KORT VERSLAG r ZATERDAG 24 MAART 1963 Dagelijks Bestuurs vergadering Z.L.M. In dit nummer V. Frankering by abonnement: Terneugea 50e Jaargang No. 26Ï3 Officieel orgaan van de Maatschappij tot bevordering van Land- en Tuinbouw en Veeteelt in Zeeland' van de vergadering gehouden op maandag 19 maart 1962 De voorzitter opent de vergadering en heet alle aanwezigen van harte welkom. Een speciaal woord van welkom richt spreker tot de heer S. de Visser, de nieuw gekozen voorzitter van de Kring Walche ren. Namens het D. B. wenst de voorzitter de heer Visser geluk met zijn verkiezing en spreekt de wéns uit, dat hij in het belang van de Kring Wal cheren en de gehele Z. L. M. zal mogen werken. Van de aftredende Kringvoorzitter de heer A. W. Cevaal en cle heer G. M. F. Bom. oud-voorzitter van de Kring Noord-Beveland, zal de volgende be stuursvergadering afscheid genomen worden. NIET VERLENGING WET VERVREEMDING LANDBOUWGRONDEN ÖE vergadering neemt kennis van het feit dat door de Minister van Landbouw een wets ontwerp voor wijziging van de Pachtwet is inge diend. De indiening van dit wetsontwerp houdt in, dat van de zijde van de Overheid men van mening is, dat de Wet Vervreemding Landbouwgronden per 1 januari 1963 niet behoeft te worden verlengd. Inmiddels is door het Tweede-Kamerlid, Prof. Vondeling, het initiatief genomen tot een wetsont werp voor blijvende instelling van genoemde wet. Reeds is van de ziide van een enkele provinciale landbouworganisatie elders in den lande en ook door een gemeente in de provincie Zeeland op de te verwachten niet-verlenging van de Wet Ver vreemding Landbouwgronden gereageerd. De vergadering is van oordeel dat de huidige uit spraken voorbarig geacht moeten worden. Vooral nu de tijd hiertoe nog de mogelijkheid laat, is het bestuur van mening dat nauwgezette bestude ring van de ter tafel liggende wetsontwerpen nood zakelijk is om de gevolgen van de afschaffing der wet enigermate te kunnen overzien, en een ge motiveerd standpunt in deze belangrijke kwestie te kunnen vormen. Hiertoe besluit liet bestuur een kommissie, ad hoc in te stellen, waarin alle Kringvoorzitters, als mede enkele adviseurs zitting zullen hebben. Deze kommissie zal op korte termijn een standpunt be palen. Aan de gemeente Aardenburg zal bericht wor den dat deze verkeerd geïnformeerd moet zijn, daar de Z. L. M. nog geen bestudeerd standpunt ter dezer zake heeft kunnen innemen. MOND- EN KLAUWZEER NU de hevigheid van de epidemie schijnt af te nemen en het rundvee voor het grootste deel is ingeënt, acht het bestuur het op dit moment niet noodzakelijk andere direkte maatregelen voor de proyincie te verzoeken, tenzij de huidige situatie verandert. IUELKE doperwtenrassen telen?; de marktpositie van contracUeeltgewas- sen; de tarieven loonwerk 1962'63. Een artikel over de resultaten van het uienonderzoek in 1961 door de S. N. Ui. F., de uienteelt en over de spruiten, die in het middelpunt van de belangstelling staan. Verder een- beschouwing over de rundvee houderij in Zeeuws-Vlaanderen in 1960, de behandeling van het rapport Landbouwpoli tiek op langere termijn en nog vele andere bedragen. "N AKKERBOUW De situatie in de afzet van* aardappelen geeft op het moment tot enig optimisme aanleiding. In de sektor van de erwten is slechts sprake van voorraadverkleining, waarbij de prijs praktisch geen verandering ondergaat. Naar aanleiding van de in het Landbouwschap gevoerde besprekingen over de bietencontingen- tering mag verwacht worden, dat voor de oogst 1962 niet direkt tot deze maatregel zal worden overgegaan. Te oordelen naar het antwoord van de Minister bij de mondelinge behandeling