De bestrijding van fruitspint Spintbestrijding in de groenteteelt 265 TUINBOUW DINGEN VAN DE WEEK ZATERDAG 17 MAART 1963 VORIGE week gaven we o.m. een overzicht van de levens cyclus van het spint. Omdat vooral de fruitkwekers zeer veel te maken hebben met het fruitspint, willen we deze week iets vertellen over de spintbestrijding bij fruit in de volle grond. Daarbij kunnen drie hoofdmomenten worden onderschei den. Het eerste hiervan valt in de periode kort vóór de bloei, of eventueel kort vóór en direct na de bloei van de appels. Bespuitingen in deze periode zijn gericht tegen de winter- eieren van het fruitspint kort voordat de mijten verschijnen en/of tegen de juist uit de wintereieren verschenen larven. De maatregelen hebben ten doel de begin-populatie van het spint zo klein mogelijk te maken. Dit is vooral van belang als het aantal aanwezige wintereieren groot is of als men in appelboomgaarden daarna de spintdodende eigenschap pen van de meeldauwbestrijdingsmiddelen „Karathane" of „Acricid" ten volle wil benutten. Indien men namelijk met deze middelen een intensieve meeldauwbestrijding uitvoert vanaf kort vóór of direct na de bloei tot begin augustus, houdt men hiermede tevens de spintaantasting in toom, mits de begin-populatie eerst op een laag niveau is gebracht. In dat geval zijn in de periode van de meeldauwbestrijding meestal geen aparte bespuitingen tegen spint meer nodig. VOOR DE BLOEI. NV augustus dient dan echter nog een aparte bespuiting tegen spint te worden uitgevoerd. Voor de spintbestrijding vóór de bloei komen een aantal middelen in aanmerking welke we hier uiteraard niet op kunnen nemen, maar waarover uw bestrijdingsmiddelenhandelaar u ongetwijfeld alle gewenste inlichtingen zal geven. Ze worden in het algemeen zo laat mogelijk verspoten, namelijk als het fruit spint uit de wintereieren begint te verschijnen. De werking van deze middelen in het voorjaar is voorts afhankelijk van de groeisnelheid van het ge was, met dien verstande dat bij sterke groei tijdens en kort na de bespuiting de resultaten hiervan iets minder goed zullen zijn. Men mag zich echter niet laten verleiden te kort vóór de bloei van de vrucht bomen te spuiten, vooral niet met fenson. Dit middel heeft in sommige jaren, indien het te kort vóór de bloei werd verspoten, aanleiding tot schade gegeven. Als tengevolge van de weersomstandigheden het spint traag en over een lange periode verschijnt, kan de vóórbloeibespuiting onvoldoende effect opleveren en zal een aanvullende bespuiting na de bloei nodig kunnen zijn. Dit was b.v. in 1960 op verschillende bedrijven het geval. Voor de spintbestrijding vóór de bloei staan dus ter beschikking enkele ovo-larviciden en organische fosforverbindingen alsmede het middel Eradex. We begonnen met te zeggen dat de spintbestrij ding in de fruitteelt drie hoofdmomenten telt. Een er van hebben we nu genoemd. De beide andere hoofdmomenten vallen na de bloei, namelijk eind mei-begin juni, wanneer bijna alle wintereieren zijn uitgekomen en nog slechts weinig zomereieren zijn afgezet, alsmede eind juli-begin augustus wan de afzetting van wintereieren begint. Door een bespuiting eind mei-begin juni kan men onder normale weersomstandigheden en bij ge bruik van de juiste middelen een gehele spint generatie overbruggen en tot in juli vrij blijven van schade. Een bespuiting eind juli-begin augus tus heeft ten doei een massale afzetting van win tereieren en daarmede een grote begin-populatie in het volgend voorjaar te voorkomen, terwijl men tevens het optreden van schade in de nazomer tegengaat. NA I>K BLOEI. VOOR de spintbestrijding in de genoemde twee perioden na de bloei van appel .en peer heeft men de keus uit een groot aantal middelen, die echter wat betreft werkzame stof en werkingswijze kunnen worden ingedeeld in enkele typen. Uiter aard kunnen we ook hierop thans niet dieper in gaan. Het te van groot belang in het spuitschema tegen spint en insekten, ook later in het seizoen, wel overwogen te gebruiken typen middelen te kie zen. Men dient bij de keuze,van het type bestrij dingsmiddel, zoals reeds eerder is opgemerkt, rekening te houden met eventueel reeds aanwezige resistentie van het spint