luxan Zimanaat, Luxan Ferzimaat, Shell mengcarbonaat, Tricar-bamix- Speciaal. AAnabam, Trinabam. AAcuzin, Asepta-Cuprazin, Lirocuprozink. Zineb-Brestan. Maneb-Brestan Liro-Matin-spuitpoeder. i nöffliijRA'fi wmwmii a&xmm.maabssw het vlees bij wijze van spreken op de grens van Italië opslaan. Het zal voor de vee- en vleeshan- del op dit punt een reusachtige vooruitgang zijn wanneer de E. E. G. in zoverre gaat werken, dat het vaststellen van contingenten verleden tijd is geworden. VRIJE RUNDVLEES IMPORT UIT FRANKRIJK Uorig jaar is het een tijdje geweest dat er vrije invoer van varkens in Frankrijk mogelijk was. Toen waren de prijzen aldaar boven een be paald peil gestegen. Wanneer vanwege de invoer de prijs beneden dat peil daalde sloot men de poort weer. Hetzelfde is thans met rundvlees het geval. De Franse rund- en kalfsvleesprijzen zijn te hoog opgelopen en dus hanteert de Franse regering de importkraan weer. Vorige week ver anderde de Franse regering de regeling van lVa kg uit tegen 1 kg in in 1 uit, tegen 1 in. Deze week is de invoer vrij. De voorlopige verwachting is dat de eerste 4 a 5 weken vrije invoer van rund- en kalfsvlees mogelijk zal zijn. Daarna zien we weer. De Fran sen behoeven niet bang te zijn dat ze geen vlees krijgen, als er wat te verdienen valt is men er als de kippen bij. De eerste berichten zijn, wanneer we dit schrijven, dat in de eerste plaats de vraag naar goede achtervoeten uitgaat. Het zal dus wel zo zijn dat de doorstroming van vee in ons land nog intensiever zal worden dan nu al het geval is. Wie in ons land immers rundvlees uitvoert, in welke vorm ook, mag weer evenveel invoeren. Zo lang de Engelsen en Denen nog dik in hun rund vlees zitten zullen er uit die hoek hier nog ver schillende slachtkoeien omgezet wórden. De laat ste weken kwamen er uit deze landen immers reeds ca. 1000 koeien per week ons land binnen. Het kan niet ader-: of deze verrassing zal stimulerend werken op ons prijspeil van slachtrunderen, wij zijn wel benieuwd hoeveel dit zal uitmaken. In ieder geval is er in de rundvleessector nu wat meer leven in de brouwerij, nadat een tendens tot marktverbetering reeds eerder merkbaar was. Dit mag ook wel eens een keer nadat maanden lang het totale beeld flauw was. Een opleving in de mei- en junimaand is in deze hoek overigens tra ditie. VERHEUGEND NIEUWS Het is verheugend nieuws te noemen dat in Gelderland en Overijssel het mond- en klauwzeer onder de varkens bezworen lijkt te zijn. In de Zuid-Oosthoek van ons land is dit jammer genoeg nog niet geval. Het aantal meldingen dat iedere week in de honderden loopt wijst hier nog niet op. Sinds het begin van deze uitbraak zijn naar schatting al meer dan 200.000 varkens opgeruimd. De opruiming van nieuw aangetaste varkensstal len geschiedt thans bliksemsnel, binnen 24 uur na de melding worden de nieuwe uitbraken geslacht door de destructor verwerkt of in een massagraf bijgezet. We mogen hopen dat dit hoge tempo op den duur de mogelijkheid biedt de ziekte te be teugelen. D. Het districtshoofd van de Veeartsenijkundige Dienst District Zeeland deelt mede dat aan het eind van de verslagperiode 6 tot 12 mei één bedrijf wegens varkenspest in Zeeland ingesloten is. Begin maart adviseerde de Stichting C. L. O. Controle „De Schothorst" een mineralenkoek met 10 rundveemineralen en 2 gejodeerd keuken zout op een aantal bedrijven te proberen. Er werd aan getwijfeld of deze mineralen-koek wel goed zou worden opgenomen. Enkele Coöperaties zijn direkt met de produktie van deze mineralen-koek begonnen. Een tweetal Coöperaties heeft op verzoek van de C. L. O- contröle een partij van 400 kilogram naar de Schothorst gestuurd, waar de koek is geprobeerd met het vee aldaar. Beide soorten werden verstrekt aan ca. 80 dieren, melkkoeien, vaarzen en pinken. De koeien en-vaarzen ontvingen per dag 1 kg., de pinken ca. \'i kg. Aan de koeien werd behalve de mineralenkoek naast het ruwvoedderrantsoen per dag gem. 6 kg. B-brokjes (variërend van 2-8 kg) verstrekt. Van een der twee soorten weigerde één koe de koek. Overigens namen alle dieren de koek vlot op. De koek was voldoende vast en brokkelde niet 1 noemenswaard. De koeksoorten bevatten 10 Johan- nes-brood en 5 resp. 10 lijnkoek, welke grond stoffen h.i. de smakelijkheid en de vastheid van de koek gunstig hebben beïnvloed. De Stichting C. L. O. is nu geneigd aan te ne men, dat de mineralen-weidekoek een gewaardeerd artikel kan worden, mits aan de smaak en vast heid voldoende aandachi weidt geschonken. Het bijvoeren van een mineralen-koek is praktisch de enige manier om de dieren individueel extra mine ralen te verstrekken in de weide-tijd. Volgens hun voorschrift moet de mineralen-koek naast de mi neralen een hoog gehalte aan zetmeelrijke grond stoffen bevatten. Op deze wijze wordt per kg. nog minstens 550 gzw. gegeven en kan de mineralen koek de vroegere weidekoek geheel vervangen. Meer ervaring in de praktijk is echter nodig om definitieve conclusies te kunnen trekken.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1962 | | pagina 7