CONCENTRATIE IN DE AFZET VAN LANDBOUWPRODUKTEN Algemene Vergadering Taak voor georganiseerde Landbouw en Coöperaties Zeeuwse Landbouw IVlaatschappij VRIJDAG 11 MEI 1962 Frankering bij abonnement: Terneuzea 50e Jaargang No. 2630 „Officieel orgaan van de Maatschappij tot bevordering van Land- en Tuinbouw en Veeteelt in Zeeland" IVE laatste weken hebben weer eens duidelijk aangetoond hoe wonderlijk het kan gaan met de afzet van lanübouwproduk- ten en daardoor met de prijsvorming. Het voorjaar was zeer koud en daardoor bleven vroege gewassen van de markten van West- Europa weg. De vraag naar bijvoorbeeld aardappelen en uien overtrof al spoedig het aanbod en de prijzen stegen snel. Ook kon den heel wat peulvruchten worden geruimd. De overschotten, die maandenlang een prijsdrukkende werking hadden uitgeoefend, bleken door deze maand vertraging in de natuur als sneeuw voor de zon te verdwijnen. En daarmede werd opnieuw de les geleerd, dat betrekkelijk kleine overschotten bijzonder prijsbedervend kun nen werken. Ook, dat zelfs grotere overschotten in tijden van tekorten, betrekkelijk snel tot normale voorraadvorming kunnen inkrimpen. Men kan zich in dit verband afvragen of ook de wereldoverschotten van produkten als granen en suiker werkelijk wel zo angstaanjagend behoeven te zijn als zij de laatste jaren leken. J^AAT ons eerst dicht bij huis blij ven en vaststellen, dat de plot seling hoge prijzen voor aardappelen en uien slechts weinig telers een on verwachte buitenkans hebben be zorgd, Velen hadden deze produkten reeds verkocht tegen betrekkelijk lage prijzen. Het is niet eenvoudig om hier raad te geven hoe in den vervolge van een dergelijke plotse linge hausse beter te profiteren. Men kan natuurlijk trachten de Verkoop van deze produkten zo veel mogelijk over het aTzetseizoen te spreiden. Het is een van oudsbekende raad, maar velen, en vooral de kleinere telers, kannen om allerlei, ook wel bekende redenen, hieraan niet of nauwelijks voldoen. Toch biedt spreiding in de verkoop nog de beste kans om tenminste de door het jaar gemiddelde prys te maken en op deze manier gedeeltelijk Van een onverwachte opgang der prijzen te profiteren. Daartegenover kan natuurlijk ook het omgekeerde het geval zijn. Een goede raad, om zijn humeur te bewaren, is ook zich niet te storen aan de verhalen van die enkeling, die juist zijn hele oogst tegen de hoogste prijs verkocht heeft. Want tegenover deze geluksvogel want anders is hij niet staat de enkeling, die in een ander jaar zijn hele opbrengst tegen de laagste prijs kvfajt moest! U/AT ons echter meer ter harte gaat, is de vraag of het nu geen tijd wordt, dat bekeken wordt hoe de overschotten van de boven genoemde produkten uit de markt genomen kunnen worden, waardoor de prijsdrukkende werking wegge nomen zou kunnen worden. Het is voor de genoemde produk ten geen eenvoudige zaak. Veelal wordt het voorbeeld van de tuin- bouwprodukten aangehaald. In de tuinbouw is men er in Nederland in geslaagd, dank zij een coöperatief veilingsysteem en dank zij het door de overheid verplicht gestelde veiling, grote verliezen op bepaalde produk ten, die in een gegeven periode in grote hoeveelheden worden aange boden, te voorkomen. Maar de mees te tuinbouwprodukten en dan vooral de groenten zijn niet direct verge lijkbaar met aardappelen, peulvruch ten of uien. Vooral niet wat de afzet- techniek betreft. Hot grote voordeel van het veilingsysteem is, dat de aanvoer en