Jaarverslag 1961 Gewestelijke Raad voor Zeeland van het Landbouwschap Feiten in beeld UIT het zojuist verschenen jaarverslag 1961 van de Gewestelijke Raad voor Zeeland van het Land bouwschap blijkt ook dit jaar weer de vele aktiviteiten die door de Raad op allerlei gebied ten behoeve van de land- en tuinbouw in Zeeland zijn ontwikkeld. 431 INVENTARISATIE VOOR HET LANDBOUWSCHAP NIEUWE ORGANISATIE VAN DE LANDBOUWVOORLICHTING Landbouw, tuinbouw en veeteelt onder één leiding VRIJDAG 4 MEI 1962 EVENALS vorige jaren zal ook dit jaar weer tegelijk met de meitelling een inventarisatie gehouden worden ten behoeve van het Landbouw schap. Deze zal eveneens geschieden tussen 2 mei en 8 juni a.s. Het Landbouwschap heeft deze ge gevens nodig voor het berekenen van de heffingen over 1962. Ieder die een landbouw- of een tuin- bouwonderncming drijft is verplicht de gegevens over het grondgebruik en de veebezetting te ver strekken aan de P. B. H. of aan de teller. Krach tens de Algemene Heffingsverordening zal even als in het verleden aan de leden van bepaalde orga nisaties een aftrek op de algemene heffmg worden verleend. Deze aftrek kan 70 van de contributie bedragen, maar mag volgens de wet nooit hoger ziin dan 50% van de heffing. Om deze aftrek te krijgen is het noodzakelijk, dat de duplikaat-kwi- tantie van de contributie tijdig wordt ingeleverd by de P. B. H. of by de teller. De Algemene Hef fingsverordening kent immers het recht op aftrek alleen tóe aan diegenen, wier dupükaat-kwitantie tijdig is Ingeleverd. De afdelings-secretarissen leveren voor de leden van hun afdelingen de du- plikaat-kwitantie by de P. B. H.'s in. Deze worden dan ook dringend verzocht, indien dit nog niet ge beurd mocht zijn ervoor te willen zorg dragen dat deze duplicaat-kwitanties onverwijld in het beat van de P.B. H.'s worden gesteld. DE landbouwvoorlichting en het landbouwkun dig onderzoek zijn voor de ontwikkeling van de landbouw belangrijke middelen, die in de nabije toekomst een steeds toenemende betekenis zullen krygen in de evolutie naar een moderne agrari sche bedrijfsvoering in ons land. De zich snel vol trekkende wijzigingen in de bedrijfstypen en een doorgaande specialisatie eisen evenwel heroriën tatie en aanpassing ook in de organisatorische, vorm. Inmiddels is tevens gaande een verdere ont wikkeling van de samenwerking en van het overleg met de organen van het agrarische bedrijfsleven, zoals die reeds gestalte heeft gekregen in de lande lijke en provinciale Raden voor de Land bouw voor lichting en in de Nationale Raad voor Landbouw Onderzoek en de besturen van de onderzoekinstel lingen. Mede om betere organisatorische waarborgen le scheppen voor een goede samenwerking met het bedrijfsleven, heeft de minister van Landbouw en Visserij dan ook in principe besloten tot een reor ganisatie van de Directie van de Landbouw ter verbetering van de voorlichting en in het belang van een doeltreffende coördinatie van het land bouwkundig onderzoek. De nieuwe organisatie zal de bestaande opzet naar bedrijfstak verlaten en gaat uit van de noodzaak tot coördinatie van voor lichting en onderzoek in de onderscheidene agra rische bedrijfstakken (akker- en weïdebouw, vee teelt en zuivel, tuinbouw, enz.). In de toekomst worden al deze activiteiten in één organisatorisch verband geplaatst. In het raam van de nieuwe opzet zullen de tegen woordige directies akker- en weidebouw, veeteelt en zuivel en tuinbouw worden samengevoegd en onder één algemene, coördinerende, leiding worden geplaatst. De met ingang van een nader te be palen datum nieuw te vormen directie zal worden belast met de behandeling' van allé aangelegen heden van de