PRAKTIJK UIT DE Wist U dat Eindelijk is het dan zover dat de winter heeft plaatsgemaakt voor het voorjaar. De plotselinge temperatuurwijziging heeft dan ook in korte tijd de natuur een geheel ander aanzien gegeven. De wintertarwe, na een aan vankelijk buitengewoon langzame trage ontwikkeling in het begin, gaat nu flink aan het doorgroeien. Ook de andere vroeg gezaaide gewassen staan nu meestal wel boven de grond. De lucerne begint zich nu ook flink te ontwikke len. De rode klaver heeft nogal wat geleden van de vorst en de stand is hier en daar dan ook maar matig. De laatste week is er overal koortsachtig ge zaaid en gepoot. Nog een paar dagen droog weer en al het land zal, op de stambonen na, bezaaid zijn. Dan nog de stoppelklaver en zo hier en daar het gras voor zaadwinning en alles zit weer in de grond. \P ZUID-BEVELAND staan in de jongere pol ders de zomergranén, vlas en erwten reeds boven, in de andere polders zijn ze nu de laatste weken pas gezaaid. Toch blijkt dat op de per celen waar ook maar iets aan de waterafvoer, hetzij door slechte drainage of slempigheid, man keert, er nu verzopen plekken voorkomen. Overi gens is de stand van deze gewassen toch goed. Op verschillende percelen is in het vlas, dat reeds boven staat, graszaad ingezaaid. Vroeger mocht er geen enkele machine meer op het vlas komen. Nu rijdt men er met trekker en zaaima- chine, al of niet met neergelaten zaaikouters, ge woon overheen. De schade lijkt direkt na dit zaaien vrij groot, maar blijkt nadien van geen betekenis te zijn. De eerste suikerbieten staan al boven de grond. Enkele van de allervroegste zijn reeds éénmaal met de rij en dunner bewerkt. Vroeg beginnen is gewenst. In het begin moet men zoveel mogelijk het onkruid trachten te vernietigen. In een vol gende bewerking is het dan vrij gemakkelijk om het aantal suikerbietenplantjes radicaal in aantal terug te brengen. Enkele malen tellen om te weten wat men doet is wel noodzakelijk. Verschillende percelen suikerbieten zijn direkt na de vele regen reeds enkele dagen voor de op komst met een chemisch onkruidbestrijdingsmid del behandeld. Jammer is het hierbij wel, dat de allereerst bovenkomende bieteplantjes hierbij eveneens vernietigd worden. De ontwikkeling van het gras is pas na 15 april langzaamaan begonnen. Veel' gras is er nog niet, toch is vóór de Paasdagen het meeste jongvee reeds in de weide gebracht. Het melkvee loopt thans ook vrijwel allemaal buiten. Op vele bedrij ven werden de laatste weken de rantsoenen wat beperkt gehouden doordat de wintervoorraden alleen op deze manier toereikend waren voor zo'n lange wintervoerperiode. Ai met al is de grasgroei dit voorjaar laat be gonnen; het jongvee is, gezien tegen deze trage grasgroei, vrij vroeg naar buiten gegaan. De mo gelijkheden om kuilgras of voldoende grashooi te kunnen winnen wordt hierdoor wat beperkt. Wil men voor de volgende winter over voldoende wei- dehooi kunnen b-schikken, dan zullen regelmatig iedere keer na het om weiden flinke hoeveelheden N. gestrooid dienen te worden om enkele per celen niet in het beweidingsplan op te hoeven nemen om ze dan te kunnen hooien. HOOR NOORD-BEVELAND was vorige week zonder twijfel het grootste nieuws de eer volle beëindiging van de N. V. de Wed. A. Schip pers, waarmee de Coöperatieve Landbouwvereni- ging ..Noord-Beveland" zich nu dan ook op Kam perland heeft gevestigd. Voor beide partijen een beslissende stap, voor de „firma" een eindpaal, voor