De kleinfruitkweker krijgt het druk Geniet van de bloeiende boomgaarden 437 TUINBOUW DINGEN VAN DE WEEK V SU DAG 4 MEI 196 2 IN een zeer snel tempo voltrekt zich op het ogenblik de ontwikkeling van van de verschillende kleinfruitgewassen. Waar enkele weken geleden alles er nog dor en doods uitzag komt nu het frisse, jonge groen te voor-! schijn en alles ondergaat een gedaanteverwisseling en het gaat zo snel dat het haast ongelofelijk is. Voor de kleinfruitkweker betekent dit dat het zeer druk is op zijn bedrijf, .We zagen dezer dagen nog percelen bramen welke nog aangebonden moes ten worden. Dergelijke telers zijn hiermede te laat en dat is jammer want het zal schade tot gevolg hebben. Hetzelfde geldt voor de frambozen die thans nog niet zijn aangebonden. Ook die zijn er helaas nog te vinden. Wan- neer we hier en daar rond kijken in de Zeeuwse kleinfruitcentra dan heb ben we het idee dat het areaal frambozen dit jaar verder teruggelopen is. De stengels lopen over het algemeen goed uit, al zijn er percelen waar de stengels niet lang zijn. EEN cultuurzorg van de eerste orde is op het ogenblik de onkruidbestrijding. Hieraan moet wel alle mogelijke aandacht worden geschonken want het is erg belangrijk dat men jnet een schoon .per ceel de oogsttijd tegemoet gaat. Op het ogenblik is het erg groeizaam weer en dat betekent dat ook het onkruid dubbel hard groeit. Met name de aardbeienpercelen zullen in veel gevallen nog een keer onderhanden genomen moe ten worden alvorens de bloei kan beginnen en men met een gerust hart de verdere ontwikkeling kan afwachten. Wat de aardbeien betreft zouden we verder nog willen wijzen op het belang van een goede luisbe- strijding. Het is ons bekend dat heel wat telers hiermede terdege rekening hebben gehouden en reeds een bespuiting tegen de luis hebben uitgevoerd. Een voortdurende controle van de aardbeienper celen op luis is nu noodzakelijk want de luis is één van de ergste vijanden van de aardbeien. Niet in de eerste plaats Vanwege de schade welke dit in sekt zélf veroorzaakt, maar ook omdat de luis op treedt als verspreider van het beruchte virus dat de aardbeienteelt zozeer nadelig beïnvloedt. Over de andere ziekten en plagen welke op het ogenblik de aardbeien belagen hebben we in de afgelopen weken reeds geschreven zodat we daar thans niet verder op in behoeven tc gaan. Denk aan de aardbeibloesemkever en de stengelkever die nog al wat schade kunnen veroorzaken. DDT is een geschikt bestrijdingsmiddel voor deze insekten. Dat hiervoor een veiligheidstermijn geldt is wel algemeen bekend. HAT ook de grauwe schimmel (botrytis) steeds opnieuw bestreden moet worden zal bij elke aard- beienkweker bekend zijn. We hopen dat er ook naar gehandeld zal worden. Zo lang de vei ligheidstermijn het toelaat dient er om de 7 tot 10 dagen met Thiram gespoten te worden tegen deze kwaal welke in sommige jaren zeer veel schade kan veroorzaken. We weten niet hoe het dit jaar zal gaan met de grauwe schimmel maar zeker is dat voorzorg hier niet gemist kan worden. Dat meeldauw ook om de tien dagen gespoten dient te worden hebben we twee weken geleden in deze rubriek nog uiteengezet. Tenslotte zouden we de aardbeientelers er op willen wijzen dat het van zeer groot belang is dat zij een strobedekking op hun percelen aanbrengèn. Dit mag echter zeker niet te vroeg plaatsvinden want dan kan er schade ontstaan door verlating van het gewas. Verder wordt ook de kans op nachtvorstschade veel groter wanneer er reeds stro is aangebracht in een periode dat er nachtvorst optreedt. Het beste kunnen we werken met gehakseld stro en dat brengen we dus niet aan voor het laatste moment, dat wil zeggen vlak voordat de eerste vruchten gaan kleuren. Door het aanbrengen van een strobedekking wordt in de eerste plaats bereikt dat we gemakkelijker kunnen werken bij de pluk en verder wordt de kwaliteit van de vruchten er in gunstige zin door be- invloed. Het is van grote betekenis dat we met schone vruchten aan de veiling komen en daarom ho pen we dat alle Zeeuwse aardbeienpercelen .van een strobedekking voorzien zullen worden in de periode vlak voor de pluk. |YE frambozenkwekers zullen in de komende weken de jonge scheuten van hun aanplant nog zorg- vuldig