tegen bepaalde typen mid delen, met name de organische fosforverbinding en bepaalde groepen ovo-larviciden, of men moet waar deze resistentie nog niet aanwezig is trach ten het ontstaan daarvan te voorkomen. Moeilijk heden met betrekking tot de resistentie kan men voorkomen of tegengaan door in het bestrijdings- schema tegen spint die typen middelen op te nemen waartegen de betreffende spintpopulatie nog niet resistent is. In het algemeen, ook later in het seizoen bij be spuitingen tegen andere parasieten, zo min moge lijk middelen te gebruiken welke deze resistentie bevorderen. Zowel gedurende het seizoen zelf als van jaar tot jaar afwisseling te brengen in de te gebruiken typen middelen. In de hierna volgende punten vindt men een richtlijn voor de opbouw van het bestrijdings- schema: a. Waar nog geen resistentie tegen één of meer der typen middelen aanwezig is, heeft men kort na de bloei en in de zomer de keus uit alle ge schikte typen. Het verdient aanbeveling voor latere bespuitingen een ander type middel toe te passen dan men kort na de bloei heeft ge bruikt. b. Waar resistentie tegen organische fosforverbin dingen aanwezig is, kan men kort na de bloei gebruik maken van een ovo-larvicide of „Era dex", „Acridid" of „Kelthane", gevolgd door be- spuitingeo met één van deze middelen in de zomer, met dien verstande dat men dan bij voor keur een ander type middel gebruikt dan men kort na de bloei reeds heeft toegepast. c. Waar men heeft bemerkt, dat een begin van resistentie tegen bepaalde groepen eidodende middelen optreedt, kan men kort na de bloei het spint bestrijden met een organische fosfor verbinding of met „Eradex", „Kelthane" of „Acricid". Deze bespuiting dient in de zomer te worden her haald met één dezer middelen, bij voorkeur een ander type dan men kort na de bloei heeft toe gepast. De systematische organische fosforver bindingen komen voor deze latere toepassing echter in het algemeen niet meer in aanmer king daar de werking hiervan in die periode, wanneer het gewas niet meer sterk groeit, on voldoende tot zijn recht komt. Bovendien laat de veiligheidstermijn van deze middelen een ge bruik in genoemde periode vaak niet meer toe. d. Op bedrijven waar een intensieve meeldauwbe strijding met „Karathane" of „Acricid" wordt uitgevoerd, kan men hiermede een spintpopu latie in bedwang houden. Om van deze eigen schap van deze middelen gebruik te kunnen maken dient men in de periode kort vóór of kort na de bloei de spintpopulatie op een laag niveau te brengen of gebracht te hebben. Na beëindi ging van de „Karathane'-bespuitingen (begin augustus) is het noodzakelijk nog een bespui ting met een daarvoor geschikt spintbestrij dingsmiddel uit te voeren. Bij het samenstellen van het bestrijdingssehema tegen spint dient men bovendien rekening te hou den met de werkingsduur van de middelen t.o.v. spint. De ovo-larviciden hebben een lange levens duur. FR schijnt geen einde te komen aan de lange winter. Ze is wel niet zo streng maar wel langdurig en slepend. Men begint naar de lente te verlangen om te zien en mee te maken het nieuwe jonge opbruisende leven der natuur in al haar schoonheid en pracht. Niemand beter dan de mens van het land is in staat dit proces van het nieuwe leven van het be gin tot het einde, te bestuderen. Hij moet dit ook wel want de natuur brengt ook elk voorjaar zijn vijanden voort, vijanden welke hij het gehele jaar door moet bestrijden. We denken aan de vijanden In de vorm van velerlei parasieten, zwammen1 en viren. Met moeite kan men ze soms nauwelijks de baas blijven. Verder zijn er de klimatologische omstandigheden waaraan hij maar heel weinig of soms helemaal niets kan doen. We denken weer al aan de komende nachtvorsten, aan gtorm en regenbuien in de bloeitijd; hagelbuien in de voor zomer; te natte of te droge zomer; herfststormen zyn ook niet denkbeeldig en wat al niet meer voor tegenspoeden kunnen ons treffen. Geen wonder dat elke boer en tuinder met enige zorg het nieuwe voorjaar tegemoet stapt. Het is dan ook geen wonder dat we deze week de biddag voor het gewas hebben gehad. We heb ben samen kunnen bidden voor de stoffelijke be langen van ons bedrijf. We zijn gesterkt mogen