KUNSTMEST^^-— STROOIERS <v*as™ Eerste steenlegging Coöperatieve Groenvoederdrogerij Zeeuwsch-Vlaanderen G.A. te Westdorpe Wist U dat....? 263 10. G.L.SLABBEKOORN Zn. ia. M.Lvan ACKER Zn. A.D. RIEMENS. ZATERDAG 17 MAART 1062 de laivgoi gepnjsue macnine door de ■fa grote capaciteit, •fe solide constructie, lange levensduur. Met de LELY Kunstmeststrooier -fa bespaart U op elke hectare tijd, verdient U elke dag geld "jïr en tee1* TT p*'- to^^brcncsten. Vraay ncy demonstralie en oor doel zeil vrijblijvend hoeveel U met de L~ Y b»i"»»rt Kloetinge Tel. 01100-6606 "OWaterlan Jkerkje Hoek Tel. 01170-2163 Tel. 01154-298 Rond half april a.s. zal de groenvoederdrogerij kunnen draaien OP vrijdag 9 maart 1.1. vond de eerste steenlegging plaats door de voorzitter, de heer J. W. Scheele. Daar de officiële opening in de loop van de a.s. zomer zal geschieden, had de eerste steenlegging een min of meer besloten karakter. Naast het bestuur en de aannemer, de Gebr. van der Poel te Terneuzen, waren hierbü aan wezig de commissie van toezicht, het personeel van de aannemersfirma, de heer Van Maldegem namens de architect van het Bouwbureau voor de landbouw in Zeeland, de bedrijfsleider de heer Van de Lijcke en de rijkslandbouwconsulent, Ir. Haenen. BIJ gelegenheid van deze gebeurtenis past het wel het ontstaan van deze Coöpe ratieve Groenvoederdrogerij te memoreren en verder in de toekomst te kijken. Op 16 mei 1960 vond in Terneuzen de eerste oriënterende bespreking met de voor zitters en secretarissen van de kringen van de drie landbouworpnrnsat^c ir. Vlaanderen plaats op initiatief van de rijkslandbouwconsulent. De heer J. W. Scheele toonde zich op verzoek van de aanwezigen bereid deze bespreking ie leiden. De heer L. Elenbaas, directeur van de Coöperatieve Groenvoederdrogerij Tholen te Scherpenisse, had aan het verzoek deze bespreking bij te wonen, spontaan gevolg gegeven en hij werd door de voorzitter als deskundige op deze bijeenkomst welkom geheten. De conclusie van deze bespreking was, dat de standsorganisaties elk één afgevaardigde aanwezen om de mogelijkheden voor de stichting van een groen voederdrogerij in Zeeuwsch-Vlaanderen na te gaan. De standsorganisaties wezen hiervoor aan de heren J. W. Scheele te Boschkapelle, A. J. Buijsse te Aardenburg en J. Haak te St. Kruis. In december 1960 bracht deze commissie van drie aan de standsorganisaties na een gedegen onderzoek haar advies uit. Dit advies was duide lijk gesteld. „In het Zeeuwsch-Vlaamse akkerbouwgebied is een groenvoederdrogerij (luzernedrogerij) gewenst. In vergelijking met overige akkerbouwgebieden in Ne derland is het ontbreken van een dergelijke drogerij als een gemis voor onze streek aan te merken". DIT advies vond in de praktijk een goed gehoor. Op 15 juni 1961 vond de. op richtingsvergadering plaats in zaal Luxor van hotel Rotterdam te Terneuzen. Op 7 juli 1961 werd de Coöperatieve Vereniging Coöperatieve Groenvoederdrogerij „Zeeuwsch-Vlaanderen" G.A. te Westdorpe, officieel opgericht ten overstaan van notaris Hoving te Terneuzen. Het bestuur zag en ziet zich bij haar activiteiten sterk gesteund door haar adviseurs, de heren Elenbaas en Ir. Haenen. De aanbesteding van de gebouwen vond plaats op 27 oktober 1961. Architect is de heer Nienhuis van het Bouwbureau voor de landbouw in Zeeland. De aanbe steding werd gegund aan Gebr. van der Peel te Terneuzen. De plaats van vestiging is het eiland in het Kanaal van Terneuzen naar Gent. Dit eiland ligt in Sluiskil onder de gemeente Westdorpe. In augustus 1961' werd dit eiland door een dam verbonden met de rijksweg van Terneuzen naar Sas van Gent. IN januari 1962 werd de eerste paal geheid. De aannemersfirma nam haar werk zaamheden vlot en resoluut ter hand. De fundamenten en staalconstructie van het drooggebouw zijn op het ogenblik gereed. De vorst gedurende de laatste weken van februari en begin maart heeft wel enige vertraging opgeleverd. De gebroeders van der Poel hebben het bestuur verzekerd dat zij alles in het werk zullen stellen dat de groenvoederdrogerij rond half april a.s. zal kunnen gaan draaien. In dit verband is het ook een gunstige omstandigheid te kunnen vermelden dat onder het werkvolk op de bouw een loyale en sportief meewerkende mentaliteit heerst. Deze komt altijd naar voren als een bezoek aan de werkzaamheden op het bouwterrein wordt gebracht en dit was het geval ook in het samenzijn van het bestuur, de aan nemers en het personeel na de eerste steenlegging. BIJ de eerste steenlegging sprak de voorzitter enkele woorden. Hierin memoreerde hij o.a. de betekenis van de