RADIO ZITDAGEN WEEROVERZICHT MAART 1962 410 KOOLZAADBLOEI PAS IN MEI IIET TREKKER SERVICE REGLEMENT WAARNEMING RIJKSLANDBOUW- CONSULENTSCHAP KESTEREN Uitbreidingsplannen ZEEUWS LANDBOUWBLAD Zeeuwse Landbouw Maatschappij Hoofdredacteur: Mr. J. F. G. Schlingemann. Redactie en Ere-galerij „BUNNIK 1962" TELEVISIE A Zitdagen Boekhoud- bureau TENTOONSTELLING BEKROONDE HANDWERKEN KEURINGSDIENST ZEELAND ZEEUWS LANDBOUWBLAD De lang aanhoudende winterkoude heeft ook een zeer ongunstige invloed gehad op de groei van het koolzaad in Oostelijk Flevoland. De aanvankelijke verwachting dat het koolzaad om streeks Pasen in volle bloei zou staan, ging niet in vervulling. De opening van de door de Directie van de Wieringermeer (IJsselmeerpolders) aan dit ge was gewijde tentoonstelling is derhalve niet met Pasen geschied, zoals eerst in de bedoeling lag, doch zal pas in het begin van de maand mei plaatshebben. Korte tijd geleden werd door de Stichting „Mechanisatie Centrum" de 5e herziene lijst van leveranciers, die tot het Trekker Service Regle ment zijn toegelaten, bekend gemaakt. De wijzi gingen, die zich sinds de publikatie van de 4e lijst op 22 februari 1961 hebben voorgedaan zijn de vol gende Als importeur heeft zich aangemeld: H. J. Hoe gen Dijkhof N.V., Keppelscheweg 20-26, Doetin- chem. Merk: Hanomag. Het aantal aangesloten importeurs per 10 maart 1962 bedroeg 21 terwijl het aantal aangesloten we derverkopers 568 was. Na 22 februari zijn voor Zeeland de volgende wederverkopers toegelaten: Tractor Service D. de Bat, 's-Heer Hendrikskinderenstraat 48, Goes; A. L. de Bie, Breedveld 1-3, Zonnemaire gem. Brouwershaven; Jan Brugge, Schoondijkseweg D 422, IJzendijke; Fa. P. Hoste, Rijksweg 66, Draaibrug gem. Aardenburg; P. A. Remeeuws, Ring 19, Ouwerkerk; J. J. Riemens, Zachariaspol- der C 7b, IJzendijke; G. L. Slabbekoorn Zn., Kerkplein 3, Kloetinge; Garage Vervaet, Provin- cialeweg, Biervliet. Sinds genoemde datum is als wederverkoper voor Zeeland afgevoerdFa. C. J. Rombouts Zn., Dorpsweg 21, Oud-Vossemeer. Belangstellenden kunnen gratis in het bezit ko men van een 5e herziene lijst ypn aangesloten le veranciers door het zenden van een briefkaart aan het ,.Mechanisatie-Centrum", Dr. S. L. Mansholt- laan 12, Wageningen. De minister van Landbouw en Visserij heeft in verband met het overlijden van de rijkstuin- bouwconsulent, de heer ir. J. H. M. van Stuiven- berg, de heer ir. R, van der Heide belast met de waarneming van de leiding van het rijkstuinbouw- consulentschap te Kesteren. Biggekerke. Vanaf 15 april 1962, gedurende vier weken, ligt ter gemeente-secretarie ter inzage het ontwerp-plan van uitbreiding in hoofdzaak van de gemeente Biggekerke 1962 en idem van het zomer woningenterrein. Gedurende genoemde termijn kun nen belanghebbenden bij de gemeenteraad bezwaren indienen. Bruinisse. Goedgekeurd is het raadsbesluit tót ont eigening t.n.v. de gemeente Bruinisse van gronden en Zakelijke rechten gelegen in het uitbreidingsplan „West". Kloetinge. Vanaf 18 april 1962, gedurende vier we ken, ligt ter gemeente-secretarie ter inzage een ont werp tot partiële herziening van het „Uitbreidings plan in onderdelen". Gedurende genoemde termijn kunnen belanghebbenden bij de gemeenteraad bezwa ren indienen. Westerschouwen. Vanaf 16 april 1962, gedurende veertien dagen, ligt ter gemeente-secretarie ter in zage de bij raadsbesluit vastgestelde herziening van het uitbreidingsplan kom-Burgh. Gedurende zes we ken na afloop van genoemde termijn kunnen belang hebbenden die zich met bezwaren tot de gemeente raad hebben gewend, bezwaren indienen bij G. S. waarin opgenomen „De Boerenjeugd" (Verschijnt wekelijks) Officieel