Dagelijks Bestuur Z.L.M. vergaderde r J 379 Opneming bedrijf N.V. de Wed. A. Schippers te Kamperland in Coöp. Noord-Beveland In dit mimsncr o.m. v VRIJDAG 2 APRIL 1962 ALGEMENE VERGADERING DER Z. L. M. TAPTOE GOES In aansluiting op onze vorige mededelin gen over de .Taptoe Goes" delen wij mede. dat men nog tot 25 april a.s. de tijd heeft plaatskaarteiï aan te vragen hij de Secretaris van de plaatselijke afdeling der Z. L. M. Het bovenstaande geldt niet voor die afdelingen, die zelf nog met een actie onder de leden bezig zijn. Degenen, die wel de kaart bij de secretaris van de plaatselijke afdeling hebben ingeleverd, doch het geld nog niet hebben afgedragen, verzoeken wij dit vóór 26 april te doen. Na 26 april kan men nog wel plaatskaarten aanvragen, doch dan uitsluitend bij het Secretariaat der Z.L. M., Landbouwhuis te Goes. iv Teleurstelling over aardappelbeleid; wordt er met twee maten gemeten Verwerpelijk beleid suikerbietengarantieprijs t- Vlasteeltregeling toch overwogen ->■ Aandringen op verbod van invoer van varkens in Zeeland Rapport Z. L. M.-Commissie over de Wet Vervreem ding Landbouwgronden bijna gereed •A' Batig saldo Tentoonstelling Noord-Beveland KORT V ERSLAG VAN DE VERG ADERING V AN HET DAGELIJKS BESTUUR DER Z. L. M. GEHOUDEN OP MAANDAG 16 APRIL 1962 TE THOLEN De voorzitter ir. M A. Geuze, opent de vergadering en heet de aanwezigen van harte welkom. Spreker verwelkomt speciaal de heer W. de Grooff, die voor de eerste maal de vergadering als advi serend lid bijwoont. T Dc heer De Grooff dankt de voorzitter en verwacht een vruchtbare samenwerking tussen t Z. L. M.- bestuur en de Inspectie van de Veeartsenijkundige Dienst. Prof. Dr. J. Sneep aanvaardde het ambt van hoogleraar in de Plantenveredeling aan de Land bouwhogeschool te Wageningen met een rede over /Plantenveredeling in beweging". Naar wij van het Landbouw Coöperatie Cen trum van Z. W. Nederland vernemen zal met in gang van 1 mei 1962 het bedrijf van N.V. de Wed. A. Schippers in Kamperland opgenomen worden in de coöperatieve landbouw vereniging „Noord- Beveland" te Kortgene. Deze stap is het gevolg van de revolutionaire ontwikkeling, die de mechanisatie van de oogst op Noord-Bevel and te zien geeft. De aanvoer van gra nen en peulvruchten in zakken zal binnen enkele jaren praktisch volledig vervangen zijn door de gestorte levering en levering in kisten. De betrok ken opslag- en bewerkingsbedrijven worden daar door geconfronteerd met grote financiële en orga nisatorische problemen. Dc twee naast elkaar wer kende bedrijven zouden zich op eigen gelegenheid op deze veranderende omstandigheden moeten aanpassen, met voor ieder als konsekwentie een overcapaciteit voor de ontvangst. Thans is het mogelijk geworden de aanvoer, op slag en bewerking op de meest doelmatige wijze te regelen. Daardoor wordt verspilling van tijd en geld voorkomen. De aanvoer zal op de meest een voudige wijze kunnen geschieden doordat iedere landbouwer kan leveren aan het voor hem dichtst bijzijnde bedrijf te Kortgene of te Kamperland. De direkteur van de N. V. de Wed. A. Schippers, de heer I. Ligthart Schenk, blijft aan het bedrijf verbonden. De eigenaar van de N. V., de heer A. J. Schippers, gaat zich uit het zakenleven terug trekken. De nieuwe constellatie waarbij twee bloeiende bedrijven die tot nu toe in open mededinging naast elkaar bestonden tot samenwerking komen moet van groot belang worden geacht voor de Noord- bevelandse landbouw. GRANEN 0E E. E. G. regeling voor granen zal op 1 juli a.s. in werking treden. Reeds zijn door de Europese Commissie minima en maxima vastge steld, waarbinnen de regeringen der zes landen hun graanprijzen moeten vaststellen. Voor onze prijzen betekent het voor oogst 1962 geen grote verandering. Nadere regelingen voor het prijs- en innamésysteem worden op hét ogenblik uitge werkt. WET VERVREEMDING LANDBOUWGRONDEN De Z.L.M.-kommissie, die is ingesteld om do vraagstukken rondom het al of niet afschaffen van de Wet Vervreemding Landbouwgronden te bestuderen, hoopt tegen de volgende vergadering met haar rapport klaar te zijn. Alsdan zal het Bestuur een definitief standpunt innemen. MOND- EN KLAUWZEER Het mond- en klauwzeer bij varkens grijpt in enkele oostelijke provincies en Limburg nog steeds sterk om zich heen. De varkens worden thans naar do destructor gebracht teneinde kans op besmet ting tot het uiterste te beperken. Onze rundvee stapel is door het vaccineren geheel vrij van de ziekte. Hierdoor zijn er geen belemmeringen van het buitenland. Het Dagelijks Bestuur besloot, teneinde Zee land geheel vrij te houden, bij de Minister aan te dringen op een verbod van invoer van alle varkens in Zeeland met uitzondering van slaclit- varkens. oio direkt naar de slachthuizen worden vervoerd om daar geslacht te worden. Adhesie zal worden