weg dienen te schoffelen om aantasting door de frambozesQhorsgalmug te voorkomen. Uit voerig hebben we over deze aantasting geschreven in ons nummer van 15 april. De bramentelers zullen de bestrijding van de rode vruchtziekte ter hand dienen te nemen. Op de meeste percelen zal hiertegen nog niet gespoten zijn maar er moet nu toch fliet te lang meer worden gewacht. Vóór de bloei kan dan ook nog een twéé de bespuiting worden uitgevoerd. De jonge scheu ten bij de bramen gaan nu ook groeien. Het is erg belangrijk deze steeds in de juiste groeirichting te leggen. Het aanbinden van de stengels in het volgend seizoen wordt er dan gemakkelijker door en verder zal men ook weinig last met de stengels 'hebben in de plukperiode. Wanneer men maar laat groeien wat er groeit kan het een grote warboel in de bramenaanplant worden. Het wegbuigen van de jonge stengels moet wel met beleid worden uitgevoerd want ze breken ge makkelijk af. Met haken van stevig ijzerdraad kunnen ze in de gewenste groeirichting worden gehou-? den. GRAAG willen we deze week in de tuinbouw-- rubriek de aandacht van onze lezers vestigen op het feit dat de bloei van de fruitbomen dit weekeinde reeds zeer rijk zal zijn en dat verwacht mag worden dat in de komende weken de Zeeuwse boomgaarden op hun mooist zullen, zijn. Vooral in de gebieden waar cle fruitteelt de boventoon voert zal er veel te genieten zijn van de pracht van het frisse jonge groen met het wit van de bloesems. Voor een ieder die nog oog heeft voor datgene wat de natuur aait schoonheid heeft te bieden komen er prachtige weken aan en we verwachten dan ook dat het weer druk zal worden in onze fruitcentra waar al. dat schoons in zo rijke pracht wordt tentoongesteld. Wanneer alles dan nog wordt overgoten door het vriendelijk zonlichtdan is het dubbet feestelijk. De bloei van de fruit bomen belooft zeer overvloedig te. worden. Er zijn veel bloesemknoppen. Uiteraard zégt dat nog niets omtrent de grootte van de oogst die $r straks zal komen maar de teler ziet in pik geval graag dat er veel bloemen zijn want die zijn toch het eerst nodig. Overigens valt de bloei dit jaar wel erg laat Het vorig jaar stonden omstreeks half april de peren en pruimen in Zeeland in volle bloei. N:u is dat bijna drie wekeii later het geval. Met de appels ligt het niet anders want het vorig jaar was eind april al volop te genieten van het zacht rose van de appelbloesem. Het is nu maar te hopen dat in de komende tijd de zo beruchte nachtvorst achterwege blijft. Met meer dan gewone belang stelling volgt de fruitkweker op het ogenblik elke dag de weerberichten. Er is zo weinig te doen tegen lage temperaturen in de nacht en de bloe sems kunnen zo weinig hebben. Het Zeeuwse fruitland hééft haar feestkleed. dus aangetrokken. Langer dan normaal is alles kaal ge weest maar nu is het ook radicaal anders geworden en daarom hopen we dat het feestelijke van nu de voorbode mag zijn tot een even feestelijke oogst- periodQ straksOok hopen we dat zeer velen kunnen genieten ??an de prachtige aanblik welke het bloeiende Zeeuwse fruitland biedt. Overal in de provincie vinden we de fruitbedrijveit maar de meeste zyn er uiteraard op Ztftd-Beveland en daar bij' ■denken we dan in het bijzonder aan het gebied rond Kapelle, Wemeldinge, Kloetinge's-Graven- ppldeT en Biezelinge. We mogen aannemen dat de fruifvoqjraden in onze provincie nu van geen betekenis nleec zijn. Wellicht zullen in de komende week nóg wel wat appels te koop zyn maar het zal toch enkel maar gaan om kleinere partijen, en na half mei kunnen we rustig aannemen dat het Zeeuwse ftjiitseizoeii 196162 tot het verleden behoort. De fruitkweker kan zijn balans opmaken en we twijfeleii er niet aan of de uitkomsten zullen over het algemeen ge nomen niet tegenvallen. Weliswaar liggeir de be drijfskosten in deze tyd zeer hoog maar de kweker met een modern bedryf zal in 1961'62 een goed resultaat hebben behaald. Iets anders ligt het wanneer we gaan praten over de resultaten van het bewaren van fruit. Wan neer we de prijzen van de laatste maanden verge lijken met die welke in het afgelopen najaar wer den betaald dan moeten we tot de conclusie komen dat de bewaarders niet betaald geworden zyn voor het bewaren. Ook in