Glastuinbouw in Zeeland F ruitteelt wenken 395 het einddoel blad- en bloedluizen vruchtbladrollers schurft klein fruit rondkn opbestrijdin G in zwarte bessen STAND VAN DE GROENTEGEWASSEN OP 6 APRIL '6.2 VRIJDAG 20 APRIL 1962 (Vervolg van pag. 393) Wagentjes of kruiwagens mét rubberbanden rijden hierop erg licht en zijn beter wendbaar dan wat ook op rails. Reeds is men soms overgegaan op een transportbaan door de kas, hetgeen dus een hangende wijze van transport mogelijk maakt. Dit vergt echter naar onze mening een vrij dure constructie. Indien men een bedrijf heeft met zgn. „zware verwarming" dan is de be heersing van de luchttemperatuur geen probleem meer, doch ook de grond- temperatuur kan men dan desgewenst in de hand hebben. Transport van kweekkas naar warenhuis per buiswagentje op rubberwlel In cie koude kassen kan men grondvcrwarming tot stand brengen door het telen op broeiveur, doch in de verwarmde kassen en warenhuizen maakt men gebruik van warm water dat door kunststofbuizen door de grond wordt ge leid. De buizen liggen 35 cm diep om de grondbewerking niet te hinderen, terwijl ook aan- en afvoerleidingen 35 cm van elkaar af liggen. Bij dit systeem is de temperatuur van het aangevoerde water niet hoger dan 40° C, om snelle uitdroging van de grond tegen te gaan. Ook het grondstomen als ontsmettingsmethode wordt mogelijk door een eigen ketelinstallatie. Met slangen, aangesloten op de installatie, wordt de stoom aangevoerd en geleid onder plastic kleden, die aan de kanten worden verzwaard met zandzakken. Na enkele uren begint het plastic op te bollen en is de stoom in de grond gedrongen tot 20 cm diep. Daar is dan een temperatuur van 80° C. bereikt. Het stomen is altijd een dure aangelegenheid, doch deze methode spaart tijd en geld, omdat minder arbeid nodig is. PLASTIC IN DE TUINBOUW 7AGEN we hierboven reeds dat plastic zijn nut kan hebben, er zijn nog meer mogelijkheden waarbij we het kunnen gebruiken, zo b.v. plastic onder de planten ter bestrijding van onkruid en verwarming van de grond of over de planten om warm te behouden. Verder is zwart plastic geschikt bij het toepassen van korte-dag belichting bij o.a. meloenen en aardbeien. Doorzichtig plastic zagen we ook toegepast door een tuinder die daarmede een deel van zijn kas tijdelijk als kweekafdeling voor tomatenplantjes had ingericht. De techniek is van grote betekenis en zal een steeds grotere rol spelen bij de groenteteelt onder glas. Mechanisatie ere automatisering doen overal hun intrede en in de laatste fase het hypermoderne warenhuis is reeds veel handarbeid verdwenen. Op het eerder gememoreerde bedrijf van 7 ha onder glas zijn b.v. het luch ten, het bijmesten via de regenleiding, de grondbewerking, de mestversprei- ding, het stomen, en het transport gemechaniseerd en ten dele geheel geauto matiseerd. Toch zal er nog lang en wellicht altijd werk overblijven dat met de hand moet worden gedaan. Op een groot bedrijf van ruim 4000 m2 staand glas in Transport op rails in het warenhuis. De Hylo-kachel en de electrische ventilator. Twee onmisbare hulpmiddelen in de sla-kas. onze provincie waar de verwarming, de beregening, het grondstomen op mo derne wijze geschiedt, zagen we hoe 5000 komkommerplanten werden uitgezet, van water voorzien en touwtjes werden gespannen. Dat zijn vele uren hand- Werk. Elders werden perspotten gemaakt en tomatenplantjes in de kweekkas van potten voorzien. Ook dit kan nu eenmaal niet machinaal gebeuren en zo komen wij weer terecht bij het arbeidsprobleem, ondanks de vele mogelijkheden die er zijn om tijd en arbeidskracht te sparen. Een voorbeeld daarvan ontmoetten we kortgeleden nog bij een tuinder, die met zijn rugnevelspuit zineb in de electrische ventilator blies, waardoor dit heel snel door de hele kas werd verspreid. WIJ hebben hierboven enkele grepen gedaan uit hetgeen een glastuinder zoal kan bezighouden vanaf de eerste misschien nog bescheiden koude kas tot het grote moderne warenhuis. Veel is hier onbesproken gebleven, bijv. de financiering, de teelttechnische bijzonderheden, enz. Het gehele terrein van de glastuinbouw is evenwel enorm groot en ge varieerd, zodat op elk onderdeel uitvoerig nog eens de nadruk zal moeten worden gelegd. Vast staat dat de Zeeuwse tuinder stap voor stap de weg naar het moderne bedrijf van misschrien niet al te grote omvang zal moeten opgaan. Men kan veel leren door zelf te experimenteren en bij collega's, die reeds een stap ver der zijn eens rond! te kijken. Zeeland telt reeds enkele zeer goed geoutilleerde kassen en warenhuizen, die het voorbeeld hebben gegeven. Wij zijn ervan over tuigd dat anderen zullen volgen en dat het doel Zeeland een tuin in de. Delta eens zal worden bereikt. v. Y. De bladluizen komen uit de wintereieren. Ook de bloedluis is reeds actief. Geadviseerd wordt in de komende dagen (vooral bij oplopende tempera turen) een bespuiting tegen beide insekten uit te voeren. Bij gelijktijdige bestrijding van blad- en bloedluis moet het betreffende bestrijdingsmiddel in bloedluisconcentratie gebruikt worden. Meestal zal een herhaling van de bestrijding met een tus senruimte van plm. 14 dagen nodig zijn. De eerste rupsjes zijn uit de spinsels gekomen. Gelijktijdig met de blad- en bloedluizen kunnen deze bestreden worden. STA MBASISROT Behandel de stammen van uw Cox's O. P. met de bekende middelen. Let op de uitbreiding van deze zwam. De ascosporen zijn rijp, zodat bij hiervoor gun stige weersofnstandigheden infectie op kan treden. Voor schurft zal geen waarschuwingskaart meer verzonden worden. De eerste bespuiting tegen de mijten die de rond- knop veroorzaken moet in de week na Pasen uit gevoerd worden. Men dient dit vier keer te doen met tussenpozen van een week. Denk ook om de luisbestriidincr in Klein Fruit! Gedurende de afgelopen periode kwam geen nachtvorst voor. De maximumtemperatuur bleef aan de lage kant. Vooral in de tweede week viel veel neerslag. Het aantal uren zonneschijn was gering. Er kon nu pas een begin woixlen gemaakt met het uitplanten en zaaien in de open grond. Bij de gewassen onder glas is de winterandijvie grotendeels geoogst. De produlctie van winterkom- kommers valt wat tegen. Het gewas is in het alge méén licht. De spotvrije en overige typen kom kommers komen later dan normaal in preduktie. Dit laatste is eveneens het geval bij andere gewas sen zoals peen en koude tomaten. Voor zover thans valt te bezien zijn de aardbeien in het gebied van het consulentschap Geldermal- sen de winter gogd doorgekomen.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1962 | | pagina 19