worden in het geloof dat God ook onze dagelijkse beslommeringen kent en daarom mogen we ook blij gemoed het voorjaar tegemoet treden. Nu is alles nog dor en doods maar straks zal het weer uitspruiten en bloeien in een ongekende weelde en pracht. Het zal weer een lust zijn om in die natuur te leven en de aarde te bebouwen. In het afgelopen jaar hebben we weer een schat van ervaringen opgedaan. Deze winter hebben we onze kennis vermeerderd. We hunkeren er nu naar om alles in praktijk te brengen want dit jaar moet ons fruit beter en mooier zijn dan het afgelopen jaar. We moeten met primeurs van onze groente bedrijven op de veilingen komen. We zitten in Zee land immers altijd wat gunstiger dan elders in het land waardoor we wat vroeger kunnen zyu. Wc zullen die vroegheid moeten proberen te be nutten. Het is het afgelopen jaar gunstig geweest voor de Zeeuwse tuinbouw. Kijk maar naar de veilingomzetten. De tuinder die verstandig is ge weest, heeft zijn machinepark uitgebreid of ver nieuwd want de arbeid is schaars en duur. Laten we er op berekend zijn dat wanneer er niets ge beurt de concurrentie groot zal zijn. De kwaliteit zal het moeten doen in 1962. Wie dr. ir. G. de Bak ker gehoord heeft op de algemene jaarvergadering van het KNLC afdeling tuinbouw weet, dat deze deskundige er op wees dat de kwaliteit van ons fruit de laatste jaren nog niet zoveel is verbeterd gezien de aanvoeren op ónze veilingen van min derwaardige kwaliteit. Even zijn we daarvan geschrokken maar bij na der inzien moeten we tocli ook bekennen dat het wel .juist is. Te hoog is nog altijd het percentage van mindere kwaliteit dat in een „fruitjaar" niets opbrengt. Ook geloven we dat de betere kwaliteit welke wc aanvoeren, niet tot zijn recht komt in onze vuile meermalige kisten met een vaak ruwe behandeling. Daar staat tegenover dat een duur dere verpakking meestal niet betaald wordt en de fruitkweker die toch al niet om werk verlegen zit, gaat het uiteindelijk om het laatste regeltje, om de vraag „Wat houd ik er van over." Mogelijk zal dit jaar de verhouding wel wat anders komen te liggen en zal de kwaliteit ook betaald worden. Laten we daarom alvast maar l>eginnen om kwa- liteitsprodukteir te telen. De rest is dan altijd nog over te praten. Daar moeten we NU mee beginnen en dit ook volhouden. Sommigen ziet men door allerlei oorzaken in de zomer verslappen wat tot gevolg heeft dat het goede begin sterk gereduceerd wordt. Be meerdere kosten komen er toch moestal wel uit. Per kilo omgerekend is het meestal nog niet zoveel, nog daargelaten de stand van onze bomen welke toch ook zo belangrijk is. Wie niet zaait zal niet oogsten, wie niet spuit op tijd en met verstand zal dit evenmin doen. Al onze berekeningen zullen ook dit seizoen niet uit komen en fouten zullen we maken. Het klimaat zal ons nog al eens parten spelen. Dat kan ook niet anders, het zou al te mooi zijn als alles vanzelf ging. Wat met veel moeite is verkregen heeft ook de meeste waarde. We laten onszelf niet uit ons evenwicht brengen maar gaan rustig voort. Zaaien en oogsten, zomer en winter zullen niet ophouden. Tot de volgende week. OK bij de bestrijding van spint op aardbeien, alsmede enkele groentegewassen en kruiden, zal men bij voorkeur middelen kiezen met zo mogelijk een neven-effect tegen andere parasieten en een zo lang mogelijke werkingsduur. In aanmerking komen dus vooral de combinaties met een organische fosforverbinding met korte of intermediaire werkingsduur met een ovo-larvicide, dan wel AAfac, Rogor of een systemisch middel. Ook phenkapton en „Kelthane" komen voor de spintbestrijding in deze teelten in aanmerking; deze middelen hebben echter geen effect tegen andere parasieten. Bij de bestrijding van spint op aardbeien in het voorjaar en op enkele groentegewassen of kruiden dient men zich nauwkeurig aan de voor geschreven veiligheidstermijn te houden. Deze gelden ten opzichte van de oogst van de gewassen. Bij de spintbestrijding in de zomer op aardbeienrassen, die tweemaal worden gepluktzal men de keus van de middelen eveneens terdege met deze veiligheidstermijn rekening dienen te houden.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1962 | | pagina 9