dus het aanbod geconcentreerd wordt op één punt. Onzes inziens moet dus naar middelen gezocht worden dit voordeel ook voor deze landbouw- produkten te verkrijgen. Op zijn minst ten dele. Vast staat, dat dit geen eenvoudige opgave is. Maar is het zoeken van een oplos sing niet een taak voor georgani seerde landbouw en coöperatie? Na de les van dit voorjaar lijkt ons do te winnen prijs de moeite waard! UOORAL voor het prodükt aard- appelen komt er nog een argu ment bij dat pleit voor een regel matige vorm van afzet en prijsvor ming. Wanneer de prijzen van de aardappelen sterk oplopen, zoals dit de achter ons liggende weken het ge val was, klaagt de consument en heeft hij de neiging de boer de schuld te geven, hem ervan verdenkende grove winsten te maken. Wanneer de prij zen in elkaar zakken, klaagt de boer, die ver onder de kosten zijn aard appelen moet zien kwijt te raken, terwijl dan bovendien de consument van deze lage prijzen niet of nauwe lijks profiteert. Zo is er bijna leder jaar op bepaal de ogenblikken een groep ontevreden en ontstaat er over en weer tussen de boer-producent en de consument veel wanbegrip en misverstand. Met deze gang van zaken is niemand ge diend en bet zou daarom zeer nutig zijn als bier wat aan gedaan wordt. Laten de aardappeltelers hie.r de banden ineen slaan, zoals de boeren dit de laatste zestig jaren op tal van gebieden hebben gedaan. MOG een enkel woord over de wereidoverschotten. Ook hier spelen zich merkwaardige verande ringen af, die nog wel geen oplossing brengen voor d'e moeilijkheden, maar die toch te denken geven. Laat ons enkele symptomen noemen. Commu nistisch China komt aan de markt voor granen. De Cubaanse suiker- produktie is mede door het nieuwe politieke systeem dalende en vindt voor lage prijzen een weg naar de communistische landen. In Rusland gaat het slecht met de landbouw- produktie, evenals in de communis tische satellietlanden. Volgens een pas gepubliceerde studie van de Wereldlandbouw- en Voed'selorgani- satie van de Verenigde Naties, de F. A. O., lijden nog 300 a 500 miljoen mensen honger. Een verdere miljard mensen heeft een onvoldoende, al thans een te eenzijdige voeding. Daartegenover stijgt de wereld- produktie van de belangrijkste land- bouwprodukten, maar dalen de prij zen ervan. De grote voorraden, die in de Ver enigde Staten zijn opgeslagen, zou den in het licht van het bovenstaan de ook wel eens als sneeuw voor de zon kunnen verdwijnen. Maar dail moet de mensheid een oplossing vin den voor het zo moeilijke distributie probleem. Daaraan wordt door de F. A. O. gewerkt, maar een oplossing zal slechts op langere termijn moge lijk zijn. S. op zaterdag 26 mei a.s. te 14.15 uur in de „Prins van Oranje" te Goes. Agenda: 1. Openingsrede door de Algemeen Voorzitter. 2. Notulen van de Algemene Vergadering van 18 december 1961. 3. Mededelingen en ingekomen stukken. 4. Verslag van de Financiële Commissie over het nazien van de rekening en verantwoording over het jaar 1961. 5. Rekening en verantwoording over het jaar 1961. 6. Rondvraag. 7. Rede door de Weledelgestrenge Heer Ir. A. P. Minderhoud, Direc teur van de Wieringermeer en IJsselmeerpold'ers, over het onder werp: „IJsselmeerpolders ten dienste van overig Nederland". 8. Gedachtenwisseling. 9. Sluiting, Namens het Hoofdbestuur der Z. L. M., M. A. GEUZE, Voorzitter. J. F. G. SCHLIN GEM ANN, Secretaris.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1962 | | pagina 1