Verzorging van de gewassen in het voorjaar KOPZIEKTE KUNT U VOORKOMEN Snel grasonderzoek wijst gevaarlijke percelen aan TVE verzorgingsperiode in het voorjaar is altijd één van de drukste tijden op het landbouwbedrijf. Door het koude en natte voorjaar verloopt de opkomst van de gewassen traag, zodat oen opéénhoping van de verzorgingswerkzaamheden is te verwachten. Reeds veel onkruid ligt gekiemd in de grond en zal straks gelijk met het gewas weer trachten op te groeien. De onkruidbestrijding en de grondbewerking zijn noodzakelijk voor een vlotte groei van het gewas. Diverse middelen staan ons ten dienste om een goede onkruidbestrijding en grondbewerking in het gewas uit te voeren. c. maaien. Het kopziektegevaar is zeer groot, zelfs met bijvoeren van magnesiumkoek. De kosten van een dergelijk onderzoek bedragen 17,60 per monster. Met dit snelle onderzoek heeft de veehouder een middel in de hand om de percelen die hij gevaarlijk acht in enkele dagen te laten onderzoeken. Dit zijn vooral de percelen dicht bij huis, die dikwijls worden gegierd of gemest en weinig worden gemaaid. Middelen ter bestrijding van onkruid IN de afgelopen jaren heeft de chemische onkruid bestrijding een enorme vlucht genomen. Er zijn vrijwel geen gewassen meer te bedenken, waarin een chemische onkruidbestrijding niet uitgevoerd kan worden. Een chemische onkruidbestrijding zal alleen naast de oudecultuurmaatregelen als schoffe len en eggen een gunstig resultaat kunnen geven. Het is belangrijk, dat het schoffelen en eggen in de gewassen op de juiste wijze en op tijd gebeurt om een goed effect te verkrijgen. De meest hiervoor gebruikte werktuigen zijn de schoffelmachine en de zogenaamde onkruideggen. Het gebruik van deze werktuigen naast elkaar kan tot zeer goede resultaten leiden. Schoffelmachine IN de praktijk zijn diverse typen schoffelmachines in gebruik. Bij alle typen wordt echter hetzelfde doel nagestreeft, namelijk bewerking van de grond èn onkruidbestrijding en wat dit laatste betreft, spe ciaal gericht op de wortelonkruiden. Een goed resul taat met de schoffelmachine mag alleen verwacht worden, wanneer de machine goed afgesteld is en de messen scherp zijn. Het vooraf goed afstellen van de machine blijkt op vele bedrijven nog al wat moeilijkheden op te leveren, zodat dikwijls op het land nog te veel na- gesteld moet worden. Het nut van een goede afstel plank, die eenvoudig zelf gemaakt kan worden, blijkt nog niet overal bekend te zijn. Het is hiermee mogelijk, vooraf vlug en goed af te stellen. Het schoffelen in de gewassen mag ook niet overdreven worden. Het kan zelfs bij wortelonkruiden voor komen, dat éénmaal vroeg schoffelen reeds vol doende is, wanneer later toch een chemische be strijding uitgevoerd wordt, waarbij dan de wortel onkruiden voldoende groot moeten zijn. Onkruidegge TFOOR kleine zaadonkruiden en oppervlakkige in- tensieve grondbewerking, blijkt een goede on kruidegge beter te voldoen dan de schoffelmachine. De ontwikkeling van gewas en onkruid alsmede de bodemgesteldheid spelen een uitermate grote rol om een goed resultaat te krijgen. Het hangt zeer sterk van de bodemomstandigheden af, of de on kruidegge diep, dan wel ondiep werkt. In de handel zijn diverse typen en zwaarten van eggen te verkrijgen. De meest geschikte voor klei gronden is die, met een tanddikte van 6 mm, terwijl voor losse zandgrond 5 mm beter geschikt is. Niette min kan met een dergelijke egge de werking nog te intensief zijn, bijvoorbeeld bij het bieten af eggen na opkomst. Met eenvoudige middelen kan dit meestal evenwel verholpen worden. Bij paardentractie kan ItifEER dan ooit wordt cr dit jaar uitgekeken naar de komst van het eerste gras. De lange winter en de zware veebezetting heb ben de grote ruwvoedervoorraden sneller doen ver minderen dan vele veehouders hebben voorzien. Dit zal er toe bedragen dat de overgang van stal naar weide minder geleidelijk zal kunnen plaats vinden dan velen wel zouden wensen. Deze plotse linge overgang zal het gevaar voor kopziekte zeker doen toenemen. Het is daarom van het grootste belang alle moge lijke voorzorgsmaatregelen te nemen om kopziekte' te voorkomen. Kopziekte