\ouw In j V N EN VOORUITZICHTEN DE PRAKTIJK m Zover zijn wij hier echter nog lang niet. Toch kan men reeds gaan overwegen of bij een dergelijke ont wikkeling in het verschiet het stichten van tuinbouw centra aan te bevelen is, daar dit vele voordelen kan opleveren ten aanzien van gecentraliseerde water voorziening, aanvoer van materialen, verwarmings systeem, afvoer van producten, *>**7. ken. De rolkas is vooral geschikt voor het bedrijf van 1 a 2 ha met intensieve vollegrondsteelt. De kosten van een rolkas zijn vrij hoog, van 25, tot 35,per m2. Voor Zeeland, waar voorlopig nog veel producten voor directe consumptie worden afgeleverd, is de rol kas voor bepaalde bedrijven zeker op zijn plaats. Beregening in de kassen kan dan toegepast worden indien deze kan worden aangesloten op de ketel installatie van de verwarming. In dat geval is 'iet zelfs mogelijk deze geheel automatisch te doen wer-. ken. TRANSPORT IN DE KASSEN DE WATERVOOR ZIEN! N MEN kan nog wel zonder ver- warming, maar niet zonder water. In verschillende delen van onze provincie is dit probleem door het hoge zoutgehalte, wat men hier en daar aantreft, niet eenvoudig. De waterleiding kan uitkomst bieden, 'doch heeft men een goede put of bron met zoet water, dan kan men zich zelf helpen. Een kleine motor- pomp kan via slangen het water overal brengen en zo zagen we hoe een tuinder zijn aardbeien in de koude kas van water voorzag via een plastic buis dwars over de bed den, met kleine aftakkingen daar waar de drainreeksen in de lengte richting van de bedden liepen. >der i sta elir, ja; z hel IN het volgende zal wat nader worden ingegaan op de practische zijde van de glascultuur. DE KASSENBOUW Gaat men eenmaal van platglas op staand glas over dan is naast de grootte de vraag: wat voor kassen?, De zgn. Venlo-kassen zijn overal bekend en wor-: den gebouwd met een kapbreedte van 3.20 m, een goothoogte van 2.40 m. De ruitlengte is 1.65 m, de dakhelling 25 graden. Een brede overspanning is bij kassen van belang. Ze hebben het voordeel van een steil dak, een grotere nokhoogte, dus meer luchtcirculatie en gelijkmatige temperaturen. De Venlo-warenhuizen worden in ver schillende uitvoeringen gebouwd, n.l. met houten onderbouw, stalen goten, houten dak en gevels of met stalen onderbouw, stalen goten en houten dak en gevels. Een houten Venlo-kas wordt tegenwoordig al ge-: bcuwd voor circa 15,de m2. Het gebruikte staal wordt verzinkt en dit is af doende voor een gebruiksduur van circa 20 jaar. ROLKASSEN EN ROLKAPPEN Temperatuur en vochtigheid worden gemeten en geregeld, zowel overdag als 's nachts. VAN KOUD NAAR WARM AL spoedig zal men in de koude kas iets willen doen om bij vorst wat bij te verwarmen. Vooral de vroege sla heeft daaraan behoefte en veel tuin ders gebruiken thans oliekachels CHylo) die afhan kelijk van het aantal een goed hulpmiddel zijn. Gebleken is dat deze tevens door CO2 (koolzuur) - vorming een zeer gunstige werking vooral op sla uitoefenen. Men kan deze kachels ook bij tomaten en meloenen gebruiken. De prijs ervan ligt van 120,— tot circa 160,per 'stuk. Ook warmeluchtkachels worden voor vorstwering en vervroeging veel gebruikt. Van hier naar de zware verwarming is nog een hele stap, ook vooral financieel. Veel bedrijven in Zeeland zijn daaraan nog niet toe. We komen daar straks nog even op terug. HIT is een terrein waarop een tuinder altijd nog wat kan verbeteren en vooral nog tijd kan be sparen. Men dient te zorgen dat de transportweg in da kassen en warenhuizen zo kort mogelijk is, maar vooral ook zo goed mogelijk. Natte paden lopen moeilijk, vooral wanneer men volle kisten moet verplaatsen, en als het transport met karretjes of kruiwagens geschiedt vormen ze ook geen genoegen. Hoe groter het oppervlak van de kassen, hoe meer mogelijkheden om het transport te mechaniseren. Men kan dat doen met rails in het middenpad, doch hoewel dit duurder is, ook een betonpad aanleggen (over de volle breedte of in twee smalle stroken). (Zie verder volgende pagina.) Van de Hylo naar zo'n ketelhuis is ceiv hele stap. iten a g>: .nde aai r ii AANVANKELIJK had men het systeem waarbij de hele kas op rails verrolbaar was. Thans ver rolt men alleen de kappen of delen daarvan, hetgeen zeer weinig inspanning vereist en meer mogelijk heden biedt. Groenteteelt in combinatie met aardbeien leent zich voor de koude rolkas zeer goed. Hoofdzaak is een practisch teeltplan op te stellen en de tuinder die de vollegrondsteelt door en door kent en alles van plat-s glas afweet kan met de rolkas zeer economisch wer-

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1962 | | pagina 17