Landbouwschap over Engelse verlangens Aardappelperikelen r 351 ENGELAND en de E. E. G. OP DE PAASVEEMARKT TE GOES In dit nummer o.m. VRIJDAG 13 APRIL 1962 i IN verband met de besprekingen welke thans gevoerd worden over het toetreden van het Ver- enigd Koninkrijk tot de E. E. G. heeft het Landbouwschap in een brief aan de minister van Landbouw zijn standpunt uiteengezet. Een afschrift van deze brief is gezonden aan de ministers van Economische Zaken en van Buitenlandse Zaken. Het Landbouwschap gaat er van uit dat de ontwikkeling van de E. E. G. door het toetreden van Engeland niet mag worden vertraagd. Wil de ontwikkeling op landbouwgebied met geheel of gedeelte lijk teruggedraaid worden, dar. zal bij toetreding een nieuw lid zo spoedig mogelijk de tarieven en kontingenten tegenover de huidige E. E. G. landen in gelijke mate moeten verminderen als de E.E.G.- landen dan reeds onderling hebben gedaan. Voorts zal het nieuwe lid de E. E. G.-besluiten van 14 januari omtrent o.a. de heffingenstelsels moeten erkennen terwijl daarin zo min mogelijk wijzi gingen moeten worden aangebracht. TIJDENS de onderhandelingen met het Ver- enigdKoninkrijk hebben de Engelse ver tegenwoordigers enkele verlangens t.a.v. de land bouw geuit, die aan de bovengenoemde algemene beginselen moeten worden getoetst: a. bet invoeren van een Annual Review, waar bij jaarlijks wordt gerapporteerd over de economische en sociale situatie van de land bouwende bevolking. Het Landbouwschap kan zich verenigen met een dergelijk periodiek onderzoek; het overnemen van de gedachte van een Annual Review mag echter niet een wijziging van het te voeren markt en prijsbeleid betekenen. b. de verlenging van de overgangsperiode voor de Engelse landbouw» in het bijzonder voor de tuinbouw. Het Landbouwschap meent, dat de structuur van de Engelse land- en tuinbouw geen langere overgangsperiode noodzakelijk maakt en dat in het algemeen het Verenigd Koninkrijk in verge lijking met de E.E. G.-landen geen uitzonderlijke grote moeilijkheden bij de groei naar een gemeen schappelijke landbouwmarkt te wachten staan. In dit verband wijst het Landbouwschap nog in het bijzonder op het grote belang dat de Neder landse tuinbouw heeft bij het verdwijnen van de huidige Engelse tarieven die in vele gevallen 50 tot 100 van de waarde der produkten bedragen het is van groot belang, dat deze tarieven binnen de in de E. E. G. gestelde overgangsperiode zullen zijn afgebroken. c. een wijziging van het op 14 januari vastge stelde heffingenstelsel voor varkensvlees eu eieren, aangezien dit stelsel in de vergrote E. E. G. een te geringe bescherming aan de producenten zou bieden. Het Landbouwschap is van mening, dat een grotere garantie voor de producenten van var kensvlees en eieren dan in de verordeningen van 14 januari jl. is gegeven, een ernstig gevaar van overproduktie kan inhouden. Het is daarom van mening dat het stelsel van de verordeningen van 14 januari jl. voorhands onverkort toegepast moet worden in een vergrote E. E. G. Eerst wanneer door een afbraak van de interne heffingen de consequenties van de gemeenschappelijke markt beter kunnen worden beoordeeld, zou eep aanvul ling op het nu gekozen stelsel kunnen worden overwogen. d. het handhaven van vergelijkbare afzetmoge lijkheden voor de belangrijkste landbouvv- produkten van de leden van het Gemenebest. Het Landbouwschap :s zich er van bewust, dat een oplossing moet worden gevonden voor de be staande handelsbetrekkingen tussen het Ver enigd Koninkrijk en de andere leden van het Gemenebest. Het ziet echter geen mogelijkheid om de bestaande preferenties van het Gemene best in het stadium van een gemeenschappelijke E. E. G.-markt te handhaven. Bovendien dient zoveel mogelijk te worden vastgehouden aan het beginsel van non-discriminatie, dat het Verdrag van Rome voor de gemeenschappelijke handels politiek voorschrijft. Een bevredigende oplossing van de met de po sitie van het Gemenebest samenhangende pro blemen zal eerst kunnen worden gevonden in een wereldomvattende overeenkomst. De beer Zinkweg te Numansdorp schrijft ons: KJTOEIZAAM zijn najaar '61 de besprekingen om voor het Z.-W. Zeekleigebied te komen tot een gezamenlijke afzet van consumptieaardappelen op gang gekomen en ook verlopen. Aan die bespre kingen werd voor Zeeland en ged. West-Brabant 'deel genomen door directeuren en ook bestuursleden van C.A.V.'s, terwijl de Z.-H. Eilanden en een ge deelte wit? West-Brabant hiervoor gesprekscommis- sies uit de Landbouworganisaties formeerde. Moei zaam waren de besprekingen vooral doordat niet iedere deelnemer duidelijk voor ogen stond waar het om ging en ook de manier waarop dit verwe zenlijkt kon worden niet direct allen duidelijk was. Daar kwam nog bij het bezwaar dat soms weer andere afgevaardigden aan de besprekingen deel namen, die zich telkens weer moesten inwerken. Te betreuren is dat tenslotte geen overeenstem ming is bereikt en het Z.-W. Zeekleigebied uiteen gevallen is in een Zeeuws en een Z.