Eurodochters en Eurozonen" PZ snel RALLY in ZWEDEN LJC Ploegen, demonstreren en tentoonstellen VRIJDAG 11 MEI 1062 ^£LA^ I IJKT het niet wat overdreven om onze Nederlandse plattelands- jongeren „Eurodochters en Eurozonen" te noemen? Zouden we het met ons plattelandsjongerenwerk niet wat dichter bij huis zoeken, in het eigen land, in het eigen gewest? Inderdaad spreekt de meeste plattelandsjongeren het werkprogramma van een plaatselijke afdeling meer aan, dan een internationaal congres over theoretische onderwerpen. Dat is ook niet zo'n wonder. Toch moet op het landelijk niveau bij de plattelandsjongeren aandacht bestaan voor wat zich buiten de landsgrenzen aan^ jongerenwerk afspeelt. De landelijke organisatie moet onder meer een soort uitkijkpost zijn voor internationale betrekkin gen. Want daarvan kunnen op den duur ook weer vele jongeren in hun plaatselijke afdelingen profi teren. Die uitkijkpost is er en het profijt ervan groeit. Steeds meer plaatselijke afdelingen van plattelands jongeren worden betrokken bij de ontvangst van buitenlandse groepen. Steeds meer jongerenafdelingen trekken op een weekend-excursie in de zomer naar het buitenland om daar contact op te nemen met afdelingen van zusterorganisaties. Zo groeit in de praktijk de gedachte ook onder de jonge plattelanders, dat zij binnen de Euromarkt of daarbuiten Eurodochters en Eurozonen zijn. Het internationale plattelandsjongerenwerk is niet stil blijven staan bij de grenzen van een Europese Economische Gemeenschap. In het algemene plattelandsjongerenwerk zijn de landen van de zes en de zeven al ongeveer verenigd in het Europees Comité van algemene plattelandsjongerenorganisaties. Er wordt bovendien contact gezocht met b.v. Zwitserland en er groeien contacten buiten Europa. WAT houden die contacten in? Naast veel over- leg over het bepalen van een eigen plaats temidden van wat andere plattelandsorganisaties aan jongerenwerk doen, is er voor het gewone lid een jaarlijks hoogtepunt: de rally. Dit jaar wordt deze rally in Zweden, te Skara, een 150 km noordelijk van Gothenburg, gehouden. Deze rally staat open voor vier jongeren uit elk van de deelnemende landen en omvat wedstrijden en demonstraties. Daarna is er voor de deelnemers aan de wedstrij den gelegenheid om kennis te maken met het leven op het Zweedse platteland. Deze deelnemers, een zestigtal jongens en meisjes, worden daartoe on dergebracht op Zweedse boerderijen. Vanuit Ne derland is verder het plan geopperd om een andere groep Nederlandse plattelandsjongeren tezelfder tijd half juli aanstaande een studiereis naar Zweden te laten maken. Die groep zal dan als toe schouwer ook een indruk kunnen krijgen van wat zich hier afspeelt. Men zal dan onder meer zien, dat het plattelandsjongerenwerk daar anders wordt aangepakt dan bij ons, omdat het in een andere tijd is ontstaan en door andere bronnen is gevoed. Maar het begrip zal groeien, en dat is het belang rijkste wat bereikt kan worden. MAAR om ..Eurodochters en Eurozonen" te kunnen zijn is er meer nodig dan een groei end begrip voor de plattelandsjongeren in een na burig land. Meer dan tot. nu toe zal er onder de jongeren begrip moet groeien voor de manier waarop op Europees niveau beslissingen door en ook over de plattelandsjongeren zullen worden genomen, zon der dat het lid in zijn plaatselijke afdeling zich daarvan ook maar iets bewust is. Alleen al met het plattelandsjongerenwerk in Europa houdt zich eèn tiental Europese en wereldorganisaties bezig. T'IJDENS de wereldkampioenschappen ploejjen op 4 en 5 oktober in Oostelijk Flevoland zal er niet alleen door een vaste groep van inter nationale deelnemers worden geploegd. Er is op het gebied van de grond bewerking nog veel meer te zien. Een grote demonstratie en een tentoonstelling van grondbewerkings werktuigen wordt thans in samenwerking met de Federatie „Het Land bouwwerktuig" voorbereid. Men heeft praktisch nooit de kans om alle grondbewerkingswerktuigen bij elkaar tentoongesteld èn aan het werk te zien doordat doorgaans de ruimte en de gelegenheid hiervoor ontbreken, doch nu is er voor dit uniek gebeuren in ruime mate plaats. De deelnemers aan de demonstratie hebben de kans om uiteenlopende soorten ploegen en typen van risters aan het publiek te laten zien. Verder worden cultivatoren, eggen, frezen, triltandcultivatoren en de spitmuchine in bedrijf getoond. 