BOERENJEUGD TUINBOUW, DE OLVEH VAN 187 9 Bloesemrit 12 mei 423 -v L J 6 onder redaktie van G. VAN VLIET een nieuw facet in de jongeren organisatie Conferentieoord „DE SONNENBERG" Voetbal in Oost Zeeuws-Vlaanderen Wij herinneren aan de Bloesemrit die op 12 inei a. s. «al worden verreden. Volgende week nadere bijzonderheden. Peeland-mars Noord- Beveland LEVENSVERZEKERING VRIJDAG 2 7 APRIL 1962 In de landelijke organisatie (de P. J. G. N.) wordt vooral het laatste half jaar gewerkt aan en gesproken over een onderwerp dat helemaal nieuw genoemd kan worden. Mogelijk hebt U de indruk dat dit alles zich alleen achter de schermen afspeelt. Dat is natuurlijk niet de bedoeling. Hierom, en ook omdat de L. J. G. een stukje van de P. J. G. N. uitmaakt, is het interessant deze week in de Boeren jeugd eens aandacht aan dit punt te besteden. VOOR ons vormt de direkte aanleiding tot dit artikel' een tweetal dingen. In de eerste plaats is dat wel het april-nummer van het P. J. G. N.-maandblad. Dit nummer verscheen onder de titel„De tuinbouw heet U welkommet als ondertitel: „Plattelandsjongeren en tuinbouw". Verschillende leden en niet-leden, verspreid wo nend over geheel Nederland en werkend in en levend van de tuinbouw, geven een korte bijdrage. Hierin vertellen zij iets over hun eigen omgeving, maar vooral over de situatie en de te verwachten ontwikkeling van de tuinbouw in hun gebied. Voor het eerst geeft ons maandblad ons daardoor een beknopt maar wel duidelijk inzicht in de plaats die de tuinbouw in Nederland in de totale landbouw inneemt. IN de tweede plaats is er het 18de nummer I (april-nummer) van de kaderreeks „Kern en Keur" van de P. J. G. N., dat eveneens handelt over „Plattelandsjongeren en tuinbouw". Voor bestuursleden wordt hierin met cijfers geschetst de onwikkeling van de tuinbouw in ons land. Daarnaast wordt en dat is veel belangrijker vooral stilgestaan bij de aandacht die de tuin bouw, en met name de tuinbouwjongeren, de laatste tijd in de P. J. G. N. heeft gehad. Wat dat laatste betreft is er oen duidelijke groei te kon stateren. Een bewijs hiervoor is ongetwijfeld ook hot verschijnen van beide genoemde periodieken. Het is vooral daarom dat wij dit punt in deze kolommen aan de orde willen laten komen. WAT IS ER AAN DE HAND? HE Landbouw met een grote „L" heeft te maken met geweldige veranderingen. Dat is niet alleen van dit moment, want dat hebben we de eeuwen door al te zien gekregen. We hebben alleen de indruk dat die verandering nu veel snel ler gaat. Dat veroorzaakt een geweldige beweging. De Landbouw ondervindt de konsekwenties van de gewijzigde positie van de industrie, de konse kwenties van de E. E. G„ de konsekwenties van de wijzigingen intern (denk aan mechanisatie, rationalisatie enz.). Dit te stellen lijkt afgezaagd, maar dat is niet zo. Wie hierover immers zijn ge dachten laat gaan, komt niet weinig onder de indruk. Temeer als hij bedenkt dat de aanleidin gen en gevolgen ontzettend uitgebreid zijn. Ech ter nog veel meer als hij bedenkt dat dit alles zich over het gehele terrein van de Landbouw afspeelt. Dus ook de tuinbouw (een onderdeel van de Land bouw met een grote „L". Wij hopen dat men eindelijk eens ophoudt met het apart zetten van deze sektor). Bij die tuinbouw willen wij ons nu nader be palen. Wat zien wij dan als leek gebeuren? In de eerste plaats verschuivingen van akkerbouw naar fruitteelt en grove tuinbouw, van de fruitteelt naar de tuinbouw en in de tuinbouw van koudegrond- naar kasculturen. De oppervlakte fruitteelt wordt sterk vergroot, denk aan de Bevelanden en Oost Zeeuws-Vlaanderen, De tuinbouw gaat zowel wat betreft de koude- grondcultuur als wat de onder-glascultuur betreft steeds grotere vormen aannemen; denk aan Tho- len, Zuid-Beveland en Walcheren. Verwacht wordt dat dit doorgaat, vooral door de verbetering van de verbindingen waardoor onze provincie steeds dichter bij de grote bevolkingscentra van België en de Randstad Holland komt te liggen. In de tweede plaats