van de landbouw begroting in de Tweede Kamer, bestaan er voor een verwerkingspremie voor vlas zoals die ook in andere landen gebruikelijk is, wel enige kansen. De mogelijkheden om het koolzaad onder de ga rantie te brengen staan er klaarblijkelijk minder gunstig voor. Inmiddels is het duidelijk geworden, clat in de toekomst de prijzen der land'bouwpro- dukten afhankelijk zullen zijn van de bepalingen die in Brussel worden opgesteld. Voor de komende oogst is het te verwachten, dat reeds van enige invloed sprake zal zijn. Hierdoor zal men in de landbouwsektor onder een geheel nieuw regiem komen, waarvan de gevolgen nu nog niet zijn te overzien. Bij ver kopen is daardoor goede voorlichting van be lang en moet vooreerst voorzichtigheid geboden zijn. WERKGEVERS AANGELEGENHEDEN IN de onderhandelingen over de lonen en ar- 1 beidsvoorvvaarden voor het komende kontrakt- jaar is in beginsel overeenstemming bereikt. Over enkele onderdelen zal nog nader beraad moeten volgen. De loonsverhoging zal in de akkerbouw- sektor 11 cent van het basisuurloon bedragen. De volledige bepalingen van het af te sluiten kontrakt zullen binnenkort in een artikel in het Zeeuws Landbouwblad worden vermeld. Het bestuur bespreekt voorts, naar aanleiding van een binnengekomen schrijven, de mogelijkheid, om door middel van het aantrekken van bepaalde kategorieën, tijdelijke arbeidskrachten, o.a. studen ten in de arbeidsbehoefte van de land- en tuin bouwbedrijven in het hoogseizoen te voorzien. Daar verwacht moet worden, gezien de arbeids situatie, dat in toenemende mate ook naar deze krachten vraag zal ontstaan, zal de afdeling Werk- geversbelangen deze zaak nader bezien en over- deze mogelijkheden in het Landbouwblad nadere mededelingen doen. BESPREKING AANSLUITING ONRENDABELE PERCELEN Met de Prov. Zeeuwse Electr. Maatschappij zijn door de landbouworganisaties opnieuw besprekin gen gevoerd over de aansluiting van de onren dabele percelen op het eleetriciteitsnet. Het laat zich aanzien dat door dit overleg een belangrijke stap kan worden gezet in de richting van de oplossing van het probleem der onrendabele percelen. STREEK VERBETERINGEN NAAR aanleiding van de vergadering van de Provinciale Landbouwvoorlichtingsraad wordt in het bestuur gesproken over de prioriteit bij de aanwijzing van Streekverbeteringsgebieden in de provincie. Men is van oordeel dat hiervoor Walcheren en het gebied Stoppeldijk het eerst in aanmerking dienen te komen. Voor Walcheren wordt hierdoor alsnog mogelijk de geïntensiveerde voorlichting op landbouw-technisch gebied, terwijl de struktu- rele veranderingen van het gebied tevens huishou delijke en Agrarisch-sociale Voorlichting gewenst maken. In Stoppeldijk zal een Streekverbetering kunnen aansluiten bij de ruilverkavelingswerk zaamheden. AGRARISCHE NOODGEVALLEN Het bestuur neemt kennis van de uiteindelijke resultaten van de instelling van het hulpfonds door liet bedrijfsleven voor de getroffenen in 1961. Daarnaast uit de vergadering zijn dankbaarheid voor de bemoeiingen van het Landbouwschap ten bate van de Schouwse en Bevelandse gedupeerden. COMMISSIE CONTRACTTEELT Het bestuur besluit ter ondersteuning van de aanvangswerkzaamheden, de Commissie Contract teelt een financiële tegemoetkoming te verlenen. BENOEMINGEN De vergadering benoemt als adviseur van het D. B. en H. B. de heer W. J. L. de Groof, inspec teur van de Veeartsenijkund'ige Dienst in de pro vincie. In de melkmachine commissie van het Land bouwschap worden benoemd de heren C. M. Moermónd te Dreischor en J. P. Geerse te Middel burg.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1962 | | pagina 1