Man en Paard V SST VRIJDAG 13 APRIL 1962 globaal geraamd zo'n 10 a 20 hoger zal ligge* dan dat op de zandbedrijven. De positie van d« landbouwbedrijven van 10 ha in het akkerbouw» gebied is derhalve ook niet rooskleurig. BEDRIJF EN GEZIN OP DE 10 HA LAND BOUWBEDRIJVEN EN DE FINANCIERING VANDAAG de dag is het zo, dat op verschillen» de bedrijven van deze grootte een trekker; is aangekocht. In de landbouw neemt het aantal paarden af en het aantal trekkers neemt toe. Op bedrijven van 10 ha is dit ons inziens niet juist." Man en paard zijn op deze bedrijven op hun plaats*. Hen doelmatige bedrijfsorganisatie is hier mogelijk met inschakeling van de loonwerker en onderling hulpbetoon. Een landbouwtrekker kost al gauw ƒ10.000, Mechanisatie met trekker en bijbehorende werktui gen Vergt op dergelijke bedrijven een wel uiter mate hoge investering en de jaarlijkse kosten zijn bovendien heel wat hoger in vergelijking met een bearijfsexploitatie met oen span paarden en goede paardewerktuigen. Op de gezinsbedrijven wordt ook nog al eens cent beroep gedaan op de boerin voor de werkzaam heden op het bedrijf. De boerin heeft haar hoofd taak in het gezin. Investeringen voor de verlich ting van haar werk, bijvoorbeeld ten behoeve van een góede woninginrichting, zijn ons inziens veel meer verantwoord dan investering voor trekker en bijbehorende werktuigen. Wij willen hier ook noe men de benodigde financiën voor de opleiding van de kinderen van het boerengezin. INSCHAKELING VAN NIEUWE PRODUKTIETAKKEN IN de praktijk zien we, dat sommige boeren op deze gezinsbedrijven naar andere produktietak- ken overgaan, zoals bijvoorbeeld melkvee, 'tuin bouw, o.a. fruitteelt. Bij omschakeling naar een andere produktietak komt naast het vakmanschap en de liefhebberij, de financiering ook wel sterk naar voren. Als voorbeelden willen we hier noe men aanpassing van de bedrijfsgebouwen en de op bouw van een melkveestapel en verder ook de in vesteringen bij overgang naar fruitteelt. Eén en ander brengt consequenties mee gedurende een reeks van jaren voor het bedrijf en voor het gezin. Het is de boer, die bij een eventuele omschakeling zijn keuze bepaalt uit de verschillende mogelijkhe den, die voor hem in aanmerking komen. SAMENVATTING Ook op kleigrond zijn er veel bedrijven van rond 10 ha. De uitkomsten zijn in het algemeen gesteld, niet best te noemen en de financiering van derge lijke bedrijven is een groot probleem. Motorisatie en bijbehorende mechanisatie vergen op deze ge zinsbedrijven zeer hoge investeringen en boven dien brengen deze jaarlijks hoge kosten met zich mee. Een span paarden is hier op zijn plaats. Be paalde werkzaamheden dienen verricht te worden door onderling hulpbetoon en inschakeling van de loonwerker. Investeringen ten behoeve van het gezin en eventueel een verantwoorde omschakeling van het bedrijf zijn van veel grotere betekenis dan inves teringen voor trekker en bijbehorende werktuigen. Ir. J. A. H. HAENEN. BESCHOUWINGEN OVER DE BEDRIJVEN VAN 10 HA. OP een 10 tot 15 bedrijven in het zandgebied van Oost Zeeuwsch-Vlaanderen heeft de bedrijfs economische afdeling van onze dienst gedurende de laatste jaren een bedrijfseconomische boekhou ding bijgehouden. De bedrijfsgrootte van de deel nemers aan