dezen zullen er uiteraard weer Uitzondering zijn maar we spreken hier oyer het algemene beeld. Nu moeten we daar direkf hij zeg gen dat het al of niet rendabel zijn van bet bewa ren van fruit een zaak is wélke zich ze0r moeilijk Iaat berekenen want het is nu eenmaal onmogelijk al het fruit in het najaar te verkopen Cn wanneer omstreeks de tijd dat de cellen vol gereden worden de prijzen van appels en perert op een vrij hoog ijiveau liggen komt dat voor een groot deél mede door het feit dat er omstreeks die tijd wat minder aanbod is dan gewoonlijk terwijl Ook de handel meestal wat wil wegzetten. Wanneer we het bewaarseizoen 1961—-'62 voor appels overzien dan blykt dat de prijzen dit voor jaar voor de meeste rassen wel iets hoger lagen dan in het afgelopen najaar maar wanneer de koel kasten en de gewichtsverliezen door rot en indro gen er af zijn dan zal het resultaat wCiriig verschil te zien geven of mogelijk een lichté daling ten op zichte van dat wat het afgelopen najaar gemaakt kon worden. Veel ongunstiger is het résulüat dat werd behaald met het bewaren van perén. De prijs van vrijwel alle perenrassen was dit najaar zeer hoog. Omstreeks de tijd dat de cellen vol gingen werden cr nftg- partyen Beurre Alexander Lucas verkocht voor 75 tot 80 cent per kg. Dit voorjaar was deze peer dikwijls bijzonder moeilijk te verkopen en de prijzen kwamen op een niveau van 30 tot 40 cent per kg. Wanneer we reke nen dat daar de bewaarkosten nog af moe£en dan wordt wel duidelijk dat het bewaren van déze peer een zeer grote strop is géwordén en. vohral veel handelaren zullen met gemengde gevoelens denken aan hun pogen om aan deze peer wat te verdienen door zc te bewaren. Het heeft handen vol gèld ge kost en dat was uiteraard ook het geval bij de telers welke er van uitgingen dat ze elk jaar deze peer in het koelhuis zetten en het daarom ook in 1961 deden. Het bewaren van Conference is geen onyerdee'd succes geworden. Ook van deze peer viel de prys dit voorjaar tegen cn hoewel bet nadelig verschil niet zo groot was als bij de Beurre Alexander Lu cas was er toch ook sprake van een teleurstellende prijsontwikkeling. De peren, waren al vroeg „uit de mond" en ze zyn er niet terug in gekomen en opnieuw werden we er aan herinnerd dat de prij zen eenmaal hun hoogtepunt hebben bereikt cn cr geen belletje gaat wanneer dat het geval Is. We hebben cr in deze rubriek al eerder op ge-: wezen dat het bcwaarfruit geen geschikt object is om mee te speculeren, al wordt het door sommigen nog zo gezien. We zouden echter elke speculant het advies willen geven om zich hiervoor maar te wen den tot zijn beursmakelaar. Dat lijkt ons een beter weg dan het gokjes wagen met appels en peren. Daarvan komt immers een moment dat ze weg moeten tegen elke prijs en dat behoeft niet (e ge beuren met een „stukje" dat niet wil. Dat kan soms later nog wel eens goed komen. Met de Beurre Alexander Lucas van de oQgst 1961 gaat dat niet meer. Wé hopen maar dat dé gang van zaken met deze peer de schrik er niet* zodanig heeft ingebracht dat vooral de handel er Dang yan is geworden. Wanneer we door onze provincie ryden valt het op dat de fruitteelt «en grote ontwikkeling door maakt. Overal zien we jonge aanplant en dikwijls zijn het percelen welke naar de eisen van de lijd zijn aangelegd. Dat ook de Zeeuwse veilingen verstaan dat ze een taak hebben bij de afzet van dit fruit blijkt uit de berichten welke ons de laatste tijd bereikten over uitbreidingen van de veilingaccomodatie. Let vorig jaar reeds nam de Goesse veiling het besluit een nieuw koelhuis te bouwen met een capaciteit van 2 miljoen kg. Enkele maanden geleden werd door de Kapelse veiling het besluit genomen ^g>t aankoop van panden voor uitbreiding van het vei lingsterrein, bouw van gascellen, fustloods en-neer- zertruimte. Dezer dagen vernamen we dat de veilirfg in Krabbendijkc ook een nieuw koelhuis gaaf bou wen met een, capaciteit van 1/2 miljoen kg waar van 900,000 kg voor gasbewaring. We mogen ons verheugen over deze ontwikkeling bij de veilingen want nog altijd is het immers zo dat de veilingen een deel zijn van het bedrijf van de tuinders. Tot de volgende week.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1962 | | pagina 13