Vogelschade in Land- en Tuinbouw Prof. Dr. Ir. DORST VERLAAT LANDBOUWHOGESCHOOL BLOEIENDE KOOLZAADVELDEN IN OOSTELIJK FLEVOLAND ONTHEFFING VAN DE VRTTCHTWISSELINGBEPALINGEN VOOR DE TEELT VAN VROEGE AARDAPPELEN Wist V dat....? Bij Koninklijk besluit is aan prof. dr. ir. J. C. Dorst met ingang van 1 november 1962, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend als hoog leraar aan de Landbouwhogeschool te Wagenin- gen, onder dankbetuiging voor de belangrijke in deze functie bewezen diensten. Jacobus Cornells Dorst werd geboren 19 juli 1894 te Sint Annaland. Na de H. B. S. doorlopen te hebben studeerde hij van 1912 tot 1917 aan de Rijks Hogere Land-, Tuin- en Bosbouwschool te Wageningen. In 1919 trad hij in dienst bij de Friese Maat schappij van Landbouw als consulent voor de plantenveredeling. Op het kweekveld te Engelum werd de veredeling ter hand genomen van aard appelen, vlas en grote bonen; enkele door hem gewonnen nieuwe rassen (aardappelen: Alpha, Furore, Saskia, Sirtema, Urgenta en Ulenborgh; vlas: Concurrent; bonen: Adrie) kregen een gro te verbreiding. Verder was hij secretaris van de keuringsdienst voor gewassen in Friesland, tevens belast met de technische leiding van de keuringen. In 1924 promoveerde hij tot doctor in de land bouwkunde op een proefschrift: „Knopmutatie bij de aardappel en hare betekenis voor de land bouw". Op 1 april 1941 aanvaardde hij aan de Land bouwhogeschool het ambt van hoogleraar in de teelt en veredeling van landbouwgewassen. Hij is voorts directeur van het Instituut voor de Veredeling van Landbouwgewassen. Prof. dr. ir. Dorst is ridder in de orde van Oranje-Nassau (1938) en ridder in de orde van de Nederlandse Leeuw (1951). Tal van publicaties, grotendeels van voorlichten de aard, verschenen van zijn hand. In verschillen de verenigingen en commissies op het gebied van keuring en plantenveredeling had hij een werk zaam aandeel. DE bloeiperiode van het koolzaad is weer aan gebroken. Een prachtig gezicht de bloeiende koolzaadvelden! Doorgaans van eind april tot circa 20 mei is dit jaar de bloei door de ongunstige weersomstandigheden ver over tijd en kan men zeker tot einde mei bij een bezoek aan O. Flevo land hiervan genieten. Ten gerieve van de. bezoekers is door de Directie van de Wieringermeer/IJsselmeerpolders evenals vorige jaren een route uitgezet, die de grootste ltoolzaadgebieden verbindt en tevens door de nu meest interessante delen van deze polders voert. Het koolzaad wordt in Oostelijk Flevoland tussen half augustus en 10 september gezaaid. De hoe veelheid zaaizaad is ongeveer 5 kg per ha. De oogst valt meestal tussen eind juni en 20 juli. Het gewas wordt door zgn. zwadmaaiers gemaaid. Het in het zgn. zwad liggende koolzaad wordt, nadat het op het veld voldoende is gedroogd, door maai- dorsmachines opgeraapt en gedorst. De, opbreng sten lopen kavelsgewijs uiteen van 1500 tot 4000 kg per ha. Het zaad heeft een zwarte kleur en een oliegehalte van 40 a 45 Omdat koolzaad goed bestand is tegen ongunstige omstandigheden is het bij uitstek geschikt als eerste gewas na de ontgin ning. Het groeit in het voorjaar zeer snel zodat de meeste onkruiden geen kans krijgen. De oogst valt vóór die van de granen, hetgeen van bijzonder be lang is voor een goede werkverdeling. Meer gegevens over het koolzaad en de verwer king daarvan vindt men in de tentoonstelling, die in een bedrijfsschuur rechts van de weg Koggebot- sluisDrouten is ingericht en vanaf 15 mei ge durende de koolzaadbloeï voor het publiek toegan kelijk is. Folders met routekaart zijn o.a. verkrijg baar bij de toegangen tot O. Flevoland en de Di rectie van de Wieringermcer (IJsselmeerpolders), Postbus 56 te Zwolle. Ten gerieve van het gemoto riseerde verkeer wordt er op gewezen dat de lJssel- brug te Kampen op 15, 16 en 17 mei voor alle ver keer gesloten is. Voor de telers van vroege aardappelen, die vóór 28 juni a.s. hun aardappelen zullen rooien bestaat de mogelijkheid dat zij op die grond reeds in 1964 weer aardappelen kunnen verbouwen. De daarvoor door de Directeur van de Planten- ziektenkundige Dienst te Wageningen te verlenen ontheffing dient echter vóór l juni a,s. schrifte lijk te worden aangevraagd, opdat kan worden ge controleerd of de aardappelen inderdaad op 28 juni zijn gerooid. De aanvragen kunnen worden ingediend bij de Gewestelijke Raden van het Landbouwschap. Deze ontheffingsmogelijkheid geldt alleen voor beroepstelers, dus niet voor volks- en particuliere tuinen. De aan deze ontheffing verbonden kosten be dragen 2,75 per 10 are of een gedeelte daarvan, met een maximum van 10. Over de wijze van be taling dezer kosten zullen de betrokken telers per soonlijk bericht ontvangen. HOUTDUIVEN kun- nen enorm veel schade