UITZAAI STOPPELKLAVER De marktpositie van contractteeltgewassen 380 ZITDAG VAN NEDERLANDSE LANDBOUW ATTACHé'S DE 10e CENTRALE STIERENKEURING TE OMMEN BENOEMING ZEEUWS LANDBOUWBLAD Nu de tijd voor inzaai van stoppelklaver nadert, is het wellicht goed om op enkele punten, belangrijk voor het slagen van de klaver, te wijzen. Er staat immers nogal wat op het spel! De stoppelklaver kan mislukken, doch kan zich ook ontwikkelen tot een dikke klavermat, om de uitersten te noemen. Bij gelijke kosten aan klaverzaad (plm. f 35,per ha) ontvangen we in het eerste ge val niets daarvoor terug, in het tweede geval een gewas klaver- dat we toch al gauw mogen waarderen op f 150,a f 200, per ha. Het gaat er dus om wat er van het bedrag wordt, dat we in de vorm van klaverzaad in de grond stoppen. Wat dit zal zijn, hangt af van het weer, maar niet minder van de maatregelen die de boer bin nen zijn bereik heeft. DE DEKVRUCHT Voordat de graandekvrucht wordt geoogst, moet de ondergezaaide klaver een moeilijke periode door. Ze verkeert dan onder de donkere beslotenheid van het graangewas, wordt soms belaagd door de blad randkever en kan van droogte te lijden hebben. (Dit laatste is begrijpelijk, wanneer we bedenken welke hoeveelheid water een groeiend graangewas uit de grond opneemt.) Wil de boer de hoogste graan opbrengst behalen, dan houdt dit in, dat de ondergezaaide klaver het een tijd lang moeilijk zal krijgen. Is dit laatste niet het geval, dan deugt er iets niet met het hoofdgewas. Wanneer we dit dan als uitgangspunt nemen, dan is het zaak om de ondergezaaide klaver zo sterk mogelijk te maken voordat ze dit „duistere dal" moet passeren. Als onvoorwaardelijke eis daarvoor geldt: vroeg zaaien. Vooral door vroeg te zaaien (en dat moet langzamerhand een ieder wel bekend zijn) kunnen we de weerstand van de ondergezaaide klaver aanmerkelijk verhogen. Wacht niet tot mei, want vrijwel zeker is, dat de aan klaverzaad bestede kosten dan slecht bestede kosten zijn! Zodra straks de aardappelen gepoot zijn en de bieten klaargezaaid, is er volop gelegenheid om de klaver in de wintertarwe te zaaien. En zodra de gerst het 2-bladstadium heeft bereikt, en dus eggen .verdraagt, kan ook daar klaver worden ingezaaid. HOE TE ZAAIEN? Breedwerpig zaaien van de klaver (met opge trokken of verwijderde zaaipijpen) geeft niet alleen een zekerder opkomst (vooral bij witte klaver waar bij breedwerpige zaai een voorwaarde is, daar ze 'gauw te diep valt), maar betekent vooral, dat latei- een groeistofbespuiting in het hoofdgewas minder vat op de klaver heeft. Een groot deel van de klaverplantjes profiteert bij de groeistofbespuiting immers van het „paraplu-effect" van het graan gewas, terwijl bij rijenzaai van de klaver de nevel juist daar de grond treft, waar de klaver staat (d.i. tussen de graanrijen). DE ONKRUIDBESTRIJDING Kan men het (zaad)onkruid in gerst met mecha nische hulpmiddelen zoals eg en wiedmachine niet de baas en moet men ingrijpen met een DNOC-be- spuiting, dan deze toepassen in het 2- a 3-bladsta- dium en de laagste dosering aanhouden. Dit laatste is nodig .voor de gerst, maar voldoende voor het onkruid. Drie tot vijf dagen na de bespuiting kan men klaver inzaaien. Heeft men te maken met MCPA-gevoelige on kruiden, dan kan beter later een MCPA-bespuiting gegeven worden, vooral wanneer rode klaver wordt ingezaaid. Deze klaver verdraagt een groeistof bespuiting nl. tamelijk goed. GEEN KLAVER IN ZOMERTARWE In zomertarwe kan men beter geen klaver zaaien, daar deze doorgaans niet gelukt (te laat van stam). Lukt ze wel, dan heeft er iets aan de zomer tarwe gemankeerd en zulks'mogen we toch niet als uitgangspunt nemen. Van witte klaver kan men met de helft van het gewicht aan zaaizaad volstaan als men gewoon is te gebruiken van rode en hopperupsklaver. R.L.V.D. GOES O. HOEKSTRA. Woensdag 16 mei aanstaande zal in Den Haag voor belanghebbenden, een zitdag worden gehouden van landbouwattaché's, verbonden aan Nederlandse diplomatieke vertegenwoordigingen. De volgende landen behoren tot het ambtsgebied