Orgaan van de Advertentie* J. F. Blanksma. Grote Markt 28, Goe#. Tel. OllOtV—5010 «n 5012 Administratie en Advertentie*: Uitgeversmaatschappij N.V. v/h Fa. P. J. van de Sande Tel. 01150—2073, Temeuaen. Op 28 april 1962 zal het heuglijke feit her dacht worden dat de heer A. J. B. VOS 40 jaren werkzaam zal zijn op het landbouw bedrijf van de familie M. C. en J. P. van Wingen, Anna Maria Polder, te Woensdrecht. Op 1 mei a.s. hoopt de heet B. M. DE BLEIJKER de dag te herdenken, waarop hij 40 jaar in dienst is van de familie Hoogenboom, hofstede „Welland" te Noordwellt Onze gelukwensen! Naar wij vernemen zal op woensdag 6 juni 1962 ook dit jaar weer de landelijke werktuigendemon stratie voor de fruitteelt te Bunnik plaatsvinden. Ook nu wordt deze demonstratie weer op dezelf de terreinen gehouden, georganiseerd door de Ne derlandse Fruittelers Organisatie in samenwer king met het Landbouwschap. De voorlichtingsstand Een ruimte van 1600 m2 wordt in samenwerking met de Rijkstuinbouwvoorlichtingsdienst en het Instituut voor tuinbouwtechniek ingericht tot een speciale stand die volledig is gericht op het doel matig werken in de oogsttijd. Nadat de mechani satie in tal van andere bedrijfsonderdelen, belang rijke verbeteringen heeft tot stand gebracht, zal nu het knelpunt in de arbeidsbehoefte, nl. de oogst- periode de volle aandacht hebben. DE LANDBOUWRADIORtBRIEK Op 1 mei a.s. komt de uitzending van de radio- rubriek van het Ministerie van Landbouw en Vis serij te vervallen. DENK AAN DE ZENDE KWISPELING Vrijdag 4 met, Hilversum I, 12.20—12.30 uur De heer M. Scharringa van het K. N. M. I. met het landbouwkundig weeroverzicht. Een gesprek met een boer uit Z. W.Friesland, de heer D. P. de Vries te Oldeboofh; bvèf Onder linge bedrijfshulp. .(j ifU.tr Dinsdag 1 mei, N.T.S., 19.3020.00 uur In de rubriek „Internationaal Agrarisch Nieuws" als Nederlandse bijdrage ..de potplantenteelt" (het oorspronkelijk voor uitzending in april bedoelde onderwerp). KOUDEKERKEWoensdag 2 mei in hotel „Walcheren", van 9.00 tot 1.00 uur. TERNEUZENWoensdag 2 mei in hotel „Des Pays-Bas". OOSTBURG: Woensdag 2 mei in café „De Windt". ZIERIKZEEDonderdag 3 mei in hotel „Huis van Nassau". KORTGENEDonderdag 3 mei in hotel „De Korenbeurs". MIDDELBURG: Donderdag 3 mei in hotel „De Eendracht". De handwerkkommissie van de Nederlandse Bond van Plattelandsvrouwen deelt mede dat ook dit jaar een tentoonstelling van bekroonde hand werken van de landelijke handwerkwedstrijd wordt ingericht. De bekroonde inzendingen worden zoals ge woonlijk tentoongesteld tijdens de algemene voor jaarsvergadering van de Bond. Ook niet-leden kunnen dit jaar de tentoonstel ling bezoeken, en wel op 8 mei van 10.00—22.00 uur. De tentoonstelling wordt gehouden in de kleine foyer van Tivoli, Lepelenburg, Utrecht (ingang Maliebrug). Het entree voor deze tentoonstelling bedraagt ƒ0,25, voor groepen van meer dan 15 personen 0,10 per persoon. IN verband met het late voorjaar wordt de slui- tingsdatum van de aangifte van gewassen voor de veldkeuring 1962 die aanvankelijk was vast gesteld op 28 april gewijzigd in 12 mei. Aangifteformulieren kunnen dus tot en met 12 mei a.s. worden ingezonden aan het Secretariaat van de Stichting Keuringsdienst Zeeland, Grote Markt 9 te Goes, of worden ingeleverd bij de con troleurs van deze dienst. Over de aangiften die ons na 12 mei bereiken uitgezonderd stambonen zal volgens het aanvul lend keuringsvoorschrift het aangiftegeld met 25 °7o worden verhoogd. ZEEUWS VOORLICHTINGSINSTITUL'T OP VERZEKERINGSGEBIED (Z.V.B.) ST. MAARTENSDIJK: Donderdag 3 mei in „Hof van Holland", van 11—13 uur. (De heer Van Burg; OM te beginnen geven xve