de „Coöperatie" een mijlpaal. Uiteraard zijn de reakties erg uiteenlopend, van „himelhoch jauchzend" tot „zum Tode betrübt". Nu lijken ons beide deze uitersten weinig reëel. Men kan n.l. nog zo'n vurig voorstander van de coöpera tieve gedachte zijn, maar dit geeft op dit ogenblik geen grond voor een ongebreidelde hoera-stem- ming. Daarvoor staat hier te veel op het spel! Zóveel, omdat het hier de mens betreft, de mens, hier belichaamd in de Noord-Bevelandse akker bouwer, die straks zal moeten antwoorden. En hoe dit antwoord zal uitvallen, dat zal afhangen van het vertrouwen in het Bestuur en de Directie Of de Coöperatie straks belangrijk of zeer be langrijk zal zijn op Noord-Beveland, dat zal van dit vertrouwen afhangen! Doch voor pessimisme is er ook geen plaats; het is niet zo, dat men nu is overgeleverd aan „de goden van de tijd". Want evenzo ais een boer steeds dringender aan de lijve ondervindt, dat de kwetsbaarheid van een landbouwbedrijf afneemt naarmate het meer hectaren omvat, zo ook geldt dit voor de graanverwerkende bedrijven. Ook hier is het investering op investering, vooral nu het los transport van graan en peulvruchten zeer snel populair wordt. Willen deze bedrijven voor de boer efficiënt werken, dan moeten deze modern geoutilleerd zijn, en dat kan alleen op verant woorde wijze wanneer deze bedrijven groot in omvang zijn. Wij hopen daarom dat de samensmelting van de „firma" met de „Coöperatie" voor de Noord- Bevelandse akkerbouwer rendabel mag worden. En in principe hebben wij daarin vertrouwen. VELEN zullen op WALCHEREN dit jaar een proef nemen met witte klaver. Ondiep zaaien, liefst breedwerpig, is een eerste eis voor het sla gen van dit gewas. Op het bouwland komt straks een drukke tijd; vooral de bieten eisen nog veel handenarbeid. Wel is er meer gebruik gemaakt van monogerm- en precisiezaad dan in voorgaande jaren. Ook is er meer gebruik gemaakt van chemische onkruid bestrijdingsmiddelen dan vorig jaar. Zij die vorig jaar hiermee ervaring hebben opgedaan, waren over de resultaten tevreden. Het is echter een dure bestrijding. Voor per celen met een zware bezetting met zaadonkruiden kan dit wel rendabel zijn. Of dit voor percelen, waar meer wortelonkruiden te verwachten zijn, de aangewezen weg is valt te betwijfelen. Ge bruik van een bietendunner lijkt hier beter op zijn plaats. Tot nu toe heeft deze machine in ons gebied weinig toepassing gevonden, terwijl er toch ongetwijfeld streken zijn waar hiermee nut tig werk verricht kan worden. Ook hier is veel vee vóór Pasen in de wei ge bracht. De grasgroei is nu op gang gekomen, waarmee de zorg voor het tekort aan voedsel voorlopig van de baan is. IN OOST ZEEUWS-VLAANDEREN beginnen normaliter ongeveer een maand na het poten de eerste aardappelen boven de grond uit te komen, voor zover het tenminste voorgekiemd pootgoed betreft. Van de niet voorgekiemde poters, vooral van de late rassen waren er met Pasen reeds ongeveer een maand geleden gepoot, zon der dat de poters in de grond noemenswaardig waren veranderd. Trouwens alle plantengroei komt dit jaar ook in ons gewest uitermate laat op gang. Alleen de vroeg gezaaide wintertarwe is de laatste dagen veel gegroeid. De later gezaaide wintertarwe veranderde echter maar heel weinig en zou in ontwikkeling bijna achterop komen bij de vroeg gezaaide zomertarwe. Tengevolge van de veel minder goede ontwate ring moesten onze voorouders vaak laat en onder minder gunstige