^Uoor de ^XJrouw Wat er in Utrecht te beleven viel 477 VAN HET PLATTELAND ONDER REDACTIE VAN MEVROUW L. N. HUIJSMAN—GRIEP VRIJDAG 18 M EI 1962 Een algemene vergadering van de Nederlandse Bond van Plattelandsvrou wen beschouw ik altijd als een groot feest, dat ik niet graag wil missen. Hoe dichter wij bij de Domstad komen, hoe meer feestgenoten wij ontmoe ten en of zij al dan niet het bondsspeidje zichtbaar dragen, wij hebben on middellijk in de gaten, dat wij bij elkaar horen. Vorige week was de reis daarheen al bijzonder feestelijk. Overal bloesemende bomen fen fris jong groen. Daarboven een stralend blauwe lucht met wat zeilende wolken. „Hol land, mijn Holland, wat ben je toch mooi", dacht ik dankbaar. In Utrecht komen ongeveer op hetzelfde tijdstip treinen uit verschillende richtingen aan en het is altijd hartverwarmend de stroom plattelandsvrou wen te zien, die zich opgewekt naar de uitgang spoedt om zo snel mogelijk Tivoli te bereiken. Velen hebben er een lange reis voor over gehad en hier uit blijkt, dat de Bond iets voor hen betekent. De opkomst was bijzonder groot. Geen wonder, want het middagprogram ma zou door de charmante presidente van de Wereldbond van Plattelands vrouwen, mevrouw G. J. van Beekhoffvan Selms worden verzorgd, die cnze leden nog zo goed kennen uit de tijd, dat zij onze eigen presidente was. De landelijke presidente, mevrouw R. J. TonckensHadders, begon haar opennigswoord met een feli citatie aan het adres van het zilveren Koninklijk bruidspaar en hun kinderen. Vervolgens mocht zij ver schillende gasten welkom heten. Onder haar waren o.a. de echtgenote van de Commissaris der Koningin in Utrecht, alsmede de Engelse vice-presidente voor West-Europa van de A. C. W. W. (Wereldbond van Plattelandsvrouwen) mrs. Cornell. Mevrouw Tonckers zei onder meer: „Wij spreken over gelijke rechten voor iedereen, over eten voor iedereen. Wij zeggen: „Weg met de atoomwapens." Wij beseffen, dat de wetenschap een weldaad voor de mensheid betekent, maar tegelijkertijd een misdaad kan zijn. Maar waar blijven wij met onze leu zen? Zeker, wij moeten verder denken en meehelpen een betere verstandhouding te bevorderen. Hoe meer mensen daar over nadenken hoe beter. Wij moeten bij onszelf beginnen en de cirkel steeds gro ter maken. H.M. de Koningin heeft gezegd: „Doen kunnen wij alles, maar dan allen samen". Een licht puntje is, dat wij door het lidmaatschap van A. C. W. W. ook op internationaal terrein iets kunnen doen. Vervolging ging zij in op het Bondsleven. Hoe is dat in het afgelopen jaar geweest? Het hoogtepunt was wel het betrekken van Ons Eigen Huis. Wij zijn trots op ons bezit, dat door vrijwillige bijdragen van de leden tot stand kwam. Ook voor de provinciale afdelingen waren er hoogtepunten. Zo viel de af deling Drente de culturele prijs ten deel, in Overijssel werd ter gelegenheid van het jubileum een ge slaagde jaarmarkt gehouden. Zuid-Holland kreeg ter gelegenheid van het jubileum als geschenk 100 nieu we leden op de verjaardag. Er is samengewerkt met verschillende organisaties. Toch mogen wij niet te lang bij dit alles stilstaan. Wij moeten vooruitzien en er ons op bezinnen hoe wij verder willen werken. Hierna werden ter ere van het zilveren Bruidspaar twee coupletten van het „Wilhelmus" gezongen. MADAT iedereen weer gezeten was, kreeg mrs. Cofnell het woord. Zij bracht de groeten over van de plattelandsvrouwen uit andere landen van West-Europa. Zij vertelde, dat zij in dat deel van Engeland woont, waar ook polders, dijken en wind molens zijn, terwijl haar vader bij de bloembollen teelt betrokken was. „Wij vrouwen hebben een groot aandeel in het leven van onze tijd", zo ging zij verder. Wij zijn niet enkel huisvrouw of boerin, maar nemen deel aan het maatschappelijk leven. Wij zijn bang voor de wereld om ons heen en dit lijdt soms tot een zekere onverschilligheid. Er is veel te leren in onze organisatie en wij kunnen ook veel aan andere vol keren leren. Vandaar, dat de wereldbond de Lady Aberdeenbeurs heeft ingesteld, die gegeven wordt aan jonge vrouwen uit onderontwikkelde landen. Zij hebben tot taak het geleerde door te geven aan vrouwen in hun land. Genoemde jonge vrouwen blijken ijverige studenten te zijn, die leren wat zij kunnen om hun land en volk van dienst te zijn. Mi's. Cornell, een allercharmantste vrouw onder brak haar èpeech nu en dan om mevrouw Klein ge legenheid te geven deze voor onze leden te vertalen. Uit het jaarverslag van de sekretaresse mevrouw N. KosterConstandse bleek hoeveel aandacht er aan kadervorming wordt besteed. Deze vorming wordt doorgevoerd tot in de hoogste regionen, want zelfs de H. B.