Verbetering akkerbouwklimaat gewenst Overeenstemming bereikt VRIJDAG 13 APRIL 1962 OVERZICHT De nieuwe C. A. O. Tuinbouw en Landbouw voor de contractperiode 1 mei 1962 t/m 30 april 1963 Frankering bij abonnement: Terneuzen 50e jaargang No. 2636 ..Officieel orgaan van de Maatschappij tot bevordering van Land- en Tuinbouw en Veeteelt in Zeeland" TERWIJL wij deze regelen schrijven, stroomt de regen gestadig neer en houdt een harde, koude wind het werkelijke voorjaar nog op een afstand. De weerkundigen van De Bilt kondigen nieuwe records aan en al met al wordt het voor de boeren een late lente. Het is in geheel West-Europa hetzelfde beeld, want toen wij verleden week voor liet bijwonen van een bijeenkomst van vertegenwoor digers van de landbouworganisaties uit de zes E. E. G.- landen in Milaan waren, was ook in Noord-Italië nog geen groen blaadje aan de bomen te bekennen. Slechts op zeer beschutte plaatsen bloeide een enkele boom. Op de bergen in het zo zachte en zonnige Zuid-Zwitserse kanton Tessino, beroemd om het heerlijke klimaat rond de Zwitsers- Italiaanse meren lag zeer veel sneeuw en nog maar weinig duidde op de lente yOORLOPIG moeten wij ten aanzien van de gewassen voor de komende oogst maar niet wanhopen, want het kan gauw omslaan en dan haalt de natuur de achterstand soms weer snel in. Hoop doet leven, zo zegt het spreek woord en dat geldt hier ook. Het koude voorjaar heeft voorts enkele gevolgen voor de prijzen van aardappelen, uien en ook voor erwten en groente. Het is alleen jammer, dat zo weinig boeren van de plotseling optredende hausse profiteren om aldus de resultaten van hun bedrijf te verbeteren. Vooral in de akkerbouwsector zouden velen een buitenkansje maar al te goed kunnen gebruiken Want het valt niet te ontkennen, dat de financiële resultaten van de akkerbouw de laatste jaren een „gedrukte stemming'' te zien geven, om een beursterm te gebruiken. Natuurlijk zijn er gunstige uit zonderingen. Het geheel geeft echter geen opwekkend beeld. Tegenover steeds stijgende kosten, die niet zijn tegen te houden, staan voor de vele produkten, waarvan de prijsvorming vrij is, dalende inkomsten en voor de paar gegaran deerde produkten nauwkeurig uitgerekende garantie- of richtprijzen, die zoals voor de suikerbieten, niet eens gehaald worden DE ONTWIKKELINGEN IN DE E. E. G. H7IJ, hebben, zoals onze lezers wel zullen weten, thans ruim een jaar de Voorzitter van het Koninklijk Nederlands Landbouw Comité Ir. Knottnerus, bijgestaan in het, voorai door de ontwikkeling van de E. E. G., sterk uitbreidende buitenlandse werk. In dit verband hebben wij de hoofd besturen van alle bij het K. hfc L. C. aangesloten Landbouw Mijen bezocht en daar vanzelfsprekend een belangrijke ervaring opgedaan en de blik verruimd. Eén van de indrukken is stellig, dat de stemming onder de boeren in de akkerbouwstreken evenredjg is aan de financiële uitkomsten, namelijk gedrukt. TUSSEN werkgevers en werknemers is na verschillende keren onder - handelen in de Sociale Commissie van de Gewestelijke Raad voor Zeeland van liet Landbouwschap overeenstemming bereikt over het bijzonder gedeelte van de nieuwe C. A. O.'s Land- en tuinbouw voor de contractperiode 1 mei 1962 t/m 30 april 1963. Wij publiceren deze nieu we lonen en arbeidsvoorwaarden zo uitvoerig mogelijk op de midden pagina's van ons Zeeuws Landbouwblad. Echter onder voorbehoud omdat zowel de Gewestelijke Raad als de Hoofdafdeling Sociale Zaken van het Landbouwschap en als laatste toetsende instantie het College van Rijksbemiddelaars, hun goedkeuring aan een en ander dienen te verlenen. De officiële goedkeuring zal echter nog wel even op zicli laten wachten. En vóór dat deze heeft plaatsgevonden kunnen de nieuwe C. A. O.'s niet in druk verschijnen. Teneinde te voorkomen dat later herberekening van lonen, en daarmede samenhangend de premie A. O. W., loonbelasting en sociale verzekeringspremie plaats moet vin den, nemen wij de nieuwe voorgestelde lonen enz. volledig op. UET aantal vrije zaterdagen is voor de komende contractperiode voor zowel land- als tuinbouw vastgesteld op 31. In de zomerperiode vallen deze vrije zaterdagen eenmaal in de veertien dagen terwijl in de winterperiode elke zaterdag vrij is. Wel is in beide contracten een Ver schuivingsmogelijkheid opgenomen, indien de werkzaamheden op het bedrijf dit noodzakelijk maken. Voor de glasteelt die in de winterperiode op deze. vrije zaterdagen moeilijkheden kan ondervinden is ook een mogelijkheid tot verschuiving in deze periode mogelijk gemaakt. De arbeidstijdverkorting bedraagt dit jaar zowel voor land- als tuin bouw 50 uren. De loonsverhoging is voor de landbouw, overeenkomstig het loonadvies, op 11 et per uur vastgesteld en voor de tuinbouw op lS/z et. De verschillen in de weeklonen tussen zomer- en winterperiode zijn ook dit jaar verminderd. Daarnaast zijn er nog veranderingen in arbeidstijden, toeslagen, afstandsvergoeding, akkoordionen enz. Kortheidshalve mogen wij ver wijzen naar de reeds genoemde binnenpagina's waar de belangrijkste ge gevens uit de. mantels en liet concept van de bijzondere gedeelten opge nomen zijn. Volledigheidshalve willen wij er met de meeste nadruk op wijzen dat dit slechts een korte samenvatting van de belangrijkste ar tikelen der C.A.O. en van de arbeidstijd en verordening betreft. Alleen een C. A. O.