landbouwvoorlichting en het land bouwkundig onderzoek voor het gehele terrein van de landbouw. De nieuwe constructie waarbij de leiding der thans nog bestaande afzondoriyke directies in de directievoering van het nieuwe organisatie-onderdeel van de Directie van de Landbouw wordt betrokken maakt het tevens mogelijk aan de nieuwe directie ook de andere taken van de oude directies op te dragen, zowel als opgaven, die zich by de ondersteuning van de ont wikkeling van de landbouw kunnen voordoen. Op deze wyze kan een sluitend geheel worden ver kregen. Als uitvloeisel van de gewijzigde organisatie op het ministerie van Landbouw en Visserij zal in de provincies de algemene leiding in handen worden gelegd van directeuren, die rechtstreeks verant woordelijk zijn aan de algemeen directeur ten de- partemente en die ten opzichte van de arbeid van de onder hen geplaatste provinciale landbouw-, veeteelt-, zuivel-, pluimveeteelt- en tuinbouwcon- sulenten, een coördinerende en stimulerende taak zullen krijgen. Tenslotte deelt het ministerie van Landbouw en Visserij mede, dat de voorbereiding van de reor ganisatie, die geen invloed zal hebben op de om vang der personeelsbezetting, ter band is genomen. Zowel landelijk als provinciaal zullen nadere voor zieningen worden getroffen voor de geleidelijke invoering van de nieuwe organisatie in nauw over leg met de betrokken organen van het georgani seerde landbouwbedryfslëven. De werkzaamheden door Raad en secretariaat naar aanleiding van de moeilijkheden in de polder Schouwen tengevolge van een abnormale be zetting met natrium in de grond verricht, leiden uiteindelijk tot resultaat. Een regeling kon worden getroffen, waardoor het mogelijk is aan de hier voor in aanmerking komende gevallen alsnog een uitkering herstelbewerkingskosten te doen op grond van in de loop van 1961 verrichte taxatie's. De optredende verdroging en anderzijds water overlast tijdens het verslagjaar in de fruitteelt in de Westhoek van Schouwen-Duiveland had tot gevolg dat voorstellen aan het gemeentebestuur van Westerschouwen gedaan werden tot opnemen van de getroffen bedrijven in het recreatiegebied van deze gemeente. Het betrof 20 bedrijven met een totale oppervlakte van 50 ha. Financiële moeilijkheden van de gemeente maak te het echter onmogelijk op de daardoor nood- zakeliike herzieningen van het uitbreidingsplan op korte termijn te verwezenlijken. Het verslag wijst er op dat, gezien de steeds groter wordende behoefte aan recreatiegronden, steun van de pro vinciale overheid in deze zeer zeker gewenst is. Het in verband met genoemde calamiteiten op initiatief van de algemeen voorzitter der Z. L. M., ir. M. A. Geuze, door de landbouworganisaties ge stichte Hulpfonds Aerrarische Noodgevallen, ont ving aan giften ƒ27.000. Aan renteioze leningen word ƒ16.000. verdeeld over 6 aanvragers, uitge geven. Een 4-tal aanvragen zijn nog in behande ling. GRONDGEBRUIK |>E aktiviteiten op het terrein van de uitbrei- dingsplannen, recreatiegebieden, wegenplan nen e.d. namen zeer veel tiid in beslag, daar de Gewestelijke Raad in steeds toenemende mate bij deze werken wordt betrokken. In het biizonder werd aandacht geschonken aan de grondprijzen, gezien de noodzaak t.a.v. dit punt een meer be vredigende situatie te krijgen. Steeds meer bli.ikt, aldus het verslag, dat, wil de landbouw op constructieve wijze medewerking kunnen verlenen, het gewenst is een vertegen woordiger van de Gewestelijke Raad op te nemen in de Provinciale Commissie ter beoordeling van de uitbreidingsplannen. Daartoe werden in het verslagjaar opnieuw pogingen aangewend, en het laat. zich aanzien dat vervulling van deze wens nabij is. De