MEI ALGEMEEN OORDAT we om cle koffie gaan, nog even door de schuur. Daar is alles netjes. Opbergen vraagt weinig tijd en het zoeken naar het een of ander gereedschap nog minder. Netheid geeft alleen maar voordeel. Op zijn plaats staat ook de gazon maaier. Als het vanmiddag even kan moet het gazon er af. De tuin vraagt wel enige tijd maar het gehele gezin heeft er plezier van en zeker de vrouw die meestal thuis is en veel van bloemen houdt. Het is toch ook zo dat niet elke minuut ekonomisch ver~ anwoord hoeft te zijn. Er toch nog wel iets meer in het leven dan ekonomie. p het e|ndbonwbedrijl' Z WEIDEBOUW yiA het perceel gras zaad en de uien, waarover in het land bouwblad van 6 april genoeg te lezen staat, komen we op de wei den. Stikstof lag er al vroeg op, maar het heeft op het moment dat dit geschreven wordt nog wéinig gedaan. Wan neer het weer omslaat, zal het zaak zijn om er bij te zijn. Een bewei- dingsschema wordt er altijd gemaakt. Dit zal meestal niet zo uitkomen als het op papier staat, maar het geeft toch enige richting aan het beweidingssysteem en helpt om cfe opbrengst mogelijkheden van het weiland te verhogen. Daar staat dus op wan neer en hoelang er per perceel geweid zal wor den, wanneer er ge hooid of gekuild wordt en hoeveel N er op moet. Er wordt op dit bedrijf gras gekuild. Van de winter is reeds een goede afspraak met de loonwerker ge maakt. Hij komt met maaikneuzer en wagens, waar door hij in staat is het produkt aan de kuil te leve- niet het geval geweest was, zoals dit veel voorkomt, zou er kontakt opge nomen zijn met kollega's die ook weiden op afstand hadden. Om tot een beter saldo var. dc weiden te komen, zou dan gezamenlijk gemolken of gemest kunnen worden. Maar dan op een intensieve manier, b.v. in de vorm van een koöperatie. Dit is toch wel iets om eens verder over na te denken en er met een buur man over te spreken. Jt. L. V. D. Gees J. C VAN BERGEIJK, werk moet geleerd worden. Het gaat beslist niet zomaar. Naast deze dunproef werd er ook een deel kort na liet zaaien bespoten niet Prebetox tegen 25 1 per ha, omdat het hier zware grond betreft. Anders zou 15—20 1 per ha voldoende geweest zijn. Een an der middel Tribetol, paste op deze grond minder. Dit gaat beter op matig zware kleigronden (40 1), lichte klei en zavelgronden (30 1), lichte humusarme zand grond en lichte gronden in jonge polders (20 Vlak voor opkomst kan gespoten worden met P. C. P. in olie, Tri-PE, en Reglone. Kort geleden werd melding gemaakt van Trixabon (15 1). Dit mengsel werkt langer dan P. C. P. in olie en moet niet later dan 3 dagen voor opkomst toegepast wor den. Ook bij cle weidebouxv moet men zich rekenschap geven van het goed op elkaar afgestemd zijn van de. produktiefaktoren grond, arbeid en kapitaal. Omdat de arbeid duur en schaars is, gebeurt er veel machi naal. ts oen matig saldo. Door sainen- kunnen verbeteren. g.V/ met de voorlader op de trekker kan hooi goed geladen worden, zowel los als verwerkt in pak jes. Het is een kwestie van uitkijken en niet van traditie. Op een trekker zitten en er mee rijden kan iedereen, maar er doelmatig mee werken, daar komt het op aan. Deze middag zou de kontroleur van de mclkkon- trólevereniging komen. Eerst stond men daar wat huiverig tegenover. Maar nu mijn gastheer lid is, be seft hij pas welk nut het afwerpt voor de opbouw van zijn veestapel. De weiden liggen hier bij "buis. Als dit an ikerbieten machinaal gedund. De 2 g dat zij het aan kunnen, maar ziji men klaar staan om het dunnen is een zeer juiste gedachte. Dit 1ISET het machinaal dunnen is men nu bezig. Er is al vroeg begonnen, toen de bieten praktisch nog niet te „rijen" waren. Er werd dan gereden op het spoortje van het drukroiletje van de zaaimachine. Op de dunner zit een toerenvariaor, waardoor het aantal slagen per meter precies afgesteld kan worden op dc onderlinge afstand van de twee pennen in het element, om een zo regelmatig mogelijk dunpatroon te krijgen. De rijsnelheid blijkt 3 km te zijn. De toe- renteller op de trekker bewijst hiermee zijn nut. Mijn gastheer gaat ook eens kijken bij de praktijkproevan van dc R. L. V. D. Op die proefpercelen ziet u stokjes staan. Dat zijn de telstroken. Dat tellen is onafschei delijk verbonden aan het dunnen. Men moet weten wat men doet. Hoeveel b.b.d.'s zijn er, hoeveel keer moet ik er nog doorheen, dus hoeveel b.b.d.'s mogen er per keer uit. Er wordt hier teruggedund tot i4 b.b.d. Het laatste wordt met de hand gedaan om cle regelmaat zo groot mogelijk te doen blijven. De ove rige bieten zijn ook als eenkiemig, M-zaad, gezaaid", wat reeds een grote arbeidsbesparing bij het dunnen geeft. Hoe het bereikt wordt doet er weinig toe. Maar een snelle afvoer van het overtollige water moet het gehele jaar mogelijk zijn.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1962 | | pagina 9