aanrichten in land- en tuinbouw. Daarom staat er. ook een premie op het schieten ervan. De premietrek kers moeten, om daar voor in aanmerking te komen, 12 staartveren (het mogen er geen 10 zijn!) inleveren bij de Provinciale Voedselcom- missaris (Landbouw centrum te Goes) die op dit „bewijs" f 0,75 per duif betaalt. VOOR het beperken van de vogelschade kan ook een knalappa raat zijn diensten be wijze:. Alleen, om een nuttig effect te bereiken, moet geregeld verande ring in de opstelling van het apparaat toegepast worden. Ook de regel maat van het knallen moet men variëren. Niet dagen achtereen doorgaan, maar ook eens een dag of enkele uren stoppen. Want de vogels zijn brutaal en komen steeds weer terug. Regelmatig vul len van het „carbid- l.anon" is dan ook nood zakelijk. Overigens, ver geet niet het apparaat tegc het donker wor den af te zetten, anders knalt het wellicht de ^ele nacht door! IN onze tuinbouwrubriek van enige weken geleden werd geklaagd over de toenemende vogelschade bij bessen. Het betreft hier vooral de zwermen mussen die deze schade toebrengen. Een tip werd gevraagd om een einde te maken aan deze plaag. Het blijkt dat bestrijding van de mussenplaag alleen in de wintermaanden enigszins afdoende kan plaatsvinden. In de maanden dat het vriest, dus voorname lijk december, januari en februari, kunnen maatregelen daartoe getroffen worden. Telers die veel last van deze mussenplaag ondervinden worden aangeraden tegen die tijd contact op te nemen met de heer H. Griffioen van de Directie Wild- en Vogelschade en Jacht, Kloetingseweg 66 te Goes, telefoon 011005456, die gaarne bereid is nader advies hierover te geven. T-JET „drukfoutenduiv eitje" in mijn vorig stukje aan het werk is geweest? Zie maar. Ik schreef: „de draagkracht van een gehuwde metkinderaftrek voor 2 kinderen bij een inkomen van 6.000,is betrekkelijk gering en de betaling van 390,inkomstenbelasting zal zeker als een last gevoeld worden." Dit typte onze tijpiste, maar wat maakte het „drukfoutenduiveltje" er van? Lees nu eens: „de draagkracht van een gehuwde met kinderaftrek voor 2 kinderen bij een inkomen van 6.0000,is betrekkelijk gering en de betaling van 390,inkomstenbelasting zal zeker NIET als een last gevoeld worden." Aan de schrijfwijze van 6.0000,kan men zien dat 6.000,bedoeld is, immers men zet geen 4 nullen achter de punt, maar als er 6.000,staat is een betaling van f 390,zeker mee te tellen en dus moet het woordje NIET vervallen. Intussen, op de beurzen is mij wel gebleken dat de bedoeling wel begrepen is. TN de laatste weken zijn er vooraanstaande mannen in ons land aan het woord geweest. Ik denk hier b.v. aan de president van de Nederlandsche Bank. In zijn jaarverslag heeft deze zeer belangwekkende dingen gezegd. Er zijn maar weinig mensen in ons land die over zoveel gegevens beschikken over de economische toestand waarin wij hier te lande verkeren. Ik wil nu slechts op één punt uit zijn jaarverslag de aandacht vestigen. De president wijst er n.l. op dat men niet tot in het oneindige de lasten verzwaren kan die het bedrijfsleven moet opbrengen. Hij waarschuwt zeer ernstig tegen een verdere drukverzwaring. Men kan zeer sympathiek staan tegenover alles wat de welvaart van loon- en pensioentrekkenden kan verbeteren (schrijver dezes is ook loontrekkende) maar er is nu eenmaal een grens aan wat het bedrijfsleven dragen kan. Dit geldt ook voor de land- en tuinbouw. Meer loon en korter werken, dat kan, maar verdraagt zich heel slecht met een verhogen van de produktiviteit. En van de productiviteits verhoging is het handhaven van onze welvaart toch direct afhankelijk. Het is zeer sympathiek als onze regering streeft naar positieverbetering voor de arbeider in industrie, handel en land- en tuinbouw. J^TIEMAND zal de A.O.W.-trekkenden, voor wie de A.O.W. de voornaamste inkomensbron is, een ver- 1 hoging misgunnen, maar als het bedrijfsleven hiervoor de middelen moet opbrengen, dan moet er. winst zijn en de winstmarges worden steeds kleiner. Als er eens een extraatje is in de vorm van hoge aardappelprijzen en dit wordt dan van bovenaf door de regering direct afgeremd met het motief van prijsstabïlisatie, dan moet men wel verstaan dat dit met meer loon en korter werken in onverzoenlijke tegenstelling is. Een landbouwonderneming zonder winstkansen is noch voor boer, noch voor arbeider goed. We moeten allen wel bedenken dat de felle vraag naar werkkrachten wellicht nog wel enige tijd zal voort duren, maar toch een tijdelijk verschijnsel is, hetgeen ook voor de hoogconjunctuurperiode geldt. Onze lezers wisten dit al.maar toch lijkt het ons dienstig voortdurend op dit aambeeld te hameren. MEIJERS.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1962 | | pagina 5