De eerste uitgifte in Oostelijk ^Fle vol and Kort Verslag vergadering Gewestelijke Raad voor Zeeland ZATERDAG 10 MAART 1063 241 ALGEMENE VERGADERING DER Z. L. M. TAPTOE GOES IIEBT U NOG VOEDERBIETEN IN VOORRAAD? DAN OPGELET AANVRAGEN ERKENNING GROENTETELER o m ONDANKS het feit, dat het uitgifteplan voor Oostelijk Flevoland nog steeds niet definitief is vastgesteld, is enige tijd geleden toch een bescheiden begin gemaakt met do uitgifte van de bedrijven. Net vóór de jaarwisseling kwamen er 25 bedrijven beschikbaar, in grootte variërend van 30 tot ruim 55 ha. Hiervan worden er 20 gewoon verpacht, terwijl 5 bedrijven in erfpacht worden uitgegeven. Alle bedrijven zijn bestemd om als zuiver akkerbouwbedrijf geëxploiteerd te worden. De bouwvoor bestaat in het uitgegeven complex praktisch overal uit zware zavel met een gehalte aan afslibbare be-< standdelen van 25 tot 37 Deze zelfde grondsoort beslaat ook een groot deel van de Noordoostpolder. Daar is er maar weinig grond die zwaarder is dan de zavelgrond van deze categorie. In Oostelijk Flevo land bestaat de bouwvoor echter in het overgrote deel van de polder uit nog aanzienlijk zwaardere grond. In verband met de bewerkbaarheid en de mogelijkheden tot gewassenkeuze, moeten deze eerst uitgegeven bedrijven in de nieuwe polder dan ook wel tot de meest gunstige van het gehele gebied worden gerekend. |W Algemene Ledenvergadering der Zeeuwse Landbouw Maatschappij zal dit jaar gehouden worden op zaterdag 26 mei 1962 te Goes. Deze, in vergelijking met andere jaren, wat vroe gere datum houdt verband met de op initiatief van de V. V. V. te Goes in samenwerking met de Z. L. M. te organiseren Taptoe, die op dezelfde datum des avonds op de Grote Markt te Goes zal plaatsvinden. Aan deze Taptoe zullen verschillende bekende Nederlandse korpsen medewerken met in totaal ruim 300 manschappen. Binnenkort zal worden be kend gemaakt, welke muziekkorpsen aan deze Taptoe zullen medewerken. Voor de leden der Z. L. M. met hun huisgenoten zal een flink deel van de 5.300 beschtkbaro plaatsen voorlopig worden gereserveerd, omdat het bestuur van oordeel Is, dat voor deze unieke gebeurtenis veel belangstelling zal zijn. Teneinde spoedig een inzicht te krijgen hoe deze belangstelling uit de verschillende Kringen zal zijn. zal in het volgende Zeeuws Landbouwblad een aanvraagkaart voor plaatsen worden ingesloten, welkó men na invulling bij de plaatselijke afdc- lingssecretaris kan inleveren. Uitgebreidere mededelingen zullen in de volgen de nummers van het blad worden opgenomen. Wij willen er thans reeds on wijzen, dat spoedige aanmelding beslist noodzakelijk zal zijn, wil men Van een plaats verzekerd zijn. Men gelieve dus zorgvuldig de volgende l>ekeml- makingen over Vergadering en Taptoe na te lezen. DE vergelingsziekte kan in de suikerbietenteelt ernstige opbrengstdepressies veroorzaken en heeft in het verleden veelal grote schade berok kend. Zoals bekend bestaat er sinds 1961. een ver- geltfigsziekte-verordening op grond waarvan het verboden is na 1 april bieten of restanten van bie ten in voorraad te hebben, waavop blad of spruiten voorkomen. Dit verbod heeft in de eerste plaats betrekking op bieten in kuilen of seliurerr. maar geldt even eens voor restanten, zoals bietenkoppen in wei landen, op erven, op mestvaalten enz. Wederom wordt aangeraden om in het voeder- plan rekening te houden met het bestaan van deze verordening door er naar te streven de voeder bieten vóór genoemde datum te vervcederen. Wan neer men na deze datum nog bieten wenst aan te houden, zal men ervoor moeten zorgen, dat deze steeds geheel spruitvrij zijn. Er zij nog op ge wezen, dat men niet aan de eisen voldoet, w anneer men gesproten bieten opslaat in schuur of koel- - cel. Het vorige jaar is als