BOERENJEUGD ^iig; Wedstrijden in veebeoordeling Plattelandsjongeren 801 L J G onder redaktie van G. VAN VLIET in het sociaal-economisch veranderingsproces L. J. G.-JUWEEL (III) L. J. G.-JUWEEL (IV) 1. 8. ZATERDAG 34 MAART 1963 PEN van de middelen om de lief- de voor en de kennis van het rundvee te vergroten is het beoor delen van het exterieur. Hierdoor wordt de aandacht op deze mede schepselen, die aan onze zorgen zijn toevertrouwd, gevestigd en als van zelf wordt daardoor het omgaan, voorbrengen en beoordelen van rundvee in het centrum van de be langstelling geplaatst. De uitspraak van de voormalige Tijksveeteeltcon- sulent, wijlen de heer Zwagerman, dat het omgaan met vee een waar devol stuk „boerenmuziek" vormt, heeft, ondanks toenemende mecha nisatie, nog niets aan waarde inge boet. Teneinde op een aantrekkelijke wijze de kennis van het rundvee te Invorderen willen de gezamen lijke organisaties van landbouw- jongeren de C. J. B. T. B., de L. J. G. en It. K. J. B. via gemeenschappelijke streekwedstrijden in september a.s. een provinciale wedstrijd voor veebeoordeling organiseren. Alle leden van deze organisaties en eventueel ook andere belangstellenden kunnen zich thans melden hieraan mee te doen. Bij voldoende deelname zullen dan streeksgewijs door het Rijksveeteelt- consulentschap korte praktische cursussen in veebeoordeling worden gegeven. Deze cursussen, die in de maanden april, mei en juni gegeven worden, bestaan uit 7 lessen. De beide eerste lessen zijn van meer theoretische aard en worden 's avonds in een zaaltje gegeven. De overige 5 lessen zijn praktisch en worden afwisselend bij een der deelnemers gehouden. Na afloop van de lessen vindt in de streek een wedstrijd plaats. De deelnemers die daarbij goed voor de dag komen kunnen daarna, eventueel na nog enige aanvullende lessen, zich melden voor de provinciale wedstrijd die begin september, vermoedelijk te Goes, wordt gehouden. Voor degenen die liet in deze laatste wedstrijd er goed afbrengen staat tenslotte de mogelijkheid open zich in een lan- (lelijke wedstrijd met de jonge veekenners uit andere provincies te meten. In verschillende delen van de provincie zijn reeds voorbereidingen getroffen voor een streekwed- strijd. In andere streken kunnen bij voldoende belangstelling ook cursussen beginnen. De kosten voor deelname zijn bepaald op ƒ2,50. Daarenboven verdient het in vele gevallen aan beveling een leerboek over rundveekennis aan te schaffen. Voor zover de deelnemers daarover niet beschikken zal door de cursusleiding ƒ4,90 daarvoor gezorgd kunnen worden. Aanmeldingen kunnen plaats vinden bij: Schouwen-Duiveland: G. Moelker, Slikweg D 10, Kerkwerve. Walcheren: A. Lampert, Dorpsstraat 40, Biggekcrke. Zuid-Beveland: M. Minnaard, P. K.zandweg 2, 's-Heer Abtskcrke. Tholen: J. van Dijke, Oudelandsepoort 5, Tholen. West Zeeuws-Vlaanderen: W. Verplanke, Bosdijk C4, IJzendijke. Oost Zeeuws-Vlaanderen: A. Scheele, Kanaalweg P 115, Terneuzen (Slot.)] Het is op die manier al een heel rijtje. Want u moét het doen. De heer Geuze heeft ook eens op een keertje gezegd: „Waar is die jongere?" En voel meer mensen zeggen dat en dan staat U er vlak voor. En dat moet u op het ogenblik allemaal voor-bereiden. En dan moet U niet vergeten dat U ook nog zo'n plattelander bent, zo'n mens met een stijl. Als ik zeg dat u een deel