Zo doen de palen weinig nut, want de boompjo^B niet aan vastgemaakt. Een totale grasbedekking verdragen vooral de Kijk niet 1 bomen op zwakke onderstammen niet. Maar de Volger strokenmulch betekent een elegante tussenvorm, d§ Eilisc ■>g nii ig iaar t'Stoor i tie. De ide zeer zeer go< grQto scf ?kers ma OMENTEN OMENTEN wordt veel minder toegepast dan vroeger. Bij bomen die ouder dan 10 jaar zijn is er slechts bij hoge uitzondering nog voordcel mee te behalen. Wel is er veel verschil tussen een appel en peer op dit punt. Het zal meer zin hebben om een gezonde 15-jarige pereboom alsnog van een nieuwe pruik te voorzien dan een 8-jarige appelboom. Immers, de peer heelt een langere rendabele levensduur. Zeer jonge bomen kan men met het meeste pro fijt omenten, als men er tenminste redelijk zeker van is dat het nieuwe ras een verbetering van het oude is. Sommige telers reageren al te snel. Ze planten eerst gewone huis, tuin en keuken James Grieve. Twee jaar later lezen ze van Erich Neu- man's rode Grieve en enten daar de gewone „groene" Grieve haastig mee om. Nog een paar jaar later komen ze tot de conclusie dat de Lired nóg beter is en besluiten weer tot operatief ingrij pen. Maar zo raak je nooit aan de pluk. Aardappels tussen pas geplante boompjes. Verantwoord of te ontraden en ook niet vlug wordt af gesnoerd. De lus om het boompje mag niet te krap zijn, omdat het in dikte toenemende stammetje anders te vlug in de knel komt. Echter ook niet te ruim, omdat het boompje dan nog te veel kan wiegen. Behalve dit materiaal, kan men ook plastic „vis-, graten" gebruiken of zelfgemaakte bandjes van ijzerdraad' met canvas. Hoofdzaak is een juiste be vestiging en regelmatige controle ter voorkoming van schaafwonden of afsnoeren van het stam-, metje. Het zijn maar details. Maar juist ogenschijnlijk matig belangrijke onderdelen zijn dikwijls beslis send voor de resultaten. Eén jaar vroeger In pro- duktie komen scheelt 5.000,k 10.000,— per ha. Reken zelf maar na! VERZORG HET JONGE BOOMPJE GOED IJET jonge, pas geplante boompje is teer en het vraagt daarom extra verzorging. Zórg in de eerste plaats dat het rustig staat en niet te veel door de wind heen en weer wordt geslingerd. Anders wordt de vorming van nieuwe wortels be lemmerd en is daardoor de groei onvoldoende. Vanzelfsprekend krijgt het boompje de steun van een spillepaal. Maar daar moet het vakkundig aan vastgemaakt worden en dat wordt nog wel eens vergeten. Het vastmaken gebeurt thans veelal met een ijzerdraad, waarover een stuk plastic slang is ge schoven, zodat het boompje niet wordt beschadigd ONDERTEEI/T TOT voor enkele jaren was het vanzelfsprekend dat in een jonge boomgaard onderteelt werd toegepast. Tussen de hele kleine boompjes, is nog zoveel ruimte, dat ieder het „zonde" vond die niet te benutten. Op het kleine bedrijf denkt men er nog zo over. Aardbeien zijn vooral als meerjarige teelt verre van ideaal, maar ze hebben al menigeen door de moeilijke eerste jaren heengeholpen. Ook prin- cessebonen, uien en eventueel aardappels en bieten worden vaak tussen de jonge boompjes geteeld om de geldzorgen te verlichten. Wellicht was het schijnwinst, maar anders was men failliet geweest voor de vette (fruit) jaren kwamen. Met de voortschrijdende mechanisatie is er ech ter steeds minder met onderteelt te verdienen. De prijzen van landbouwprodukten zijn afgestemd op vlot machinaal werken. De jonge boompjes met bijbehorende palen geven daarbij al vlug veel last en dus hogere kosten. Op het kleinere bedrijf, waar de baas naast de verzorging der boompjes nog tijd heeft voor andere bezigheden, kan onderteelt nog een aardige „bijv verdienste" opleveren. Maar een landbouwer die met fruit begint en alles met betaalde arbeids krachten moet laten doen, kan onderteelt beter achterwege laten. Hier kan men het beste een groenbemester in zaaien of blijvende grasstroken. Voor dit laatste zijn geschikte grasmengsels kant en klaar té kQpp. De „strokenmulch" maakt steeds meer opgang en terecht. Men verbetert er de structuur, möe, ver hoogt het humusgehalte en maakt in een natte periode niet zulke diepe sporen met de trekker. Bij joiige bomen kan omenten met een beter ras winst opleveren.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1962 | | pagina 10