Aktualiteiten voor de vlasteelt Cultuurmaatregelen nieuwe ras «Fibra» Dauwroten van vlas en welke graszaadsoorten als ondervrucht V erzekeringszaken DE Z. L. M. MOTORVOERTUIGENVERZEKERING Vee en Vlees AFZET VAN VETTE KALVEREN, TREURIG; ONTWIKKELING VARKENSMARKT, KEURIG ZEEUWS LANDBOUWBLAD Consulent voor de Vezelgewassen-, Ir. J. C. FRIEDERICH. AANGEZIEN uit dc resultaten van het' vlasrassen- onderzoek o.m. het ras „Fibra" gunstig naar voren is gekomen, wordt dit ras in de praktijk thans op meer dere plaatsen uitgezaaid. Waar dit ras in zijn groeiverloop enigszins afwijkt van Wiera en t.a.v. de teelt enkele speciale eisen stelt, wordt thans een korte samenvatting gegeven van de voornaamste punten, waaraan bij liet uitzaaien van „Fibra" aandacht dient te worden besteed. Hierbij dient te worden vooropgesteld, dat de beschik bare ervaringen zijn gebaseerd op de onderzoek-resultaten van slechts één jaar en de hieronder aangegeven richtlijnen met de nodige voorzichtigheid gehanteerd dienen te worden. „Fibra" kan een iets hogere zaaizaadhoeveelheid ver dragen dan Wiera en heeft zeker een halve baal kalksal- peter méér nodig dan gebruikelijk voor Wiera om aan zijn stro-opbrengst te komen. Door zijn grote stevigheid kan dit ras wat meer verdragen dan Wiera. Het geeft vooral een goede stro-opbrengst op de meer vochthoudende gronden en verdraagt een slechte structuur van de grond en droogte minder goed dan Wiera. De eerste ontwikkeling van „Fibra" is opvallend traag, waarbij de donkergroene kleur opvalt. Na de bloei schiet ..Fibra" doorgaans door en haalt dan meestal dezelfde lengte als Wiera. Opkleuring en opschonen geschieden mooi en zeer snel. Door zijn grote stevigheid en goede resistentie tegen ziekten behoeft men „Fibra" zeker niet vroeg te trekken en kan men dit ras rustig even laten staan. De afrijping valt trouwens iets later dan van Wiera. Het ras leent zich goed voor machinaal trekken, maar trekt door zijn mooie en fijne wortelstelsel iets zwaarder dan Wiera. Bij de verwerking bleek het vezelgehalte van „Fibra" ge middeld 2 °/c hoger te liggen dan van Wiera en mede door zijn goede lintkwaliteit, zeer bevredigende resultaten op te leveren. UET mag na de ervaringen van het vorige jaar wel als bekend worden verondersteld, dat elk klavergewas als ondervrucht voor vlas, indien men wil gaan dauwroten, uit den boze is. Zowel de klaver als het vlas zullen hier in meer of mindere mate van lijden en het dauwroten bemoeilijken. Vandaar, dat de ervaren vlasser thans in over leg met de teler, naar graszaad als ondervrucht uitziet, aangezien de grond voor een goed verloop van het dauwrootproces bedekt dient te zijn. Hiervoor beschikt men echter nog over te weinig ervaringsmateriaal. Wel is reeds gebleken, dat niet elke grassoort ge teeld voor zaaddoeleinden, zich even goed leent om als ondervrucht te worden uitge zaaid, indien men wil dauwroten. Bepaalde grassen moeten direkt na het oogsten van de dekvrucht een bemesting met stikstof ontvangen, terwijl de opslag -\jan vlas voor be paalde grassen zeer nadelig kan zijn. Men kan de meest bekende graszaadsoorten hiervoor in 2 grote groepen onderscheiden a. De soorten, die zich zeer langzaam ontwikkelen en zo spoedig mogelijk, uiterlijk omstreeks begin augustus een extra stikstof bemesting beslist nodig hebben om voor de winter voldoende ontwikkeld te zijn. Dit zijn in volgorde van zeer langzaam naar langzaam groeiende soorten: veldbeemd, met de diverse selecties hiervan, gewoon roodzwenk en de struisgrassen en uitlopervormend roodzwenk; b. de soorten, die zich wat sneller ontwikkelen als ondervrucht en als zodanig meer aangewezen zijn om bij een eventueel dauwroten te worden uitgezaaid. Dit zijn o.a. Engels raai, beemdlangbloem, timothee en kropaar. UOORTS verdient het aanbeveling om het graszaad niet tegelijk met het vlas uit te zaaien. Immers de rijenafstand voor graszaad is ruimer dan voor vlas, n.l. 2233 em. Wat anders is indien men over een karwijbak beschikt of een kunstweide wil aanleg gen. Eventueel zou kamgras zich nog voor een gelijktijdige uitzaai met vlas kunnen lenen. Indien men tevens in het perceel wilde haver of duist wil bestrijden, dient men wel te bedenken dat de hiervoor in beproeving zijnde middelen ook zeer nadelig kun nen werken op het als ondervrucht uitgezaaide graszaad. IIET dauwroten van vlas opent voorts het gevaar van een sterke en schadelijke opslag van vlas, welke in de graszaadpercelen kan ontstaan. Deze opslag is soms moeilijk te bestrijden. Een bespuiting met iy22 liter per ha 2,4,5-TP geeft hiervoor nog het beste resultaat. Ook het verrijden van het land tijdens het dauwrootproces kan zeer nadelig werken op de ontwikkeling van de graszaadpercelen. Hoewel