De 78e Nederlandse Jaarbeurs N Dwing uw trekker tot de allerbeste prestaties! Uw trekker verricht oe grootste krachttoer met het juiste „krachtvoer" - met BP trekkerbrandstof! Hij werkt dan voor u als zovee! paarden méér en het brandstofverbruik Is zo zuinig als ft maar kan. Zo trekt u ten volle Vrofijt van uw kostbare trekker. BP voor Betere Prestaties! ©P DIESEL BP TRACTOR PETROLEUM ZATERDAG 17 MAART 1962 De E.E.G. brengt voor de land- en tuinbouw de nodige zorgen met zich mee. Dat in dit verband ook de Nederlandse industrie zich voor vele pro blemen geplaatst ziet en de zorgen niet bespaard zal blijven, blijkt overduidelijk uit de inleiding, ge houden door de Directeur van de Koninklijke Jaar beurs, Drs. v. d. Kwast, op een persconferentie ter gelegenheid van de opening van deze Jaarbeurs. liet leek ons nuttig om aan e.e.a. in ons blad enige aandacht te besteden. 'OG enkele dagen en de grootste Nederlandse Jaarbeurs, die ooit is gehouden, behoort tot het verleden. Hoewel de expositieruimte is uitgebreid tot 140.000 m2, kon nog niet aan alle aanvragen van de zijde der exposanten worden voldaan en zoals Drs. v. d. Kwast, directeur van de Koninklijke Nederlandse Jaar beurs in zijn rede op de persconferentie verklaarde, moet er beslist nog meer gebeuren wil onze Jaarbeurs in de E.E.G. een waardige en doeltreffende plaats innemen bij de verdediging van Nederlandse commer ciële en industriële belangen. Toch heeft de huidige uitbreiding reeds zware financiële offers gevraagd. Het totaalbedrag aan investeringen, dat de laatste twee jaar in outillage en service-accomodatie heeft plaatsgevonden beloopt circa f 17,5 miljoen. Het beeld van de Jaarbeurs, dat wij ons uit vroegere jaren herinneren is sterk van karakter veranderd. De huidige, moderne algemene beurs kan worden getypeerd als een verzameling van een aantal meer gespecialiseerde vakbeurzen, elk in afgescheiden ruimten, die op eenzelfde tijdstip en op dezelfde plaats in groter collectief verband exposeren. Hiervoor was een herindeling van de Vredenburggebouwen nodig en zo werd een harmonischer en meer overzichtelijk indelingspatroon verkregen, hetgeen een bezoek aan de Jaarbeurs veel minder vermoeiend maakt. De grote belangstelling voor de Bouwbeurs plaatste het bestuur van de Koninklijke Neder landse Jaarbeurs voor de noodzaak nog naar extra voorzieningen om te zien om tegemoet te kunnen komen aan de vraag naar open expositieruimte. Dank zij de medewerking van de Gemeentelijke in stanties kon een oplossing worden gevonden en kreeg de Jaarbeurs de beschikking over een ge deelte van het Veemarktterrein. Er moest in korte tijd enorm veel werk worden verzet en het karwei, dat nomaliter 24 weken vraagt, werd in 14 weken volbracht. HET HUIDIGE ECONOMISCHE KLIMAAT IA zijn opmerkingen over de recente ontwikke lingen van de Jaarbeurs vroeg Drs. v. d. Kwast aandacht voor een korte beschouwing over enkele aspecten van het huidige economische klimaat, welke het bedrijfsleven in toenemende mate bezig houden. Er worden van deze zijde enkele minder opti mistische geluiden gehoord betreffende de ontwikke ling in de naaste toekomst. Echter kan daarnaast worden geconstateerd, dat de economische bedrij vigheid zich bij voortduring op een zeer hoog peil blijft bewegen. Er ztfn evenwel een aantal factoren, die aan leiding geven tot voorzichtigheid. In toenemende mate worden wij geconfronteerd met het probleem der stijgende kosten, geleidelijk verkrappende winstmarges en toenemende concurrentie. Men krijgt de indvuk. dat wij het plafond van onze pro- duktiemogelijkheden hebben bereikt. Terwijl in de jaren 1959 en 1960 de expansie in de industriële produktie nog respectievelijk 9 en 13 beliep, is deze produktie in 1961 met nog geen 2% toege nomen. Deze sterke teruggang is op zichzelf al een teken aan de wand, maar geeft nog meer te denken, wanneer wij ons reailseren, dat deze ontwikkeling aanzienlijk beneden de gemiddelde stijging van de industriële produktie van de E.E.G. ligt. DRUK OP HET PRIJSPEIL TMTAAST de revaluatie doet de arbeidstijdverkor- ting zich bijzonder sterk gevoelen. Het is wel duidelijk, dat het invoeren van de kortere werk week de bestaande spanningen op de krappe ar beidsmarkt nog extra heeft verscherpt. Geringere toeneming van de arbeidsproduktiviteit en loons verhogingen hebben een steeds sterkere druk op het prijspeil uitgeoefend. In toenemende mate zullen zich in de praktijk problemen voordoen. De arbeids- vrede in ons land berust op het gevoerde prijs beleid. Maar een vrije uitwisseling van goederen in E.E.G.