UIT DE PRAKTIJK 0 «352 ZEEUWS LANDBOUWBLAD yjIJ schreven veertien dagen geleden dat het er eindelijk op ging lijken dat de lente begon te komen en waren toen naar achteraf gebleken is nogal optimistisch wat de start betrof. Zoals het er, na de vele regen van de laatste weken uitziet, is er nu sprake van een achterstand doordat het werk geheel is komen stil te liggen. In de afgelopen veertien dagen zijn zo hier en daar, waar dit mogelijk was, zij het slechts sporadisch, wat veldwerkzaamheden verricht. Regen en wind, plassen op het land enz,, verre van ideale omstandigheden voor het voorjaarswerk Het zaaizaad ligt verkleumd in de grond te wachten op gunstige tempera turen en droog weer. Laten we hopen dat er spoedig beter weer in het verschiet ligt en een ieder zijn akkers nog op tijd onder zaad krijgt. \VERIGENS een uitzonderlijke toestand, dit slechte voorjaar, dat tot eveneens uitzonderlijke gevol gen leidt. Vertraging in opkomst en ontwikkeling der gewassen waardoor indirekt de prijzen van aardappelen, uien en wintergroenten onverwacht een sterke stijging te zien geven. En wellicht is er ook verband tussen dit koude voorjaar en de oplopende erwten prijzen In elk geval is dit een aan genaam sluitstuk van een produktiejaar dat wat betreft de prijzen beneden peil bleef. Nu kan men het betreuren dat slechts een klein percentage van de aardappelen nog in boerenhanden was maar dan vergeet men dat de hoge prijs veelal juist daarvan een gevolg is. Jammer is dat de, bij de boeren aanwezige, voorraden zo verschillend verdeeld zijn. De een niets meer, de ander practisch alles nog. Zo bewijst ook dit jaar weer, dat diegene, die spreiding in de verkoop van zijn aardappels toepast, daar beslist goed aan doet. Men „middelt" daardoor en vermindert het risico. Daarom, te-velde-verkopers: trek lering uit dit jaar en overigens: „kop op". Overigens kunnen van de gestegen erwtenprijzen er meer profiteren EEN maand of drie geleden schreef NOORD- BEVELAnd, dat dit voorjaar wel veel win tertarwe met DNOC zou worden gespoten. De ge- dachtengang was toen, dat verslempt land' wel veel kamille moet geven, wat dus in de regel ook zo is. Maar hier was buiten de waard, d.i. de nacht vorsten gerekend. En zo valt het dan thans erg mee met het onkruid in de tarwe, al knapt de tarwe zelf slechts moeizaam op. We lazen in de krant, dat de brug naar Schou wen er zal komen. Dit betekent, dat er straks ook een aansluitende weg moet zijn. Het is wel erg spijtig, dat men niet een jaar of drie eerder met dit plan is gekomen. Dan zou althans de weg naar de veerhaven van Kats niet nodig zijn geweest en zou dus niet over een lengte van een kilometer of drie kostbare landbouwgrond onnodig behoeven te zijn versnipperd. Op hoog niveau hebben be paalde raderen niet op elkaar ingegrepen Ook op walcheren gaat het langzaam met de inzaai. Naar schatting is nog maar de helft van het bouwland ingezaaid, waarbij belangrijke verschillen voorkomen van streek tot streek. Een grote spreiding in de opkomst van de gewassen zal het gevolg zijn. Op de vroegst gezaaide percelen zien we het eerste groen boven de grond komen. Afgewacht moet nog worden in hoever het gezaaide van neer slag en koude geleden heeft. In de stand van de wintertarwe is nu wat meer tekening gekomen. Verschillende percelen zijn reeds overgezaaide of zullen nog overgezaaid wor den. Het mislukken kan verschillende oorzaken hebben. Tijd van zaaien en vooral ook de struktuur van de grond spelen hierbij een rol, terwijl er ook verschillen in ras te constateren zijn. De grasgroei is sterk achter bij voorgaande jaren. Wel zijn er de percelen waarop vroeg stik stof is gestrooid uit te halen, toch is er ook op «deze percelen nog te weinig gras om er vee in te gaan weiden. Verschillende schuren raken leeg. Zo hier en daar is men reeds gedwongen voer aan te kopen. De prijzen van het krachtvoer zijn ook hier gestegen. Slechts weinigen hebben van de sterk verhoogde aardappelprijzen geprofiteerd.. Er bestaat vrij veel belangstelling voor de teelt van snijmais. Het