gevolg van verschillende omstandigheden de contróle laat uitgevoerd, maar men dient er op te rekenen, dat de controlerende instantie dit jaar volledig de band zal houden aan de gestelde datum. BEDRI.IFS VERGROTIN G STERK OP DE VOORGROND DEZE eerste uitgifte heeft geheel onderhands zijn beslag gekregen. Men heeft er daarbij naar gestreefd zoveel mogelijk dringende gevallen voorrang te geven. Het is wel opvallend, dat hier bij de bedrijfsvergroting in ruilverkavelingsverband zo sterk op de voorgrond heeft gestaan. Van de 25 uitgegeven bedrijven zijn er n.l. 10 bestemd voor boeren uit ruilverkavelingsgebieden. Ook zijn er 5 bedrijven aangeboden aan boeren uit de Noordoostpolder. De 5 gemengde bedrijven die daardoor in deze polder vrij komen zullen even eens worden benut om op het oude land bedrijfs vergroting mogelijk te maken. Van de overige 10 bedrijven werden er 6 aange boden aan gedupeerden als gevolg van uitbrei dingsplannen. Verder zijn er 3 bedrijven ten goede gekomen aan werkers in dienst van de Directie Wieringermeer, terwijl over één bedrijf nog geen beslissing is genomen. Het voorgaande toont duidelijk aan, dat er bij de eerste uitgifte in sterke mate rekening is ge houden met het advies dat de zgn. Commissie Hof stee indertijd uitbracht. Hierover is officieel nog nooit een uitspraak gedaan. Het laat zich echter wel aanzien, dat dit voor een groot deel zal wor den gevolgd. Dit zal dan betekenen, dat een groot deel van do bedrijven in de nieuwe polder met een zekere voorkeur zal worden uitgegeven aan bepaal de groepen boeren. In het algemeen zullen dit boe ren zijn, met wiens vertrek van het oude land het algemene belang is gediend. Wanneer bij volgende uitgiften vrij kan wor den ingeschreven, zal vermoedelijk de verdeling van de bedrijven tussen voorkeursgroepen en zgn. vrije sector wel wat anders uitvallen dan thans het geval is geweest. De vrije sector is nu wel wat mager uit de bus gekomen met slechts de 3 be drijven, bestemd voor de werkers in dienst van de Directie Wieringermeer. In het advies van de commissie Hofstee is immers gesteld, dat minstens 25 van de bedrijven aan vrije sollicitanten zou Keuze L. E. I. bedrijven VOOR de kostprijsboekhouding voor het Land- bouw-Economisch Instituut werden 24 nieu we bedrijven aangewezen, als volgt verdeeld over de districten: Schouwen-Duiveland 7 Thoien 3 Oost Zeeuws-Vlaanderen 6 West Zeeuws-Vlaanderen 8 In totaal nemen thans in Zeeland 74 bedrijven aan de kostprijsboekhouding deel. Besloten werd de hoofdafdeling akkerbouw van het Landbouwschap te adviseren tot wijziging van de eisen inzake de grootte-klasse en deze te brengen op 2045 ha. Thans zijn twee groepen bedrijven ingeschakeld in de klassen 25—35 en 3050 ha. Industrieplan Terneuzen ï\E Raad nam met belangstelling kennis van het besluit van de gemeente Terneuzen tot reali sering van het uitbreidingsplan „Nieuw Neuzen- polder", en besloot de betrokken eigenaren en pachters de nodige medewerking te verlenen, ter verkrijging van een zo gunstig mogelijk resultaat inzake de schadeloosstelling. Recreatieplannen I>E recreatieplannen van enkele gemeenten werden uitvoerig besproken, waarbij de Raad zich- op het standpunt stelde dat de betrok ken eigenaren vrij dienen te worden gelaten in de verkoop van hun gronden. Met voldoening kon worden geconstateerd dat voor dit standpunt in het algemeen begrip bestaat bij de betrokken gemeentebesturen. moeten worden uitgegeven. Niettemin zal men ef toch ernstig rekening mee moeten bonden, dat de vrije sector maar beperkte mogelijkheden zal bieden. MOEILIJK BEGIN VOOR het eerste kleine groepje boeren dat Oostelijk Flevoland gaat bevolken zal de start in het nieuwe land heus niet gemakkelijk zijn. Een ernstige handicap is bijv., dat op vrijwel alle