Tuinbouwkommissie Z.L.M. vergaderde Jaarvergadering van de V. C. S. 451 KORTE WENKEN r\OOR het koude voorjaarsweer zijn de koeien dit jaar laat naar buiten gegaan. Op veel bedrijven is er een tekort aan voer. Bij het bepalen van de. hoeveelheid ruwvoer, die voor de winter-nodig is, moet altijd gerekend worden op een stalperiode van 180 dagen. Als de koeien eerder naar buiten kunnen' valt het mee. Wanneer U niet voldoende voer kunt winnen van het eigen bedrijf, doet U er goed aan nu reeds bedrijven op te zoeken waar straks het roer gehaald kan worden. VRIJDAG II MEI 1962 KORT VERSLAG van de vergadering van de Tuinbouwkommissie der Z. L. M., gehouden op 1 mei 1962 te Goes. TUINBOUWKOMMISSIE IN NIEUWE SAMENSTELLING BIJEEN |\E Voorzitter, de heer P. J. J. Dekker, opent de vergadering met een speciaal woord van welkom te richten tot de nieuwe leden van de gereorganiseerde tuinbouwkommissie. Daar het voor een aantal leden de eerste vergadering is meent spreker goed te doen in het kort te resumeren, waarom het Dagelijks Bestuur van de Z. L. M. tot grotere aktiviteit op het gebied van de tuinbouw heeft besloten en tot reorganisatie van de tuinbouwkommissie is overgegaan. Het is bekend, dat de ontwikkeling van de tuinbouw in Zeeland vrij snel gaat. Met name is er grote belangstelling voor de fruitteelt, maar ook voor de teelt van grove tuinbouwprodukien in de volle grond, voor de bloembollenteelt en voor de glascultuur. Dat er voor de Stadsorganisatie hier een grote taak ligt is zonder meer duidelijk. In de nota, welke door de Algemeen Sekretaris der Z. L. M. Mr. J. F. G. Schlingemann in 1961 werd opgesteld, is deze taak breedvoerig omschreven. Op advies van de tuinbouwkommissie is door het Dagelijks Bestuur bevorderd het instellen van Kringtuinbouwkommissies. C.q. uitbreiding van de Kringbesturen met één of meer tuinbouwers. Verder de reorganisatie van de tuinbouwkommissie, waarin de Kringtuinbouwkommissies vertegenwoordigd zijn en tenslotte het benoemen van een nieuwe sekretaris van de tuinbouwkommissie, die tevens kan bij dragen in de verzorging van de tuinbouwrubriek in het Zeeuws Landbouwblad. TAAK VAN DE TUINBOUWKOMMISSIE Ï\E tuinbouwkommissie bestaat thans uit 23 ledden en kan worden uitgebreid tot 25 leden. De twee resterende zetels worden gereserveerd voor representanten van speciale cultures. Tot de taak van de gewestelijke tuinbouwkommissie der Z. L. M. behoort het bevorderen en het be handelen van het tuinbouwonderwijs, het adviseren over sociale en economische vraagstukken en het bevorderen van de voorlichting aan de leden. Het spreekt vanzelf, dat er vraagstukken zijn, welke ook de aandacht vragen van de vaktechnische tuinbouworganisaties. De kommissie is het ermee eens, dat met de vaktechnische organisaties een goede samenwerking moet worden bevorderd, mede om dubbel werk te vermijden. De tuinbouwkommissie van de Z. L. M. is vertegenwoordigd in de afdeling tuinbouw van het K. N. L. C. Deze afdeling vergadert op gezette tijden en het streven is om de data waarop de tuinbouwkom missie bijeen zal komen, daarop in te stellen. Een definitief vergader- en werkschema zal worden voorgesteld, zodra de nieuwe tuinbouwsekretaris in funktie treedt. ONDERWIJS EN BLOEMBOLLEN -VAKSCHOOL IN verband met de hogere eisen met betrekking tot de vakbekwaamheid wordt door de vergade- ring uitvoerig van gedachten gewisseld over het tuinbouwonderwijs in Zeeland. De nieuwe erken ningsregeling in de tuinbouw stelt als eis bepaalde diploma's. Zo wordt in Zeeland sterk de behoefte gevoeld aan een opleiding voor de bollenteelt. Medegedeeld kan worden, dat dit jaar zeer waarschijnlijk in Zeeland een bloembollen-vakschool zal worden gesticht. Om voor deze vakschool in aanmerking te kunnen komen zal men echter in het bezit moeten zijn van een diploma lagere land- of tuinbouwschool of 2-jarige land- of tuinbouwkursus. Vervolgens wordt gepleit voor verruiming van de teeltregeling voor de bollenteelt. AFDELING TUINBOUW K. N. L. C. MEDEGEDEELD wordt, dat de reorganisatie ook van deze afdeling praktisch is voltooid. Dit bete- kent, dat er voor alle sektoren van de tuinbouw kommissies zijn gevormd, die een vertegen woordiging krijgen in het Bestuur van de afdeling t uinbouw van het K. N. L. C. In dit verband zal de tuinbouwkommissie van de Z. L. M. binnenkort een vertegenwoordiger in de groenteteeltkommissie van het K. N.L. C. kunnen aanwijzen. WET VERVREEMDING LANDBOUWGRONDEN MET