grootste voordeel ten opzichte van voederbieten is wel dat de teelt meer gemechaniseerd kan wor den. Nu moeten we dit voordeel ook niet over schatten. Zolang er nog voldoende arbeidskrachten beschikbaar zijn om suikerbieten helemaal of ge deeltelijk in handwerk te oogsten kan er ook wel tijd vrijgemaakt worden voor de oogst en trans port van voederbieten. De vraag is of men het dan niet beter eerst in een verdergaande mechanisatie van de suikerbietenoogst moet zoeken. De oogst van snijmais met behulp van de maai- kneuzer kan bij ongunstig weer ook moeilijkheden geven. Voederbieten worden als regel zeer goed door de dieren opgenomen. Of dit met het kuil- produkt van snijmais ook zo zal zijn is een vraag. Nu er verschillende perceeltjes snijmais komen kunnen we daarvan leren. Daarom doet men er goed aan dit jaar aan deze teelt aandacht te schen ken. OP zuid-beyeland zijn de wintergewassen als wintertarwe, karwij en graszaad sinds de laatste dagen van maart uit hun winterslaap ontwaakt. De ontwikkeling is nog al wat later be gonnen als het vorige jaar. De ontwikkeling van de wintertarwe varieert van perceel tot perceel vrij sterk. Rasverschillen, tijdstip van zaaien en de slempigheid van de grond zijn hierbij van veel be lang geweest. Ook de N-gift, maar vooral ook het tijdstip van deze gift zijn evenzeer van zeer veel belang. Op sommige bedrijven vooral in de jongere bui tenpolders is men klaar met het inzaaien van de gewassen en het poten van de aardappelen. Op andere bedrijven, vooral in de oudere kernen, is nog slechts wat zomertarwe en zeer plaatselijk wat zomergerst, vlas en erwten gezaaid. De varia tie tussen de bedrijven onderling is zeer groot. De verschillen in zaaitijd zullen dan ook voor de meeste gewassen buitengewoon groot zijn. Enkele dagen wat gunstig warmer weer en we kunnen hier en daar de eerste gewassen reeds boven de grond zien komen, misschien zijn hier dan ook al suikerbieten bij. De struktuur was voor de regen prima, wat vooral gekomen is door de vele kortere vorst perioden en de laatste nachtvorsten terwijl er in die periode bijna geen regen is gevallen. De vraag is nu of na zo'n goede 40 mm neerslag in de eerste 10 dagen van april de struktuur nog zo goed zal zijn, de kans dat deze door de regen achteruit ge gaan is mogen we niet onderschatten. De percelen waar reeds enkele bewerkingen waren toegepast zullen het meest van de regen geleden hebben. Eerst voldoende laten opdrogen is voor zulke per celen wel het meest gewenst. Vorig jaar is er reeds zeer vroeg jongvee naar de weilanden gebracht, dit jaar hier en daar ook. Jammer genoeg op grasland waar nog niet veel. te halen was. Doch op verschillende bedrijven gaal dit noodzakelijk worden om de voedervoorraad zo danig te houden dat het melkvee en de kalfjes niet te vroeg naar buiten gebracht dienen te worden. Alles bijeen wordt het toch een lang stalseizoen. Wel is er wederom nog grasland waar de eerste kunstmest nog naar toe moet. Dit is niet alleen de hoogste tijd, het is eigenlijk al 3 a 4 weken te laat NAAR schatting was op duiveland 40 r/o en op schouwen 20 van de gronden inge zaaid. Ook daar een teveel aan water met als ge volg piasvorming op het land, zodat op vele per celen de vogeltjes zich weer rijkelijk konden wassen Hoewel het laat wordt, heeft de ervaring ge leerd dat alles toch veelal op zijn pootjes terecht komt. Het gevaar zit er alleen in, dat velen straks een paar dagen te vroeg gaan beginnen. De wei landen worden steeds groener, maar veel gras levert dat nog niet op. De prijzen van het veevoer lopen nog steeds op. Er worden ingekuilde 'bieten koppen en -blad verkocht voor 50,per ton. De voederbieten zijn al ver op. Het leven is hard, en het wil heel wat zeggen, wanneer onder het genot van een kop koffie of een borrel de éne boer 50, per ton vraagt aan een kollega-boer die zo hard om voer voor zijn vee is verlegen. Aan de andere kant kunnen we zeggen dat dit het risiko van 't vak is, wanneer deze boer niet de moeite heeft genomen een voederwinningsplan op te stellen. Wanneer we