be drijven de gebouwen nog ontbreken, waardoor de exploitatie niet eenvoudig zal zijn. Slechts op en-» kele kavels zijn gebouwen aanwezig die daar ge sticht zijn ten behoeve van de tijdelijke staats exploitatie. Het is dan ook wel te wensen, dat de nevelen die er nu nog hangen rond de plannen tot boerderijenbouw in Oostelijk Flevoland, zo spoedig mogelijk wat optrekken. Ook om andere redenen zal het begin voor deze eerste boeren in het nieuwe land niet gemakkelijk zijn. Zij komen hier immers als een zeer kleine groep mensen extra offers en inspanningen vra gen. Met andere woorden, er zal van hun pioniers geest het uiterste worden gevergd. In dit verband is het daarom ook beslist te liopen, dat de uitgifteolannen voor 1962 doorgans: kun nen vinden. Blijkens de begroting van bet Zuider- zeefonds denkt men dit jaar ongeveer 150 bedrijven gewoon te verpachten en darnaast nog ±50 be drijven in erfpacht uit te geven. Voor een goed verloop van de kolonisatie van do nieuwe polder lijkt het ons gewenst, dat deze uitgifte van grotere omvang zo spoedig mogelijk na de eerste, kleine uitgifte zal plaats vinden. Het zal daarom van be lang zpn dat spoedig de op verschillende punten nog noodzakelijke beslissingen worden genomen, opdat de beletselen die de komende uitgifte nog in de weg zouden kunnen staan opgeruimd wor den. Dit zal de gehele ontwikkeling van Oostelijk Flevoland beslist ten goede komen. Sj. de H. Grondbergingsplan Axel IYE plannen van Rijkswaterstaat tot opspuiting van een plm. 160 ha groot landbouwgebied ten zuiden van Axel, met baggerspecie afkomstig van de kanaalverbreding, zijn thans zover gevor derd dat de betrokken commissie de nodige acti viteiten kan ontwikkelen in het belang van de betrokken eigenaren en pachters. Alhoewel één en ander voor belanghebbenden uiteraard minder aangename gevolgen met zich brengt, mag de medewerking die van de zijde van Rijkswaterstaat wordt ondervonden verheugend worden genoemd. Instelling melkmacliinecommissie DAAR het aantal melkmachines in Zeeland in enkele jaren tijds is gestegen van plm. 100 tot meer dan 500 besloot de Raad tot de instelling van een melkmachinecommissie, teneinde op dit terrein de noodzakelijke voorlichting te kunnen geven, in het bijzonder wat de melkwinning be treft. Tevens zal deze commissie worden inge schakeld voor de cursussen die voor het machi naal melken worden gegeven. Tarieven loonwerk 1962/1963 Met de afdeling Zeeland van de Bond van Agra rische loonbedrijven (B. O. V. A. L.) werd over eenstemming bereikt over de voor het seizoen. 1962/1963 geldende tarieven. (Behoudens het tarief uien plukken, waarover nog nader overleg plaats vindt. Publikatie van de tarieven zal zo spoedig mogelijk in ons Landbouwblad plaats vinden. Red.) UET Produktschap voor Groenten en Fruit 11 maakt bekend dat naar allo waarschijn lijkheid op 1 april a& een Besluit erkennin gen groenteteelt in werking zal treden, welk besluit gebaseerd is op de Wet erkenningen tuinbouw. Dit betekent onder meer, dat de huidige erkenningsregeling voor groentetelers, welke wordt uitgevoerd door het Produktschap voor Groenten en Fruit, op de genoemde datum hoogstwaarschijnlijk zal vervallen. Ten einde in staat te zjjn vóór I april de lopende aanvragen voor een erkenning als groenteteler af te wikkelen, kunnen van de «latum af, waarop deze publikatie verschijnt, door de Provinciale Voedselcommissarissen en hun Plaatselijke Bureauhouders geen aan vragen tot het verkrijgen van een erkenning als groenteteler meer in ontvangst worden genomen. Met betrekking tot de wijze waarop van 1 april af een aanvrage kan worden ingediend, zullen binnenkort door het Landbouwschap mededelingen worden verstrekt.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1962 | | pagina 5