moet zijn van het hele volk dan wil dat nog niet zeggen, dat er voor pleit dat U een massaprodukt wordt. Als ik denk aan wat een boer is en U bent Landbouw Jongeren Gemeenschap, dus ik kan dat doen, en als er zoons en dochters van de smid enz. ook tussen zitten, dan geldt dat ook voor lien, want dat zijn ook vrije ondernemers van het platteland dan heb ik altijd een bepaald beeld. Een boer is als ieder mens het resultaat van aanleg en omgevingsinvloeden. Dat kan niet anders. Daarbij denk ik er aan dat de boer altijd, geslachten lang, boer is geweest, ik vraag me af waarom dit zo geweest is. Daarbij denk ik aan de zondeval in het paradijs, waarbij de mensen die uit het paradijs verdreven werden de opdracht mee kregen de akker te bebouwen in het zweet huns aanschijns. Dat heeft eigenlijk door alle tijden gegolden. As ik denk en ik lees er over na uit de middeleeuwen, hoe de taal van de boer toen was, dan vind ik dat de boer van nu daar nog de teltenen van draagt. Dat moet U houden. Wli zijn strenge, vlijtige mensen. Ik denk ook aan zijn vak, dat hen altijd afhankelijk doet zijn van de faktoren die hij niet kan beïnvloeden. Bij mijn grootmoeder in de gang hing de spreuk: „De land man zaait het zaad en wacht op Godes zegen en als hij die maar krijgt dan staat hij nooit verlegen." Dat beeldt ten voeten zijn afhankelijkheid uit, Ik krijg de 26e van de maand mijn cheque maar ik kijk er niet eens meer naar. Dat is bij U volkomen anders. Dat is door alle tijden heen anders ge weest. Dat heeft u gemaakt tot een stil mens, tot een ingetogen mens, tot een religieus mens. Tot een zich afhankelijk wetend mens. Die stijl mocht U ook bewaren en daar mag U zich ook wel eens in verdiepen. Want er is te veel in het verleden, ik heb het straks al gezegd, dat van grote betekenis is. Als ik dan denk aan onze onafhankelijke posi tie die rechtstreeks verband houdt met afhanke lijke positie, dan zeg ik: U bent ook daarin van grote betekenis in dit volk. En als U dan die ande re ekonomische waarheden ook eens nader tot U neemt en U probeert U die eigen te maken en door te werken, dan ben ik overtuigd dat U, met behoud van die oude waarheden en Uw positie midden in dit volk, dat U verder komt. En dat u alle stormen van deze tijd, die Uw sociale positie aantasten of niet aantasten, dat hangt van Uzelf af, en die Uw ekonomische positie ondergraven, dat gebeurt op het ogenblik, toch kunt trotseren. NU de toneelwedstrijd 19611962 weer achter de rug is, kan liet misschien nut hebben, hieraan in deze rubriek een kleine beschouwing te wijden. Van de aanvang af heeft het hoofdbestuur van de L. J. G. zich gerealiseerd dat het beoefenen van enigerlei kunstvorm in L. J. G.-verband, inhoudt dat dan ook alles gedaan moet worden om de prestaties zo hoog mogelijk op te voeren. Ten aan zien van het toneelspelen is men daarom- gekomen tot liet instellen van het L. J. G.