-verband ligt voor ons. Terwijl concurrerende ondernemingen elders in Europa in staat zijn hun bedrijven vrijelijk econo misch te versterken, wordt dit ons Nederlandse be drijfsleven nog steeds bemoeilijkt. En dat terwijl onze industrie het toch moeilijk zal krijgen. In Frankrijk bestaan b.v. groeperingen in de textiel industrie, die alleen een grotere capaciteit hebben dan alle Twentse industrieën samen. Hiermede moet men straks in één markt concurreren. Het Nederlands prijs- en kostenpeil is vergele ken met de ons omringende landen nog immer laag. Het hiermee samenhangende buitenlandse loonpeil oefent een merkbare zuigkracht uit op Nederlandse arbeidskrachten. De noodzaak van een geleidelijke aanpassing van het onderling nog zo verschillende kosten- en prijspeil zal zich meer en meer doen gevoelen, naar mate de Europese Gemeenschappelijke markt .een realiteit gaat worden. Een egalisatie van de econo mische politiek in de E.G.G.-landen zal in dit ver band grote aandacht opeisen. De pogingen, die tot dusver in deze richting zijn ondernomen, geven nog weinig voortgang te zien. Diepgaande bezinning is nodig om na te gaan hoe wij onze concurrentie-positie kunnen behouden. Gestreefd zal moeten worden naar concentratie, samenbundeling van krachten en kwaliteitsverbete ring der produktie. DE VOORJAARSBEURS Op de Voorjaarsbeurs wordt de helft der be schikbare expositieruimte ingenomen door de Bouw- en Transportbeurs. De betekenis van de bouwnijverheid voor onze nationale economie is niet gering. Er kan worden gesteld, dat ruim 400.000 personen in enigerlei sector van de bouw nijverheid werkzaam zijn. Dit houdt in, dat ruim 20% van deze beroepsbevolking voor hun inkomen van de bouwproduktie afhankelijk is. Voor 1961 is voor deze bouwproduktie een raming bekend van meer dan 5,5 miljard gulden. In aanmerking genomen, dat dc totale uitgaven voor bouwproduktie in 1953 nog f 2,5 miljard be liepen, kan worden geconstateerd, dat de bouwpro duktie in geld gemeten derhalve is verdubbeld. Er is een grote vraag op de bouwmarkt en een rela tieve schaarste aan bouwstoffen, materialen en arbeidskrachten. Zodoende is de ontwikkeling van de bouwtechniek heel belangrijk. Misschien zal het niet mogelijk blijken onze bouwtechnieken, die stammen van voor de eerste industriële revolutie, le blijven handhaven. Schaarste aan personeel zou in de toekomst wel eens kunnen dwingen tot zeer ingrijpende wijzigingen in de bouwtechniek. In een dicht bevolkt land als het onze zal de woningvoorziening hoge eisen aan ons produktie- apparaat blijven stellen. Ook al zal het vraagstuk van de woningnoodde achterstand dus over wonnen zijn, dan blijft nog het vraagstuk van ver vanging en nieuwbouw, waaraan wij de handen vol zullen hebben. Het is dan ook verheugend, dat binnen de bouwnijverheid wordt gewerkt aan het verkrijgen van inzicht in de toekomstige ontwikke ling van de bouwnijverheid. Tot zover enige grepen uit de rede van Drs. J. H. D. v. d. Kwast. Vanzelfsprekend worden op deze Voorjaarsbeurs, die in het teken van het bouw- en transportbedrijf staat, velerlei nieuwigheden, behorende bij deze bedrijven, geëxposeerd. Doch daarnaast is er aller lei nieuws op velerlei gebied te zien, van land bouwmachines tot was-automatcn, van gevelbekle ding tot marmermozaïek, terwijl er tal van nieuwe zaken op het gebied van huishoudelijke artikelen te vinden zijn. L. N. H.—G. (Adv.) Bénzlne en Peköfótim Handel Maatschappij N.V. Amsterdam VerKooccrflanisölIe voor Nederland van The British Petroleum Cy Ud

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1962 | | pagina 19