magnesiumtekort Het wetenschappelijk onderzoek heeft uitgewezen dat het optreden van kopziekte nauw verband houdt met een tekort aan magnesium bij het dier. Deze magnesiumtekorten kunnen velerlei oorzaak hebben, namelijk bij koud weer in voorjaar en herfst wordt de magnesium minder snel door de planten opgenomen in tegenstelling tot kali en stikstof, zodat het gras een zeer onevenwichtige samenstelling krijgt. Kali en stikstof kunnen ook in overmaat aanwezig zijn in de grond (denk aan gier!). Hoge stikstof- en kaligehalten bemoeilijken verder de opname van magnesium in het lichaam van de koe, namelijk uit de darm in het bloed. Zodoende kan er ook een tekort ontstaan. Verder kan de grond ook te weinig mag nesium bevatten, waardoor de plant en bijgevolg ook het dier te weinig krijgt. De veehouder kan niet aan het gras zien (hoogstens vermoeden) of het kopziekte-gevaarlijk is. Dit kan wèl vastgesteld worden door onderzoek op een laboratorium. Bemesting aanpassen aan behoefte Is het snel mineralenonderzoek een direct middel om het kopziektegevaar te testen, op meer langere termijn bezien zal men er naar dienen te streven om de bemestingstoestand meer evenwichtig te maken. Grondonderzoek is hierbij onmisbaar. Verder is het vooral voor de kopziektebedrijven van belang om eens een monster stalmest en gier opde be- mestingswaarde te laten onderzoeken. Met behulp van deze onderzoekingen is het mogelijk om de be mestingstoestand van de grond in enkele jaren op een normaal peil te krijgen. Een extra bemesting van de gevaarlijke percelen met kieseriet en verder ook het gebruik van mag- nesiumhoudende stikstofmpststoffen is ten zeerste aan te bevelen. Daarbij mogen ook extra voorzorgen, zoals het voeren van magnesium-koekjes, pulp en zo mogelijk nog wat hooi en stro niet uit het oog- worden verloren. Verder zal het aanbeveling ver dienen om te overwegen enkele percelen hooiland .waar de bemestingstoestand in het algemeen veel lager is voor te weiden in de kopziekte-gevaar- lijke tijd. De percelen bij huis kunnen dan worden ingekuild. Vorig jaar leden in ons land plm. 45.000 koeien aan kopziekte, waarvan er bijna 8.000 verloren gingen. Dit betekent een schade van meer dan tien miljoen gulden. Dit zou zeker niet het geval zyn ge weest, als men tijdig onderzoek had laten verrichten. Veehouders, de mogelijkheden zijn erhet ia aan u om er gebruik van te maken. Snel mineralenonderzoek in gras Vorig jaar heeft het Bedrijfslaboratorium voor Grond- en Gewasonderzoek te Oosterbeek de moge lijkheid geopend om snel mineralenonderzoek in gras te laten verrichten in verband met het gevaar voor kopziekte. Er werden toen ruim 80 monsters voor onderzoek ingezonden. Ook dit jaar zal deze mogelijkheid weer bestaan. Verwacht u kopziekte in een bepaald perceel, waarschuw dan de monsternemer. In het labora torium wordt het monster onderzocht op de gehalten aan droge stof, ruw eiwit, kalium en magnesium. Met drie a vier dagen krijgt de veehouder (desge wenst telefonisch) één van de volgende adviezen: a. normaal weiden; b. weiden met beslist bijvoeren van mag nesiumkoekjes; Erwten wiedmessen. Bij afstand van 33 cm. Erwtenmessen en aanaardscharen worden op eenzelfde kant van de plank afgesteld. De aardappelen komen dan op een rijen-afstand van «6 cm. namelijk de egge kort aangespannen worden, waar door de voorste rijen tanden weinig of niet werken. Bij gebruik van een trekker kan de egge hoog aan gespannen of opgehangen worden in een raam. Door de hefinrichting is het mogelijk, de egge op een bepaalde hoogte te houden, waardoor de diepte van werken geregeld wordt. Op de kop-akkers kan de egge uit de grond geheven worden, wat minder schade geeft bij het keren. De werkwijzen zijn hierboven afzonderlijk naar voren gebracht. Het gecombineerd werken met deze werktuigen voldoet in de praktijk zeer goed, waar bij tevens een flinke arbeidsbesparing verkregen kan worden. Een goed gebruik van de onkruidegge op het juiste tijdstip zal op vele bedrijven nog kunnen leiden tot arbeids- en kostenbesparing bij de onkruidbestrijding. A. REMIJN.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1962 | | pagina 11