belangstelling wordt kennis genomen van de voorstellen, die zijn ingediend om deze wet niet of wel te verlengen met ingang van 1 januari 1963. Men is overtuigd, dat het vraagstuk vele facetten heeft en het een zeer moeilijke zaak is. De vergadering Is van mening, dat door handhaving- van de tegenwoordige wet de grond niet zijn natuurlijke bestemming krijgt en is bovendien van mening, dat exorbitant hoge grondprijzen niet behoeven te worden verwacht. De vergadering spreekt zich dan ook uit voor niet-verlenging van de wet, maar onder nadrukkelijke voorwaarde, dat liet voorkeursrecht voor de pachter wordt gewaarborgd. IN de Schouwburg te Roosendaal werd maandag j.l. onder voorzitterschap van de heer ir. M. A. Geuze te Poortvliet de algemene vergadering gehouden van de V. C. S. te Dinteloord. In zijn openingsrede ging de voorzitter in op enige actuele vraagstukken de suiker betreffende. Hij consta teerde dat vele akkerbouwbedrijven in Nederland zich in een voor hen onaangenaam snel verlopende aanpassingsperiode bevinden. Er is algemeen een arbeidsschaarste ontstaan, welke tot gevolg heeft de noodzaak van een geforceerd investeringsprogramma in een tijd dat de inkomenspositie van de agrarische ondernemer is teruggelopen. In de suikerbietensector zit het knelpunt niet zo zeer meer in de rooicampagne, dan wel in de voor j aars werkzaamheden, met name in het dunnen der bieten en in de onkruidbestrijding. Zolang hier een oplossing, die nabij schijnt te zijn, nog niet voorhanden is, kan dit een druk op de bietenteelt geven, die, gepaard aan een eventueel slecht opbrengst jaar, de suikerindustrie voor merkwaardige situaties kan plaatsen. ARBEIDSTIJDBESPARING in suikerbieten reeds met kleinigheden te bereiken. Uit ond< DE laatste jaren leverde binnenlands aan- zienlijke overschotten op, welke op wereld- markbasis hun afzet moesten vinden, hetgeen thans voor de eerste twee jaren is gerealiseerd. De structuur van de wereldsuikermarkt is na het tot stand korren van het nieuwe bewind op Cuba grondig gewijzigd. Een nieuwe suikerwetgeving per 1 juli a.s. zal Amerika =le hoge premies boven de wereldmarktprijs voor een twintigtal leveran ciers-landen voortaan besparen. De stimulering van de Amerikaanse produktie doet deze thans snel stijgen en ir. 1962 verwacht mén voor 62 in eigen behoefte te kunnen voorzien. Van een vrije wereldhandel in suiker is nauwe lijks meer sprake. Van de 18 miljoen ton in export verhandelde suiker blijft slechts 5 miljoen ton voor de vrije uitvoer over. De marktordenende functie van de Internationale Suiker Overeen komst is geheel in de lucht komen te hangen. De wereldmarktprijs heeft gedurende de eerste maanden van dit jaar een laagtepunt gekend, na dien enige opleving waarop berichten over een aanstaande slechte suikeroogst op Cuba van in vloed zijn geweest. De voorzitter kondigde een verhoging van de betaling der bieten geleverd in de afgelopen cam pagne, aan, welke verhoging mede mogelijk wordt gemaakt door enige prijsverbetering op de wereld suikermarkt. In de Nederlandse bïetentelerswereld wordt al geruime tijd gediscussieerd over de waag of de bietenteelt al of niet moet worden geeontingen- teerd. Evenals vorig jaar waarschuwde de heer Geuze tegen het invoeren van maatregelen op korte termijn, nu alle E.E.G.-partners juist bezig zijn zich sterk te maken om een zo groot mogelijk ge deelte van de toekomstige markt voor zich op te eisen. Aan de andere kant kan het van belang zijn een goede regeling provisorisch gereed te maken. Als lichtpunt bracht ir. Geuze naar voren het feit dat de wereldconsumptie van suiker nog steeds stijgt en in de toekomst ook nog belangrijk kan stijgen. Bij toenemend verbruik is er echter een verzadigingspunt, dat ligt tussen 50 en 60 kg per hoofd per jaar. Een verlaging van de suiker prijs in de E. E. G.