Het Dagelijks Bestuur bezocht enige Z. L. M.-Landbouwhuishoudscholen 384 PRINSES BEATRIX SCHOOL LANDBOUWHUISHOUDSCHOOL KRUININGEN Cl IR. LANDBOUWHUISHOUDSCHOOL ORANJEZON" TE OOSTKAPELLE LANDBOUWHUISHOUDSCHOOL KORTGENE ZEEUWS LANDBOUWBLAD HET Dagelijks Bestuur der Z. L. M. heeft de D. B. vergadering op 16 april gehou den te Tholerr, gecombineerd met het bezoek aan enige Landbouwhuishoudscholen dei- Zeeuwse Landbouwmaatschappij. Deze keer waren die te Tholen, Kruiningen, Kortgene. en Qostkapelle aan de beurt. Ter gelegenheid van dit bezoek, brengen wij op deze pagina, met medewerking van de directrices van de respectievelijke scholen, hierover een korte reportage. NA de watersnood van 1953 is het centrum van het dorp Kruiningen verrijkt met enkele mooie gebouwen waar onder de Landbouwhuishoudschool „Prinses Beatrix" van de Zeeuwse Landbouw Maatschappij. Bij de betreding van het gebouw wordt men reeds met ver schillende aspecten van het landbouwhuishoudonderwijs ge confronteerd, in de vorm van een wandschilderij door de Zeeuwse kunstschilder A. Minderhoud. Via deze ruime hall, tevens garderobe voor de meisjes, bereiken we de keuken met aangebouwde eet zaal, het huishoudelijk werk-, was- en strijklokaal met droogkamer. De brede trap opgaande naar de eerste verdieping vinden we daar de volgende lokalen: twee zeer ruime naailokalen met paskamer en twee theorielokalen, waarvan één dezer laatsten tevens dienst doet als overblijflokaal voor de leerlingen van* buiten en waar hun vanuit een speciaal aangebouwd keukentje gratis thee wordt ver strekt. Terugkomend in de hall worden onze blikken direkt gewend naar de hierin uitkomende aangebouw de rechtervleugel van het gebouw, waarin zich de zeer smaakvol ingerichte direktricekamer en leer krachtenkamer bevinden. In de rechtervleugel maken we ook kennis met een oefenkeuken, ter grootte van een normale huis keuken, waar de leerlingen beurtelings zich oefenen in het bereiden van economisch verantwoorde maaltijden, die door de leerkrachten genuttigd en beoordeeld worden. In dit gebouw dat aan alle eisen van deze tijd voldoet door o.a. zijn uitstekende lichtval, goede ver lichting, modern sanitair, ontvangen de leerlingén onderwijs in de voor een landbouwhuishoudschool verplichte vakken, die gegeven worden door een. 15-tal leerkrachten. De school biedt de meisjes de volgende opleidin gen: 1. Primaire Opleiding, waarvoor toelating moge lijk is na met goed gevolg 6 klassen van de Lagere School te hebben doorlopen. 2. De opleiding Assistent in de Huishouding: waarvoor het getuigschrift van de Primaire Opleiding is vereist. Na deze school te hebben doorlopen kunnen nog verschillende andere opleidingen worden gevolgd, o.a.: Voor opleiding tot Lerares N.O., Inas (In- richtings-Assistente)V. V. B. (Vooropleiding Ver zorgende Beroepen) Verkoopsteropleiding; Gezins- verzorgster; Verpleegster; Huisnaaister. Naast het dagonderwijs biedt de school de mo gelijkheid tot het volgen van de volgende cursus sen: 1. Naaicursus; 2. Handwerkcursus3. Kook cursus (eenvoudige keuken en fijne keuken). Het schoolgebouw is omgeven door een bij de school behorend fraai aangelegd gazon met bor der en een grote moestuin, waar de leerlingen de groenten voor schoolgebruik zelf verbouwen. DE Chr. Landbouwhuishoudschool „ORANJEZON" te Oostkapcile werd geopend 1 september 1957 met één klas van 19 leerlingen voor de primai re opleiding. Tot 1 februari 1958 werd les gegeven in noodlokaliteiten; vanaf februari 1958 werd het huidige schoolgebouw, een houten „nood"-school in gebruik genomen. Begin mei 1958 werd dit gebouw officieel geopend. De naam "van de school „ORANJEZON" is ontleend aan de naburige duinstreek „Oranjezon". In deze houten „nood"-school, die overigens beschikt over een aan de eisen van onze tijd beant woordende inrichting, bevinden zich 3 lokalen: een theorie lokaal voor de V. A. V. O.-Iessen (algemeen vormend onderwijs), en andere theorievakken, een riaailokaal voor de naailessen en een z.g. combinatiekeuken' waar de praktische huishoudvakken gegeven worden, zoals: koken, wassen en strijken, huishoudelijk werk. Achter deze keuken liggen een kleine provisie voor berging van de voor raden en een droog- en washok. Aan de voorkant van het gebouw, ligt do kamer van de direktrice, die tevens docenten-kamer is; via een glaswand kan men vanuit deze kamer een groot deel van de school met name de brede T-vormige gang overzien. AAN de Landbouwhuishoudschool te Kortgene is een primaire opleiding, een avondnaaicursus en 3 leerlingen volgen de assistenten-opleiding. Deze zijn gecombineerd met een eerste parallel klas van de primaire opleiding. De leerlingen komen allen uit Noord-Beveland. Het leerkrachtenteam is volledig. Alle vakonder delen worden gegeven door vakleerkrachten. Het schoolgebouw beantwoordt niet meer aan de tegenwoordige eisen. De lokalen zijn klein. Droogkamer en gezamenlijke werkkast ontbre ken. De V. A. V. O.-lessen worden gegeven in het Groene Kruisgebouw. Plannen voor nieuwbouw zijn echter in een voorbereidend stadium. De Deltawerken geven met de twee vaste ver bindingen met Walcheren en Zuid-Beveland een grote verandering. Noord-Beveland ligt nu open voor het verkeer met als gevolg dat de recreatie belangrijk zal toe nemen. Welke veranderingen dit voor de school zal brengen is nog een vraagteken en zal de toe-: komst uitwijzen.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1962 | | pagina 8