Het windscherm vraagt de aandacht De po pullis berolinensis (midden) staat in 't voorjaar belangrijk vroeger in blad dan de links staande Italiaanse populier. Gemengd windscherm van populier en els. De populier heeft reeds vroeg door roest zijn blad verloren. POPULUS BEROLINENSIS KOMT VROEG IN BLAD. Goed verzorgd, smal elzesclierm. VOOR windschermen wordt overwegend els en populier gebruikt. De els voor binnensingels en bij percelen waarbij niet een iets lagere hoogte kan worden volstaan. De populier waar een hoog, zwaar 'scherm vereist is. Van de vele populier soort en wordt de Italiaanse het meest gebezigd. Terecht, 'want deze groeit smal en vraagt minder werk dan de sterker en breder groeiende andere populieren. Voor de krachtig groeiende Populus Vereecken is ook tamelijk veel belang stelling. Deze kan o.a. worden gebruikt voor dwarssingels. waarbij P. Ver eecken in 't verlengde van de boomrijen wordt geplant en daardoor onge hinderd doorrijden toelaat. De groeiwijze is zodanig breed, dat hogerop toch een gesloten scherm wordt gevormd. Minder bekend is de Populus berolinensis. Deze komt o.a. op Schouwen- Duiveland nogal eens voor. Het is een breed groeiende populier, die als bijzondere eigenschap heeft dat hij erg vroeg in blad komt. Vooral voor peren kan dat van betekenis zijn. Deze bloeien soms als de Italiaanse populier nog" kaal is. Bij sterke, schrale oostenwind kan de vruchtzetting bij peren nadelig worden beïnvloed als de beschutting té wensen overlaat. Misschien dat de P. berolinensis daarom in 't bijzonder voor péren meer aandacht verdient. Een minder prettige eigenschap van de P. berolinensis is, dat hij dikwijls vroeg kaal staat. Voor late appels is hij dus niet aanbevelenswaardig. EES EN POPULIER GEMENGD IN natte jaren verliezen vrijwel alle populieren te vroeg huti blad door zware roestaantasting. Wie de moeite heeft genomen om in de onvolprezen Tuinbouwgids op te zoeken of hiertegen iets te doen valt, heeft kunnen lezen, dat 'men om de 1012 dagen moet spuiten met zineb. Maar begin daar maar eens aan met die hoge bomen. Slechts een enkele fruitteler zal hiervoor de moed kunnen opbrengen, daargelaten of de spuit op een volkomen wind stille dag de top kan. halen. Bij els gelukt het nog wel; bij een populier erg moeilijk. Bij een gemengd scherm van els en populier heeft men het voordeel dat de els veel langer blad houdt in een natte zomer en daardoor beschutting kan bieden tot de laatste Golden Delicious in de kist is opgeborgen. De els heeft het vaak taai, als het er om gaat tegen de populier op te bok sen. Toch zijn er verscheidene voorbeelden dat de els zich tot een volwaardig partner ontwikkelde. Men heeft dan een prima singel, beslist beter dan van enkel populier. Mocht een aantal populieren uitvallen door de beruchte popu lierekanker, dan zorgt de overblijvende els er voor dat. er geen tochtgaten ontstaan. KNIPPEN EN SCHEREN. EEn windscherm vraagt ook regelmatig onderhoud. Ieder weet dat, maar velen vergeten het. Dat komt omdat er geen appels of peren aan groeien, zodat de noodzaak niet zo duidelijk blijkt. Een verwaarloosde windsingel kan echter toch veel fruit kosten, zodat te weinig verzorging toch veel nadeel kan betekenen. Van jongsaf moeten men dit bijhouden, vooral wat de snoei betreft. Bij de els kan de „duvelsjager" daarbij veel gemak geven. Dat is een soort rechte zeis waarmee men de haag keurig recht en smal kan bijwerken. Veelal doet men dat bij de els in de zomer. Wacht men te lang, dan krijgt men te zware takken en wordt de snoei daardoor veel moeilijker. Speciaal bij de els kan men veel bereiken. Een elzehaag die op tijd geknipt en geschoren wordt geeft cachet aan het bedrijf!

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1962 | | pagina 10