groenvoederdrogerij voor onze boerenstand. Verder sprak hij zijn vertrouwen in de aannemersfirma en zijn personeel uit dat hier een solied en degelijk stuk werk zal worden opgeleverd. Er zal geen enkele activiteit achterwege blijven om deze coöperatieve groenvoederdrogerij zo goed mogelijk te doen slagen. Er is reeds veel werk verzet en er zal nog veel werk verzet worden om deze on derneming te voltooien en in goede banen te blijven leiden. De eerste steenlegging van do Coöperatieve Groenvoederdrogerij Zeeuwsch- Vlaanderen G. A. door de voorzitter, de heer J. W. Scheele. (Advertentie. TI/E er weer een nieuw periodiek in de agrarische sector hebben bijgekregen? Niet? Nu dan heeft yv U ons Landbouwblad van 24 februari niet goed gelezen want daarin staat het met vette letters vermeld op bladzijde 183. De titel van dit tweemaandelijks periodiek is Landbouw Nu". Het wordt uitgegeven door de drie (C)entrale (L)andbouw (O)rganisaties en is gewijd aan de z.g. Public Relations. In de literatuur zijn al veel definities van dit begrip gegeven, die min of meer sterk uiteen lopen. Meestal is dit een teken dat het begrip zelf vaag en weinig duidelijk is. Wij voor ons willen het begrip PUBLIC RELATIONS" eenvoudig vertalen met „BETREKKINGEN NAAR BUITEN". Dit blijkt ook uit het gememoreerde stukje in ons blad van 24 februari 1962. We lezen daar dat „Landbouw Nu" een geheel aparte bestemming heeft, n.l. de betrekkingen no.ar buiten vertM.) met de niet agrarische sector zo goed mogelijk te verzorgen. Dit laatste is voor de land- en tuinbouw, kortom voor de gehele agrarische sector van groot belang. Een overbekend Hollands spreekwoord zegt: „Onbekend maakt onbemind" en dat geldt ook en zelfs zeer speciaal voor de landbouw. J^TOG maar al te dikwijls beluisteren we kritiek op de landbouw, die alleen in het zuiverste onverstand 1 wortelt. Stellig is dit voor een deel de schuld van de vele niet-agrariërs die zich veelal niet voldoende moeite getroosten om het voorwerp van hun kritiek eerst eens goed te leren kennen, maar even stellig is dit ook de schuld van de agrarische sector zelf, die te weinig aandacht aan de betrekkingen naar buiten schonk. Hierin wil „Landbouw Nu" dus verbetering brengen. Het blad bestrijkt wel een zeer ruim terrein. Valt onder „buiten" alles wat geen landbouw is. Over welke betrekkingen gaat het hier: economische, sociale, financiële, culturele? ALSr%e nU het onderwerP •'Public relations" verder bestuderen blijkt dat het gaat om HARMONISCHE BETREKKINGEN, wat we ook wel vertalen kunnen met goede verstandhoudingen, welke dan systematisch en doelbewust moeten worden bevorderd. Stellig een groots en ons aller aandacht waardig doel, stellig een breed arbeidsveld met meerdere facetten zowel van interne als van externe aard, zowel binnen de landbouw en de landbouwonderneming als daar buiten. We zullen „Landbouw Nu" met belangstelling volgen. MEIJERS. DE V. P. Z. VERGADERDE De Kon. Erkende Vereniging van Pluimveehou ders in Zeeland hield op 7 maart j.l. haar jaar vergadering in café Meyers te Goes. AP gebruikelijke wijze opende de voorzitter de heer J. C. J. Boone de vergadering. Notulen, jaarverslag, financieel verslag, balans en begroting werden goedgekeurd. Het ledental is wat terug gelopen, waartegenover staat dat de financiën zijn gestegen. Door de vereniging wordt krachtig ge werkt aan de belangen van de Zeeuwse Pluimvee houderij. Ir. B. H. v. d Zanden wees er in zijn inleiding op, dat evenals in de andere agrarische takken, een grote ommekeer plaats vindt. De mechanisatie komt ook in de kippenhouderij meer en meer op de voorgrond, met als gevolg hogere investeringen en groter benodigd kapitaal. Hoe dat te verkrijgen, lichtte ir. J. van Bueren nader toe in zijn inleiding over de werking van het Rijksborgstellingsfonds voor de Pluimveehouderij. Duidelijk zette spreker uiteen, langs welke lijnen dit kapitaal wordt ver strekt. Alleen die bedrijven worden geholpen, welke bewijs geven van een gezonde krachtige ontwikke ling. Reeds verschillende pluimveebedrijven danken aan dit fonds hun winstgevend bestaan. Met aan dacht werd naar spreker geluisterd. Uit de discussie bleek dat dit onderwerp in het brandpunt der be langstelling staat. Nadat de voorzitter beide inleiders had dank ge bracht voor hun uiteenzetting, en niemand meer het woord verlangde werd deze leerrijke en aan gename vergadering gesloten. KORTENAERKADE 1, S-GRAVE NHAGE. BIJKANTOREN: AMSTERDAM. ARNHEM. E INDHOVEN. S-GRAVENHAGE. GRONINGEN. ROTTERDAM. UTRECHT

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1962 | | pagina 7