deze boekhouding varieerde van 7 tot 15 ha. Het gemiddelde arbeidsinkomen per mee werkend volwaardig gezinslid schommelde in de periode 1956 tot I960 tussen 3140,en 5600,- Het povere bedrijfsresultaat van de 10 ha grote bedrijven in dit zandgebied wordt door deze uit komsten geïllustreerd. Eén en ander heeft ons gedrongen ook eens stil te staan bij de bedrijven met eenzelfde bedrijfs grootte van 10 ha op kleigrond. Deze bedrijven worden wel eens gemakkelijk over het hoofd ge zien. Dat ze er zijn. wordt ons duidelijk, als we de werkelijke toestand in ogenschouw nemen. Con crete gegevens van dergelijke bedrijven zijn bij onze dienst niet bekend. Het ligt echter wel in onze bedoeling om ook van deze groep nadere gegevens te verkrijgen. Voor een gedachtenbepaling is het ons inziens wel verantwoord, terug te vallen op de bedrijfsuit- komsten in het zandgebied van Koewacht e.o. Hier bij. moeten we dan wel enkele aantekeningen ma ken. De opbrengsten op kleigrond zijn veelal hoger dan die op zandgrond. Anderzijds verkeren de zandbedrijven in het voordeel wat betreft de bc- werkzaamheid van de grond. Eén en ander in aan merking nemend, achten wij het verantwoord te stellen, dat 't arbeidsinkomen per volwaardig mee werkend gezinslid op de kleibedrijven van 10 ha Totaal87 57 141 72 Uit dit overzicht valt duidelijk af te lezen, dat ook in deze gemeenten veel bedrijven van 5 tot 20 ha voorkomen. In aansluiting hierop geven we hier hetzelfde overzicht voor 4 andere gemeenten. Aantal bedrijven In 4 gemeenten op kleigrond Bedrijfsgrootte Groede Oost burg Biervliet Vogelwaarde 3—5 ha 20 21 20 14 510 ha 21 13 2o 50 10—20 ha 41 15 49 60 20—30 ha 20 11 36 40 30—50 ha 20 9 28 27 50 ha en groter t 7 2 8 10 Totaal129 71 166 201 In deze 4 gemeenten zijn meer bedrijven van 5 tot 20 ha dan bedrijven van 20 ha en groter. De bedrij ven van 5 tot 20 ha mogen We in grote lijnen rekenen tot de gezinsbedrijven. Do gemiddelde bedrijfsgrootte in Zeeuwsch-Vlaanderen bedraagt 20 ha. In vergelijking met het lan delijk gemiddelde van 12 ha ligt deze in ons gewest dus nogal wat hoger. De bedrijven, kleiner dan 3 ha, zijn hierbij buiten beschouwing gebleven. Een oppervlakkige conclusie, dat op kleigrond gro te bedrijven voorkomen en in het zandgebied kleine bedrijven, is niet juist. OOK OP KLEIGROND KOMEN VEEL GEZINSBEDRIJVEN VOOR. In Zeeuwsch-Vlaanderen is 35 van de bedrijven groter dan 20 ha. Deze 35 van de bedrijven exploi teren 38.000 ha van de 58.000 ha Zeeuwsch-Vlaamse cultuurgrond. Het is algemeen bekend, dat in de zandgebieden langs de grensstrook in West- (Ecde e.o.) en Oost- Zeeuwsch-Vlaanderen (Koewacht e.o.) veel kleine bedrijven voorkomen. Aan de hand van de gege vens van de meitelling 1959 zullen we eens nagaan hoe het met de bedrijfsgrootte op kleigrond gesteld is. Hiervoor nemen we eerst eens 4 gemeenten, waar relatief veel grote bedrijven voorkomen en vervol gens 4 andere gemeenten met kleigrond. Aantal bedrijven in 4 gemeenten mei relatief veel grote bedrijven. Bedrijfsgrootte 35 ha 510 ha 10—20 ha 4 20—30 ha 3050 ha - 50 ha en groter Schoondijke Westdorpe Zaamslag Graauw 6 12 (i 16 12 21 21 23 11 37 15 13 6 22 16 20 18 39 17 6 4 10 7

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1962 | | pagina 9