van de aanwezige landbouwattaché's: Canada, Ver enigde Staten en Porto Rico, Mexico, Guatemala. Honduras, Salvador, Cuba, Haiti en de Domini- kaanse Republiek, Venezuela, Costa Rica, Panama, Nicaragua, Ecuador, Columbia en de British West- Indian Fed., Argentinië, Brazilië, Bolivia, Chili, Peru, Paraguay en Uruguay, Australië, India, Ni geria, Libanon, Syrië, Jordanië, Irak, Turkije, Egypte en de Soedan, Denemarken, Noorwegen, Zweden, Duitse Bondsrepubliek, Groot-Brittannië, Ierland, IJsland, België en Luxemburg, Frankrijk, Italië en Tunesië. Aanvragen voor een afspraak dienen vóór 9 mei 1962 te zijn ingediend bij het ministerie van Land bouw en Visserij, directie A. V. B., Ie Van den Boschstraat 4, (kamer 8313) Den Haag, onder ver melding van de landen en onderwerpen, waarover men wenst te spreken. JYIT jaar vindt de keuring plaats op woensdag 25 april, op het welbekende en fraai gelegen keuringsterrein achter Hotel Stegeman. Het aan tal inzendingen op deze lustrumkeuring overtreft alle voorgaande, zodat het tijdstip van aanvang is gesteld op 9.30 uur. Er zal ook dit jaar weer in drie ringen worden gekeurd. Na afloop van de keuringen wordt weer het tra ditionele défilé gehouden. Door het plaatsen van een overdekte tribune zal de service aan het pu bliek nog weer worden uitgebreid. Deze 10e Cen trale Keuring te Ommen, is groter dan ooit te voren. De toegang is wederom gratis. Het Bedrijfspensioenfonds voor de Landbouw deelt mede, dat de heer mr. J. W. Harbers, direc teur van het Bedrijfspensioenfonds voor de Land bouw per 1 juli 1962 benoemd is tot directeur van het Rayon-Pensioenfonds van het A. K. U.-per- soneel. APRIL-O VERZICHT "LJET abnormaal late voorjaar is van grote invloed op de contractteelt voor de conservenindustrie, daar de vlotte afzet van groentenconserven de komende verwerkingscam pagne zal animeren. Dit geldt in de eerste plaats voor de contractteelt van doperwten voor zover deze nog door om- zaaien van mislukte percelen kan worden uitgebreid, even tueel met een garantieprijs per ha voor laat zaaien, zoals reeds is voorzien in de contracten voor de diepvriesindustrie in vorige jaren. De financiële opbrengst voor groen te oogsten erwten, waaronder ook ter aanvulling te velde aan te kopen geschikte percelen landbouwerwten, varieert sterk door verschil in ras, groei-omstandigheden en kwaliteit, van 1000, tot 2000,per ha, soms lager, soms nog belangrijk hoger, waarbij ook de prijs van het door de fabriek te leveren zaaigoed uiteenloopt. Tot dusver was de animo bij de telers voor de doperwtenindustrie groter vanwege de on gunstige marktpositie van rijpe landbouwerwten. Inmiddels is de prijs daarvan echter voor de oude alsnog danig verbeterd tot 40,a 50,van boeren- schoon tot 3 9/o geschoond produkt en voor de groene erwten en schokkers nog aanzienlijk hoger. Voor de nieuwe oogst, welke teeltinkrimping belangrijk lager kan worden geraamd, gaan de verkoopprijzen daar nog boven uit, voor 3 schokkers tot boven 60,per 100 kg. T\E nu abnormaal hoge veilingnoteringen voor tal van wintergroenten als gevolg van de verlate voorjaarsgroenten en de steeds sterk wisselende .veilingnoteringen voor tal van voor de conservenindustrie geschikte groente gewassen, animeren de conservenindustrie tot contractteelt tegen een „vastere" prijs, èn om de grondstofvoorziening in te dekken. Om daarbij ook nog ver zekerd te zijn van een meer uniforme kwaliteit, ligt het voor de hand ook van industriezijde collectieve contractteelt via de tuinbouwveilingen te bevorderen. Hierdoor krijgen de veilingen een tweeledige taak, aangepast aan de veel ■grotere vrijheid in de volle-gronds groenteteelt en contractteelt op akker bouwbedrijven, met passende teeltvoorwaarden en een prijsvorming die door 'deskundige tuinbouw-autoriteiten voor beide partijen aan de marktpositie .wordt getoetst. T\E natte, zachte winter, maar met veel opvriezen, heeft reeds vele percelen wintergraan geheel of gedeeltelijk doen overzaaien met zomergraan. Maar ook zomergraan zal op slempig land zodanig mislukken