De K. N. L. C. Hogere en Middelbare Landbouwschool te Dordrecht VRIJDAG 27 APRIL 1962 yoop de verticale doorstroming in het land- bouwonderwijs (doorstroming van lagere en middelbare landbouwscholen naar de hoge re landbouwschool) is het uitermate wenselijk, dat er aan de hogere landbouwschool zoge naamde schakelklassen verbonden worden. Voor de toelating tot de H. L. S. is een M.U. L. O. B of 3-jarige H. B. S. noodzakelijk. Ver schillende prima leerlingen van de lagere en middelbare landbouwscholen, die door zouden willen gaan naar de hogere landbouwschool, kunnen dit niet omdat zij niet voldoen aan deze toelatingseis. Voor hen zou een tweejarige voorbereidende cursus verbonden aan de hoge re landbouwschool ingesteld moeten worden om hen op het peil te brengen, dat voor een H. L. gevraagd wordt. Frankering bij abonnement: Terneuzen öOe Jaargang No. 2638 «Officieel orgaan van de MaatschappO tot bevordering van Land- en Tuinbouw en Veeteelt in Zeeland" DER 1 januari 1962 zijn dc Hogere en Middel bare Landbouwscholen te Dordrecht door het Rijk aan het Koninklijk Nederlands Land- bouw-Comité overgedragen.Het K. N. L. C. heeft voor het beheer en de exploitatie van deze onder wijsinstellingen een Stichting „Hogere en Middel bare Landbouwschool van het K. N. L. C. in het leven geroepen, waarvan he. bestuur is aange wezen door het K. N. L. C. Dit bestuur, waarvan ir. C. S. Knottnerus voorzitter en mr. E. Kuyl- man secretaris is, heeft voor de dagelijkse gang van zaken een commissie van beheer ingesteld béstaande uit de heer W. H. Jas te Dubbeldam, voorzitter; de heren A. Korteweg te Zevenbergen, ir. D. S. Tuynman te Den Haag en mr. J. F. G. Schlingemann te Goes als leden, terwijl de heer J. E. de Vrieze als secretaris optreedt. E N KE LE ONDER'W MSASPE KIEN OP dinsdag 17 april bezocht het hoofdbestuur van het K. N. L. C. de school. In een bijeen komst, v/aarbij ook alle leraren aanwezig waren, hield de direkteur van dc school een inleiding waaruit wij het volgende aanhalen: f|E belangstelling voor de Middelbare Land- bouwschool, welke reecis in 1896 gesticht werd, is ondanks het feit, dat na 1945 het werk gebied van de school sterk werd ingekrompen door de oprichting van Middelbare Landbouw scholen te Gouda en Gorinchem en door de sterke uitbreiding van Rotterdam praktisch niet teruggelopen. De combinatie met de Ho gere Landbouwschool biedt voor de Middelbare Landbouwschool veel voordelen. ]\E Hogere Landbouwschool werd in 1941 gc- sticht toen de Groningse school dubbele klassen had en er plaats was voor een tweede school. Na de oorlog werd er een H. L. S. in Roermond, Leeuwarden. Ede en Deventer ge sticht. Ondanks deze uitbreiding van scholen nam het aantal leerlingen in Dordrecht, regel matig toe. Op het ogenblik komt ongeveer deel van de leerlingen uit de grote steden. HE H. L. S. in Dordrecht kent een jaar ver- D piichtc voorpraktijk, welke op een boerderij moet worden doorgebracht Dit verplichte praktijkjaar is bijzonder belangrijk. Enerzijds werkt het als een rem op de toeloop uit de steden, anderzijds komt het de sfeer op dc school ten goede (afgezien van andere voor delen Ook bij het technische onderwijs bestaat al verscheidene jaren de mogelijkheid voor de zeer goede leerlingen van de lagere technische scheien om via twee schakelklassen op de hogere technische school- te worden toegelaten. Door middel van deze schakelklassen kan het boerenelement op de H. L. S. vergroot worden. 