transport van granen Een nieuwe bodemkaart van Nederland 399 DE AARDAPPELPRIJZEN AARDAPPELVOORRADEN PER 15 MAART 1962 MUTATIES DISTRICTSAGENT B. V. A. B. gezamenlijk verkoopprogramme van KGOiJMAN N.V.- BLAAKSEDIIK - TEL 01862-404 KRACHT N.V.- OEN HAAG ZANDV00RT TEL. 070-33173702507-3882 KONGSKIIOE MASKINFABRIK A/SBREDA TEl. 01600-34494 VRIJDAG 20 APRIL 1962 TWAALF jaren geleden verscheen de eerste Bodemkaart van Nederland, die berustte op modern veldbodemkundig onderzoek. De aanleiding tot deze uitgave was het 4e Internationale Bodem- kundige Congres, dat in 1950 in Amsterdam werd gehouden. De kaart was het bodemkundige visite-kaartje van een nog jonge dienst: de Stichting voor Bo- demkartering, opgericht in 1945. Oprichter en eerste directeur was prof. dr. ir. C. H. Edelman, een bodemkundige van internationale vermaardheid. Tot heden was deze kaart, waarop de bodemgesteld heid van Nederland in'n zestigtal onderscheidingen staat aangegeven op een schaal 1:400.000 (1 cm 4 km), het enige landelijke overzicht van onze bodem. Thans heeft de Stichting voor Bodemkarte- ring een nieuwe bodemkaart uitgegeven, ditmaal op een schaal 1200.000 1 cm op de kaart 2 km in het veld) met ruim 180 onderscheidingen. Door een vernuftige toepassing van kleuren en ge kleurde tekens (8 kleuren en 6 lijnrasters) is het gelukt een zo groot aantal bodemeenheden op een fraaie kaart af te beelden. Tegelijkertijd komen echter de natuurlijke landschappen duidelijk in het gekleurde kaartbeeld tot uiting. KENNIS VAN DE BODEM IS NOODZAKELIJK Voor een dicht bevolkt land als het onze is een grondige kennis van de bodem noodzakelijk. Onze Nederlandse land-, tuin- en bosbouw moet in het steeds meer één wordende West-Europa eco nomisch en sociaal mee kunnen. Het toenemende tekort aan arbeidskrachten en de verkorting van de werktijden dwingen tot steeds verder gaande rationalisatie en mechanisatie. Onze groeiende ste den en dorpen eisen telkens landbouwgrond op voor de bouw van woningen, industrieën en recre atieterreinen. De verkeersstroom wordt ieder Stijging veroorzaakt door internatinoale schaarste en grote exportvraag Al' schriftelijke vragen van het lid van de Tweede Kamer, de heer Reehorst, over het verloop van de aardappelprijzen sinds 1 maart '62 komt Minister Marijnen tot de conclusie, dat al leen bijzondere omstandigheden tot ingrijpen kun nen noodzaken in een ontwikkeling, die inhaerent is aan een vrije markt en waarbij in tegen stelling tot het voorjaar van 1961 ditmaal de prijs naar boven is uitgeslagen. De bijzondere om standigheden, die inmiddels tot contingentering van de export van aardappelen hebben geleid, zijn gelegen in de kans, dat door de abnormaal sterke exportvraag de binnenlandse voorziening in gevaar wordt gebracht en bovendien verdere prijsstijging zou moeten worden verwacht. De export had op 5 april jJ. een omvang van 235.000 ton bereikt tegen 205.000 ton per 1 maart j.l. (totaal, zand en klei). Volgens de Rotterdamse noteringen waren voor de belangrijkste export- rassen Bintje en Furore de prijzen voor aankoop door de landhandel aan exporteurs respectievelijk opgelopen van 17,50 tot 31,en van 13,75 tot 28,Volgens een steekproefinventarisatie per 15 maart j.l. waren de voorraden 150.000 ton klei- aardappelen en 40.000 ton zandaardappelen, in totaal 190.000 ton. Het Produkt schap voor Aardappelen deelde mede dal volgens de op 15 maart j.l. uitgevoerde inventarisatie op die datum nog 262.000 ton „con sumptie- en pootaardappelen gescliikt voor afleve ring" bij telers en handelaren voorradig was. Hiervan bestond 216.000 ton uit klei-aardappelen en 46.000 ton uit zandaardappelen. Deze hoeveel heden waren dus op genoemde datum nog be schikbaar voor de binnenlandse voorziening met consumptie aardappelen en de export, terwijl hier van een kleiner