Lonen vaste vakarbeiders B Het gebruik van kniebeschermers 455 HET gebruik van goede kniebeschermers vindt, ons inziens, nog KLEINFRUIT Winden waaien VRIJDAG 11 MEI 1962 veel te weinig plaats. Hoewel het kruipend werken in het algemeen nogal onaangenaam is, zijn er op het land toch verschillende werkzaamheden die mogelijk anders uitgevoerd kunnen worden. Vooral bij het uitdunnen van de bosjes, na het doorslaan van de bieten met de lange hak, wordt zeer veel gekropen. Bij kluiterige grond slijt de kleding snel en men loopt tevens kans op verwonding van de knieën. Jaarlijks worden hierdoor 2000 personen voor kortere tijd voor het werk uitgeschakeld. Vaak ziet men dat er van jute, autobanden, zeildoek, e.d. knie beschermers zelf gemaakt wor den. Ongetwijfeld zijn hiermee wel resultaten te bereiken, doch ze geven onvoldoende bescherming. Door het Instituut voor Land bouwtechniek en Rationalisatie is een onderzoek ingesteld naar het meest gewenste model voor de landbouw. Dit model bestaat uit een ste vige rubberplaat, welke aan de binnenzijde is voorzien van een laag sponsrubber. De zijkanten en de voorzijde bestaan uit wa terdicht zeildoek om te voorko men dat vocht en kluiten bin nen kunnen dringen. Onder de knie wordt deze knie beschermer vastgemaakt met twee riemen, boven de knie met een elastieken band. Deze elastieken band maakt het mogelijk dat men ongehin derd rechtop kan gaan staan, wat bil werk waar men afwisse lend moet kruipen en rechtop staan, een groot voordeel is. Deze kniebeschermers zijn voor 17,50 in de handel. R.L.V.D., GOES J. VROON. Jaarlijks worden ca 3000 personen voor kortere of langere tijd .voor het werk uitgeschakeld door verwonding aan de knieën. Kniebeschermers volgens het ontwerp van het I- L. R. NEEN, niet „om de rotsen", zoals de titel van een bekend boek zegt, maar om uw tere kleinfruit- gewassen. waaraan U in de afgelopen zomer en herfst zoveel aandacht hebt besteed. In de praktijk zien we dat voornamelijk groente telers al jarenlang profiteren van windbeschutting. Vooral op Walcheren maken de telers van vroege teelten, zoals sla en spinazie, gebruik van ■windkerin- gen. Ook in de fruitteelt wordt hieraan meer en meer aandacht geschonken. Nii er de laatste jaren steeds meer belangstelling komt voor de teelt van kleinfruit, vooral voor de een jarige aardbeiteelt, lijkt het ons goed hierop nog eens te attenderen. In een gebied als Kapelle-Biezelinge, waar van nature al veel beschutting is, speelt dit mis schien niet zo'n grote rol, maar toch zagen wij in 1961 ook daar veel windschade. Vön meer belang is dit echter voor gebieden als Tholen, Koewacht, Eede-Aardenbür'g e.d., waar vele kleinlandboüwers met de teelt van kleinfruit begin nen. Het zijn juist deze kwekers dié -we sterk zou den willen aanraden, hieraan meer aandacht te schenken. Juist in een jaar als dit, nu de ontwikke ling door het aanhoudende-gure weer laat op gang komt, zal het zeer.zeker zijn nut hebben een beschut ting aan te brengen. BESCHUTTING WORDT BELOOND. DAT dit de moeite ruimschoots kan belonen, heb ben uitgebreide proeven, destijds genomen door dr. R. J. van der Linde en dr. ir. J. A. van Rhee, vol doende bewezen. Er is toen duidelijk gebleken dat op plaatsen, waar ook maar enige beschutting werd aan gebracht, de bladontwikkeling en bloei en dientenge volge ook de oogst belangrijk werden vervroegd. Het zijn juist deze vroeg geoogste vruchten die de door slag geven wat de geldelijke opbrengst betreft. Verder is gebleken dat er een direct verband be staat tussen de opbrengst en de mate van beschut ting. Proeven, genomen op het ras Deutsch Evern in 1955 en 1958, vertonen, wat de prijzen betreft, het volgende beeld. Prijs van Deutsch Evern in guldens per kg:; Plukdata 1955 10-6 13-6 17-6 20-6 22-6 24-6 27-6 30-6 5-7 7-7 1.80 1,50 1,40 1,40 