3:\:: HE reorganisatie van de H. L. S. is op het ogen- blik nog in studie. Gedacht wordt aan een basisopleiding van 3 jaar met een programma dat aangepast is aan de eisen van deze tijd. In het kader van deze reorganisatie wordt tevens gedacht aan vervolgcursussen geduren de een vierde jaar. Dit vierde leerjaar is be doeld voor de opleiding voor kaderfunkties in of in verband met de landbouw, waarvoor een lagere landbouwopleiding onvoldoende en een academische opleiding niet noodzakelijk is. Hiervoor zijn specialisaties ontworpen zoals opleiding landbouwleraar, voorlichting, cul tuurtechnische en sociaal-economische speciali satie. VOORUITLOPENDE op de reorganisatie met de onderwijsspecialisatie werd in 1958/59 begonnen met het opleiden tot landbouwleraar (akte L. I en L. II) van gerepatrieerde oud- Deventenaren. In 1960, 1961 en 1962 werden hierbij eveneens anderen, die belangstelling hadden voor deze onderwijsspecialisatie, be trokken. In deze vier jaren werden in Dor drecht in totaal 51 landbouwleraren opgeleid. Dc aanmelding voor deze specialisatie in Dor drecht is echter afnemend. Minimaal zullen per cursusjaar 20 cursisten aan deze specialisa tie moeten deelnemen. Waarschijnlijk wordt dit aantal in 1963 alleen door de scholen in Roermond en Leeuwarden gehaald, terwijl de organisatiescholen in Ede en Dordrecht dit aantal niet zullen bereiken. De merkwaardige situatie kan zich nu gaan voordoen, dat de L. I- en L. H-lëraren voor de Christelijke en Algemene Lagere Landbouw scholen in Leeuwarden opgeleid zullen worden. Hiermee komen tevens de aan de scholen in Ede en Dordrecht verbonden pedagogische bu reaus van de N.C.B.T.B.en de K.N.B.T.B. in de lucht te hangen. PEN ander belangrijk punt is het kontakt van I-1 de landbouwkundige leraren met de prak tijk. Vroeger was het onderwijs met de voor lichting gecombineerd. Dit verband wordt ech ter steeds losser en de vraag doet zich voor, o£ het onderwijs in de praktische landbouwvak- ken niet puur theoretisch en daardoor in sterke mate steriel dreigt te worden. Een oplossing voor dit vraagstuk zou gevonden kunnen wor den in het verbinden van een schoolboerderij aan de school. Ook het betrekken van de daar voor in aanmerking komende leerkrachten bij bepaalde onderdelen van het werk van de land bouworganisaties verdient in dit verband nader overwogen te worden. PEN zorgelijke zaak is ook de gevolgen die R het aannemen van de z.g. ,,Mammoeth-wet" voor een toelating tot de H. L. S. kan hebben Totnutoe bestaat de toelatingseis uit 4 jaar M.U.L.O. B of 3 jaar H. B. S. In de Mam- moeth-wet wordt voor alle hogere voortgezette opleidingen een 5-jarige vooropleiding (5 jaar H. A. V. O.) bepleit. Voor de H. L. S. zou dit een totale verandering van het karakter van de school gaan betekenen. Wil men de H. L. S. bereikbaar laten voor de boerenzoons, dan zal men de toelatingseisen niet moeten gaan ver hogen. DIPLOMA-UITREIKING HOGERE LANDBOUWSCHOOL WOENSDAGMIDDAG 18 april vond do diplo- ma-uitreiking plaats aan de geslaagde leer lingen van de Hogere Landbouwschool. De feeste lijke vergadering, welke hiervoor in de school be legd was, stond onder leiding van de heer Jas uit Dubbeldam die vele belangstellenden kon welkom heten. In zijn openingswoord bracht hij dank aan allen die aan het behoud van de school in Dor- drecht hebben bijgedragen. De directeur van de school reikte vervolgens aan 27 van de 28 leer- lingen die examen deden een diploma uit. Dit waren (Zie verder pag. 411)

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1962 | | pagina 1