deel nodig is voor uitplant. Ten opzichte van de op 26 januari j.l. gehouden inventarisatie zyn de voorraden klei-aardappelen met 42% en de voorraden zandaardappelen met 50 verminderd. De districtsagent voor de Sociale Verzekering in de Landbouw te Oostburg, de heer J. D. Haak treedt wegens aanvaarding van een andere funktie sedert 20 april 1962 niet meer als zodanig op. Als tijdelijk districtsagent is benoemd de heer O. J. Almekinders, Sluissestraat 19 te Zuidzande, tel. no. 01170—2409. Belanghebbenden wordt erop gewezen, dat zij zich omtrent kwesties welke de Bedrijfsvereniging voor het Agrarisch Bedrijf of het Bedrijfspen sioenfonds voor de Landbouw 'betreffen, kunnen wenden tot de heer Almekinders. jaar groter, het wegennet zal daaraan aangepast worden. Ook daarvoor is grond nodig. Het is dus zaak, dat wij onze grond zo goed mogelijk gebrui ken. Dat is nog lang niet overal het geval. Verka veling, ontsluiting, ontwatering en afwatering be hoeven nog in vele gebieden verbetering. Dat ge beurt in ons land met steun van de overheid thans op grote schaal door ruilverkaveling. Daarbij blijkt de bodemkaart steeds meer een onmisbaar hulpmiddel. WAT IS EEN BODEMKAART De Stichting voor Bodemkartering heeft tot taak de opbouw en de blijvende eigenschappen van de grond te onderzoeken. Ervaren specialisten voeren het veldwerk uit onder leiding van bodemkun- digen, die hun opleiding hebben ontvangen aan de Landbouwhogeschool in Wageningen, Fysisch en chemisch laboratoriumonderzoek steunt en ver fijnt het veldwerk. Door al deze gegevens is de bo demkundige in staat de gronden van Nederland naar hun kenmerken en eigenschappen in te de len, in het terrein te herkennen en te omgrenzen. De onderscheiden eenheden worden daarbij in kleuren op een kaart afgebeeld. Een dergelijke kaart wordt bodemkaart genoemd. De bodemkaart geeft dus 'n geordend beeld van de vele vormen van de bodem. Daardoor is het mo gelijk grote gebieden te overzien en te vergelij ken. Dit is van groot belang bij de opzet van alle maatregelen en plannen, waarbij de grond op een of andere manier is betrokken zowel in als buiten de landbouw. Bodemkaarten vinden dan ook de laatste jaren een steeds uitgebreider toepassing op vele gebieden van de planologie, in de cultuur techniek bij ruilverkavelingen, verbetering van de afwatering, grondverbeteringen, in het landbouw kundig onderzoek en in het algemene en vaktech nische onderwijs. INHOUD De bodemkaart van Nederland, schaal 1200.000, is verdeeld in 9 bladen. Blad 10 bevat de legenda en een korte verklaring van de gebruikte termen. Blad 1: Groningen en Drente; blad 2: Friesland; blad 3Overijssel, de Noordoostpolder en Ooste lijk Flevoland; blad 4: Gelderland; blad 5: Noord- Holland; blad 6: Zuid-Holland en Utrecht; blad 7: Zeeland; blad 8Noord-Brabant; blad 9Limburg blad 10: legenda en verklaring van gebruikte ter men. MOGELIJKHEDEN VAN LEVERING De bodemkaart van Nederland, schaal 1200.000, wordt gevouwen geleverd in map met zware buck- ram-band (23 x 29 cm). Bovendien kunnen de kaartbladen afzonderlijk, niet gevouwen, worden geleverd. Ook de legendabladen zijn los verkrijgbaar. 9 kaartbladen -f legendablad gevouwen in band 30.-; losse kaartbladen, niet gevouwen, per stuk 3.50; legendablad (Nederlands) 1.-; legenda blad (Engels) 2.50. Losse bladen exclusief ver zendkosten. De kaart kan rechtstreeks of via de boekhandel worden besteld bijCentrum voor Landbouwpu- blikaties en Landbouwdocumentatie, Generaal Foulkesweg la, Wageningen. Een toelichtende be schrijving zal veschijnen onder de titelDe bodem van Nederland. Deze bevat alle gegevens, waarop de bodemkaart berust. AfzonclcrUjkii meer uit gebreide brochure's van al onze artikelen op aw vraae verfo-ijgbaar,

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1962 | | pagina 23