een en ander sterk afhankelijk is van het weersvqrloop en men in ons land nog over onvoldoende ervaringen beschikt over de mogelijkheden van het combineren van graszaadteelt en dauwroten, verdient het aanbeveling om met de hiervoren genoemde punten ernstig rekening te houden. J\E motorvoertuigenverzekering van de Z. L. M. is bij de leden langzamerhand algemeen bekend geworden. Hier volgt dan ook geen uiteenzetting van de doelstelling dezer onderlinge maar in het kort enkele aantekeningen, welke voor een vlotte gang van zaken van nut kunnen zijn. PROLONGATIENOTA'S 1962 UET vervaardigen van de prolongatienota's 1962 is in volle gang en zij die nog geen nota ontvingen doen goed het nodige in reserve te houden om bij aanbieding van de nota Cs) op de gebruikelijke vlotte wijze de premie(s) over te kunnen schrijven. De tarieven zijn voor 1962 niet gewijzigd d.w.z. dat de bijzonder lage premie gehandhaafd blijft. Wel is het eigen W. A. risiko bij bromfietsen1, motoren en traktoren met ingang van 1 januari 1962 komen te vervallen waardoor de W. A. premie met rond ƒ1,is verhoogd. GROENE KAARTEN I\E verzekerden, die in 1961 een groene kaart voor het buitenland hebben gehad ontvingen rond de jaarwisseling automatisch feen nieuwe groene kaart 1962. Zij die nimmer een groene kaart ont vingen en wel van plan zijn per motorvoertuig een buitenlandse reis te maken dienen tijdig zo'n groene kaart aan te vragen. Bovendien zijn de meeste groene kaarten niet geldig voor Groot Brittannië. Is men voornemens per auto een reis naar dat land te maken dan dient zulks eveneens aan het Sekretariaat te worden gemeld. Bij vervanging van het verzekerde voertuig dienen onmiddellijk de gegevens van het vervangende voertuig te worden doorgegeven onder bijsluiting van de vervallen groene kaart. Voor het vervangende voertuig wordt dan per omgaande een nieuwe groene kaart toegezonden. SCHADEGEVALLEN IN geval van schade dient direkt per schadeformulier aangifte te worden gedaan. Het schadefor- muiier bevat een aantal vragen, welke, zij het summier, toch wel beantwoord dienen te worden. Vooral is van belang een goede omschrijving van de beschadigingen aan het eigen voertuig en de schade aan derden; met opgave waar het voertuig gerepareerd zal worden. Hoe het ongeval heeft plaatsgevonden is evenzeer belangrijk en of er proces-verbaal is opgemaakt. Wij kunnen er niet genoeg op wijzen, dat in het geval de verzekerde schade door dertien wordt toe gebracht men steeds procos-verbaal dient te laten opmaken. Mondelinge toezeggingen, dat de schade wel vergoed zal worden blaken niet zelden op narigheid uit te lopen. Dit waren zo enkele losse opmerkingen waar dc belanghebbende rekening mee kan houden. de 1,. HE afzet van vet kalfsvlees is momenteel een bijzonder nare zaak. De Italianen stellen steeds maar weer een beslissing uit die moet lel den tot herleving van onze export naar Italië. Er zijn intussen reeds markten geweest waar de vette kalveren niet alleen zeer laag in prijs waren van 2,102,20 per kg levend gewicht maar ook zelfs onverkoopbaar bleken. Dit was nog nooit gebeurd. De kalverenmesters hebben de eerste strop ge leden. De andere sectoren krijgen hier ook een tik van mee. In de eerste plaats de melkvee houder die gevoelig minder voor zijn nuchtere kal veren ontvangt. Dit zal de kostprijs van de melk niet ten goede komen. En in de tweede plaats de Nederlandse zuivelafzet. De kalverenmesters zijn de grootste klant van de zuivelindustrie door de afname van mager melkpoeder via de kunstmelk. Daarbij wordt ook nog ruim 27.000 ton buitenlands poeder voor de kunstmelkproduktie ingevoerd. Met de vette kalveren zit ook deze industrie met de brokken. Hieruit blijkt weer de zeer wankele positie van de kalverenmesters, die alleen rendabel is bij ruime export, in dit geval naar Italië. Het is momenteel treurig gesteld met de kalfsvleesexport. Wanneer Iiier niet snel verandering in komt sleept dit de zuivelafzet voor een deel mee in de put. Het P.V.V. heeft gemeend ter ondersteuning van de vette kalverenmarkt, die nog enige afzet mogelijkheden in Frankrijk heeft, te hulp te moe ten komen door te bepalen dat voor 1 kg kalfs vlees uitgevoerd naar Frankrijk, een invoerver gunning wordt verkregen van 1 kg Frans voor- vlees (waarde 1,64 waarbij bepaald is dat de invoer van dit Franse voorvoetenvlees pas na 15 juni gerealiseerd behoeft te worden l.p.v. binnen 6 weken. De bedoeling van deze regeling is de tijd tot Italië weer eens zal opengaan enigermate te overbruggen. D. ERWTEN EN BONEN *-sr- K°rre'* 6+18+28 A.S.F. Korrels 8+10+23 A.S.F. Korrels ^^^forrefc volfedfg in watw optost,»,. (Adv.)

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1962 | | pagina 8