uitgaan van een staldatum tot 20 april, en dat moet toch, en we weten dan nog hoe veel dieren we op stal hebben, is het verder een kwestie van rekenen. Wanneer de voederbieten dan b.v. tegenvallen is een voorraad van gedroogde pulp of pulpbrokjes beslist nodig. Alleen op deze wijze en als er zich geen bijzondere tegenvallers voordoen kan er weinig verkeerd gaan. Dan is een prijs van 50,per ton duur betaald leergeld. De lange „vakantie" van de boer heeft ook zijn goede kanten. Er is nu tijd om een boel karweitjes op te knappen. Zodoende krijgen de dure werk tuigen ook hun zo hardnodige schoonmaakbeurt. Verder zien we hier en daar enkelen het slechte weer trotseren om de drainage schoon te maken. Het is op veel plaatsen hard nodig. De buizen zit ten op sommige plaatsen bijna vol en hier en daar wordt er ook wel eens een fout ontdekt. Meestal wordt er een pomp gebruikt, wat kompleet 2000,— heeft gekost en gezamenlijk door 3 of 4 bedrijven is aangeschaft. Het werk wordt hierdoor prettiger en ook veel goedkoper. Goed onderhoud en op tijd uitgevoerd is beslist goedkoper dan een nieuwe drainage aanleggen PN tenslotte, ook in het Zeeuws Vlaamse land- schap kan het er om deze tijd van het jaar zo mooi uitzien, als de grauwe velden,, bomen en struiken elke dag wat meer groen beginnen te vertonen en het vee weer langzamerhand de wei landen begint te bevolken. Maar dan moet de tem peratuur wat milder zijn als de afgelopen weken het geval is geweest en de hoeveelheid neerslag wat minder als we in de eerste week van april heb ben gekregen. Triest is het beeld dat de polders momenteel nog tc zien geven, en dan zijn wij in West Zeeuws- Vlaanderen nog een stuk voor op verscheidene van onze collega's in andere streken. Bij ons is reeds een groot deel gezaaid, terwijl ook reeds een deel van de aardappelen werd ge poot, maar er zijn ook gebieden in ons land waar nog heel weinig zaad aan de grond kon worden toevertrouwd. Overigens zal het late en abnormale voorjaar een behoorlijke opruiming in de overschotten van sommige produkten teweeg brengen, hetgeen mo gelijk zal kunnen leidén tot een wat evenredige*? verhouding tussen vraag en aanbod. Dat deze verhouding in sommige gevallen wel eens erg scheef komt te liggen, schijnen de aard appelconsumenten momenteel te ondervinden. Vo rig jaar waren het de telers, die in het voorjaar nog geen behoorlijke veevoederprijs voor hun con sumptieaardappelen konden krijgen. En dat lag toen ook aan een scheve verhouding tussen vraag en aanbod. De peulvruchtenhandel is eigenlijk ook wat le vendiger geworden, hetgeen tot gevolg heeft ge had dat de prijs voor deze produkten ook op een wat redelijker peil is komen te liggen. Vooral van de erwten blijken de grote voor raden grotendeels te zijn geruimd. Het slechte weer heeft ons gelegenheid gegeven om het blauwmaanzaad weer eens te beluchten, hetgeen van groot nut is om een goede bewaring van dit produkt na te streven. Want het ziet er naar uit, dat we het maanzaad nog wel een poosje zullen moeten bewaren, tenzij we het voor een afbraakprijs van de hand willen doen. Dit laatste kan onplezierig zijn, maar is toch te verkiezen boven een slechte bewaring. Dus er zal straks geen bedorven maanzaad te voorschijn komen. AOK in oost zeeuws-vla an deren moet nog veel gezaaid worden en wordt er onge duldig op een droge periode gewacht. Ook daar zitten de veebedrijven die al hun vee op stal moe ten houden erg beroerd. Het voer is bijna op ter wijl, zoals te verwachten is, de veevoederprijzen voortdurend stijgen. Droge pulp is hij de suiker fabrieken geheel uitverkocht. De prijzen van tie pulp in de vrije handel liggen momenteel rond de dertig gulden. De prijs van de aardappels die hier al een heel eind geruimd zijn, worden steeds ge peperder. Ook de erwten trekken iets beter aan. De kans bestaat dat de laatzaaiers nog achter de markt aan gaan zaaien. Iets wat men nooit moet doen En met deze goede raad willen we deze week dan maar weer besluiten 1

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1962 | | pagina 4