1.40 1,40 0.90 0,90 0,90 0,90 Plukdata 1958 6-6 9-6 11-6 13-6 16-6 18-6 20-6 24-6 27-6 30-6 3,12 1,77 1,55 1,55 1,23 1,35 1,34 1,15 1,13 1,06 Hoe beschutten Hoe kunnen we nu het beste een beschutting aan brengen Bij de teelt van hard fruit levert dit meest al geen problemen op, daar we hier een windkering voor jaren planten. Voor frambozen, bessen en bra men geldt dit eveneens. Doch bij de teelt van aard beien is dit niet mogelijk, omdat hier geregeld gewis seld wordt van grond. We zullen dus moeten werken met tijdelijke beschuttingsmatei-ialen. Goede schermen zijn de z.g. lattenschermen, die op rolbaar zijn. Deze zijn nogal duur. Een ander mate riaal, dat in de praktijk zeer goed bleek te voldoen en waar meestal wel aan le komen is, is rijshout. Vooral snoeihout van Italiaanse populier voldoet goed. Hiervan kan men een zeer goed windscherm maken. Grondverlies behoeft dit niet te geven, aan gezien men het rijshout kan aanbrengen tussen twee rijen aardbeien. NAAR ons uit vragen blijkt, geeft in de nieuwe C. A. O. '62'63 voor de landbouw, het loon van de vaste vakarbeider B, al dan niet in akkoord werkend, de meeste moeilijkheden. Dit ligt voor de hand, daar voor deze categorieën het loon voor heen alt|jd op basis van het aantal uren en het voor hen geldende uurloon berekend werd. Dit jaar werd voor het eerst in de, C. A. O. ook voor deze arbeiders gemiddelde weeklonen vastgesteld, met als voordeel dat men geen rekening- meer be hoeft te houden met lange of korte werkweek. Aan de vakarbeider B, nimmer in akkoord wer kend, dient dus het, in ons overzicht gegeven, weekloon wekelijks betaald te worden, ongeacht of er wel of niet een vrije zaterdag in valt; steeds wordt hetzelfde weekloon betaald. UFT loon van de vakarbeider B die ook in ak- koord werkt vraagt, indien akkoord werk zaamheden in de betreffende week worden ver richt, een nadere berekening. Het aantal uren dat in akkoord wordt gewerkt dient op basis van het voor betrokkene geldende uurloon van het week- Een vindingrijk teler zal ook nog andere materia len weten, die een goede beschutting, geven. Hot windschut behoeft niet helemaal dicht te zijn. Een lattenscherm heeft een doorlating van 25 Waar er in ons gebied een meest westelijke wind heerst, verdient het aanbeveling de schermen in de richting noord-zuid te plaatsen. Verder moeten we er rekening mee houden dat de gunstige invloed, welke een beschutting geeft, af neemt naar gelang de afstand achter het scherm groter wordt dan 6 maal de hoogte. Dit komt dus hierop neer dat, wanneer het windscherm 1 m hoog is, men het volgende scherm op 6 m afstand van het eerste zal moeten plaatsen, om een zo groot mogelijk rendement uit de windschermen te halen. Ga op uw bedrijf eens na, of u het kleinfruit tegen windschade moet beschutten en hoe dit het beste kan. Doe het nu. Straks is er geen tijd meer voor en wind schade kaft ernstig zijn. Anderzijds helpt een windscherm bij vervroeging van de oogst en dat kan de moeite ruimschoots be lonen/ A. OOSTHOEK, Hoofdass. R. T. C., Goes. loon te worden -afgetrokken. Bij het resterende bedrag moet dan echter een voorschot of een be drag ter verrekening van verricht akkoord-werk geteld worden. Een voorbeeld moge e.e.a. verdui delijken: Een vaste vakarbeider B, ook in akkoordwer kend, (jaarlijkse arbeidstijd 2434 '/i uur) van 23 65 jaar heeft bijvoorbeeld in de betreffende week 10 uur in akkoord gewerkt. Weekloon 83,32 Af 10 uur ii ƒ1,76 17,60 Restant weekloon 05,72 Voorschot verrichte akkoordwerkzaamheden bijv. 25, Bruto weekloon 90,72 Hierbij als gewoonlijk de ƒ3,50 huureompensatie bijtellen en 1,75 voor de premie pensioenfond» aftrekken. Daarna kan de verschuldigde premie A. O. W., loonbelasting en soc. verz.-premie bere kend worden.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1962 | | pagina 11