UIT DE PRAKTIJK DEO L V EH VAN 1879 448 LEVE NSVERZEKERING ZEEUWS LANDBOUWBLAD OP WALCHEREN zijn met uitzondering van de stambonen nu alle voorjaarsgewassen gezaaid of gepoot. Daar waar nog winterbloem kool op het veld staat zal straks ook nog een ander gewas gezaaid moeten worden. Van de land bouwgewassen zullen vrijwel alleen stambonen of mogelijk silomais hiervoor in aanmerking komen. In de stand van de vroeg gezaaide gewassen komen grote verschillen voor. Op de betere grond is de stand meestal regelmatig goed. Anders is het op percelen, waar piasvorming is voorgekomen. Plaatselijk is het zaad gerot. Overzaaien of door zaaien is dan noodzakelijk. Van het graszaad staat voói<a¥*?freféHEtf^êls raai- gras er gunstig voor. Duidelijk is weer gebleken dat dit soort ongunstige cultuuromstandigheden goed verdraagt. De laatste dagen is er nog vrij veel wintertarwe bespoten met DNOC tegen onkruid. Was het vorig jaar nog sporadisch dat in de bieten chemische onkruidbestrijding werd toegepast, thans heeft dit in veel groter omvang toepassing gevonden. Het resultaat hiervan zal veler belangstelling heb ben. Thans is het nog moeilijk hierover een oor deel te hebben. Met de grasgroei is het nog maar pover gesteld. De trage groei gooit het voederwinningsplan danig in de war. Percelen weiland, met bestem ming hooi- of kuilwinning, moeten thans soms worden afgeweid. Het ziet er dan ook naar uit dat het niet zo gemakkelijk zal zijn voldoende wintertarwe te winnen. Een paar groeizame maan den kan echter veel goed maken. WANNEER we dit schrijven, begint het weer steeds beter te worden. Er kon dit voorjaar overal onder gunstige omstandigheden worden gezaaid. Gelukkig kan dit ook gezegd worden voor de mensen uit SCHOUWEN. De meesten hebben hun tijd goed afgewerkt en de verwachtingen zijn nu hoopvol gestemd. Hoe funest te vroeg zaaien is, kunnen we zien aan die gewassen, die begin maart toch nog zijn gezaaid! Bij laat zaaien, zoals dit voorjaar, staat alles vlug boven de grond, alleen het koude weer was niet bevorderlijk voor een vlotte groei. Bij warm weer halen we deze achterstand wel weer in. De graslandproduktie is op dit moment maar matig; voor velen een lelijke streep door de reke ning, want voor inkuilen en hooien zullen vele percelen niet beschikbaar zijn. Met het dunnen van de bieten is een begin ge maakt. Op veel bedrijven zijn dit jaar de bieten met de precisie-zaaimachine gezaaid. Over enkele weken hopen we de totale oppervlakte te vermel den. Tot nu toe zijn geen klachten gehoord over een te slechte stand. Er is gemiddeld 56 kg per ha aan zaad gebruikt. Hier en daar is er te ondiep gezaaid en bleef er zodoende zaad droog liggen. Bezwaarlijk is dit niet, wanneer we tenminste niet alleen zijn aangewezen op de rijendunner. Nu staan er toch overal bieten en bereiken we met de hand dunnen al een grote besparing aan arbeid. Aantrekkelijk is dit zeker voor de éénmans-bedrij ven. Los personeel is er vrijwel niet meer en met een chemische onkruidbestrijding erbij kunnen daardoor op deze bedrijven toch bieten worden verbouwd. Hetzelfde kan gezegd worden voor de uien. Di verse middelen gespoten vóór opkomst geven een radikale opruiming van het aanwezige onkruid. Ook zouden we graag willen, dat er zoveel moge lijk wordt gespoten in de graven. Het bestrijden b.v. van wortelonkruiden (en dat schijnt steeds erger te worden) is niet mogelijk in de hakvruch- ten. Laten we dus de kans benutten in de graven Overigens is er veel groenbemesting gezaaid. Dit kan alleen maar toegejuicht worden. Hier en daar is er ook raaigras gezaaid onder gerst en tarwe. Hierin kunnen we naar hartelust sproeien, wat bij klavers niet gezegd kan worden. Op veel bedrijven zal er ook hier niet voldoende gras zijn om te kuilen en te hooien. Alleen warm weer en wat regen kan hier verandering in brengen. Naar schatting zal op een 30-tal bedrijven snij- mais worden geteeld ter vervanging van de voe derbieten. We kunnen aanraden deze teelt deze zomer eens te volgen. Ook een bezoek aan de Scheldemonden verdient een ieders aandacht. Ook dit jaar ligt er weer een groot perceel bie ten waar op extensieve wijze deze bieten