-toneelconcours. Aanvankelijk leek dit wel aan de verwachtingen tc beantwoorden, maar na enkele jaren daalde de belangstelling hiervoor dermate, dat de vraag zich opdrong of het nog zin had op deze weg voort te gaan. De voornaamste oorzaak hiervoor is wel ge legen in de, noodzakelijkerwijze, onvoldoende voor bereiding. Immers liet instuderen van een één- acter voor het concours naast liet stuk voor de jaarlijkse feestavond, bleek voor de afdelingen een te zware belasting te zijn. Dat dit zich wreekte in het peil van de opvoe ringen behoeft nauwelijks betoog. En hoe staat het nu met' de resultaten van de toneelwedstrijd 1961—1962 Een oppervlakkige beschouwing toont aan dat er inderdaad winst geboekt is. De gedegener voor bereiding van het „eigen stuk" komt echter in hoofdzaak tot uitdrukking in rolkennis, toneelaan- kleding en, in sommige gevallen-, ook in de regie. Maar ten aanzien van liet spelpeil moet gezegd worden, dat er van verbetering in de meeste ge vallen nauwelijks sprake was. IIET is in deze korte beschouwing niet wel doen* lijk hier diep op in te gaan. Een billijke be oordeling van de, in tijd, ver uiteenliggenvle op voeringen was voor de jury n.I. slechts mogelijk doormiddel van een uitgebreid cijfersysteem. Zo werden bij iedere opvoering voor alle spelers af zonderlijk cijfers gegeven voor rolkennis, opvat ting, samenspel en roldoorwerking. Om een voor beeld te noemen: Het eerste punt (rolkennis) kon soms gehonoreerd worden? met een 10 en in ieder geval altijd met een voldoende, terwijl daarentegen het laatste (roldoorwerking) vaak niet meer haal de dan een 4. Samenvattende moeten we dus constateren dat door het overgaan van „concours" op „wedstrijd", het gestelde doel n.I. verbetering van liet spelpeil, nog slechts zéér ten dele bereikt is en dat nog steeds „wezenlijke verbetering" van dit peil, wil voortzetting zin hebben en verantwoord zijn, drin gend geboden? blijft. Dat dit niet van de ene op de andere dag te ver wezenlijken Is zal ieder zonder meer duidelijk n. Hier is tijd voor nodig cn -wat nog helangrjjkcr is bij hen die het toneelspel beoefenen, animo cn een? vaste wil om tot die verbetering te komen. De enige weg hiertoe is het organiseren van spel- cursussen. Indien dit verwezenlijkt kan worden zullen de resultaten in de komende jaren zeker niet uitblijven. Dit hebben de door ons beoordeelde vertoningen zeker bewezen. O. VAN HOEK, jurylid. J^| V bovenstaande beschouwing kunnen wij hier onder kortheidshalve de uitslag van het L. J. G.-Juweel laten volgen. Deze uitslag luidt; Noortl-Beveland met „Dokter Lexo" 83 pnt. 2. IJzendjjke met „Nieuw Leven" 77 pnt. 3. Koudekcrke met „Vader Diekema" 73 pnt. 4. Schouwen-Duiveland met „Onweer" 71 pnt 5. Groede met „Ooom Albert toch" 70 pnt 6. Terneuzen met „Om 12 uur eindigt het leven" 67 pnt. 7. Axel niet „De Liedjeszanger" 64 pilt. Oostburg niet „Op drift" 63 pnt. 9. 's-H. Abtskerke met „Het leven gaat door" 61 pnt. Dat U op den duur Europeaan wordt, die een kern vormt en een ruggesteun van Europa. En dat U er met z'n allen, met Uw vrouwen cn met Uw kin deren, in een volledig aangepaste landbouw, ge lukkig wordt. Ik kan U daar echt de oplossing niet voor geven. Ik kan onmogelijk rechte lijnen trekken over golvend water. Maar als U met al deze waar heden rekening houdt en U zoekt dan Uw weg, met al de verscheidenheid waarover U beschikt, dan komt U tot een oplossing. Ik ben ervan over tuigd dat dan een uitstekende oplossing wordt gevonden. Ik ben er ook van overtuigd, dat het hard is om van uw leefwijze af te stappen. Maar even zo goed ben ik ervan overtuigd dat U gelukkig wordt als modern ondernemer, wat inhoudt dat harde stuk ekonomie. Ik wens U daarbij van hart© sterkte

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1962 | | pagina 21