omstandigheden hun gewassen zaaien, niet zelden nog later als verschillende on zer dit voorjaar Lebben moeten doen. Hun hoop was dan gevestigd op het weer in de maand mei, welke maand bepalend was voor de groei van hun gewassen. Ook wij boeren anno 1962 zullen dit jaar sterk afhankelijk zijn van de groeiomstan- digheden in de meimaand, aanmerkelijk meer dan wij als regel gewoon zijn. Als het deze week droog blijft zullen de laatste aardappelen gepoot zijn. De laatste dagen voor Pasen zijn nog veel percelen aardappelen gepoot, maar gezien de weinige dagen dat hiertoe de ge legenheid heeft bestaan, was het niet m'oggelijk om alle aardappelen voor Pasen te poten. Overigens vragen we ons wel af of het zin heeft om nog langer aardappelen te verbouwen, nu we ondervinden dat men van overheidswege bereid is om prijsregelende maatregelen voor de aardappe len te treffen. Maatregelen waardoor de telersprijs wordt gedrukt om de consumenten te bescher men, maar welke bescherming staat hiertegenover voor de telers als er een overschot aan aardappe len is zoals een jaar geleden toen de telersprijs nauwelijks boven twee cent per kg. kwam? Als dat rechtvaardig is, ware het ons inziens beter om uit te zien naar de teelt van een product dat minder zorg en risico meebrengt. (Advertentie.) voor ons Boekhoudbureau weer een zeer belangrijke datum aanstaande is? 1 MEI Waarom? Dat is een vraag waar al onze leden zelf het antwoord op weten! 1 mei is de datum waarop de meeste van de bij ons bureau aangesloten deelnemers hun bedrijfs- boekhouding afsluiten. Deze afsluiting brengt mee: „inventariseren". Dit inventaris opmaken is een zeer belangrijke bezigheid en men kan dit nooit nauwkeurig genoeg doen. Deze nauwkeurigheid eist dat de inventarisatie PER 1 MEI ook zoveel mogelijk OP of ZO KORT MOGELIJK NA 1 mei plaats heeft. Ook al heeft men geen „Labanskudde"men dient zijn gehele vee stapel nauwkeurig te TELLEN en te waarderen. Opzettelijk onderstrepen we het tellen, daar de waar dering ook nog nader met ons kan worden besproken. TELLING moet ieder echter ter plaatse zelf verrichten. Wij doen een dringend beroep op al onze deelnemers om hun nauwkeurig ingevulde inventarisformulieren ons zo spoedig mogelijk te willen toezenden. Wat voor de veestapel geldt, geldt ook voor de voor verkoop bestemde voorraden. Betracht ook hier mee de grootst mogelijke nauwkeurigheid. Dat is Uw voordeel en verschaft ons bureau veel gemak. En dan is er nog een punt, n.l. het aanwezige kasgeld. De Zeeuwse volksmond zegt: „DAT DE MEIKEVERS IN MEI HUN GELD TELLEN". Laten onze Zeeuwse boeren deze nijvere diertjes hierin voorgaan en het beslist OP 1 MEI doen. TT kunt niet geloven hoeveel moeite U Uzelf bespaart door een precies bepalen van het werkelijk aanwezige kasgeld. Dat is een onmisbaar onderdeel van het inventariseren en een onmisbaar sluitstuk van iedere boekhouding. En dan geldt voor het bovenstaande het bekende spreekwoord „snelle hulp" is „dubbele hulp", waarmee we maar zeggen willen, dat zij die hun gegevens tot 1 mei 1962, zo spoedig mogelijk inzenden de vlotte gang van zaken bij ons Boekhoudbureau zeer bevorderen. In Beveland en Zeeuws-Vlaanderen, Walcheren, Sint Philipsland, In 't Schouwse- en Thoólse land, Daarom, leden van ons kantoor. Stuur Uw gegevens ras, Naar 29 Wijngaardstraat. Dit komt ons zeer te pas. Weest met 1 mei weer zeer paraat, MEIJERS.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1962 | | pagina 5