worden verpleegd. Door te bekijken wat een ander doet, krijgen we goedkope wijsheid en ervaring! DE weersomstandigheden waren in de eerste v/eek van mei in WEST ZEEUWS-VLAAN- DEREN nog steeds niet gunstig voor een snelle gewassengroei. Vooral de bieten en het vlas lieten zich toen helemaal niet op hun mooist zien. De sproeimachines hadden volop werk met de thrips- bestrijding. Hier en daar werden toen reeds stam bonen gezaaid, waarvoor een prima zaaibed kon worden gereed gemaakt. Het was nog wel vroeg en erg koud om stam bonen te zaaien, maar misschien is de slechte op komst van dit gewas, zowel in 1959 als in 1961, hierbij van invloed geweest op het betrekkelijk vroege tijdstip van zaaien. Vooral met de neer slag in het begin van deze week is er nu een goede kans voor een gelijkmatige opkomst. Trouwens alles staat nu met de regen veel fris ser en guller en kan met wat warmte in weinig dagen veel groeien. Met het bietendunnen zullen we straks weer handen vol *verk hebben. Veel hebben we langs mechanische weg reeds bereikt, veel moeilijk heden hebben we op die manier reeds naar het verleden verwezen, maar het bietendunnen is nog steeds één van de zwakste schakels in onze be drijfsvoering gebleven. In theorie is het bieten dunnen geen dringend probleem meer, maar in de praktijk zit het nog verre van rond. Laten we daarom volstaan met te hopen dat we de bieten zonder al te veel moeilijkheden op tijd en naar behoren gedund zullen krijgen. OP THOLEN en ST. PHILIPSLAND heeft het 5 mm geregend. Weliswaar nog niet veel, doch voor de kleine vruchten toch zeer zeker van veel nut. Bovendien is hierdoor de korst, die zich op de nog gezaaide percelen na de slagregen van enige weken geleden had gevormd, wat zachter geworden. TVe hebben wel van alles in het werk gesteld om deze korst met mechanische middelen kapot te krijgen, maar altijd is niet met evenveel succes gewerkt kunnen worden. De strijd tegen het onkruid zal nu in volle hevigheid ontbranden, en juist de vroegst gezaai de percelen bieten en uien zullen daarbij de groot ste moeilijkheid opleveren. Op Tholen hebben 3 precisie-zaaimachines ge werkt. De eerste resultaten die we daarvan zagen waren o.i. hoopgevend. Het waren percelen die vóór de slagregens gezaaid waren en ondanks de wel zeer slechte omstandigheden, waardoor het land volkomen was dichtgeslagen en er hier en daar in de aangerolde rijtjes water had gestaan, kwamen de bieten goed boven. De verdeling in de rij was mooi, terwijl wij het aantal éénlingen op 75% schatten. Hierdoor alleen al is een be hoorlijke arbeidsbesparing mogelijk bij het op één-zetten, orrdat het plukwerk van bij elkaar staande bieten vrijwel verdwenen is omdat men het altijd wel zó uit kan kienen, dat men een tweeling kan wegslaa.n. Bovendien heeft men meer speling met het op-één-zetten, omdat dus een hele boel plantjes reeds alleen staan. Toen wij dit voorjaar enkele artikelen over de precisie-zaaimachine lazen, leek het erop dat de boeren, die met deze zaaimachirte zaaiden, zich in een onnodig avontuur stortten. Wanneer wij thans de eerste resultaten zien, dan menen wij dat het met dit avontuur zeker wel los zal lopen; ja, zelfs zien wij flinke voordelen in het zaaien met deze machine. Verder willen wij hierop niet ingaan; op heel veel bedrijven in onze provincie worden deze percelen nauwlettend gevolgd en worden er tellingen verricht. Wij zijn benieuwd naar de conclusies die straks daaruit getrokken zullen worden. Wij hopen dat deze gunstig zullen zijn, want het bietendunnen is één der moeilijkst weg te werken tot in onze arbeidsbehoefte. Hier en daar heeft men bieten gespoten tegen het onkruid. Wanneer ook deze uitkomsten goed mogen zijn dan zal het zaaien met een precisie- zaaimachine, waarop tegelijkertijd een sproei- installatie aanwezig is, voor rijenbespuiting een flinke stap in de goede richting zijn. De chemische onkruidbestrijding kan, nu het weer wat milder is geworden, ook plaats vinden. De laatste paar dagen is er vlas gespoten tegen onkruid en ook enkele percelen erwten. De bladrandkever en vroege akkerthrips zijn reeds geconstateerd en meerdere collega's hebben hun erwten