dat nog ..Westerwolds raaigraszaad" werd gecontracteerd voor 65,als landras tot 100,voor de minder opbrengst gevende selecties. De marktpositie van Westerwoldsraai, waarvan de teelt in 1961 met contractprgzen tot c.a. 80,voor landras sterk werd uitgebreid, is zó ongunstig dat de exportprijs voor geplombeerd zaad tot 65,a 70,per 100 kg is gedaald. De sterke teeltinkrimping als reactie, zal evenwel de markt weer kunnen herstellen, terwijl het eenjarige Wester woldsraai geschikt is om laat te zaaien. De uitzaai van tweejarige graszaden is verdeeld over het voorjaar onder dekvrucht en de nazomer, zodat de marktpositie daarvan door de contractfirma's od laneere termiin moet worden geriskeerd in vaste contractprijzen van b.v. f 90,per 100 kg voor Italiaans- raai, c.a. 150,voor Engels-raai en c.a. f 170,voor beemdlangbloem. TAE participatie-contractprijzen voor veldbeemd, roodzwenk en de minder be- tekenende fijne graszaden, kunnen voor oogst 1961 eerst in mei/juni aan het einde van het verkoopseizoen, als de nieuwe oogst al weer aanstaande is, worden vastgesteld. Voor veldbeemd zullen de telersprijzen, geoordeeld naar de betreffende marktsituatie 200,per 100 kg droog en schoon zaad kunnen benaderen. Voor selecties met minder opbrengst en meer kiemkrachtrisico tenminste het dubbele, maar anderzijds moet rekening gehouden worden met extra kwaliteitsvoorwaarden, kiemkrachtnormen en schoningskosten, die uit gaan boven de algemene teeltvoorwaarden welke nog uit 1955 dateren. Voor roodzwenk is de marktpositie echter zodanig in mineur dat soms de partici- patieprijs op tenminste 100,is geconditioneerd, zoals ook bij andere gras zaden de vaste en de participatieprijs wel eens worden gecombineerd b.v. met 130,plus de helft van hetgeen de gemiddelde groothandelsprijs daar boven uit komt. Overigens dient de verzorging van de graszaadpercelen met behulp van deskundige voorlichting plaats te vinden, want gezien de subtiele markt situatie zal de graszaadteelt wel tot schoon land worden beperkt. T\E contractteelt van bieicnzaden, met Groningen als domein, is afhankelijk van de pootbietenvoorziening, daar de pootbieten niet alle goed door de winter plegen te komen. Daarom wordt luchtgekoelde bewaring toegepast en worden proeven genomen met overwintering zonder rooien, zoals gebruikelijk bij knolzaad dat dit jaar echter door gejarowiseerd zaad moest worden vervangen. Eveneens tegen contractprijzen van ongeveer 100,per 100 kg, maar met het risico dat bij te laat zaaien het gewas niet doorschiet en mislukt. Voederbieten- zaad loopt in areaal terug door minder afzet, hoewel voederbieten dit voorjaar in prijs opliepen van beneden 20,tot boven ƒ30,per ton; ongeveer het exportprijsniveau voor „magere" suiker. De suikerbietenzaadteelt is zeer ge baat met mechanisatie van het poten en het oogsten. Naar verluidt verplaatsen meerdere contractfirma's hun vermeerdering deels naar het buitenland. De participatie-contractteelt van suikerbietenzaad wordt voor oogst 1961 op een telersprijs van c.a. 135,per 100 kg geraamd. Zowel het kweken als de be werking worden zoveel mogelijk gericht op het „raffineren" tot éénkiemig zaad en precisie-zaaien. T"yE marktpositie van iuinbouwzaden laat zich in de jongste exportcijfers nogal gunstig aanzien. Weliswaar worden tuinbouwpeulvruchten deels in landen met een gunstiger klimaat vermeerderd, maar de als regel vaste contractprijzen maken een berekening van een normale opbrengst gemakkelijk. Voor tuin- bouwzaden zonder consumptie waarde is echter het kiemkrachtrisico vaak door slaggevend waardoor spinaziezaad-oogst 1961 weer hier en daar stroppen heeft opgeleverd. Anders dan bij grote arealen graszaad en suikerbietenzaad zijn bij kleine arealen contractzaden de mogelijkheden tot vermenging met partijen van hogere kiemkracht dikwijls zeer beperkt. Ook voorraden overjarige zaai zaden kunnen daarom de marktsituatie van contractteeltgewassen alleen bij hoge kiemkracht en deskundige opslag belasten.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1962 | | pagina 4