-boekje of van de land- óf van de tuinbouw geeft U een Volledig inzicht in de geldende arbeidsvoorwaarden. Bij Uw afdelingssecretaris of bij liet secretariaat der Z. L. M. te Goes kunt U de C. A. O. aanvragen. Na verschijning wordt deze U dan toegezonden. B. In vele opzichten lijkt ons dit een ongunstig ver schijnsel. Er is namelijk geen sprake van, dat de boeren zelf bij de pakken neerzitten. De aanpassing aan 4e nieuwe omstandigheden zoals inkrimping van arbeidskrachten en sterke mechanisatie is in v olle gang. Maar het draait hierbij vooral om de financiering. De financiële resultaten van de be drijven geven geen voldoende .ruimte hiervoor. Maar nog een ander verschijnsel is eveneens aan de gang. Het is het zoeken naar uitwegen in de vorm van meer tuinbouw en meer melkvee en meer veredeling. Maar ook aan de afzet van deze produkten komt een grens. AKKERBOUWPRIJSBELEID TE KRENTERIG H7IJ zijn van mening, dat het akkerbouwprijs- beleid van deze Minister te krenterig is en willen dit met enige voorbeelden staven. Een ver hoging van de tarweprijs zou in het kader van de E. E. G. beslissingen zeer wel passen. Nu de beslui ten van de Ministers van de E. E. G.-landen, op 14 januari te Brussel genomen, per 1 juli a.s. in wer king gaan treden, zullen wij in de komende jaren in de zes Europese landen met de graanprijzen naar elkander toe moeten groeien. Hoewel ten aan zien van de prijstoenadering zelve nog geen beslui ten zijn genomen, die aangeven tot welke Europese graanprijzen wij zullen komen, staat wel vast, dat de Europese commissie nog dit jaar regelen moet opstellen, volgens welke de prijstoenadering moet verlopen. Frankrijk en Nederland hebben de laag ste graanprijzen, Duitsland de hoogste. Reeds nu zijn er grenzen vastgesteld, waarbinnen de rege ringen in hun land de tarweprijs voor oogst 1962 moeten vaststellen. Deze grenzen houden in, dat de gemiddelde Duitse prijs iets daalt en de gemid delde Franse prijs iets stijgt. Met gemiddelde prijs bedoelen wij dan de prijs, die alle telers in het betreffende land gaan ontvangen of zij nu dicht bij of ver van een verbruikscentrum leven. Ook zal de Nederlandse garantieprijs, die reeds voor oogst 1962 was vastgesteld op 31,per 100 kg met on geveer 18 cent per 100 kg moeten stijgen. Het ware eenvoudig de Nederlandse tarweprijs thans met 1,per 100 kg te verhogen. Dit past in het prijs- toenaderingsbeleid, dat er toch moet komen Het past onzes inziens ook in de hoogconjunctuur, die de lonen dit jaar weer aanzienlijk doet stijgen. Het zou nu, om het zo maar eens uit te drukken, niemand pijn doen. Dit zou een volgend jaar wel eens anders kunnen liggen. Het ziet er Minister deze nemen. echter niet naar uit, dat deze verstandige maatregel gaat DE SUIKERBIETENGARANTIE EEN tweede voorbeeld vormt het beleid ten aan- zien van de suikerbieten. Reeds vorige week heeft in dit blad vermeld gestaan hoe de Minister, hierin kennelijk voorgelicht door een ijverige medewerker, vernuftig heeft uitgerekend dat deze prijs, die net dit jaar met 0,50 per ton was ver hoogd, met 0,70 per ton dient te worden ver laagd. Daar over deze kwestie het bestuur van het Landbouwschap de Minister zal benaderen en er door het Tweede Kamerlid F. den Hartog vragen over zijn gesteld, willen wij de antwoorden hierop afwachten. Maar het feit toont duidelijk aan hoe men ten departemente zit te rekenen over de slechts enkele garantieprijzen, waarop de akker bouw nog steunt WAAROM GEEN GARANTIEBELEID VOOR KOOLZAAD? PEN derde symptoom is het afwijzen van de Minister van het geven van een bredere basis aan het garantiebeleid, door de opname van het koolzaad. Ook dit had in het kader van de E. E. G. gekund en was vooral voor het noorden van liet land een versterking geweest. Bovendien had het kunnen helpen, de bietenuitzaai binnen de perken van de gegarandeerde hoeveelheid suiker te hou den, hetgeen een verbetering van het akkerbouw klimaat had betekend. HET VLAS IN DE KNEL TENSLOTTE willen wij dan nog wijzen op de aarzelende houding van de bewindsman ten aanzien van het vlas. Dit voor de akkerbouw in vele opzichten mooie gewas dreigt door de steun maatregelen van de Franse en Belgische regerin gen hoe langer hoe meer in de verdrukking te komen. Van een E. E. G.-beleid merken wij hier niets, maar van een eigen Nederlands beleid jam mer genoeg ook niets. Al met al zijn er weinig perspectieven voor verbetering van de akkerfoouwsituatie. De thans zeer tijdelijk geldende hoge prijzen voor enkele produkten, waarvan het gros der boeren niet of nauwelijks profiteert, verandert daar niets aan. S.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1962 | | pagina 1