'Als bijzonderheid zal ook nog een speciaal type wedstrijdploegvervaardigd door de Ransomes fabrieken in Engeland, en gedemonstreerd door de Engelse nationale ploegkampioen 1961, te zien zijn. Op het gebied van de grondbewerking kan met werktuigen die een werkdiepte hebben tot 25 cm ruimschoots worden gedemonstreerd. De cultuurtechnische werktuigen, slootgraafmachines, greppelwerk- tuigsn, draineermachines en mengwoelers zullen op verschillende plaatsen in de nabije omgeving van het wedstrijdterrein te zien zijn. De Nederlandse Heide Maatschappij zal op de tentoonstelling vertegenwoordigd zijn met enkele *peciale machines die in de door hen uitgevoerde cultuurtechnische objecten worden gebruikt. IVOOR cle heer J. R. Westerhuis, sekretaris/ vormingsleider van onze grote P. J. G. N., werd maandag: .i-I. een radiorede uitgesproken. Van deze rede, die in de rubriek „Voor ons platte land" werd uitgezonden, drukken wij hier een samenvatting af. AL lezende zult U merken dat hierin een geheel nieuw aspekt in de jongerenorganisatie wordt aangeroerd. Een heel moeilijk aspekt, dat geven we graag toe, maar juist daarom is het misschien wel zo enorm boeiend. Achter al dit geschrijf en gepraat over koniakten met andere landen staan namelijk mensen. Het gaat om het kontakt met andere mensen. Mensen dus met een andere denk trant, met andere leefgewoontes, met andere prin cipes en overtuigingen maar desondanks mede mensen. Het is de vraag of we het kontakt met andere mensen willen, aankunnen of aandurven. Kontakten onderhouden of kunnen onderhouden hangt af van de aanwezigheid van begrip en mede leven. Dat moeten we opbrengen Daarom moet «le gestelde vraag positief beantwoord kunnen wor den, want anders zullen we cikaar niet-begrypen. Onl»egrip betekent op zijn beurt misschien wel haat en/of oorlog. Er zullen kontakten groeien en de jongeren in de wereid zullen elkaar beter begrijpen. Wij vorm-m een nieuwe generatie en van ons wordt gevraagd dat we een nieuwe situa tie maken en opbouwen. Met z'n allen en op zijn minst als Eurodochters en Eurozonen. We mogen en moeten samen bouwen aan een E. E. G. en samen-bijdragen1 tot wereldvrede. Daarvoor zijn kontakten nodig om daardoor elkaar te leren kennen en begrijpen. We noemen hiervan de bekendste: de Voedsel- en Landbouworganisatie van de Verenigde Naties, de Wereld Jeugd Organisatie, de Raad van Europa, de Europese Boerenorganisatie en de E. E. G. Deze organisaties betrekken in hun werk zoveel mogelijk de jongerenorganisaties waarmee zij contacten onderhouden. Daarnaast is onder meer het Euro pees Comité van algemene plattelandsjongeren organisaties. waarvan hiervoor sprake was, uit de jongeren zelf voortgekomen. Het zal voor een groot deel van de jongeren organisaties zeif afhangen of zij vrij en zelfstandig met een goed begrip voor wat de ouderen hen te zeggen hebben het spel op dat terrein weten ir. 2e te spelen. Maar we vragen ons wel af of er voldoende jongeren zijn, die dit spel kennen1. AOK daarom zal de ontmoeting in Zweden be- langrijk zijn. Want hier zullen de jongeren voor de vraag worden gesteld of zij het internatio nale Qontact zien als meer dan een uitwisseling van personen en ideeën. Het zal er om gaan, dat er een standpunt wordt bepaald onder meer met betrekking tot de een wording van Europa, de taak van Europa in de onderontwikkelde gebieden. De Eurodochters en Eurozonen zullen beleidslijnen moeten gaan uit stippelen in het door henzelf opgebouwde Europese organisatieverband. En dat is waarschijnlijk de moeilijkste taak die voor hen ligt. Willen de plattelandsjongeron werkelijk Euro dochters en Eurozonen zijn en zij zullen over twintig jaar beslist Euro vrouwen err Euromannen moeten zijn dan zuilen zij in de leerschool van het internat ionale plattelandsjongerenwerk vele ervaringen kunnen opdoen. En voor wie daarvoor openstaat zullen het overwegend goede, leerzame en rijke ervaringen zijn. IN het hoofdartikel v/ordt gesproken over de „rally" van het „European Committee" (een verband van algemene plattelandsjongerenorgani saties in Europa). Sommigen van ons zal een en ander bekend in de oren klinken, omdat een pri meur van dit Comité in Nederland plaats vond. Die primeur was de eerste rally die in juli 1960 in Zuid-Laren werd gehouden. Daarop is in 1961 in Ulster (Ierland) de tweede rally gevolgd. Dit jaar beleven we in Zweden de derde rally. Namens de P. J. G.N. zullen hierbij minimaal 2 jongens en 2 meisjes plus een groepsleider aanwezig zijn. Zij zullen meedoen aan de volgende onderdelen a. Wedstrijd in trekkerrijden voor jongens; b. Demonstratie in het opmaken en opdienen van kaasgerechten voor meisjes; c. Het maken van een kleine tentoonstelling van een bepaald onderdeel van het eigen organisa- tiewerk. Deze mensen zullen 10 juli uit Nederland ver trekken, om op 13 en 14 juli aan de wedstrijden deel te nemen. Daarop volgt een ééndaagse excur sie in Zweden waarna men nog twee dagen bij Zweedse families verblijft. (Dit laatste kan ver lengd worden.) Op dit moment wordt onderzocht of het moge lijk is dat belang 'ellenden vanuit Nederland met de groep meegaan. Voor hen kan hopelijk nog een apart programma voor een langer verblijf in Zweden georganiseerd worden. Hoewel over dit laatste dus nog niets definitief bekend is, zal het wellicht toch geen kwaad kunnen als diegenen die in principe 'meewillen dit nu aan ons door geven. Naast de rally kunt U hopelijk Zweden toeristisch en landbcuwtechnisch bekijken, wat dus bijzonder aantrekkelijk lijkt. Nogmaals graag bericht als U hiervoor iets voelt. Het verplicht to; niets. (Advertentie) een Zweegers' product Ideale V-snaar aandrijving; dus bedrijfszeker. Draaiende trechter; nooit Drugvorming" f 495.- compieet.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1962 | | pagina 19