hiertegen reeds gespoten; vooral de contracterwten, die over het algemeen minder stro maken dan onze landbouwerwten, dient men daarbij extra in de gatv.n te houden. DOOR de zware nachtvorst van de 1ste mei is op ZUID-BEVELAND plaatselijk nogal wat schade veroorzaakt. De meeste schade is te con stateren in vlas, erwten en in enkele percelen zomergranen. Doordat nog weinig aardappels boven stonden is de schade in de vroege aard appels zeer beperkt gebleven. Ook de lucerne bleek nogal wat geleden te hebben. Veelal is de groei wat vertraagd. Toch valt deze later nog wel mee. In erwten kunnen de kansen op aantasting door botrytis en voetziekte echter wat toenemen. Overigens is het wel zo, dat er slechts sporadisch plantjes door afsterven. Ook is alweer de tijd aangebroken om de vroege akkerthrips te gaan bestrijden. De schade hierdoor veroorzaakt kan perceelsgewijze vrij groot zijn. De schade komt het meest voor in per celen vlas, bieten en erwten waar het vorige jaar vlas of zomergerst verbouwd werd. In de percelen waar vorige week met DNOC tegen het onkruid werd gespoten zijn de resul taten alle niet even goed. Dit resultaat is in sterke mate beïnvloed door de geringe luchtvochtigheid en het goed afgehard zijn van de onkruidplantjes. De laatste dagen zijn de kansen wat groter ge worden, meestentijds of eigenlijk vrijwel steeds liggen de kansen 's morgens vroeg en 's avonds laat het gunstigst. Hoewel er tussen de gebruikte middelen wel verschillen zijn, kunnen we de resul taten van de chemische onkruidbestrijding in de suikerbieten dit voorjaar maar als matig geslaagd beschouwen. Meerdere proefnemers hadden hier toch wel iets meer van verwacht. De eerste bieten staan reeds opéén. Nu de vroegst gezaaide bieten wat aan het doorgroeien zijn, blijken de verschillen met de laatst gezaaide toch nog wel belangrijk te zijn. Toch moeten we er niet op rekenen dat door dit verschil in zaaitijd er nu ook werkelijk een grote arbeidsspreiding bij het bietendunnen bereikt kan worden. De grasgroei begint nu toch wel wat beter te worden-,, De voorraden weidegras zijn nog niet groot evenals de mógelijkheden om te kunnen hooien. Het is te hopen dat na de regen en het warmere weer van deze week de groei wat zal ver beteren. Omweiden en steeds met behoorlijke hoe veelheden stikstof terug blijven komen is, om de veevoederwinning voor aanstaande winter rond te krijgen, dan ook noodzakelijk. ZAG het er met de gewassen in OOST ZEEUWS-VLAANDEREN, zoals ieder jaar nogal eens voorkomt, niet rooskleurig uit regen en zonneschijn van de laatste dagen heeft weer veel goedgemaakt. Niettemin, wanneer we de Vlaamse polders doorkruisen, dan moeten we toch spreken over do vele waterplekken welke op de graanpercelen voorkomen. Ver achteraan komt ook de bietenteelt waarvan, door de zeer late ont wikkeling, toch wel algemeen wordt aangenomen dat de opbrengsten van '60 en '61 zeker niet zul len worden gehaald. Met het gerucht van een ge ringere uitzaai zou dit in ieder geval een bieten- prijs zonder korting kunnen betekenen. Bij de aanvulling van het machinepark is op merkelijk de toenemende aanschaffing van de mestspreider, die ook voor andere doeleinden als zelflossende bietenwagen of voor het verspreiden van schuimaarde kan worden gebruikt. Wat be treft de schuimaarde schijnt de Coöperatie uit Sas van Gent binnenkort een demonstratie te wil len geven. Veel boeren zijn bij het gebruik van schuimaarde geïnteresseerd mits mechanische verspreidingsmogelijkheid. Het kanaalproject krijgt meer en meer gestalte, wat vooral te zien is beoosten Hoek. Hoe groots en deskundig dit werk ook is opgezet, menig be trokken boer kan het „grootse" er niet van inzien. De feestdagen van Pasen, bevrijding en het Koninklijk Paar zijn, het één minder, het andere meer, gevierd. Ten laatste nog het verheugende bericht dat de belastingen etc. inmiddels het overweldigende ge bouw, vlak voor de brug in Terneuzen, hebben betrokken (AdveMentie) KORTENAERKADE 1. S-GRAVE NHAGE. BIJKANTOREN: AMSTERDAM, ARNHEM. EINDHOVEN. 'S-GRAVENHAGE. GRONINGEN, ROTTERDAM. UTRECHT

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1962 | | pagina 4