is er dus sprake van een onvoorzienbaar grote areaalvergroting. Dan is er in de derde plaats nog het punt van mechanisatie en intensivering in de tuinbouw. JO ligt het dus en wij realiseren ons dat dit alles een grote aanpassing zal vragen, vooral technisch. Scholing en bijscholing zijn en worden steeds belangrijker zaken. Daarin heeft o.a. de jongeren-organisatie een nieuwe taak, waar wij nu nog lang niet op ingespeeld zijn. De verwachte geschetste ontwikkeling zal dus ook steeds meer zijn stempel op de struktuur van de L. J. G. gaan drukken. Dat weten we nu reeds en het zal goed zijn er rekening mee te houden en zich als organi satie daarop voor te bereiden. In de L. J. G. zullen steeds meer tuinbouwjonge ren een plaats innemen. Zoals gezegd, voor tech nische scholing en bijscholing. Maar deze tuinbouw jongeren zijn echter in de eerste plaats jongeren zonder meer. En de jongeren vragen algemene vor ming en ontwikkeling. Dai vooral kan de L.J.G., voorzover mogelijk en voorzover zij daarvoor nu reeds de middelen heeft, ook de tuinbouwjongeren aanbieden. Daarom: „Tuinbouwjongeren hartelijk welkom in de L. J. G. Wij hebben als plattelands jongeren-organisatie ook voor jullie plaatsruimte G. v. V. „De Sonnenberg" is een internationaal confe rentiecentrum, waar men als doelstelling heeft de verbetering van de verstandhouding tussen mensen van allerlei landen. Er worden verschil lende conferenties gehouden en één daarvan was oen bijeenkomst speciaal voor land- en tuinbouw jongeren. Deze vond plaats van 25 januari tot 3 februari j.l. Tweemaal daags werd een voordracht, met dis cussie, gehouden over een internationaal belang rijk landbouwkundig onderwerp. Natuurlijk werd deze cadans wel eens onderbroken door een ge zellige dansavond. De middag was steeds vrij. Men kon o.a. gaan skiën, wandelen of dansen in de vlakbij gelegen wintersportplaats St. Andreasberg. Verder was in het programma opgenomen een excursiedag wat ons o.a. langs de zónegrens bracht, terwijl tevens een bezoek gebracht werd aan een boerderij eij aan het oude keizersbad Goslar. Aansluitend op het Sonnenberg-programma was er voor een beperkte groep gelegenheid met een bus naar Berlijn te reizen. Dit mede in verband met de landbouwtentoonstelling de „Grüne Woche", die hier juist gehouden werd. De rest van de tijd werd besteed om zoveel mogelijk van Berlijn te zien, terwijl er 's avonds volop gelegen heid was tot vermaak in deze enorme wereld- en lichtstad. We waren ook in de gelegenheid een kort bezoek te brengen aan Oost-Berlijn, dat een schril contrast vormde met West-Berlijn door zijn armoedige en verwaarloosde aanblik. Het tiendaagse verblijf op Sonnenberg kostte 42,5 D. M., terwijl de reis naar Berlijn 25 D. M. kostte, hetgeen bijzonder weinig genoemd kan worden. Diegenen die belangstelling hebben om een vol gende ontmoeting op Sonnenberg mee te maken, kunnen alle inlichtingen verkrijgen bij: Sonnenberg Kring Nederland, Sekr.Kanaalweg 131, UTRECHT (Oog in Al). (Tel. 030—32981.) AOK wij willen ons ernstig gaan voorbereiden op het duel waaraan wij op de Sportdag 1962 willen gaan deelnemen. Om dat met behoorlijk sukses te kunnen doen is dus een goede training- noodzakelijk. De leden die hun voet wel eens onder de bal zwiepen worden uitgenodigd voor de eerste training. Deze vindt plaats heden, vrij dag; 27 april, 's avonds half acht, op het terrein bij de Jeugdherberg te Axel. Morgen, zaterdag 28 april, zal door velen via de zeedijken Noord-Beveland omkruist worden. Dit in de vorm van de „PEELAND-MARS", die de afdeling Noord-Beveland voor de tweede maal organi seert. De geluiden geven het bestuur de indruk dat zeer veel mensen mee zullen doen. Bent U ook om half acht bij hotel „De Stadswijnkelder" te Kortgene om te starten voor deze sportieve mars? (Adv.) mJ KORTENAERKADf 1, S-GRAVENHAGE BIJKANTOREN: AMSTERDAM, ARNHEM EINDHOVEN, 'S-GRAVENHAGE. GRONINGEN, ROTTERDAM, UTRECHT

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1962 | | pagina 15