gevraagd aan de Gewestelijke Raad van het Landbouwschap. TUINBOUW HET Bestuur besluit een oproep te plaatsen voor het aantrekken van een funktionaris voor de afdeling Tuinbouw. De Tuinbouwkcmmissie in de nieuwe samen stelling zal binnenkort bijeen worden geroepen. Dc heer P. J. J. Dekker deelt mede. dat in de sector tuinbouw ook van tekorten sprake is. De prijzen, vooral van groente, zijn sterk gestegen. Het fruit van de vorige oogst is bijna afgezet. ONDERWIJS De nieuwe bestuursvorm voor de Landbouw- huishoudschool te Schoondijke wordt goedgekeurd. Een samenwerking met de C. B. T. B. is hier tot stand gekomen. De opening van het nieuwe gebouw van dc Christelijke Lagere Landbouwschool te Middel burg zal op 9 juli geschieden. De heren J. Smallegangc en C. Traas worden herbenoemd in de Kommissie Landbouwonderwijs. ALGEMENE VERGADERING HET Dagelijks Bestuur zal op 26 mei te Goes bijeenkomen te 9 uur, waarna om 10 uur de Hoofdbestuursvergadering volgt. De Algemene Vergadering vindt om 2.15 uur te Goes plaats. Des avonds wordt in samenwerking met de V. V. V. Goes de Taptoe georganiseerd. Medegedeeld wordt dat de Tentoonstelling Noord-Beveland 1961 een batig saldo van 1.572,- - heeft opgeleverd, waarvoor aap de organisatoren door het Dagelijks Bestuur hulde wordt gebracht. AKKERBOUW |YE heer J. B. Becu doet mededelingen over de laatste ontwikkeling op het gebied van do akkerbouw. In het algemeen kan gesteld worden, dat in enkele weken tijds de voorraadpositie van verschillende produkten sterk is veranderd en alle verwachtingen te dezen aanzien verkeerd bleken te zijn. AARDAPPELEN De laatste weken zijn de prijzen sterk opge lopen. Het is bekend, dat tot begin maart de op brengst voor de telers aan de zeer matige kant is geweest. Slechts weinigen profiteren daardoor van de geslegen prijzen. In de achter ons liggende week heeft de poli tiek zich met de aardappelen bemoeid en heeft de Minister besloten de export aan banden te leggen. Hoewel er in dc vergadering- van het Dagelijks Bestuur zeker begrip bestaat, voor het feit, dat de Minister van Landbouw niet het risiko wil lopen dat er op een gegeven ogenblik in ons land geen aardappelen meer zijn, is het nog de vraag of dc voorraadpositie uiteindelijk zo krap is. Bijzonder onaangenaam doet het aan. dat thans wordt ingegrepen, terwijl verleden jaar, toen de aardappelprijs tot 2 cent was inge stort geen enkele maatregel werd getroffen. Dit wekt de indruk dat er met twee maten ge meten- wordt. Het Dagelijks Bestuur heeft, al deze feiten over ziende, met grote teleurstelling- kennis genomen van het feit, dat than»; de export gecontingenteerd is, waardoor de mogelijkheid tot compensatie voor de verliezen van verleden jaar wordt afgesneden. SUIKERBIETEN DE magere suiker van de oogst 1960 is geruimd. Het ziet er naar uit dat ook het overschot suiker van oogst 1961 voor het einde van het sei zoen grotendeels geruimd zou kunnen worden. Er zijn, zoals reeds in het Zeeuws Landbouwblad is gepubliceerd, moeilijkheden gerezen ten aan zien van de verwerkingskosten der bieten. Met name zou de premie voor vroege en late levering niet meer in deze kosten verrekend mogen worden. Dit zou betekenen, dat de contractprijs 0,70 per ton lager komt te liggen, terwijl de Minister een bietenprijs heeft gegarandeerd, die 0,50 hoger ligt dan vorig jaar. Het Tweede-Kamerlid de heer Den Ilartog heeft hierover inmiddels vragen aan dë Minister gesteld. Het Dagelijks Bestuur heeft met zeer veel on genoegen kennis genomen van het feit, dat er zonder overleg met het Bestuur van het Land bouwschap door de Minister besloten is de suikerbietenprijs in feite met ƒ0,70 per ton te verlagen, terwijl aan de telers 0,50 verhoging werd gegarandeerd. Het Bestuur acht een der gelijk beleid verwerpelijk. VLAS Enig lichtpunt is, dat dc Minister thans sterk overweegt voor de vlasteelt een zelfde regeling in het leven te roepen als enkele jaren geleden. "N In dit nummer van 32 pagina's: "k Over de inzaai van stoppel- klaver en de contractzaadteelt pag. 380 E. E. G. boeren te Milaan bij een, waar ook Dr. Mansholt het woord voerde pag. 381383 50 jaren openluchtmuseum; een suggestie voor een uit stapje met de Paasdagen pag. 382 Het D. B. bezocht een- viertal Landbouwhuishoudscholen pag. 381 tV De verzorging van de gewas sen in het voorjaar dat er nu toch schijnt te komen pag. 387 ■fe In de tuinbouwrubriek van 6 pagina's worden dc mogelijk heden van de nachtvorstbe- strijding besproken, vele ad viezen over ziektebestrijding gegeven en in een uitvoerig artikel aandacht besteed aan de glastuinbouw in Zeeland pag. 380 t/m 395 De Belgische nieuwsbrief- schrijver weer terug op Markt en Boeren jeugd pag. 397 pag. 401406 ZITDAGEN Boekhoudbureau Z.L.M. pag. 378

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1962 | | pagina 3