-landen met 2030 zou een toename van de consumptie kunnen betekenen van 300.000 tot 500.000 ton jaarlijks. Bij toenemen de welvaart doet het verschijnsel zich voor dat het verbruik van suiker in directe vorm afneemt en in bewerkte vorm (chocolade, suikerwerken, frisdranken, ijs enz.) toeneemt. In de Verenigde Staten was de verhouding in 1929 72 28 in 1960 46 54 Fr zijn geen redenen om aan te nemen dat bij ->en stijgend inkomen in Europa de trend niet hetzelfde zal verlopen als in de V. S. De balans per 30 september 1961 en de exploi tatierekening 1960/61 werden goedgekeurd, waar door de bestuursvoorstellen om ƒ348.794,43 af te schrijven op de pos* deelnemingen, en een bedrag van 1.081.640,14 aan de algemene reserve toe te voegen werden aangenomen. De periodiek aftredende bestuursleden en hun plaatsvervangers werden allen herkozen. In de iS MPPPPSP - onder zoek is duidelijk gebleken, dat nauwkeurig doorge hakte bieten veel minder arbeidsuren voor het op- eenzetten vragen dan slordig doorgehakte. Besteed daarom liever enkele uren meer aan het doorhak ken. Het opeenzetten gaat daarna veel vlugger, zo dat de totale tijd voor beide bewerkingen afneemt ORÖ er voor, dat na het opeenzetten van de bieten er nog ongeveer 70.000 planten per ha overblijven. Bij latere bewerkingen verliest U nog een aantal planten. Houd bij het doorhakken reke ning met de rij-afstand, waarop de bieten zijn ge zaaid. Bij 50 cm rijafstand moeten de bieten 28 cm) van elkaar in de rij staan. Om dit te bereiken mag de schrepel, die bij het doorhakken gebruikt wordt slechts 17 cm breed zijn. D7J het schoffelen dient een zo groot mogelijke ■*-* oppedvlakte van het perceel bewerkt te wor den. Plaats de schoffels in de wiedmachine zo nauw keurig mogelijk, zodat het onbewerkte strookje grond, waarin de rijen zich bevinden, niet te breed is. Goed machinaal schoffelen geeft een belangrijke arbeidsbesparing bij het wieden. A? U het gras weer aan het groeien is, komt oolc het vraagstuk van het inkuilen weer aan de orde. Met maaikneuzen is alleen een goed produkt te winnen als de methode ook goed wordt toege past. Maaikneus het gras pas als het stengels gaat vormen. Niet alleen krijgt U dan een hogere op brengst maar de kuil slaagt beter, omdat de halmen de meeste suiker bevatten, waardoor de conser vering beter verloopt. Kuil alleen in als het gras dróóg is. Nat ingekuild gras geeft meestal een slecht kuilprodukt, dat de koeien ongaarne eten. 7"A E eerste bladrandkevers zijn reeds waargeno- men. Zodra U vreterij in de erwten constateert is het tijdstip voor een bespuiting aangebroken. Geef de kevers geen kans om eieren te leggen. De daaruit komende larven kruipen in de grond en vreten de stikstofknolletjes uit. Als het zover ge komen is, is er niets meer aan te doen. T 7 ROEGE akkertrips veroorzaakt in veel gewas- v sen ernstige schade. Vooral in vlas, bieten, erwten en blauwmaanzaad kan de schade aanzien lijk zijn. Op gescheurde grasland- en graszaad- percelen belagen emelten vaak het gewas. Deze zijn vrij gemakkelijk te vinden onder overgebleven res ten van de oude zode. Zodra emelten gevonden: worden dient een bestrijding te worden uitgevoerd* TN onze sterk gemechaniseerde landbouw is de boer niet meer gebaat met onvakkundige arbei ders. Kennis van de omgang met kostbare machines is veel belangrijker. Wek bij Uw arbeiders de be langstelling voor werktuigen op. Beide partijen zijn hiermee gebaat. TN Nederland sterven jaarlijks ongeveer 8000 I koeien aan kopziekte. Probeer uw dieren tegen deze gevreesde ziekte te beschermen. Laat het gras van percelen waarop U het uitbreken van kopziekte vreest, vooraf onderzoeken bij het Bedrijf slab or a- torium voor Grond- en Gewasonder zoek. Na 3-4 dagen krijgt U desgewenst telefonisch advies of U het perceel normaal kunt weiden, weiden met bij voeding van kopziektekoek of moet maaien. 'yTODRA het derde en vierde blad zichtbaar zijn kunnen gezonde bieten gedund worden. Stel het dunnen niet langer uit. Te laat opeenzetten geeft, opbrengstderving. U kunt niet alle percelen tegelijk opeen krijgen, zodat de laatst gedunde bieten tocli al ver ontwikkeld zijn voordat U met het dunneni klaar bent. Door vroeger te beginnen, krijgt U een grotere spreiding in het werk. O TEL de onkruidbestrijding in het vlas niet uit tot het gewas voldoende ontwikkeld is om met groeistoffen te spuiten. De onkruiddoding door, groeistoffen valt in het vlas meestal tegen en de schade aan het gewas is groter dan U denkt. Min der risico geeft het spuiten met het natriumzout van D.N.O.C. Dit middel moet toegepast worden als het vlas 5 tot 7 cm lang is. vacatures, ontstaan door het bereiken van de sta tutaire leeftijdsgrens van de heren L. J. van Nieu» wenhuijzen te Bergen op Zoom en S. J. de Regt te Kats, werden tot bestuurslid benoemd de heren C. H. A. Stols te Sint Philipsland en S. J. van Langeraad te Kamperland. Als hun plaatsver vangers werden benoemd resp. de heren A. M. van Dijke te Sint Philipsland en J. J, van Malde» gem te Kortgene.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1962 | | pagina 7