-H. Eilanden- blok. Mogelijk dat de zeer sterk opgelopen aardap pelprijzen van de laatste weken hierop van invloed zijn geweest! Mij heeft aldoor voor ogen gestaan: Per eiland een zelfstandige coöperatie, te vormen op aandelen met leveringsplicht en -recht per aandeel. B.v. een aandeel is groot f 500,waarop gestort f 100, levering 10 ton consumptieaardappelen. Deze co- operaties werken tezamen in een top-organisatie hetzij coöperatie of n.v. met een eigen bestuur, eigen directie, eigen merk. Kortom een geheel zelf standige toporagnisatie, waarvan het bestuur is op gebouwd uit de eilandencoöperaties in verhouding tot hum leveringsplichten. Deelname van het C.B. zal zeer op prijs worden gesteld, echter zoals ook in andere combinaties, met een minderheid van de aandelen, In de aanlooptijd worden de bestaande afzetkanalen van NOBECO en C.H.T. e.d. angstval lig gehandhaafd. Deze mogen in geen geval plotse ling worden afgedamd. Hiervoor zou een overgangs periode van b.v. 5 jaar gesteld kunnen worden. De eilandencoöperaties beschikken over sorteer- en verpakkingsapparatuur. Zonodig is dit aan te vul len met bestaande koelhuizen als verpakkings- stations. Hier kunnen ook de eigen bewaarders on gesorteerd aanvoeren. Wel mag verwacht worden dat steeds minder individuele bewaarders zelf hun produkt naar de eisen des tijds kunnen klaar ma ken, echter stellig niet in kleinv er pakking. Van zelfsprekend zijn de eilandencoöperaties zowel als de top-organisatie aangesloten bij de stichting Aardappel Kwaliteits Merk A.K.M. Er zullen enkele prijsgemiddelden over bepaalde gedeelten van het gehele seizoen ingesteld moeten worden. Dit wat de grote lijnen betreft. L-J OOFDZAAK is dat met oogst 1962 een begin gemaakt wordt met afzet te zoeken in klein- verpakking; 'n vaste klantenkring moet worden op gebouwd. In de eerste jaren zal dat slechts voor een gedeelte in kg-zakjes zijn met een aflopend deel in 35 kg-zakken; op één en dezelfde auto. Vaak nog met meer dan één ras beladen! Wanneer inzake deze organisatie overeenstem ming is bereikt in de grote lijn, laat men dan eens gaan praten over verwerkingsmogelijkheden. Dat is zo mogelijk nog moeilijker: Voor die gronden loaarvan verwacht kan worden dat zij geen le klas consumptieaardappels kunnen voortbrengen ge schikt voor afzet in de Randstad Holland, moet worden nagegaan welk ras of rassen daar het meest geschikt zijn voor verwerking tot patates frites en/of chips e.d. Telen, oogsten, bewaren, conditioneren, sorte ren en transport naar verwerkingsbedrijf vragen nog meer zorg dan bij consumptieaardappelen. Kan dit in één afzetorganisatie onder één hoedje ge vangen worden? Het lijkt mij een zware opgave voor een dagelijks bestuur of raad van commissa rissen plus directeur. Het is dan ook niet te verwonderen dat niet zö vlug overeenstemming werd bereikt, daarvoor is alles te veel omvattend en te ingrijpend. Een deel der gesprekspartners meende geen leveringsplicht te mogen verlangen. „Collecteren" van aardappelen werd aanbevolen. Geeft m.i. niet de beste waarborg voor de meeste zorg aan het produkt door de teler Ook wilde deze groep bestuur en directie van de top-organisatie aan handen en voeten binden wat de wijze van afzet betreft. Dit is naar mijn be scheiden mening organisatorisch zowel als zakelijk onjuist. Aangeven van algemene richtlijnen moet genoeg zijn. Beide groepen gaan nu verder, formeren elk een afzetcombinatie. Beide gaan in de Randstad Holland organiseren, reclame voeren, enz., enz. Mo gelijk dat bij nadere uitwerking van de details toch de gedachte naar voren komt: Zouden we dit enlof dat tezamen kunnen doen? Mogelijk ook dat na enige tijd werken de behoefte hiertoe wordt ge voeld. Dan is er evenwel veel werk dubbel gedaan Daarvoor is de tijd van onze voormannen té kost baar. B. ZINKWEG. jgIJ informatie bleek ons dat de heer Zinkweg in verschillende passages in zijn schrijven enigs zins prematuur is. Dit betreft o.m. de zinsneden „te betreuren is dat tenslotte geen overeenstemming be reikt is" en „Beide groepen gaan nu verder". Met name op de Z.-H. eilanden en in West-Brabant zijn de meningen t.a.v. de een of andere vorm van sa menwerking nog verdeeld. De mogelijkheid om alsnog tot overeenstemming met Zeeland te komen is echter nog steeds niet uit gesloten! RED. werd deze ruim 2/2 -jarige (6 brede tanden) zwartbonte os kampioen bij de afd. Zwartbont en behaalde tevens het algemeen kampioenschap. Eig. G. M. Geluk te Sint Maartensdijk. Voor een kort verslag van deze markt zie pagina 354. Uit de praktijkpag. 352 ik Vroege akkerthrips, bladrand kever en bietenkevertje pag. 353 •fe De ontwikkeling van de rund veehouderij in Zeeland en de Paasveemarkt te Goes pag. 354 De inrichting van wagens voor transport van los graan pag. 355 ik Man en paardpag. 357 De voorstellen voor de nieuwe C. A. O. Land- en Tuinbouw 1962—1963 pag. 359 t/m 366 •fc De Tuinbouwrubriek pag. 358 en 367 ik Bijzonderheden over het grond onderzoek pag. 371 ik Voor de Vrouw, de Boe ren jeugd en Markt op pag. 373, 375 en 369 ZITDAGEN Boekhoudbureau Z. L. M. pag. 350 (Foto J. H. Lantinga.).

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1962 | | pagina 3