-leden ontkomen er niet aan. Het ledental bedroeg op 1 januari j.l. 54.383, verdeeld over 651 afdelingen. Er werden ruim 6000 afdelings bijeenkomsten gehouden, 1000 excursies georgani seerd en 800 kursussen op touw gezet. Zij, die wel lens bestuurslid van een afdeling zijn geweest, we ten hoeveel werk moet worden verzet om dit alles tot een goed einde te brengen. Daar mevrouw Koster ons binnenkort als sekre taresse gaat verlaten, bood mevrouw Tonckens haar oen tuil bloemen aan en bedankte haar voor het vele werk, dat zij in de afgelopen drie jaar voor de Bond heeft verricht. Mevrouw Koster bedankte op haar beurt voor de prettige samenwerking, gezelligheid en hartelijk heid, die zij heeft mogen ondervinden. Zij heeft door de Bond veel geleerd als beginnende huis vrouw en daar zij voordien nooit lid van een af deling is geweest, heeft zij het gevoel dadelijk in de zesde klasse te zijn gekomen. Zij hoopt nu als ge woon lid de vijf overgeslagen klassen in te halen. Vervolgens werd de nieuwbenoemde sekretaresse, mej. Mr. Wilmink, aan de leden voorgesteld. Ook mej. Chardon, die mej. Stork als agrarisch sociaal werkster opvolgt, verscheen ten tonele. Mevrouw Eshuys, hoofdredaktrice van ons maand blad „De Plattelandsvrouw" had tot taak verslag uit te brengen over hetgeen er in het laatste jaar op dit terrein is gebeurd. Zij vergeleek ons blad met een schip. De rederij, die het in de vaart brengt is het H. B. De redaktie is de bemanning, die ervoor moet zorgen, dat het schip een goede koers vaart. De leden zijn de passagiers. Al deze mensen hebben elkaar nodig. Ook de passagiers moeten hun aan deel leveren. Als zij blijk van onverschilligheid geven ten aanzien van de koers, die gevaren wordt, is dit niet prettig voor de bemanning. Een jaar ge leden namen wij afscheid van mevrouw Stam, een belangrijke kapiteine op ons schip. Zij begon met een klein bootje en eindigde met een groot schip. Van haar hebben wij geleerd klippen te omzeilen, geen opzwepende artikelen te schrijven, maar ook een andere koers te volgen dan de schepen met weekdienst voor damespassagiers. Voorts hoort de bemanning graag af en toe wensen van de passa giers! De penningmeesteresse bleek zoveel econoom te zijn geworden, dat zij heel economisch met de tijd omsprong en in enkele minuten de stand der finan ciën uit de doeken deed. De contributie zal wat omhoog moeten, willen wij het Bondswerk naar be horen blijven doen. IN de volgende tien minuten trachtte Mr. H. P. Gorter, direkteur der vereniging tot behoud van natuurmonumenten, duidelijk te maken wat een plattelandsvrouw moet weten van natuurbescher ming. Natuurbescherming is een aktueel begrip in een land met een snel groeiende bevolking. Met tracht waardevolle natuur te behouden en streeft daarbij drie doeleinden na. Ten eerste de biologische wetenschap, vervolgens het behoud van een mooi gaaf landschap en ten slotte recreatie voor de ste delingen. Wat dit laatste betreft zien de plattelan ders de recreanten misschien als herrieschoppers, die de rust komen verstoren. Toch hebben wij re creatiegebieden nodig omdat de stedeling hoe lan ger hoe meer van de natuur dreigt te vervreemden. Door de korte tijd, die spreker kon worden toe gemeten, kwam zijn betoog helaas niet ten volle tot zijn recht, maar onze vrouwen zullen toch wel hebben begrepen, dat juist de vrouw in haar ge zin kan bevorderen, dat er in de natuur niets wordt vernield. Daarna kwam het verslag namens de handwerk - kommissie en bleek, dat er van de 1400 inzendingen liefst 450 met een prijs waren bekroond. TIJDENS de middagpauze was het bar druk in de zaal waar de bekroonde handwerken waren tentoongesteld. Het was bijzonder boeiend de-prach tige werkstukken van nabij te kunnen bekijken. Als wij deze tentoonstelling met die van tien jaar terug vergelijken is het handwerken met sprongen voor uit gegaan. Voorheen kwamen de mooiste werkstuk ken alleen uit de noordelijke provincies, doch nu blijken er ook in de andere gewesten knappe