eerst enkele temperatuurwaarden over maart. De gemiddelde temperatuur, berekend uit om het uur afgelezen standen van de thermometer bedroeg te De Bilt 2,0° C tegen 5,0° C normaal. Dat is dus 3° onder het veeljarig gemiddelde en daarmee is maart 1962 getekend als een zeer koude lentemaand. Nu is een gemiddelde alleen, altijd wat gevaarlijk en daarom hoort er meer bij. In de eerste plaats vonden we dat in De Bilt 27 van de 31 dagen te koud zijn geweest, hetgeen betekent dat het gemiddelde niet is ontstaan uit afwisselend zeer koude en zachte perioden. Verder valt het op, dat deze maand geen enkele dag heeft opgeleverd met wat we lenteweer zouden willen noemen. De hoogste temperatuur te De Bilt bedroeg 11,8° C. Zelfs tot en met 15 april is die temperatuur nog niet overtroffen! Gaan we in het verleden eens na wat maart aan hoogste temperaturen heeft gepresteerd dan vinden we over de laatste 40 jaren (dus te beginnen met 1923): 7 maartmaanden waarin de hoogste temperatuur tenminste 20° C was. In 1945 werd zelfs 21,4° bereikt; 21 maartmaanden waarin de hoogste temperatuur een waarde had tussen 16 en 19,9°; 11 maartmaanden waarin deze temperaturen tussen 12 en 15,99 C lagen; 1 maartmaand (1962) waarin nog niet eens de 12° G werd bereikt. Voor de liefhebbers dus Weer een record. JD EZIEN we de gemiddelde temperaturen dan blijkt dat van de laatste 40 jaren de maartmaanden van 1955 en 1958 ongeveer dezelfde temperatuur hadden. Maar in 1955 haalden we 17,3° C en in 1958 17,0° C. Het betekent dat weliswaar die maanden als geheel even koud waren maar dat ze toch enkele dagen hadden met lenteweer, die de voorjaarsontwikkeling ïn gang konden zetten. Een dergelijke stimulans ontbreekt dit jaar en daarom zitten we op 1 april met een achterstand in die ontwikkeling die, vergeleken met het gemiddelde, meer dan 14 dagen bedraagt. Naar ons gevoel is het nog erger, maar we vergelijken onwillekeurig met de laatste voorjaren en die waren juist vroeg tot zeer vroeg, hetgèen ons licht bedriegt. TTZAT de overige omstandigheden aangaat is er minder te klagen. De neerslaghoeveelheden waren hier en daar onder normaal, maar in Zuid-Limburg ongeveer 30 boven normaal. De normale hoeveel heden voor maart variëren van 35 tot 45 mm, zodat maart 1962 redelijk heeft voldaan aan de eis dat maart droog moet zijn. De toestand van het zaaibed was dan ook van gunstig tot zeer gunstig. Het aantal uren zon was onder normaal. In De Bilt scheen de zon 99 uren tegen 127 normaal. Van alle onderdelen van het agrarisch bedrijf zijn de gevolgen voor de veehouderij waarschijnlijk wel het ergst. Het grasland vertoonde op 1 april nog weinig sporen van nieuw léven en mén mag dus verwachten, dat de dure stalperiode dit jaar lang duurt. OOK bij de vollegronds-groententeelt is een grote achterstand maar hoe dit er straks economisch gaat uitzien is nog moeilijk ie zeggen omdat de prijs beslissend is en de invloeden daarop, zijn vele en wij wagen ons niet aan een voorspelling. In fruitteeltkringen hoort men wel de verwachting dat de kansen op nachtvorstschade kleiner zijn als alles zo laat is. In theorie klinkt dat wel juist, maar als in een laat voorjaar de nachtvorsten ook laat zijn, gaat het niet meer op. Al met al was maart 1962 een onaangename maand, maar afgezien van de veehouderij, die thans reeds een strop heeft, kan men toch moeilijk nu al denken dat het een slecht jaar zal zijn. De beroemde Dante heeft eens gezegd: „Laat niemand met lichtvaardig zelfvertrouwen zich over het graan een oordeel wagen voordat hij het goed gerijpt op het veld aanschouwt". M. SCHARRINGA.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1962 | | pagina 2