onteigeningsprocedures inzake de verbreding kanaal Terneuzen—Gent werden in het verslagjaar afgewikkeld. De uitspraak van de Rechtbank was voor belanghebbenden bevredigend n.I. een grond prijs van f 10.000,a 11.000.per ha, terwïil de Centrale Commissie voor Onteigeningsvergoedin- FIA Dc grootste markt voor de landbouwpro- dukten vindt men, voor wat de Europese Econo mische Gemeenschap betreft, in West-Duitsland. Voor de landen van de vrijhandelszone, de z.g. EFTA, is dit zoals dit kaartje laat zien, Engeland. Vanzelfsprekend houdt de exporthandel in agra rische produkten op deze landen het oog gericht. Dit geldt trouwens niet alleen voor de export in Europa zelf maar voor de gehele wereld. Afgezien nl. van de onontwikkelde gebieden heeft het vrije gen een prijs had bepaald van plm. ƒ6.500,per ha. Nader commentaar acht de Raad overbodig Van de verdere aktiviteiten van de Raad willen wij nog noemen: het verzoek tot inpoldering van het Land van Saeftinge, de wegenplannen voor de ontsluiting Zuid-Sloe, de autoweg Noord- Beveland en de plannen tot aanleg van een nieu we haven te Walsoorden, aanwijzing 24 L. E. I* bedrijven en het nuttige werk van de Schade- Commissie Kanaalzone Zeeuws-Vlaanderen, waar door de aan belanghebbenden toekomende schade bedragen door de fabrieken op vlotte wijze wer den uitbetaald. DAARNAAST moeten genoemd worden het door de Raad genomen initiatief tot de op- richting van een Waarborginstituut voor de Tuin bouw in Zeeland, waarvoor ƒ5.000 als renteloos voorschot werd toegezegd. Het wachten is thans op een beslissing van de Provinciale Organisatie van de Veilingsverenigin gen in Zeeland inzake de 2/8 garantie. Zodra deze organisatie in gunstige zin heeft beslist kan met de werkzaamheden worden aangevangen. De verordening bestrijding vergelingsziekte, 'de stekbieten- en distelverordening vroegen ook dit jaar weer de aandacht van de Raad. Het Scheidsgerecht voor de Land- en Tuinbouw behandelde in het verslagjaar twee zaken, waarbij in beide gevallen de werkgevers in het gelijk konden worden gesteld. In het verslag worden verder vele commissies met name genoemd en de verrichte werkzaam heden in het kort beschreven. Het is ons niet mogelijk hierop uitvoerig in te gaan. Het verslag besluit met er op te wijzen dat met het landelijk secretariaat van het Landbouwschap op bijzonder prettige wijze kon worden samenge werkt. De contacten met Rijkswaterstaat, de Provinciale Overheidsdiensten, de Rijksconsulenten en het bureau van de Provinciale Voedselcommissaris voor Zeeland waren van aangename aard, terwijl het overleg met een aantal gemeentebesturen op bevredigende wijze verliep. In het algemeen kan dan ook worden gesteld, dat de landbouw begrip ontmoet voor zijn verlan gens en op de nodige medewerking mag rekenen. Daar waar zulks nog niet het geval is, dienen de gerechtvaardigde wensen van de landbouw bij voortduring te worden verdedigd, teneinde het voor ogen gestelde doel te kunnen bereiken. Tenslotte betuigt de Raad gaarne zijn dank aan allen die op enigerlei wijze medewerking of steun hebben verleend aan de arbeid die moest worden verricht, in het belang van de land- en tuinbouw in Zeeland. Europa ondanks zijn hoge agrarische produk> tie, waarbij voor sommige gebieden zelfs van een overproduktie gesproken moet worden de groot ste invoerbehoefte in de wereld. De onlangs te Brussel bereikte overeenkomsten kan men dan ook slechts als een stap verder be schouwen naar het doel: de ordening van het Europese verzorgingsgebied. Een der belangrijkste opgaven is voorts de opheffing van alle barrières voor de vrijhandel.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1962 | | pagina 7