hand- werksters te wonen. Zeeland stond jaren geleden reeds met het kantklossen aan de top, doch wij konden nu met trots constateren, dat onze Zeeuwse leden ook andere handwerktechnieken onder de knie hebben. Knappe handwerksters uit Zeeuws- Vfaanderen waren wel speciaal naar de algemene vergadering getogen om de handwerktentoonstel- ling te bewonderen en er haar voordeel mee te doen. MAAR voor de pauze aanbrak konden de vele honderden dames genieten van het optreden van het plattevrouwenkoor uit Goes en omstreken, dat zoals bij de viering van ons laatste jubileum in Zeeland een imitatie Zeeuws orkest voorstelde. Jammer genoeg ontlastte zich juist op dat tijdstip een zware onweersbui, zodat donderslagen en regen geruis het effect nadelig beïnvloedden. Ook liet de accoustiek wat te wensen over. Toch bleek het op treden een groot succes. Een enthousiast applaus viel de dames ten deel, terwijl de dirigente bloe men werden aangeboden. In de pauze kwamen leden uit diverse gewesten op mij af om te zeggen, dat Zeeland zich weer van een heel goede kant heeft laten zien en dat deed ons Zeeuwse hart goed. 's Middags kregen wij enig inzicht in de taak, die onze wereldpresidente op haar schouders heeft ge nomen. Niet alleen, dat zij soms verre en langduri ge reizen moet maken, doch in de tijd, dat zij thuis is, wordt er ook vaak een beroep op haar gedaan. Zo vertelde zij o.a., dat men bij de viering van een jubileum in Natal (Zuid-Afrika) een nieuw kook boek wilde uitgeven. Het lievelingsrecept van de wereldpresidente moest daarin worden opgenomen, dus moest zij zich eerst eens bezinnen wat nu eigen lijk haar lievelingsrecept was. Voor de dagelijkse gang van zaken is er een uit voerend comité in Londen met aan het hoofd een presidente. Dit comité wordt ingeschakeld bij het behandelen van de dagelijkse problemen in de A C. W. W. De wereldpresidente treedt meer naar buiten. Zij moet niet alleen verre landen bezoeken, maar ook de buurlanden. Zo heeft zij twee jaar ge leden een reis door Amerika gemaakt en vorig jaar enkele maanden in Afrika vertoefd. Kort geleden kreeg zij het verzoek om met de presidentes van andere wereldvrouwenorganisaties drie weken in Amerika te vertoeven, teneinde verschillende pro blemen te bespreken. Dit jaar wordt het driejaar lijkse congres in Melbourne, dus in Australië ge houden. Zij moet daar een maand vóór het begin van het congres zijn en als alle congressisten de thuisreis reeds hebben aanvaard, zwerft zij nog minstens een maand lang in Australië rond om zo veel mogelijk afdelingen te bezoeken. Een wereldpresidente kan hoogstens zes jaar lang haar funktie bekleden. De diverse presidentes von den speciale doeleinden op haar weg. Zo was het de taak van de eerste presidente mrs. Watt de wereldbond bekendheid te geven, terwijl de tweede presidente de Bond bij het internationale werk trachtte te betrekken. Mevrouw Van Beekhoff heeft op haar weg gevonden de anti-honger aktie en in dit verband wees ook zij op de Lady Aberdeen beurs. Tevens was zij van mening, dat de vrouwen uit de onderontwikkelde gebieden niet alleen van ons leren, doch wij ook van hen. Het leren komt dus nooit van één kant. Zij voelt zich weieens zoiets als handelsreizigster in plattelandsvrouwenbelangen. Het onderwerp voor het congres in Melbourne zal zijn: „De plattelandsvrouwen in een verande rende wereld". Zij besloot haar interessant betoog met er op te wijzen, dat de mooiste taak van de mens is: „de mensen samen te brengen". MA de pauze vertoonde zij prachtige dia's van haar reis naar Afrika. Eén keer hau zij het voorrecht Prins Bernhard op een vliegveld te ont moeten. Z.K.H. was zo vriendelijk een brief voor de echtgenoot van onze wereldpresidente mee te nemen, die met het poststempel van Soestdijk de brievenbus van burgemeester Van Beekhoff bin nenrolde. Ik geloof, dat alle aanwezige leden meer begrip hebben gekregen voor wat er van éen wereldpresi dente wordt gevergd en wanneer haar echtgenoot niet voor de volle honderd procent achter dit werk stond, zou het onmogelijk zijn deze zware taak naar behoren te vervullen. Even vóór vier uur werd deze geslaagde bijeenkomst gesloten en togen de honder den leden van onze bond huiswaarts, een ieder naar het eigen gewest.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1962 | | pagina 13